Tvorba chm souborů nápovědy   zodpovězená otázka

VB.NET, Visual Studio, .NET

V čem píšete uživatelskou nápovědu? Představoval bych si něco, co je integrované do VisualStudia, co bude propojené s projektem (VB.NET) a co mi při kompilaci vytvoří chm soubor. Máte s něčím zkušenosti?

A pokud nic, tak jak uživatelskou dokumentaci řešíte?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Nejlepší z komerčních nástrojů je Innovasys HelpStudio, ze zdarma dostupných nástrojů Microsoft HTML Help Workshop (letitá záležitost, ovšem stále použitelná).

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

A máte s tím HelpStudiem někdo nějaké zkušenosti? Přece jen 10300 vč. DPH je polovina ceny VisualStudia... tak jestli to stojí za to.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Je to sice dost, ale tato investice se rozhodně vyplatí. Každopádně si můžete stáhnout zkušební verzi a přesvědčit se sám. On i ten HTML Help Workshop není k zahození, pro jednoduché projekty nápovědy se hodí dobře, ale neposkytuje takové možnosti a komfort jako HelpStudio.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Takže můj závěr po několika dnech testování: Innovysys Help Studio si rozhodně nekupujte. Asi největší chybějící featura je nemožnost dodat českou kontrolu pravopisu. Postoj firmy k této problematice lze nejlépe vidět zde: http://www.innovasys.com/cs/forums/p/197.... Další problém spočívá v tom, že po importu jakéhokoli většího projektu (cca 20 html souborů) se celé HelpStudio zasekne. A do třetice - UI je natolik přeplácané, že člověk, rozmazlený Visual Studiem 2008 se musí cítit zděšen.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 3 odpovědětodpovědět

Zajímavé. Kromě kontroly pravopisu, kterou stejně využije pouze zanedbatelné procento lidí jsem se u tohoto software nesetkal ani s jedním vámi uváděným problémem. Uživatelské rozhraní je více méně otázka vkusu, ale garantuji vám, že toto uživatelské rozhraní je jedno z těch lepších. Kromě toho je plně přizpůsobitelné. Málokterý software poskytuje takovou škálu funkcí a komfort ovládání jako HelpStudio a věřte tomu, že jsem toho vyzkoušel skutečně hodně. Už sám fakt, že tento software doporučuje i Microsoft o něčem svědčí. Každopádně nic vám nebrání vyzkoušet něco jiného a pokud narazíte na něco stejně dobrého nebo lepšího než HelpStudio, určitě to sem napište. Svého času byl nejlepší RoboHelp Office, nyní Adobe RoboHelp. Tento software je však neskutečně drahý a vždy jsem u něj měl problémy s češtinou (ano, s češtinou psanou přímo ve vytvářené nápovědě).

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Nakonec jsem koupil Help & Manual. A to z následujících důvodů:

1) Česká kontrola pravopisu (tu určitě využiji, vždyť nápovědu budou číst lidi)

2) Bezchybyný import stávajích projektů, jak přímo z chm, tak i ze skriptů Help Compileru.

3) Žádné problémy s češtinou (TOC, hledání atd.) ve výsledném souboru ani při tvorbě.

4) Commandline pro vytvoření výstupního chm (hlp, pdf, rtf...) tzn. integroval jsem to do svého build systému.

5) Z jediného zdroje umí výstupy: WinHelp, HTMLHelp, PDF, RTF, webhelp a eBooks.

6) Dá se určit, které části textu budou nebo nebudou v tom kterém výstupu (tzn. v PDF třeba nebude sekce FAQ, v chm bude).

7) PDF Help má přizpůsobitelné šablony.

8) Výstupem HTML může být jak HTML, tak i XHTML.

9) Rozhraní vypadá úplně božsky (jako Office 2007).

10) Ochočil jsem si to za den, je to opravdu velmi jednoduché.

11) Celý projekt je v jediném souboru (ve skutečnosti se jedná o sadu zazipovaných XMLek jako třeba v docx) a lze se v tom vrtat i externími nástroji.

a nevýhody:

1) Není to provázané s VS.NET ve smyslu ContextID ;-(

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Díky za nápad, je to super program...!. Jan Semorád

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

prestante blbnout tohle je freeware a fakt toho zvladne dost a to jsem celkem narocnej.

http://sourceforge.net/projects/helpmake...

Ales

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Podívej se na to, čím se helpmaker prezenuje:

http://surfnet.dl.sourceforge.net/source...

Tohle opravdu ne ;-))

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Přesně tak, hnus je to. To už radši ten HTML Help Workshop.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Dobrý den,

prosím Vás, rád bych se zeptal, zda má někdo problém s instalací programu Microsoft HTML Help Workshop. Mám OS Windows Vista. Na internetu je spousta verzí, nicméně žádná mi nejde nainstalovat (a nejspíš to bude taky tím, že jsou všechny stejné). Objevují se verze 1.3, 1.31, 1.4, 4.1, 4.74.8702.0 apod., ale pokud soubor uložím na disk, najedu na něj myší, tak vidím, že se jedná stále o jednu a tu samou verzi a to 4.71.1015.0! A ta mi prostě nejde nainstalovat. Po spuštění se ptá na souhlas s licencí, potvrdím OK (pochopitelně), rozbalí se nějaké soubory (nevím kam, bohužel :( ) a zeptá se, jestli chci nainstalovat tento program nyní. Zvolím ANO a NIC..., ale opravdu NIC se nestane! Ze zoufalství jsem zkusil dát i NE, ale výsledek byl stejný.

Jestli někdo budete vědět co s tím, dejte moc prosím vědět (popř. klidně i pokud máte nějaký tutoriál na tvorbu nápovědy tímto nástrojem - uvítám).

Díky moc, Petr Kalman.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Pozor na soubory stahované ve Windows XP z webu - XP je zamkne a neukazuje se obsah, jen nabídka. Ve vlastnostech se dají odemknout. Při otevírání souborů na serveru také často server zobrazit obsah nedovolí a nejste-li správce, nic s tím nenaděláte, můžete jen doporučit stažení...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Tak teď vůbec nevím co tímto myslíte. Pochopil jsem to tak, že soubory HTML Help (*.chm) nelze po stažení z webu zobrazit? Jestli ano, tak ve většině případů je to jedno, protože HTML Help se distribuje současně s aplikací.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ano, pochopil jste to správně. XP zamykají i jiné stahované soubory, při jejich otevírání se objeví nějaké upozornění navíc, ale soubor lze použít i bez odemykání. U souborů *.chm je to jinak, otevřete je, ale nemají zobrazená data. Podobně při otevření ze serveru. Domnívám se, že zabývá-li se někdo *.chm soubory, mohla by se mu informace hodit. Způsob distribuce může být i vystavení na webu.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.
  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:
Heslo:

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback