návrh tabulky   otázka

SQL

Chcem požiadať o radu pri návrhu tabulky cenníku.

Neviem pre ktoré riešenie z nasledovných sa mám rozhodnúť:

1. Pre každý rok jedna tabulka.

2. Tabulka, ktorá bude mať 3 stlpce a budem pridávať riadky

Položka rok cena

Tovar1 2010 10

Tovar1 2011 12

Tovar2 2010 8

Tovar2 2011 9

3. Tabulka ktorá má rovnaký počet riadkov a budem pridávať stlpce

Položka Rok_2010 Rok_2011

Tovar1 10 12

Tovar2 8 9

Ďakujem

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Sice neznám detaily aplikace, ale na první pohled bych určitě doporučil druhou možnost.

Související data budete mít pěkně pohromadě u sebe a budou Vám tam přibývat pouze řádky. Struktura tabulky se nebude měnit (což je pro Vás plus, protože nebudete muset myslet na to že jednou za rok tam budete muset přidat sloupec) a nebude problém vytáhnout jakákoli data za jakékoli období, dělat s nimi případné aritmetické operace (různé průměry a další kravinky do reportů atd.)

Poradil bych Vám jednu věc, při návrhu aplikace (netýká se to jen databází, ale programování obecně), je dobré věci navrhovat tak, aby si po spuštění aplikace byla schopna žít svým vlastním životem. To znamená aby jste nemusel myslet na to, že prvního ledna musíte v aplikaci udělat úpravu, jinak to celé spadne. Jednak totiž po Vás aplikaci může převzít někdo jiný a jednak pokud uděláte několik aplikací, ve kterých bude na různých místech vyžadovaná nějaká úprava, tak se docela dost zapotíte (zcela zbytečně) než příjdete na to co je kde potřeba změnit.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ďakujem.

K voľbe číslo 2.

Keď som si čítal články o návrhu databáz tak doporučovali aby sa v databáze neuchovávali duplicitné dáta. Mám tomu rozumieť tak že duplicitné dáta sú len vtedy keď sa zhodujú všetky hodnoty v riadku?

Takýmto spôsobom mi ale bude rádovo narastať počet riadkov v tabulke. Ak v prvom roku budem mať napr 100 záznamov tak za 5 rokov ich bude 500.

K voľbe číslo 3.

V tomto prípade bude mať tabuľka stále rovnaký počet riadkov a budú pribúdať len stlpce. To znamená že tabuľka bude kompakntejšia.

To sa mi páči, ale taktiež si myslím že už raz navrhutá tabulka by sa mala meniť len veľmi výnimočne (v rámci zachovania svetového mieru :) a pod).

Ďakujem.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Omylem jsem odeslal příspěvek dvakrát

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.
  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:
Heslo:

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback