První dojmy z Office 2013

Václav Dajbych       19.07.2012       Office       11602 zobrazení

Microsoft vydal Office 2013 Customer Preview. Na první pohled je vše při starém, avšak změn pod kapotou je víc než dost. V první řadě by měly běžet na zařízeních s procesory architektury ARM. V druhé řadě je lepší provázanost s Office 365. Uživatelské rozhraní je stále stejně rozložené. Protože je však celé provedeno v bílé barvě, není vidět, kde končí obsah a kde začínají ovládací panely, což k přehlednosti nepřispívá.

Instalace

Instalace je svižná dokonce i v případě, když je operační systém nabootován do Windows 8 na VHD uloženém na HDD. Důrazně doporučuji nastavit Outlook cache na dobu 1 měsíc. Startuje se pak mnohem rychleji. Emaily, které se hledají, se vyhledávají stejně na Exchange Serveru.

Office se instaluje tak, že se všechny volitelné části instalují v režimu instalovat při prvním použití. Samotný základ se tak nainstaluje rychle a lze ho hned začít používat. Na pozadí se mezitím instalují komponenty. V případně, že uživatel potřebuje s nějakou pracovat okamžitě, je instalována přednostně.

Uživatelské rozhraní

Pozadí emailů je stejně jako v případě textových dokumentů bílé, takže v kombinaci s ovládacími panely v bílém provedení to na 26“ monitoru pěkně pálí do očí a volá po okamžitém snížení jasu nejméně o 30 %.

Chybějící osnova

Z Windows 8 někdo omylem zapomněl odkomentovat řádek zodpovědný za zobrazení tlačítka Start. Obdobně z Wordu někdo zapomněl na rozvržení Osnova. To je přitom klíčové pro přesouvání větších celků textu, zobrazení přehledné struktury dokumentu. Paradoxně Rozvržení webové stránky, jehož význam jsem nikdy nepochopil, je přítomné stále. Místo osnovy je možné jednotlivé nadpisy sbalit a rozbalit. Jak se to však udělá pro všechny nadpisy třetí úrovně, mi však jasné není. Sice se sbalený nadpis přesouvá i s textem, který obsahuje, ale ve velkých dokumentech však musím hodně dlouho rolovat, než dorazím k cíli.

outline

SkyDrive

Office dokáže přistupovat ke SkyDrive stále přes HTTP+SSL protokoly. Možná se to zdá zbytečné, když pro přístup ke SkyDrive slouží stejnojmenná aplikace, která má své využití i mimo Office. Tento přístup je však důležitý pro otevírání dokumentů Office přímo z webu přes URI. To je důležité pro koncept sémantického webu. Jinými slovy, ve Visual Studiu nemusíte dávat Add Reference na nějaké knihovny, které vám zpřístupní SkyDrive.

SkyDrive Pro

SharePoint Online byl přejmenován na SkyDrive Pro. Jedná se o SkyDrive, který je ale napojený na SharePoint. Office je stále možné připojit zároveň jak na SkyDrive, tak i na SharePoint.

skydrive-pro

Odpovědi na emaily v hlavním okně

Při odpovídání na email se v předchozích verzích otevřelo nové okno, což na přehlednosti nepřidalo. Outlook 2013 dokáže okno zadokovat do okna hlavního.

Počasí v Outlooku

Kalendář je obohacen o předpověď počasí. Velmi užitečné, avšak hodila by se i dlouhodobější předpověď.

forecast

Úprava PDF

Word je schopen otevřít dokument ve formátu PDF a upravit ho. Možná až příliš zjednodušeně řečeno, PDF není nic jiného, než vektory a pokud nějaká oblast představuje znak, je řečeno, v jaké oblasti se znak nachází. Word pak pracuje s těmito znaky, které zpětně promítne do vektorů. Možnost manipulovat s dokumenty ve formátu PDF velmi vítám, protože někteří lidé se zatím nenaučili ukládat do Office Open XML.

pdf-edit

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Mohlo by vás také zajímat

Práce s dokumenty Microsoft Word z VB.NET

Jelikož tady ve fóru padnul dotaz na vytvoření aplikace pro tisk faktur z VB.NET, rozhodl jsem se napsat na toto téma článek. Naučíme se, jak do předpřipraveného dokumentu aplikace Microsoft Word vyplňovat texty na požadovaná místa, a jak s dokumentem dále pracovat. Jednak je to jednodušší, než celý dokument vykreslovat od prvního do posledního písmenka přes GDI+, a navíc pak můžeme s dokumentem dále pracovat - nemusíme jej tisknout, ale třeba jej odešleme e-mailem.

Office 2007 SP2 bude podporovat ODF

První dojmy z Office 2013

 

 

Nový příspěvek

 

Příspěvky zaslané pod tento článek se neobjeví hned, ale až po schválení administrátorem.

                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

Příspěvky zaslané pod tento článek se neobjeví hned, ale až po schválení administrátorem.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback