Programování současné doby   otázka

Offtopic

Zdravím včechy,

před nějakou dobou, jsem se zamyslel nad tím, jak se změnilo programování od dob prvních operačních systémů, do dnešní doby, a dospěl jsem k tomu, že programátor v dnešní době prakticky jen "kliká".

Vezměme si například můj oblíbený .NET Framework.

V době prvních počítačů na tom byly programátoři tak, že co si sami nevymyslely, nebo nevytvořili, to neměli. A podíváme li se například na tuto platformu od Microsoftu, nalezneme v ní funkce prakticky na všechno. A i přes tuto skutečnost, programátoři Microsoftu vymýšlí pořát další a další verze .NET Frameworku, kde tyto funkce doplnují, vylepšují, ...

Mě osobně baví programování na úrovni vymýšlení algoritmů, a principů pro nějakou potřebnou situaci. Ale domnívám se, že se současným vývojem MS .NET Frameworku bude "vymýšlení algoritmů" za chvíli legendou, a vývojářům bude k programování stačit znalost tříd a funkcí v nich obsažených, načež se z celého procesu programování stane dluhé psaní názvů tříd a metod, kterého by se měli ujmout spíše spisovatelé.

Nakonec to se současným tempem vývoje takových platforem skončí tak, že obrovské korporace příjdou s jednoduchým průvodcem "Napiš si vlastní program", pomocí kterého si naklikáte vámi vyžadovanou funkcionalitu, a na konci průvodce vám to vyplázne nějaký exáč.

Vím, že tohle je už asi trošku přehnané, ale nebudu to mazat, když už jsem to tu tak pracně napsal :-D

Jen by mě zajímalo, jak to bude v budoucnu třeba i se zaměstnáním jako vývojář. Když se na to podíváte, počítačová gramotnost stoupá, a programovat dnes umí prakticky každý druhý. A proč? Protože je to jednoduché...

Možná je to jen můj názor, ale řekl bych, že by se nemělo "opouštět" od tradičního způsobu programování (vymýšlení algoritmů, ...)

Jaký na to máte názor vy?

P.S.: Gramatycké chibi vihrazeni :-)

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 4 odpovědětodpovědět

Tak takovou pitomost jsem už dlouho nečetl...

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

Nečtete své vlastní příspěvky?

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 3 odpovědětodpovědět

Tohle je velmi naivní názor a naštěstí se nezakládá na pravdě.

Pokud chcete psát malou aplikaci na jedno odpoledne, ano, spousta toho se dá naklikat. Většina softwaru jsou ale projekty, na nichž pracuje víc lidí a jejichž realizace trvá týdny či měsíce. A tam se kliká jen velmi málo času.

Už samotné odsuzování klikání je zcestné - proč psát kód, když část můžu vizuálně navrhnout a šetří to čas?

Počítačová gramotnost nestoupá, naopak spíš klesá. Uživatelské rozhraní aplikací se neustále zjednodušuje a iphonizuje, a to víc než dříve, a v budoucnu tento trend uvidíme ještě daleko víc. Programovat rozhodně neumí každý druhý. A jen 5% z lidí, kteří si myslí, že umí programovat, umí programovat tak, aby to za něco stálo (tohle platí naprosto v každém oboru).

I dnes se často vymýšlí algoritmy, ale je rozdíl mezi tím vymyslet nový algoritmus a po milionté napsat QuickSort. První způsob je v pořádku, druhý ne, protože v tom akorát naflákáte chyby, musíte to ladit a testovat. Dohromady to zabere víc času než napsat Array.Sort a věřit, že v Microsoftu tam ten QuickSort napsali správně a pořádně odladili. A když něco zabere víc času, je to dražší.

Je úplně něco jiného programovat jen tak pro zábavu (tam možná vámi popisované trendy jsou) a živit se vývojem reálných aplikací pro reálné zákazníky.

To, že to s novými verzemi .NETu a Visual Studia jde vždy o trochu lépe, není problém. Ono taky zákazníci potřebují větší a složitější aplikace.

Podívejte se například na starý editor T602. Napsat ho ve VB.NET by byla věc na odpoledne, patlat se s tím v C++ v primitivním vývojovém prostředí v DOSu byla zálažitost určitě na několik měsíců. Jenže dnes tu samou úlohu plní Word 2010, který i s nejnovějšími nástroji opět bude trvat měsíce či dokonce roky.

A tohle je opět věc, která platí v jakémkoliv odvětví, kde se něco nového vyvíjí - máme čím dál sofistikovanější nástroje, ale taky čím dál komplikovanší potřeby.

Prostě všude, kde se děje nějaký pokrok, se upouští od tradičních postupů a používá se něco nového.

Btw několik článků na tuto tématiku napsal Martin Malý na webu http://zdrojak.root.cz, doporučuji přečíst.

nahlásit spamnahlásit spam 3 / 3 odpovědětodpovědět

Děkuji za vaše vysvětlení, a vyvedení z omylu. Už tomu rozumím trochu víc :-)

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Tos sepsal když si byl na tripu? Gramatika i obsah by tomu odpovídal, protože tohle normální člověk nemůže vymyslet.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

Ten musí být na tripu neustále:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Diskuse_s_w...:212.158.155.12

(použijte odkaz včetně dvojtečky a IP adresy)

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Ale, inteligence nám promluvila :-)...

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.
  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:
Heslo:

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback