studium   otázka

Offtopic

Myslíte, že je lepší na programátora (nebo podobný obor) studovat na střední odborné škole, nebo zůstat na gymnáziu, kde toho vím pomalu víc, než moje profesorka informatiky?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Mám podotázku, má smysl chodit na VŠ a učit se JAVU, JSP a ORACL, když se zajímám o VB resp Csharp a ASP a MSSQL, nebo raději směřovat čas a peníze užitečnějším směrem?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

K první otázce - kvalita výuky na gymplu a na SOŠ je asi úplně stejně k ničemu, nejvíc se v této fázi naučíte sám z knížek a z internetu.

Ke druhé otázce - těžko říct - já jsem třeba chodil na MFF UK, prošel jsem bakalářským studiem, a na další prostě nemám náladu - pro mě zajímavých informací málo a 95% věcí mě nezajímalo. Když se potřebuju něco naučit, naučím se to sám. Je ale zase pravda, že vysoká škola dá člověku nějaký teoretický základ nebo obal.

Rozhodně ale nespoléhejte, že se na škole něco naučíte - zde víc než kde jinde platí "co si člověk nezařídí sám, to nemá". Využijte internet nebo knihy.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Já osobně věřím, že člověk se nejvíc naučí sám. Bohužel většina učitelů (ns SŠ) nemá potřebnou kvalifikaci. Kdo by to také za ty peníze dělal. Navíc naprostou většinu lidí ta látka nezajímá (nebo zajímá, ale nemají zájem se jí dále věnovat).

Ale v zásadě pokud chcete, není dnes problém se naučit i to, co se probírá na VŠ z domova. Ale nebudete pak mít onen papír :-).

Já osobně jsem se teorii učil z velké části z online přednášek univerzity Barkeley, která ochotně publikuje jejich kurzy na internetu zcela zdarma na adrese: http://webcast.berkeley.edu/

Chce to jen čas a chuť se opravdu něco naučit.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Zkušenost je taková, že pokud se chcete živit programováním, studujte si co chcete, vyberte si sekundární oblast zájmu a v té se vzdělávejte institucionálně. Programtování se naučíte doma sám mnohem rychleji a lépe, než jak může jakákoliv současná střední nebo vysoká škola v ČR nabídnout.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Měli byste na doporučení nějakou literaturu ohledně Csharp?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

C# Programujeme profesionalně

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Učit se programování z knih (nebo nedejbože spoléhat na SŠ/VŠ) je totální hovadina s nulovým výsledkem. Programování se dá naučit pouze neustálým psaním kódu, nejlepší je si stanovit nějakou aplikaci a k ní se postupně propracovávat.

Mimochodem většina knih o programování je daleko horších než například obyčejné MSDN.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Přesně tak, knihy vše vysvětlují velmi zdlouhavě. U knih pro začátečníky se to dá chápat, ale když v knize pro pokročilé vše vysvětlují, jako by předpokládali, že čtenáři jsou naprostí idioti, není to nic než ztráta času. Knihy mají velkou výhodu v tom, že bývají proti online zdrojům dobře strukturované, ale např. MSDN, kam odkazuje pan Linhart je v tomto ohledu precizně zpracované, takže jde o skvělou a lepší alternativu počítačové literatury.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Dají se samozřejmě potkat i knihy, které jsou psány rozumně a ne zdlouhavě, vhodné i pro pokročilé.

MSDN je naproti tomu dost často neúplná a pro začátečníky to rozhodně není.

Idální je kombinace více zdrojů - web, články, některé knihy.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Jak zde již bylo řečeno, je dobré si dávat konkrétní cíle. Pokud začnete programovat smysluplnou aplikaci, budete se jim věnovat mnohem víc, než když budete vytváře blbůstky, které nemají reálné využití (alespoň tak to fungovalo u mě).

Důležité ale je dávat si reálné cíle. Tzn. pokud si hned zkraje řeknete, že teď naprogramujete nějakou monstrozní 3D hru, asi to nebude to pravé. Není nic horšího než se týdny (nebo měsíce) plácat v nějakém projektu a pak zjistit, že na to prostě zatím nestačíte.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Ono není naškodu se chvilku plácat :-). Ale zaručený postup nikdo nedá. Záleží na tom, jaký způsob vzdělávání je pro vás nejlepší (což pokud nevíte, musíte zjistit) a čeho dosáhnout chcete. Prostě musíte začít od nejjednoduššího, znát věci alespoň trochu do hloubky a zjišťovat pořád další a další informace. Pak už se mnohem lépe zjišťuje, kterým směrem se vydat dál.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Co byste teda doporučil?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Psát megabajty kódu, nic jiného.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Doplnil bych navíc - číst články, koukat na dema, vrtat se v technologiích.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Já jsem se učil právě metodou psát megabajty kódu. Pak jsem vlezl na VŠ, kde nás pak učili věci, na které jsem už za ta léta přišel sám. Kdybych si o tom ale dřív něco přečetl, ať už z webu nebo z knížek, naučil bych se vše mnohem rychleji.

A navíc se to nepovede každému, při psaní je nutné přemýšlet, vracet se k již hotovým věcem a zkoumat, jestli se nedají udělat lépe. To zabere daleko víc času, než si přečíst pár vět na webu nebo v knížce a výsledek je stejný - víte, že se to tak nedělá, protože... Nemusíte si na ty průšvihy přijít sám, protože to už udělal někdo jiný a popsal to.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.
  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:
Heslo:

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback