Jakub Čermák

Vývojářský blog Jakuba Čermáka

Podle kategorie

VMWare Server 2 s desktop klientem

Jakub Čermák       30.08.2009             10633 zobrazení

VMWare virtualizační platformu asi není třeba moc představovat, je to přeci jen jedna z nejstarších a nejvýznamnějších firem zabývajících se virtualizací. Možná znáte také jejich VMWare server, který je zdarma, přesto je to poměrně kvalitní produkt. Nechci a nebudu se zde pouštět do diskuze, zdali je lepší VMWare, Hyper-V (který je sice pěkný, ale pro mé účely nevhodný díky slabé podpoře Linuxu) či jiný.

VMWare Server 2 má ale (z mého pohledu dost zásadní) nevýhodu v tom, že v základu lze administrovat pouze pomocí webového rozhraní. Web rozhraní je fajn z toho důvodu, že umí skoro všechno a pokud nechceme používat remote konzoli, tak ani není třeba nic instalovat a vše funguje. Teoreticky to tedy vypadá krásně. V praxi je problém v tom, že ono webové rozhraní neběží, ale plazí se. Navíc se mi dost často stávalo, že se zaseklo na “Loading” hlášce a musel jsem to refreshnout, znovu se přilogovat a vyčkávat, zda-li se tentokrát už vše správně nahraje. Doma bohužel nemám tak rychlý internet jako na koleji, a tak problémy a čekání jsou řádově větší. Tedy jsem celkem logicky začal pátrat po něčem desktopovém. Na webu VMWare jsem bohužel nenašel žádné relevatní informace, což mě poněkud zarazilo, nicméně Google už byl sdílnější – našel jsem, že se na VW Server dá připojit přes VMWare Infrastructure client. Ten jsme už znal z jednoho pokusu s ESXi. Stáhl jsem ho tedy (aktuální verzi 4.0) a vyplnil jméno serveru a přihlašovací údaje. Překvapilo mě, že si nejdříve stáhl VIC verze 2.5 přímo z web interfacu, nainstaloval a až pak pomocí něj se připojil (je třeba manuálně nastavit port 8333), což mě dovedlo k myšlence, že ten VIC klient správné verze bych mohl mít celou dobu pod nosem – a taky že ano, celou tu dobu seděl ve složce C:\Program Files\VMware\VMware Server\hostd\docroot\client případně se dá stáhnout z https://váš_server:8333/client/VMware-viclient.exe.

Osobně nechápu VMWare, proč na svém webu nemá žádnou zmínku o tomto způsobu, protože administrace desktopovým klientem je výrazně rychlejší a přehlednější, navíc umožňuje provádět hromadné operace (např. spustit či suspendovat celou skupinu virtuálů), což mi ve web rozhraní dost chybělo. Ale asi za tím bude nějaké marketingové rozhodnutí.

imagePřihlašovací dialog pro jméno serveru (nezapomenout na port 8333) a jméno a heslo 

Podobným způsobem prý lze taky přidat Servery do vCenteru pro lepší správu, což jsem ale nezkoušel, neboť na 1 server je vCenter kapku antiproduktivní :)

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: VMWare Server 2 s desktop klientem

Zdravím, diskuze je docela stará, ale stejně bych se zeptal na zkušenosti s Sharepoint serverem na VMWARE. Dost často se píše, že tohle spojení je dosti složité, by přímo fatální, tedy nelze rozchodit plnohodnotně, není někde nějaká pomoc? Microsoft se distancuje a VMWARE odkazuje na školení... Díky

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: VMWare Server 2 s desktop klientem

Na VMWare Serveru mi nejvíce vadí dvě věci: Instaluje upravenou verzi Apache Web Serveru (kvůli tomu webovému rozhraní) a u každého virtuálního stroje umí udělat pouze jeden snapshot.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: VMWare Server 2 s desktop klientem

Pro virtualizaci serverového prostředí bych určitě VMWare vypustil a doporučil bych spíše XEN

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

A máte nějaký dobrý důvod?

Navíc je třeba rozlišit serverové a "serverové" použití - na mé vývojářsko-testovací účely a několik podpůrných serverů (SVN, ...) to bohatě stačí a není to přeplácané věcmi, které nevyužiji.

O virtualizaci v produkčním prostředí nic nevím, nikdy jsem ji nedělal, a tento blogpost měl za cíl předat tip pro stávající uživatele VMS, ne porovnávat ho s jinými řešeními.

A jinak bych příště prosil o podložení vašich tvrzení aspoň nastíněnými argumenty.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback