Ondřej Linhart

Vývojářský blog Ondřeje LinhartaPodle kategorie

Nástupce Virtual PC pouze pro Windows 7

Ondřej Linhart       15.05.2009             11363 zobrazení

Známý desktopový virtualizační nástroj Microsoft Virtual PC se konečně dočkal svého nástupce. Bude jím kompletně přepracovaná verze Windows Virtual PC, bohužel pouze a jenom pro nové Windows 7 (verze Professional, Ultimate a Enterprise).

Je to jeden z mnoha nesmyslných kroků Microsoftu, vydat nějaký produkt pouze pro ten nejnovější operační systém, stejně jako kdysi byl DirectX 10 pouze pro Windows Vista. Tímto si Microsoft odkrojí značnou část potenciálních uživatelů tohoto produktu, protože každý se samozřejmě hned nepožene pro Windows 7 kvůli novému Virtual PC, je to škoda.

Na druhou stranu jsem docela rád, že Microsoft na tento produkt nezanevřel, neboť ještě před nedávnem to byl můj oblíbený virtualizační nástroj – malý, jednoduchý, nepřeplácaný, neinstalující spousty zbytečných služeb (VMware Workstation).

Hlavní důvod proč jsem opustil Virtual PC (poslední verze 2007 Service Pack 1 z roku 2008) bylo ani ne tak nepodporované USB a vypalovačky, ale nepodporovaný hostovaný 64-bitový systém, a to i v 64-bitovém hostitelském systému se 64-bitovým Virtual PC. To je celkem katastrofální nedostatek a proto jsem byl nucen přejít ke konkurenčnímu Sun VirtualBox 2.2.2.

Následující tabulka porovnává výše zmiňované produkty:

  Virtual PC 2007 SP1 Windows Virtual PC Sun VirtualBox 2.2.2
Podpora USB

Podpora více vláken

?

Sdílení schránky

Přesměrování tiskáren

Přesměrování karty SmartCard

Sdílení složek

Integrace s Průzkumníkem

Podpora vyšších rozlišení

Podpora hardwarové virtualizace

Podpora 64-bitových operačních systémů

?

Podpora záznamu na CD/DVD

?

Snímání obrazů běžícího systému (Snapshot)

?

Hardwarová akcelerace 3D

?

Podpora přímého přístupu na disk

?

 

Windows Virtual PC bude navíc podporovat speciální režim kompatibility s Windows XP, což v praxi znamená, že upravená verze Windows XP Service Pack 3 (zdarma ke stažení pro majitele Windows 7 Premium, Ultimate a Enterprise) bude běžet ve Windows Virtual PC, přičemž veškeré aplikace (ty které chceme spouštět v režimu kompatibility s Windows XP) se budou integrovat přímo do hostitelského systému (Windows 7), tj. Nabídka Start, asociace souborů, atd. Nevím do jaké míry se toto bude používat, ale vzbuzuje to ve mě nepříjemný pocit, že snad většina Windows XP aplikací by neměla být kompatibilní s Windows 7 (!).

Windows Virtual PC je momentálně ve stádiu Beta verze, a lze si jej zdarma stáhnout zde. Jsou samozřejmě potřeba Windows 7 ať už přímo nainstalované, nebo virtualizované, zdarma ke stažení zde (Release Candidate verze platná až do 1. června 2010).

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Nástupce Virtual PC pouze pro Windows 7

Já pro virtualizaci používám serverový stroj s XEN.Je to mnohem rychlejší jak VMWare a podporuje mnoho "vychytávek" jak pro testování tak i pro nasazení do produkce.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Jenže to je serverové řešení, které se naprosto nehodí k jednoduchému testování různého softwaru nebo k testování při vývoji.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Nástupce Virtual PC pouze pro Windows 7

Kompatibilita s Windows XP aplikacemi je hlavně pro korporace, které nemůžou přejít na Windows Vista, protože aplikace, které používají, Windows Vista nepodporují. Je spíš smutné, že takové aplikace ještě dnes existují, ale zvlášť ve státní správě je jich plno.

Jinak obecně jsem měl raději VMWare než Virtual PC, sice si nainstaluje pár zbytečných služeb, ale funguje znatelně rychleji než Virtual PC. Problém je, že mi na notebooku z neznámého důvodu házel náhodně bluescreeny, což neodstranila ani odinstalace VMWaru. Novější verzi si tam instalovat nechci, bojím se, že se to bude opakovat, a Virtual PC mi na to, co dělám stačí.

To, že nová verze bude jen ve Windows 7 je sice nepříjemné, ale na druhou stranu na něco ty zákazníky nalákat musí (i když tohle není asi to klíčové lákadlo) a asi je na to potřeba netriviální podpora už v systému, kterou by nebylo až tak jednoduché implementovat do starších verzí systému.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 3 odpovědětodpovědět

Já jsem používal Virtual PC také proto, že v jeho diskovém formátu (*.vhd) jsou distribuovány všelijaké virtuální laboratoře a testovací produkty společnosti Microsoft. VirtualBox k mému velmi příjemnému překvapení tento vhd formát podporuje, a podporuje dokonce i formát VMware.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback