Ondřej Linhart

Vývojářský blog Ondřeje LinhartaPodle kategorie

Zrůdné zážitky s Windows Vista

Ondřej Linhart       28.05.2009             11031 zobrazení

Možná se budete divit, ale donedávna jsem si vystačil se systémem Windows XP. Tento systém mě po všech stránkách vyhovoval a neměl jsem jediný důvod proč přecházet na Visty.

Donutil mě až nákup nového počítače, kde je 6 GB systémové paměti a 1,7 GB videopaměti, na což rozhodně 32-bitový adresní prostor nepostačí a proto jsem byl nucen přejít na 64-bitové Windows Vista (s aktuálním Service Pack 1).

Na první pohled příjemný operační systém se spoustou zajímavých funkcí a pěkným uživatelským rozhraním se postupně proměňuje v naprostý humus.

Začněme tím nejhorším a to je správa síťových připojení a bezdrátových sítí. Ve Windows XP nebyl problém rozchodit Ad-hoc síť mezi několika počítači a sdílením připojení k Internetu. Toto je ve Windows Vista snad nerealizovatelné, pokoušel jsem se to bezúspěšně rozchodit několik dní (připomínám všude poslední verze ovladačů).

Skutečná vychytávka je odinstalování a znovunainstalování síťového adaptéru (u externího bezdrátového síťového adaptéru stačí přendat do jiného USB portu). Po takovéto akci se vám vytvoří nový síťový adaptér s novým názvem (pokud jste původně měli například Intel(R) 82567LM-2 Gigabit Network Connection, tak potom to bude Intel(R) 82567LM-2 Gigabit Network Connection #2), přičemž ta původní konfigurace zůstane kdesi smrdět, včetně veškerého nastavení ze správy síťových připojení (tj. název připojení a jeho konfigurace jako IP adresa, DNS servery, atd.). V důsledku toho nejen že nejde přejmenovat to síťové připojení, ale také při pokusu o nastavení IP adresy to hlásí, že tato IP adresa je již použita! Naprostá nehoráznost.

Další věcí je indexování. Nechápu jak může tuto hovadinu ocenit někdo jiný než ten, kdo má na disku tisíce dokumentů a obrázků, samozřejmě správně popsaných ve vlastnostech (nesetkal jsem se zatím s nikým kdo by to dělal) aby to hledání bylo efektivní. Indexování je totiž nejhorší tím, že se vždy spouští v tu nejméně vhodnou dobu (při hraní her), což se samozřejmě projevuje okamžitým trháním i na velmi výkonném počítači.

Co mě skutečně dostalo byla absence ActiveX ovládacího prvku Xenroll.dll (Certificate Enrollment Control), která v předchozích verzích Windows sloužila ke generování certifikátů. Tento ovládací prvek ve Windows Vista zcela chybí (je nahrazen novým API v souboru CertEnroll.dll). Zpětná kompatibilita? Žádná! U mě se absence této knihovny projevuje v tom, že nejsem schopný vyzvednout si certifikát pro podepisování e-mailových zpráv z certifikační autority Thawte. Musel jsem to vyřešit instalací certifikátu do Firefoxu, z něj exportovat do formátu p12 a ten potom importovat do Windowsovské správy certifikátů, kde již byl dostupný pro Windows Mail. Veselé, že? Což mě přivádí na myšlenku, kde bych asi tak byl bez Firefoxu, ano, přesně tam.

O absenci hardwarové akcelerace zvuku (DirectSound, DirectSound 3D) jsem již četl kdysi dávno, takže toto mě ani nepřekvapuje. Dalo by se to vysvětlit novou architekturou audiosystému ve Windows Vista, která běží v uživatelském režimu a využívá tzv. Sessions, ve kterých je DirectSound softwarově emulován. Naštěstí zde máme zvuková API třetích stran (OpenAL), případně zatím experimentální záležitosti jako Realtek 3D SoundBack, které hardwarovou akceleraci plně podporují.

Takto ve stručnosti vypadal můj přechod na Windows Vista z Windows XP a ptám se vás, měli jste také podobné problémy?

 

Aktualizace:

S hrůzou jsem zjistil, že výše uvedenými nehoráznostmi to rozhodně nekončí! Tento seznam budu tedy průběžně doplňovat.

  • V systému je na mnoha místech zapomenutý odkaz na nápovědu ve formátu WinHelp 4.0. Microsoft oficiálně oznámil, že tento formát nápovědy nebude již ve Windows Vista podporován a taky že ne. Nicméně prohlížeč tohoto formátu nápovědy se dá stáhnout samostatně jako nějaké KB, ovšem po instalaci jsem zjistil, že soubory *.hlp na uvedených místech chybí! Toto je ukázkové flákačství, kdy Microsoft místo toho aby onu nápovědu předělal do nového formátu, ji prostě zahodí, přičemž odkazy na ni samosebou ponechá (ve Windows XP ty soubory jsou).

 

  • Po připojení k počítači přes vzdálenou plochu a následném pokusu o připojení na místním počítači je monitor na místním počítači v úsporném režimu, ze kterého nejde probudit (přitom systém normálně běží), pomůže jedině tvrdý reset nebo shutdown –r z přkazového řádku přes vzdálenou plochu.

 

  • Při hibernování počítače (uložení obsahu paměti na disk a vypnutí počítače) se sice obsah paměti uloží na disk, ale systém vytuhne s blikajícím příkazovým řádkem a je nutné ho vypnout ručně.

 

  • Služba Remote Desktop Web Connection (Webové připojení ke vzdálené ploše) co byla standardní součástí IIS ve Windows XP Professional ve Vistách není a musí se instalovat ručně. PROBOHA PROč???

 

hodnocení článku

2 bodů / 2 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Zrůdné zážitky s Windows Vista

Já mám Windows Vista x86 na notebooku s AMD procesorem 1.8 GHz a RAM 512MB a běží bez problému. Aero mám zaplé, efekty a aplikace bez problémů.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Na primitivní klikání a pouštění her ten systém nepochybně stačí...

nahlásit spamnahlásit spam -8 / 8 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zrůdné zážitky s Windows Vista

Také mám zase jednou velký problém. Mám nový program Windows Vista a nejdou mi stahovat gify, ty, co mám uložené mi též nejsouk ničemu, protože je to špatné. V minulém programu Windows XP, jsem si se stahováním a ukládáním poradila, ale teď jsem v koncích. Nevíte prosím někdo z vás, co s tím ? Prolezla jsem všechno možné, ale nemohu nikde najít odpověď. Začne období úprav stránek a já jsem bezradná...

Děkuji moc za odpověď a případnou pomoc.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zrůdné zážitky s Windows Vista

Já jedinej problém, kterej s Vistama mám je to, že si to občas nepamatuje velikost ikon a furt mě je to mění :( (nevíte čím by to mohlo bejt? Nastaveno mám snad vše správně)

Indexování-vyhleávání používám hlavně v nabídce Start a ovládacích panelech (kdo to má furt proklikávat, že? :D)

UAC mám zapnuto. A že by mě to nějak otravovalo? To fakt nee. A když se mi to oběví max. 2x za den. Tak to odkliknu a jedu dál :)

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Pokud se jedná o ikony tak ty mi to věčně přerovnává taky (jak při každém spuštění Windows tak při připojení přes Vzdálenou plochu). Při přepnutí na jiného uživatele a zpět se změní velikost maximalizovaných oken. Kromě toho import kontaktů ve formátu WAB (aplikace Adresář z Windows XP) importuje pouze základní položky, polovinu jich vynechá. Ty Visty jsou prostě nehorázný odpad ve všech směrech.

P.S.: Dnes se mi konečně podařilo rozchodit tu Ad-hoc bezdrátovou síť, ale sdílení připojení k internetu ani omylem. Zdá se, že je nějaký problém s DNS.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

no... místo vzdálené plochy použijte třeba TeamViewer( www.teamviewer.com ) nebo LogMeIn ( www.logmein.com )

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 3 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zrůdné zážitky s Windows Vista

Patrně nejlepší recenzi na Visty a porovnání s jinými systémy jsem četl na Milhově blogu.

http://miho.blog.zive.cz/page/4/

Má to 7 dílů, takže je to docela obsáhlý.

Pokud někdo váhá jestli Vistu, doporučuji přečíst.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Jenže já nesrovnávám Visty s ubohým linuxem, ale uvádím zde jejich zásadní provozní problémy a nedostatky. Ve spoustě věcí se ovšem s autorem článku shodnu, obzvlášť s jednou, vkládám ji zde speciálně pro p. Hercega:

"Představte si, že na vás 50x za den vyskoči okénko, že aplikace taková a maková se pokouší provést nějakou blíže nespecifikovanou ošklivou akci a zda ji to chcete povolit. Pokročilý uživatel to asi dlouho nevydrží a vypne to. Začátečník především neví, zda má povolit či ne. Jedno je ale jisté- při takové frekvenci s jakou to prudí se to každý naučí mechanicky odklepávat aniž by cokoliv četl. A na tom je prosím postaven jeden z pilířů zvýšené bezpečnosti Visty… Vypnout se to dá (chce to ovšem restart) takže ponechávám bez hodnocení."

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Mě jen připadalo, že je tam spousta dobrých postřehů a připomínek. Nic víc.

Nicméně rozšířit si obzory nikdy neškodí.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zrůdné zážitky s Windows Vista

Domácí laptop používám čistě k práci (Visual Studio 2008, MS SQL Server 2005, Oracle 10g Express). Nedá se říct, že mě živí ale přivydělávám si programováním. Laptop jsem koupil s Windows Vista Business, které mi vydržely pouze týden až dva. Pak jsem přešel zpět na Windows XP SP3 a nelituji toho. Veškeré mé pracovní požadavky splňují s přehledem - jsou rychlé, s 2 GB RAM takřka bleskové, rychle se uspávají a probouzejí, zabírají na HDD o třetinu méně než Vista a hlavně - jsou funkční, tedy minimálně jako Visty. Visty mě brzdily, mohla za to hlavně indexace a pomalé probouzení z režimu spánku, které často využívám - laptop skoro vůbec úplně nevypínám. Jediné, co mě na Windows Vista zaujalo a překvapilo je rozhraní Aero a jeho rychlost - pokud je zaplé, tak GUI výrazně zrychlí. 22. října má vyjít Windows 7 tak uvidím jaké bude a teprve potom upgraduji, aktualizace pro XP totiž nebudou vycházet věčně.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Já jsem dá se říct odchovanec Windows XP,ale bohužel mě okolnosti donutili otestovat Windows Vista a bohužel musim konstatovat že je to "hrůza".

Naštěstí Microsoft vyvíjí Windows 7,v tuto chvíli je mám na PC cca 2 měsíce a počítač šlape jak vítr z hor :)) opravdu si je nemůžu vynachválit.Aspon zatím :))

Notebook používám výhradně jako pracovní,tz.psaní aplikací a web aplikací,práce s DB,virtualizace,atd...

Takže Windows 7 mohu jen a jen doporučit ;)

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Nebýt toho, že na Windows 7 nefungují některé pro mne kritické aplikace, tak bych je za Visty vyměnil také.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Můžu se zeptat o jaké aplikace jde?

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zrůdné zážitky s Windows Vista

Windows Vista vidím v mnoha pohledech pozitivně. Například pro vývojáře se dle mého názoru pohnul tento OS o hodně dopředu (což beru jako nutný krok k udržení majoritního postavení).

Na druhou stranu vývoj Win Vista trval velmi dlouho a přinesl právě radikální změny, na které si zatm nezvykl ani vývojář, ani uživatel. Bohužel tyto funkce jsou často problémové a ne 100% odladěné - to mi také hodně vadí, ale věřím, že se vše časem (service packy) ustálí.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

SP by měli spíše rešit drobné chybky a díry , v tomto případě mi to přijde jak když řeší nedodělky systému jako takového(kopírování souborů atd.).Osobně se mi nikdy nechtělo stahovat SP (samotnej SP na Vistu je velký jak instalačka XP).

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Mě by tedy zajímalo, které výhody pro vývojáře přinesl systém Windows Vista?

Nenarazil jsem na žádné radikální změny na které bych si nemohl zvyknout, tedy až na to, že věci které fungovaly ve Windows XP bez problémů ve Windows Vista nefungují.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Záleží na tom, co píšete. Třeba já při psaní BO, DL nebo i obyčejných formulářových aplikací většinou snažší práci s akcelerovaným grafickým prostředím neocením. Na druhou stranu vím, že to otevírá cestu pro aplikace, které můžu v budoucnu používat.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Tedy nevím co myslíte zkratkami BO a DL. Akcelerované UI můžou plně využít pouze WPF aplikace, které podle mého názoru populární příliš nejsou, hlavně z důvodu neskutečně debilního renderování textu, viz. Visual Studio 2010 které je ve WPF.

Nové uživatelské rozhraní tedy nepovažuji za jakýkoliv přínos ani pro uživatele (kteří si na něj musejí zvykat) ani pro vývojáře (kterým nijak neusnadňuje práci).

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Takže podle Vás by mělo vše zůstat stejné jako ve Windows 95, aby si uživatelé nemuseli zvykat na něco jiného? Ještě že si tohle neřekli už v pravěku, to bysme tady pořád lítali s klackama po lese a honili mamuty. Přece si nebudeme zvykat na nic jiného.

Novinek ve Windows Vista je pro uživatele i vývojáře docela dost, už jen třeba DirectX 10 pro nejmodernější hry, nebo UAC (které konečně všechny ty bastlíře naučí, že se nastavení aplikací nemá ukládat do Program Files), nová dialogová okna, předinstalovaný .NET Framework už v základu (což se taky .NETím vývojářům docela hodí), systémovou podporu pro RSS feedy, Windows Aero a mnoho dalšího.

Pokud píšete databázové aplikace s Winformy, tam se nezměnilo nic (proč taky), ale jinak je nových věcí dost.

WPF se mi poslední dobou začíná líbit čím dál víc, jsou tam daleko lepší a bohatší uživatelské prvky, databinding mají také dost hezky udělaný a konečně se můžeme zbavit sice stále funkčního, ale zastaralého konceptu message loop, který je už skoro 20 let starý.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

To jste napsal vy, ne já. Já pouze tvrdím, že nové UI nepřinese nic zásadního ani uživatelům, ani vývojářům, což je pravda. Ve skutečnosti se tím akorát zvýší hardwarové nároky. Já bych neměl nic proti tomu, kdyby UI zůstalo stejné jako ve Windows XP.

- DirectX 10: Kolik her ho využívá? Myslím že by se to dalo spočítat na deseti prstech.

- UAC: Asi největší zhovadělost ve Vistách se vyskytující. Neznalý uživatel stejně všechno odklikne a posléze to zakáže, profesionální uživatel to zakáže rovnou, protože to vyskakuje neustále u každé hovadiny.

- Framework byl tuším součástí Service Packu 3 pro Windows XP, nebo se tam instaloval v rámci automatických aktualizací, tudíž žádná novinka.

Tvrdíte že "Pokud píšete databázové aplikace s Winformy, tam se nezměnilo nic", ale ono se nic nezměnilo ani nikde jinde (mimochodem píšu poněkud komplexnější záležitosti než databázové Hello world :) )

Za tím názorem na WPF si stojím, ohledně té nečitelnosti textu v něm renderovaném je toho plný Internet. Navíc mě se s tím velmi blbě pracuje což může být subjektivní názor.

nahlásit spamnahlásit spam -10 / 10 odpovědětodpovědět

DirectX 10 využívá skoro každá hra, která vyšla za poslední rok. Samozřejmě jsou udělané tak, aby fungovaly i na Windows XP, jen tam není tolik efektů, které DirectX 10 vyžadují.

Co se týče UAC, měl jsem ho zapnuté i na Windows Vista, ve Win 7 ho skoro nevidím. Vyskakuje jen když člověk něco instaluje, což nedělám tak často. Neznalý uživatel to zakáže, protože mu to poradí v debilních počátačových časopisech.

Ve WPF na Windows XP texty špatně čitelné jsou, to je pravda, ono obecně i když si na XP zapnete ClearType, tak je to o dost horší než na Windows Vista. Na Windows Vista tomu tak není, ať dělám, co dělám, já prostě písmenka ve VS 2010 rozmazaná nemám, ať se snažím, jak chci. Je pravda, že obecně ClearType dost lidem vadí sám o sobě, mě zase šíleně irituje, když jsou fonty hrbaté a nevyhlazené. Je to věc zvyku.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Tedy nechci se hádat, ale šest her využívajících DirectX 10 ve srovnání s desítkami ostatních her (počítám pouze AAA tituly) vydaných od začátku r. 2009 je naprosto směšné číslo. Navíc ty DX10 hry existují i v DX9 verzi (kromě Stormrise), takže opět žádný důvod pro přechod na Visty.

DirectX 10 hry:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_gam...

Seznam všech her z r. 2009 lze dohledat např. na GameSpotu.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

No, nejsem žádný hráč a moc hry nehraju, ale vím alespoň o dvou, které DirectX podporují a v seznamu nejsou (např. Zaklínač). Navíc je jich tam o dost víc než 6, jestli správně vidím.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Myslel jsem hry od roku 2009. Pokud se bavíme o větším časovém rozsahu, potom tam samozřejmě několik her chybí. Paradoxní je například to, že Halo 2 pro PC striktně vyžaduje Windows Vista a přesto běží pod DirectX 9.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zrůdné zážitky s Windows Vista

S Vistou jsem naprosto spokojený. Pravda že na problémy s wifi, které popisujete jsem nenarazil, bo to nepotřebuji.

Ad. indexace. To byste se divil, kolik lidí to ocení. Dalo by říci, že všichni ti, kdo používají počítač k práci a nikoliv k hraní. (tím nechci říct, že na hraní je něco špatného, i když sám hry nehraji) Hráč si hold může indexaci vypnout.

Žádné problémy s ovladači či perifériemi jsem neměl a mohl jsem párkrát vyzkoušet na tom samém železe (samozřejmě novém) xp i visty a visty se tam chovají lépe.

Toť má zkušenost :-)

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zrůdné zážitky s Windows Vista

Se siťovými připojeními jsem měl rovněž problémy.Celkem nepřehledné a chaotické, v XP to bylo lepší.Co jsem zkoušel Windows Vienna tak jsem s ním víceméně spokojen a to i se správou síťe.Dále mě celkem obtěžuje UAC,ale raději ho nevypínám-alespoň malý pocit bezpečí(ale bez firewallu k ničemu).U nových Windows to naštěstí "prudí" míň.

Osobně mě rozčiluje kopírování souborů.Občas mám pocit jak když kopíruje nanečisto :) Naštěstí byla tato chyba opravena SP ,ale stejně žádná slává.Shrnul bych to tak,že Windows Vista rád nemam a nikdy mít rád nebudu.Na Viennu se ovšem těšim.

Dovolím si otázečku, co máte za typ grafický karty ?

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

UAC si každý soudný člověk hned vypne, je tam skutečně jen pro ten pocit. Na Windows 7 jsem zvědav, zatím to vypadá velmi slibně (dokování oken a nový hlavní panel), ovšem mnou kritizované věci ve Windows Vista jsem ve Windows 7 zatím ještě nezkoušel. Grafickou kartu mám NVIDIA GeForce GTX 295.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

UAC každý vypne ? No osobně bych to někomu kdo vidí PC podruhé v životě nedoporučoval.Co jsem zkoušel Windows 7 tak sem nenašel téměř žádnou chybu a podle mě to bude velký uspěch Microsoftu.Nenašel sem aplikaci ,která by mi pod Windows 7 padla.Jináč hezká kartička :)

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Indexované hledání docela používám, hlavně když hledám něco v mailech, mají to napojené na Outlook. A pak pro spouštění aplikací z Nabídky Start. Jinak moc ne, protože vím, kde co mám. Ale myslím, že uživatelé, kteří netuší, kam se jim do ukládá a kteří mají něco na ploše, něco v Dokumentech atd., tak ti to ocení.

Na 5400ot/min disku mě indexování občas zdržovalo, ale upgradnul jsem si v notebooku na 7200ot/min (vyplatí se to a pořídíte to kolem 2000) a je to naprosto v pohodě, rozdíl je hodně hodně moc poznat.

Síťování mi přijde stejně blbé jako ve Windows XP, udělat ad-hoc wifi mi šlo na první pokus, ale občas to zlobí. Bohužel tohle je spíš ovladačema než systémem a Microsoft nechává ty trotly výrobce, aby si drivery psali sami, místo toho, aby tam udělal svoje vlastní odladěné a pořádně otestované, alespoň pro rozšířený hardware.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Ovladačema to nebude (jinak by je Microsoft nenechal projít WHQL certifikací), na vině je ta dementní správa (bezdrátových) sítí na kterou si stěžuje celkem dost uživatelů a která má být údajně vylepšena/předělána v Service Packu 2.

nahlásit spamnahlásit spam -10 / 10 odpovědětodpovědět

Můžete ho vyzkoušet Microsoft již SP2 vypustil.

http://www.microsoft.com/downloads/detai...

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback