Ondřej Linhart

Vývojářský blog Ondřeje LinhartaPodle kategorie

Exposé pro Windows?

Ondřej Linhart       30.07.2009             10420 zobrazení

Exposé je správce přepínání oken v systému Mac OS X 10.3 a vyšších verzích. Umožňuje velice jednoduše a efektivně přepínat programy (otevřená okna). Nejsem sice majitelem žádného produktu Apple a ani tuto firmu nemám v oblibě (především kvůli její softwarové politice), ale tato vlastnost jejich operačního systému se mi velice zalíbila.

Proto jsem začal hledat, jestli něco podobného neexistuje i pro Windows. Nedalo mnoho práce a našel jsem program Switcher. Jedná se o velice povedenou věc, která umožňuje stejné funkce jako Exposé a má velmi rozsáhlé možnosti konfigurace: Styl zobrazení náhledů, zvýraznění a popisy oken, klávesové zkratky, možnosti hledání a filtrování oken. Switcher vyžaduje operační systém Windows Vista a zapnutou funkci Aero.

Switcher lze nastavit aby se automaticky spouštěl při přihlášení uživatele (je zobrazen v oznamovací oblasti na hlavním panelu) a ve výchozím nastavení funguje tak, že při stisknutí kombinace kláves Win+; se na obrazovku plynule sesunou všechna otevřená okna do přehledného náhledu (náhled oken je živý, pokud tedy v některém okně něco probíhá nebo se přehrává video, je to v reálném čase zobrazeno) a klepnutím myší na požadované okno se přepnete do vybraného programu. Opakovaným stiskem kláves Win+Caps Lock se zobrazí stejný náhled, ve kterém se listuje jako při použití Alt+Tab, okno lze vybrat uvolněním kombinace kláves nebo přesunutím kurzoru myši na požadované okno a uvolněním kombinace kláves. Klepnutím prostředním tlačítkem myši na okno při zobrazeném náhledu lze rovněž ukončit aplikaci, což je velice pohodlné. Pokud máte otevřeno opravdu hodně oken, uplatní se hledání psaním textu stejně jako se vyhledává text na webové stránce v programu Firefox (tuto funkci jsem příliš nevyužil, obvykle mám otevřeno kolem 7 oken). Program bez problémů funguje i na systémech s více monitory.

Nejen při velkém množství současně spuštěných programů (a tedy i otevřených oken) je Switcher extrémně užitečný a jeho používání se stává silně návykové. Plně nahradí klasické Alt+Tab a nepoužitelné Win+Tab (Flip3D). Doporučil bych Switcher každému alespoň vyzkoušet. Škoda že něco takového není standardní součástí Windows (místo všelijakých zhovadělých fotogalerií, všeho-Makerů a podobně), co se týče nápaditosti uživatelského rozhraní, je Apple vždy o krok před Microsoftem.

Poslední verze 2.0.0 je z roku 2007 a je zdarma dostupná ke stažení zde.

 

hodnocení článku

1 bodů / 3 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Exposé pro Windows?

Switcher jsem zkoušel, bohužel mi přišel pomalejší než alt-tab. Okno sice najde rychle, ale min 15s hrabe na disku.Možná je to tím, že jsem ho moc nepoužíval, protože zvyk je železná košile, ale i tak. Přitom paměti měl spousty

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Switcher je super věc, mám jej nainstalovaný už dlouho, ale taky ho moc nepoužívám - nejsem na to zvyklý. Většinou mi stačí přepínat mezi dvěma nebo třemi aplikacemi a na to je Alt-Tab rychlejší. Jediné rozumné využití je, když hledám nějaké okno, se kterým jsem dlouho nedělal, třeba Media Player.

Jinak ten delší start je tím, že ho používáš málo, on se prostě odswapuje.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback