Jakub Čermák

Vývojářský blog Jakuba Čermáka

Podle kategorie

Úředník–novodobý bůh?

Jakub Čermák       06.09.2011       Offtopic       10104 zobrazení

Již dlouho jsem nepsal nic na blog, ale nedávné zkušnosti s naší milou a levnou státní správou mě “donutily” cestou z úřadu zpět do Prahy napsat toto ublognutí.

Vždycky jsem si o sobě myslel, že jsem nenáročný a po úřadech nikdy nic speciálního nechci. Nyní vím, že jsem se mýlil, neboť chci takový zvláštní, netradiční a velmi složitý úkon – přehlásit koupené (ojeté) auto na sebe.

Celý zatím nedořešený problém už má dvě kapitoly a brzy se bude psát kapitola třetí. Začneme od začátku – byl nebyl jeden stát. Nebyl to obyčejný stát, byl to totiž stát český disponující českou státní správou. Protože to je stát svobodný, je potřeba o každou drobnost žádat, každé zívnutí hlásit a patřičně za vše platit. Tedy tento stát si usmyslel, že si nemůžu koupit auto jen tak, ale musím přinést obětiny úředním bohům. Kdybychom žili ve starověku, tak by stačilo podříznout ovci a bylo by po problému. Moderní bozi jsou ale mnohem náročnější – jako oběť jim nestačí ovce ale Papír, řádně podepsaný a podložený dalšími Papíry. Inu, vydal jsem se tedy do chrámu dopravního registru v Pardubicích. V rámci přibližování úřadů běžným občanům se tento registr nachází ve vesnici za Pardubicemi, asi aby si měštští lidé prohlédli v rámci sebevzdělávání český venkov. Poctivě jsem si zjistil chrámové úřední hodiny a dorazil jsem tam 3 hodiny před zavíračkou. Jaké bylo mé překvapení, když jsem našel u vstupu ceduli “dnes už nebereme”. V optimistické snaze, že není vše ztraceno a i úředník je jen člověk a slituje se nad někým, kdo kvůli návštěvě kněze Velké Státní Správy jel až z Prahy, jsem došel k nejbližšímu nižšímu knězi chrámu státní správy se žádostí o vysvětlení – jak je možné, že 3h před zavíračkou už mají zavřeno a proč na tuto zvláštnost nikde neupozorňují. A dostalo se mi odpovědi pevné jako zákon sám – “my to tu tak děláme” – doplněné pozdravem na rozloučení “co tu stojíte, běžte pryč”. Nejdříve jsem si myslel, že se jedná o nezdvořilost, ale později se ukázalo, že je to nějaký druh náboženského pozdravu. Něco jako křesťané mají “sbohem” nebo “Bůh s Vámi”.

Poučen předchozí zkušeností jsem se druhý pokus pokusil absolvovat časně zrána, jak mi poradili další čekající (kteří měli to štěstí, že šli do oddělení méně náročného boha). Tedy budíček v 5 hodin ráno, pomodlit (“Ó Velký Úředníku, nechť je ti můj čas a nevyspalost dostatečnou obětinou”), zkontrolovat jestli mám všechny potřebné doklady a na vlak. Autem jsem si ve stavu, kdy jsem spal za chůze, jet netroufl. Později se to ukázalo jako zásadní chyba. Cesta vlakem byla příjemná a tak optimisticky naladěn jsem se spolu s bratrem vydal vstříc již známému chrámu. Již půl hodiny před otevíračkou tam bylo cca 10 lidí, do otvíračky jich přišlo dalších cca 20. Nemohl jsem se ubránit dojmu, že jsem ve vyprávění své mamky, když mi povídala o frontách na podpultové zboží za tuhého socialismu. Dřív nebyly banány, teď není požehnání úřednického boha. Po rituálním otevření brány vnitřního chrámu jsem si vzal lísteček, zaradoval se “dnes jsem to stihl” a šel si sednout do bufáčku, který byl obsluhován asi jediným příjemným člověkem v budově. Musím mu nechat geniální podnikatelský záměr, neboť minimální čekací doba jsou prý 2 hodiny, údajně tam už zažil lidi, kteří přišli ráno a odcházeli v pozdním odpolední. My měli štěstí a již po třech hodinách jsme se ocitli uvnitř, tváří v tvář strašlivému knězi – nefalšované úřednici. Ta nás přivítala rituálním pozdravem “Co chcete?!”, odpověděli jsme ji tedy naším pozdravem “Dobrý den” a vysvětlili podstatu problému. Hrdě jsem předložil všechny potřebné doklady (jejichž úplnost jsem si pro jistotu znovu ověřil podle nástěnky ve vnitřním chrámu) i vyplněný formulář. Jaké bylo mé překvapení, když se kněžka zaradovala a prohlásila “chybí vám technická, nashledanou”. Na můj chabý protest “ale tu mám tady” spojený s ukázkou protokolu o STK mi vysvětlila, že musím mít speciální kontrolu pro převod (evidenčku). “Ale to není nikde psané!”, pokusil jsem se bránit. Načež vytáhla seznam požadovaných dokladů, který byl kupodivu jiný než ten visící na nástěnce chrámu. A s vítězoslavným gestem mi ukázala, že na jejím seznamu se požadovaný doklad nachází. Úplný seznam požadovaných papírů je nejspíše střežená náboženská relikvie a lidem se předhazuje seznam očesaný. Inu, každé náboženskí musí mít svá tajemství. Následoval již obligátní pozdrav “co tu čumíte, vypadněte, zdržujete!” a už jsme stáli přede dveřmi, plni dojmů o kvalitně stráveném dopoledni, kvalitě úřednických kněží placených z daní a chybějícím dokladu.

… To be continued

Možná se ptáte, proč přirovávám státní správu k náboženství – je to jednoduché: obojí nutí lidi, dělat věci, které dělat nechtějí a které dělat musejí pro potěchu státu/náboženství. U obojího je za tyto úkony potřeba platit netriviální částky (jako bonus ke strávenému času). Obojí má psaný pevný řád, ale jedinou pravdu mají vykladači – ať už úřednící nebo kněží. Jaký je tedy rozdíl?

Popsaný příběh je nejspíše pardubickou specialitou - když jsem si vyřizoval ŽL v Praze (zajímavé je to, že na živnosťáku pochopili, že táhnout lidi přes kus republiky kvůli úřadu je pitomost a tak tam to šlo vyřídit kdekoliv), tak na mě byli paní z živnosťáku hrozně hodné a příjemné a místo nadávek poradily. Čest těmto výjimkám!

Ublognutí zakončím po úřednicku – “co tu čumíte, vypadněte!”

 

hodnocení článku

1 bodů / 5 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Úředník–novodobý bůh?

V podstatě všude na světě platí základní pravidlo:

Výše vzdělání je přímo úměrná neschopnosti vyplnit formulář.

Počkej až dostuduješ (:-)

Zkus se mrknout k Altairovi. Tem umí se státními institucemi bojovat obdivuhodným způsobem - viz např.

http://www.weblog.rider.cz/articles/263-...

PS když jsem převáděl auto tak jsem evidenční prohlídku měl - ale neměl jsem zaplacenou ekologickou daň (:-) a ta se nedá zaplatit kdekoliv v Praze (to jsem s dozvěděl na Bohdalci) ale jen Jungmanově ulici...

PP

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Úředník–novodobý bůh?

Díky za pozitivní komentáře :-)

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Článek hezký. Já mám ale úplně jiné zkušenosti z Plzně, kam jsem jel odhlásit (možná je odhlášení jednodušší) firemní auto. Na internetu jsem si našel, co potřebuji s sebou. Pro jistotu jsem si to ještě telefonicky ověřil (plná moc, jestli musí být úředně ověřená, atd.) Naklikal den a hodinu návštěvy v rezervačním systému, přijel jsem tam asi 5 minut před požadovanou dobou. Protože jsem tam byl prvně, měl jsem právě cca těch 5 minut na to, rozkoukat se, jak to tam chodí a jak jsou číslované přepážky. Pak jsem u jedné viděl moje číslo. Práce té úřednice tam trvala asi dalších 5 minut. Bylo hotovo. Jen nechápu, proč, když to takhle jde v Plzni, proč to nejde v Pardubicích.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Úředník–novodobý bůh?

Čím víc nabývám dojmu že asi jeden z mála vývojářů, který jezdí autem je pan Herceg. Pan Jecha využívá "žluťáky jančuráky" vy ač máte auto využijete na cestu do venkovského chrámu dostavník. Né že bych s vámi se všemi nesouhlasil. Na úřadech je to opravdu tragédie. Ale cestovat "svým" je přece jenom lepší. Jste časově nezávislý, nemusíte přesedat, nemusíte hledat spojení, bát se že bude spoj zpožděný, to neustálé čekání a stres jesli dojedu včas. Při cestě autem si vyčistíte mozek, příjdete na jiné myšlenky, řešíte zas něco jiného. Veřejná obslužnost je mimochodem čím dál mizernější a dražší. V autě vám nesmrdí upocený houmles ale voní krásná společnice ze "spolujízdy.cz" a nemusíte se dohadovat s důchodci, kteří neváhají použít berli ve snaze dosáhnout místa k sezení. Krom toho je to dobrý kšeft. Na cestu za zákazníkem neúčtujete jen kiláky ale i ztracený čas. Dnes už cesta autem není jen otázkou pohodlí, ale stává se nutností. Navíc z pohledu zákazníka nedovedu si dost dobře představit, že by někdo někomu proplatil ztracený čas za dvoudení cestu ze Zlína do Aše veřejnou dopravou.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

Já používám to, co je pro mě výhodnější. Výhoda nemusí být nutně finanční, může být časová nebo spací (cesta vlakem = hodina spánku, to se dělá v autě blbě). Navíc zrovna v tomhle případě vaše argumenty moc neplatí - neztratil jsem o nic víc času než autem, protože je to cca stejně rychlé (vč. MHD okolo), a to, že nejsem úplně časově nezávislý, mě nevadí, neboť ty vlaky jezdí každých 15min (i takhle brzo ráno).

Jako bonus mě osobně jízda autem moc nebaví - musím se soustředit celou dobu a protože většinou jezdím do měst, kam vede dálnice, tak třeba hodinu zírám na skororovnou dálnici. Ve vlaku (do Pardubic) nebo busu (do Brna třeba) můžu celou dobu spát, číst si apod. Takže sice jedu o trošku pomaleji, ale čas můžu využít efektivněji než koukáním na dálnici.

Cesta za zákazníkem je zas něco jiného, tam mám jiné potřeby než při soukromé cestě. Jinak autem jezdím skoro furt, většinou se to vyplatí časově, ale zrovna do Pardubic (ale už ne do vesnice vedle) je pro mě prostě lepší jet vlakem.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Mě pravidelné cesty do brna a zpět autem přešly velmi brzy - přesedlal jsem na SA, kde opravdu otravovalo málo místa, idiotské rozhovory okolních cestujích, deset obrazovek s ubohým filmem, který mě ani trochu nezajímal a neustálé drncání na D1.

Takže jsem nakonec zvolil hnusné špinavé vlaky EC, kde se mohu sám (případně s nějekým dalším vyvrhelem) zavřít do kupé natáhnout nohy na protější sedačku (pod nohy noviny nebo něco) a dvě hoďky relaxovat s noťasem nebo knihou.

Takže vydíte, že je opravdu velmi individální

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

omlouvám se, špatně jsem umístil příspěvek.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Tak nějak asi nechápu, proč jste tenhle příspěvek psal. Nevidím jeho smysl a relevantnost. Zvyknout si na auto není těžké. A výhody i nevýhody zná přeci každý a hádat se o jejich relevanci nemá žádný smysl. Vaše argumenty vám jistě neberu. Leč s některými souhlasím a s některými ne.

Důvod proč jsem třeba já pořízení auta zatím neuspíšil je jediný - nepotřeboval jsem ho.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

Diskuse: Úředník–novodobý bůh?

Ještě by mně zajímalo jak dlouho jste čekal na vyřízení toho dovozu. Protože já jsem jednou čekal měsíc a když jsem jim po měsíci řekl, že to už potřebuju, tak mi řekli, že si každej musí počkat. Potom mi kamarád řekl, že za dva tisíce mi to vyřídí do druhého dne. Takže česká klasika. Podobný postup byl u evidenčky za 500 do druhého dne jinak 3-4 dny. Je to smutný hlavně když např. v Německu to trvá 1 den a navíc za 25 euro si ještě můžete vybrat zbytek SPZ. A hlavně vás při vstupu s úsměvem pozdravý :o).

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

pozdraví ;)

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Nechtěl jsem dovoz, chtěl jsem jen přepsat auto z jednoho majitele na druhého

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Tak v tom případě nevím proč potřebujete evidenčku. Ta se dělá jenom v případě dovozu nebo pokud je automobil nový.

viz: http://www.evidence-vozidel.cz/

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Úředník–novodobý bůh?

Konečně pořádný článek! Jedním slovem - WOW! :D

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Úředník–novodobý bůh?

Není nad to si přečíst jak to tu hezky funguje. Super napsané :). Jen nevím, jestli se mám smát nebo brečet.

A taky nechápu, proč má tenhle článek tak nízké hodnocení. Nevědel jsem, že na VbNet.cz chodí tolik úředníků.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Diskuse: Úředník–novodobý bůh?

Vím, že bych se neměl smát, ale tento článek je napsaný dokonale :)

Jinak už nečumim a padam :D

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Úředník–novodobý bůh?

Velice pěkný blogový článek a zajímavý nápad - přirovnávat úředníky k bohům ... :D

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback