Minisrovnání špuntových sluchátek

Tomáš Slavíček       31.12.2008       Offtopic       11301 zobrazení

V minulém příspěvku jsem se svěřil, že si budu pořizovat nová sluchátka. Objednával jsem si je od ověřeného prodejce přes ebay.com, proto mě také vyšly levněji, než kdybych je kupoval v Čechách. Až z druhé strany světa cestovaly jenom šest dní, takže mi přišly skoro ještě k Vánocům. Několik lidí mi říkalo, ať udělám nějaké malé porovnání sluchátek, tak jsem se o to pokusil. Nemám vycvičené ucho audiofila a neznám, jak přesně má která hudba znít, ale přesto jsem zkusil shrnout nějaké své pocity.

IMG_4828_3 

AKG K324P (12 - 23500 Hz, citlivost 121 dB SPL/V, impedance 16ohm, rok 2008, aktuální cena v ČR cca 1100 Kč)

S novými sluchátky jsem spokojený. V balení byly dva náhradní nástavce různých velikostí, praktické pouzdro a kožený pytlíček. Kabel je dvoužilový, úzký, pogumovaný, takže se nešmodrchají. Design je pěkný, stříbrná s černou vypadá pěkně. Hlavně pohodlně sedí v uších a ani nejsou cítit. Odhlučnění okolí mají dobré.

Ze všech porovnávaných sluchátek hrají nejvíc, až jsem se divil, kolik tónů jsem teď slyšel poprvé. Bylo to něco jako fotografie s vyšším rozlišením. Nejsou uhuhlané, naopak jednotlivé tóny jsou jasně rozlišitelné, kytary až řezají. Basy jsem si v ekvalizéru decentně zvednul, ale to je spíš otázka zvyku. Co je trochu horší, mají docela ostré výšky, ze začátku se to může zdát nepříjemné, ale po chvilce si na to člověk zvykne. Určitě by se ale daly trochu stáhnout, s tím si ještě asi pohraji. Každopádně tohle se týká takových oblastí, které běžná sluchátka nerozeznatelně slijí dohromady.

Baví mě z nich poslouchat, uběhne půlhodina a ani si toho nevšimnete. Co mě taky zaujalo, nikdy mě z nich nebolela hlava, ani když jsem při poslechu něco dělal.

IMG_4830  IMG_4838 

Koss Spark Plug (10 - 20000 Hz, 112 dB SPL/V, 16ohm, červen 2006, cena kdysi 900 Kč, dnes cca 400 Kč)

Tato sluchátka jsem používal doteď. Mají poměrně originální konstrukci - nástavce ze speciální gumy, která se sežmoulá jen okolo vnitřní malé pevné duté tyčinky a sluchátka se potom zastrčí do ucha. Tam se chvilku podrží a tak do půl minuty se úplně roztáhnou. Výsledkem je potom skutečně hutná hudba s plnými basy. Nevýhodou je docela dost velká velikost špuntů do ucha a s tím související obtížné nasazování. Měl jsem i několik vyrobených nástavců z obyčejných špuntů do uší a originální bílé Etymotic tips (takové trojité kloboučky), ale nakonec jsem zůstal u původních. Kabel je kvalitní, nezamotává se.

V té době konstrukce, jakou mají AKG nebo HPM-70, nebyla až tak běžná a tyhle (a předchozí Koss The Plug) byly docela originální. Rozhodnul jsem se pro ně také kvůli doživotní záruce a doporučení kamaráda.

Když jsem si teď zkoušel po pár dnech poslouchání AKG tyhle KOSSky, nevěřil jsem vlastním uším. Už vím, co je pravdy na tom, že někdo říkal, že hrají jen basy. Výšky nezahrají vůbec, středy jsou takové zastřené a celkově jsou takové uhuhňané, hluboké, se slitými umělými tóny. Určitě mají své kouzlo, třeba taneční hudbu zahrají dobře, ale rozdíl tam byl opravdu velký, neměl to šanci srovnat ani ekvalizér. Zajímavé je také, že na stejně nastavenou hlasitost hrály mnohem hlasitěji než ostatní.

Sony Ericsson HPM-70 (srpen 2006, kdysi k mobilu nebo za cca 1600 Kč, dnes od 220 Kč)

Tyhle sluchátka jsem si půjčil k porovnání od bráchy. Kdysi se dávaly k Sony Ericssonům řady Walkman, tyhle byly k W810i, proto jsou v černé barvě. Sony si za ně samostatně nechávala pořádně zaplatit, proto mě zaujalo, za kolik se prodávají dnes v různých výprodejích.

Protože se běžně připojují ještě k části s mikrofonem (a ovládáním mobilu), mají jen úzký kabel dlouhý pár centimetrů a je potřeba prodlužovačka. K jednomu sluchátku je kabel delší, takže se můžou nechávat zavěšená na krku, což je docela výhoda. Nástavce se také dodávají ve třech velikostech jako k AKG, ale jsou měkčí a možná trochu méně tlumí okolní hluk. Spodní část sluchátka trochu tlačí, ale to jsou jen drobnosti. Do ucha jsou bez problémů lehká.

Hrají pěkně, neřezají tolik jako AKG, nemají tolik výšek. Basy zní občas trochu divně uměle, ale moc velký rozdíl tam není. Celkově mi AKG přišly takové jasnější, barevnější, ale nebylo to o moc. Když jsem teď viděl tu cenu, nebál bych se je doporučit ostatním, jen si pohlídejte, aby měly v redukci konektor 3,5 mm jack.

Běžná sluchátka Sony (cca 2004, kdysi za 200 Kč)

Pro porovnání jsem schválně vyhrabal ze šuflíku jedny starší sluchátka od Sony. Nebyly to úplné lowendy, vím, že kdysi oproti těm přibaleným k přenosnému rádijku Sagem hráli dobře. Okolní hluk netlumí, v uších taky spíš nesedí. Hudba šla poznat, že hraje stejná jako u ostatních, ale rozdíl v kvalitě byl největší. Basy byly takové divné, plastové, nevýrazné, středy a výšky taky jen spíš informační.

Nebál bych se podobných sluchátek třeba pro učení angličtiny, ale pro skutečné vychutnávání hudby opravdu nejsou.

Shrnutí

Nejsem odborník na poslech hudby a také jsem porovnával jenom určitou skupinu sluchátek. Je jasné, že existují speciální několikaměničová řešení pro hudebníky jako Ultimate Ears triple.fi 10 Pro (asi za 10 tisíc). Také jsem nezabrousil do kategorie otevřených sluchátek jako Koss Porta Pro nebo speciálních uzavřených pro dýdžeje. Porovnával jsem spíš taková lepší běžná sluchátka pro nadšence, kteří si i při cestě autobusem chtějí vychutnat hudbu v lepší kvalitě.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Minisrovnání špuntových sluchátek

já osobně mám http://www.datapoint.cz/sennheiser-sluch... a rozhodně je všem můžu doporučit-parídní poslech za rozumnou cenu

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Minisrovnání špuntových sluchátek

Ještě doteď si vzpomínám jak kámoš přines do školy sluchátka Koss (nevím co to bylo za typ, takový otevřený, myslím že tou dobou ubec nejprodávanější) - to nám všem spadla brada, takovýhle basy ještě nikdo ze třídy neslyšel...a ve sluchátkách už úbec ne :-D

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Koss to je značka s velkým Z. Dovolím si říct, že jsou vysoko nad všemi ostatními značkami. Jsou i jiné solidní značky, Sennheiser, B&O atp., ale Koss se svou tradicí a pověstí je všechny převyšuje.

Já sám jsem majitele modelu CX 55 Street od Sennheiseru. Jsou to výborná sluchátka za řekl bych relevantní cenu (dal jsem za ně 1400,-). Reprodukce je výborná, bassy jsou skvělé a výšky neskutečně opravdové. Jediná škoda je, že je nemám pořádně čím nakrmit, protože s takovými sluchátky poznáte, že něco jako mp3 se nedá nazvat hudebním formátem a CD disky také nejsou žádný zázrak...

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback