Nové články o programování pro Windows Phone a v XNA

Tomáš Slavíček       15.10.2011       C#, Grafika       11074 zobrazení

Na SmartManii jsem začal psát nový seriál o vývoji pro Windows Phone, především her. První tři články jsou úvodní, v dalších už se bude programovat. Pomocí XNA si tam vytvoříme jednoduchou hru, ukážeme si na příkladech specifické vlastnosti téhle mobilní platformy.

Můžete se na ně podívat, najdete v nich určitě dost informací. Během příštích týdnů budou ještě další články přibývat.

odkazy

Případně také můžete nahlédnout do fóra na SmartManii. Vývoji pro Windows Phone se tam už věnuje docela dost lidí, vzniká tam docela dobrá komunita. Zajímavá je například sekce Prezentace projektů.

 

hodnocení článku

2 bodů / 2 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Nové články o programování pro Windows Phone

http://trsek.blog.root.cz/2011/02/19/win...

Normálně bych se cokoliv z toho serveru styděl linkovat, ovšem každá věta z výše uvedeného článku je svatá pravda. Vyplatí se i pročíst všechny komentáře pod článkem.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Podívejte se, prosím, na datum toho článku. Slyšel jste už o aktualizaci Mango (WP 7.5) a možnostech, které přináší pro uživatele i vývojáře? Kromě toho, ten článek se už dostkrát probíral, ohledně jeho (ne)objektivity...

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Tak či onak drtivá většina věcí přetrvává dále.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Ověřování občanky pro vývojáře už není, vše je na počkání. Pro nahrávání vlastních aplikací do telefonu se dá použít Chevron unlock za 9 USD (pokud se nechcete registrovat na App Hub). Z ČR jdou aplikace kupovat i prodávat. Instalace jen z marketplace a nízká úroveň warezu - výhoda pro vývojáře a v důsledku i pro uživatele (víme, jak to vypadá na Androidu). Minimální hardwarové požadavky - rozhodně výhoda. Jinak v Mangu bylo zpřístupněných plno nových API, přístup k senzorům, foťáku, kalendáři... A všechna omezení, jako neexistence mass storage, paměťové karty apod. mají své důvody (rychlost, výdrž na baterii, bezpečnost).

Také zde ještě vidím chyby, ale ten systém je už rozhodně navržen konkurenceschopně. Je vidět, jak už začíná upoutávat pozornost stále více vývojářů. Uvidíme za půl roku, za rok. Ty telefony si svoji cílovou skupinu najdou. Myslím, že už není aktuální na WP7 kydat špínu, iOS nebo Android mají podobných omezení a vad přinejmenším stejně.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Pokud vše půjde maximálně dobře (o čemž silně pochybuji, protože Windows Phone má na starosti stejný člověk jako zkrachovalé Zune), tak by si ten systém mohl těch svých 5% z celkového podílu mobilních systémů urvat. Jeho uživatelé budou nadšenci, co s tím chtějí zkoušet různé experimenty (viz. Coding4Fun), Hulán, nebo toto http://www.youtube.com/watch?v=_6PpLA2tH... , rozhodně ne běžní uživatelé, co by ten telefon používali k tomu, k čemu je určen.

A mimochodem vysoká úroveň warezu a ostatních free/opensource/homemade aplikací je právě jedním z klíčových faktorů ovlivňujících zájem o zařízení.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Telefon Nokia Lumia 800 si koupila moje manželka - magistra lékárny a líbí se jí jak desing, tak ovládání a účelovost. Používá ve spojení s Office 365 E3, tedy Exchange, Lync a sharepoint. Myslím, že běžnějšího uživatele si ani neumím představit :-)

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Pokud je nezasvěcená do problematiky (což je u lékárnice velmi pravděpodobné) a vy jste jí to dva dny v kuse vtloukal do hlavy, tak se není čemu divit. Měl jste jí rovněž popsat a případně nechat vyzkoušet iPhone, myslím, že byste se potom divil co by si vybrala. A Exchange, Lync a SharePoint u běžného uživatele? Ale no tak, vsadím se, že ani sám nevíte k čemu tyto aplikace jsou, když se odvažujete toto tvrdit.

Mimochodem co si představujete pod pojmem účelovost?

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

To myslíte vážně? I telefonů s WM "prodal" Cotulla (autor hacku zavaděče) víc než celý Microsoft, o WP to platí dvojnásob. Nakonec marketingové oddělení oddělení MS projevilo víc rozumu než vývojové a snad jen díky dohodě s Chrisem W. (Mango unlock) se prodeje nakonec nepropadly úplně. Mimochodem, stáhl jsem si před nedávnem kompletní "překotně rostoucí" Marketplace a po odzkoušení jsem tam našel 5(!!!) použitelných aplikací - 1 navigaci, 1 hru a 3 OEM aplikace od HTC. A pokud jde o Mango - držel jste někdy v ruce přístroj s operačním systémem? Tím vážně nemyslím Android atd. Je zvláštní, že na deset let starém telefonu mám funkční multitasking s přepínáním libovolného počtu aplikací jedním klikem (http://htc7pro.howto.cz/OS/FrontEnd.jpg) a to velice svižně, dvoupanelovým rychlým (nejenfile)managerem, rychlým jednoduchým kopírováním textu mezi libovolnými aplikacemi, nastavením aplikace do startupu, nahráváním hovorů či využitím diktafonu po dobu čtení si pdf či jiné činnosti, i zobrazením youtube videí bez zakupování dodatečné aplikace. Ten stařičký systém zdaleka není dokonalý. Ale je jednoduchý, přitom účelný a umožňuje mobil používat jako skutečný pracovní nástroj (třeba psát dokumenty stejně rychle jako na desktopu), ale hlavně se nesnaží z uživatele udělat úplného blbce, i když po něm nechce žádné hlubší znalosti jako některé Linuxové pokusy. To mít WP7 nikdy nebudou a bude to s každou aktualizací ještě horší.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

"Slyšel jste už o aktualizaci Mango ..."

To myslíte vážně? I telefonů s WM "prodal" Cotulla (autor hacku zavaděče) víc než celý Microsoft, o WP to platí dvojnásob. Nakonec marketingové oddělení oddělení MS projevilo víc rozumu než vývojové a snad jen díky dohodě s Chrisem W. (Mango unlock) se prodeje nakonec nepropadly úplně. Mimochodem, stáhl jsem si před nedávnem kompletní "překotně rostoucí" Marketplace a po odzkoušení jsem tam našel 5(!!!) použitelných aplikací - 1 navigaci, 1 hru a 3 OEM aplikace od HTC. A pokud jde o Mango - držel jste někdy v ruce přístroj s operačním systémem? Tím vážně nemyslím Android atd. Je zvláštní, že na deset let starém telefonu mám funkční multitasking s přepínáním libovolného počtu aplikací jedním klikem ( http://htc7pro.howto.cz/OS/FrontEnd.jpg ) a to velice svižně, dvoupanelovým rychlým (nejenfile)managerem, rychlým jednoduchým kopírováním textu mezi libovolnými aplikacemi, nastavením aplikace do startupu, nahráváním hovorů či využitím diktafonu po dobu čtení si pdf či jiné činnosti, i zobrazením youtube videí bez zakupování dodatečné aplikace. Ten stařičký systém zdaleka není dokonalý. Ale je jednoduchý, přitom účelný a umožňuje mobil používat jako skutečný pracovní nástroj (třeba psát dokumenty stejně rychle jako na desktopu), ale hlavně se nesnaží z uživatele udělat úplného blbce, i když po něm nechce žádné hlubší znalosti jako některé Linuxové pokusy. To mít WP7 nikdy nebudou a bude to s každou aktualizací ještě horší.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Nové články o programování pro Windows Phone

Dobrý den, chci vás pochválit za snahu, protože takové materiálu pro WP7 tady na českých stránkách moc není, ale byl bych radši, kdyby byl dokončen ten web o XNA, jaký jste nedávno zmiňoval.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Na tom webu o XNA by vycházely přesně tyto články, případně by tam bylo navíc diskuzní fórum, ale se stejnou komunitou, jako je teď na SmartManii (nebo tady).

Vydání webu se trošku zadrhlo, ale vyřešilo se to jinak. Budu rád, když se nám ten web někdy podaří dokončit, zatím jsem ale raději zvolil publikaci na zaběhnutém portálu, díky čemuž se alespoň články dostanou k mnohem více lidem.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Chápu...

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback