Flame - zlé Windows vs hodný Linux

Tomáš Jecha, MVP, MCSD       27.04.2008             10693 zobrazení

Musím přiznat, že jsem se vždycky snažil držet od podobných debat dál. Dneska udělám vyjímku, nemůžu si totiž pomoci. Předem chci ale říct, že se jedná o můj subjektivní názor a netýká se rozhodně všech lidí kolem linuxu. Jen těch, bez kterých by se obešel.

Čím dál častěji se setkávám s naprosto pošahanými názory linuxáků na svět kolem softwaru. Většinou se jedná o studenty, kteří si nedokáží vydělat na nový počítač a tak používájí ten, co jim dali příbuzní, když se zbavovali starého. Většinou jich mají několik, protože to pak u nich v pokoji vypadá jako u opravdového guru. Nejlepší dárek je pro ně pak plyšový tučnák navlečený do trička s přeškrtnutým logem Windows.

Takový človek pak chce být vnímán jako naprostý odborník. Často se mu to daří, protože na nastavení webového serveru pomocí úpravy 1000 řádkového konfiguračního souboru potřebujete více času a trpělivosti než na naklikání v přehledném GUI. Ale to prostě není tak cool. Navíc jim obrovským způsobem nahrává to, že linux je "svobodný" a  "otevřený". Můžou se tak odlišit od ostatních a mít svou ideu - porazit kapitalistický a zlý  Microsoft a zavést do světa softwaru povědomý princip "všechno je všech". Oni sice programovat neumí, ale chtějí po těch co to umí, aby to dělali zadarmo. Většinou nic pro linux neudělali, ale chtějí ho zadarmo. Nedochází jim, že kdyby věnovali řadu let učení programování a pak dalších několik psaním linuxu, tak by rádi, aby dostali za svoji práci zaplaceno. Ale to je teď netíží, protože bydlí u rodičů, kteří chodí do práce a na jídlo jim vydělávají. Jak by jim bylo, kdyby jejich táta psal linux zadarmo pro komunitu a vyšinutý synek tak neměl na oblečení? Takhle to prostě nefunguje a nikdy fungovat nebude. Lidi co s počítačema neumí musí platit za to, aby pro ně mohli odbornící napsat systém, který jim padne do ruky. Tak to prostě je. Já zase neumím vařit a tak si nechám v restauraci za peníze udělat jídlo od někoho, kdo to umí. Kvůli tomu jsou vymyšlené peníze.

Linux.cz - web k smíchu

Když už si tu vylejvám názoru, musím se pozastavit nad webem www(tečka)linux(tečka)cz. Autora neznám, ale na to, jak je to lukrativní doména, tak jsem čekal, že se pokusí Linuxu udělat dobré jméno. Místo toho ukázal, že je naprostý amáter a snaží se těžit z práce ostatních. Už jenom rádoby vtipné motto: "Nedívejte se na svět skrz Wokna...". K popukání. Zajímavé je, že ikonky v hlavním menu jsou převážně vygrabované právě ze systému Windows. No jo, všechno je všech, proč by je neukradl, když jsou hezké. Často umělé argumenty jako "Na Linuxu ovšem často najdete i tzv. goldies oldies - časem prověřené staré hry " - jinak řečeno, většinu nových her si tu nezahrajete, ale ty 10 let staré se už podařilo nějak naportovat. Nebo to, že Linux si nainstalujete přesně pro svůj procesor. To Windows samozřejmě taky, jen to uživatel nemusí vědět - zaplatil si přece za to, že se o to nechce starat. Ale jako plus pro "svobodný" software to zní dobře.

Závěrem

Nechci tady nadávat na linux obecně, ale jen na ty lidi, kteří ho tlačí. Na ty, kteří nadávají na Visty, protože na ně nemají ani počítač, kde by jim tento systém běžel hezky. Na ty, kteří ho chválí jen proto, aby se odlišili. Na ty, kteří z Linuxu dělají systém pro naprosté pošuky a kazí tak práci těch, kteří pro něj opravdu něco udělali.

Předem upozorňuji, že mažu příspěvky, které se mi nebudou líbit. Komu se to nezamlouvá, ať sem nepíše a radši udělá něco užitečného.

 

hodnocení článku

4 bodů / 4 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

diskuse: flame - zlé windows vs hodný linux

Dobrý den,

sice vykopávám 6 let starý článek, ale musím také trochu přispět.

Chtěl bych vám poděkovat, jelikož jsem doteď vnitřně (bohužel docela zarytě) myslel, tak jak Vy kritizujete. Neuvědomil jsem si, jak to vypadá z venku. Je mi 13 let, Ubuntu používám už dva roky, programuji v C#, pokouším se proniknout do C++/Qt, a občas překládám open-source projekty. Opravdu a upřímně vám děkuji, že jste mi ukázal uvěřitelný (jinde po netu nebyly uvěřitelný) pohled na lidi, co se chovají, jako jsem se choval já, takže jsem se mohl změnit. Naštěstí jsem se předtím neprojevoval hlasitě. Prosím neukamenujte mě za moje předchozí smýšlení. Můj aktuální pohled je, že Linux i Windows jsou podobně použitelné, a že nemá cenu, když jedna skupina kritizuje jinou skupinu. Připadá mi to zhruba jako, když proti sobě budou flamovat dvě skupiny lidí, protože například jedna skupina má nejoblíbenější suši a druhá špagety. Obojí je to jídlo. Sice jsou mezi nimi velké rozdíly, ale oboje funguje podobně - dodává nám energii.

Nicméně i přes mou vnitřní změnu budu preferovat open-source, ale pouze umírněně a nebude mi vadit, že budu muset používat proprietární.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Oprava: (jinde po netu nebyl uvěřitelný)

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Flame - zlé Windows vs hodný Linux

tento článek je nadčasový a platí čím dál více.Jak v dnešní době bezdotykového ovládání mobilů,pc atd chce Linux přesvědčit o přívětivosti?Když čtu článek na Mandrivě jak si přidat do přehrávače skladby přes příkazový řádek. Je to k smíchu.Linuxové distribuce jsem prošel skoro všechny.Vždy jsem se rád vrátil na Windows.Linuxová komunita vyčítá Windows otravné vyskakovací potvrzovací hlášky.No a co je to v Linuxu? Když chci počeštit třeba Operu ,potřebuji milion potvrzení a práv.To ,že Ubuntu je podobné Windows svědčí o tom ,že chápou požadavky uživatelů.Naistalovat a pracovat.Jaká je to svoboda,když si mohu nainstalovat jenom to co je v repozitářích a ještě zastaralé.

Autor článku zaslouží 1

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Flame - zlé Windows vs hodný Linux

Kdyby windows nebyl dobrej a spolehlivej,tak by ho lidi nepoužívali.Co se týče linuxáku je to pořád u nich to samí : Windows je sračka linux je mnohem lepší atd.Já osobně mam radši windows a co se týče unixu tak bych ho nikdy nechtěl protože to prostředí je hrozný.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Hm teorie "co není dobré a spolehlivé, není užívané" by zněla dobře, ale v reálném tržním systému ne vždy funguje. Reklamy, značky, koupím si co má druhý, pohádky o (ne)kompatibilitě a (ne)dostatku programů atd.

Linux i Windows mají výhody i nevýhody; reálné, dohledatelné v dokumentacích.; subjektivní, leč pochopitelné; i záminky k flame, výmysly.

Jaké prostředí Unixu máš na mysli? Uživatelské nebo aplikační? Pokud se ti nelíbí grafické uživatelské rozhraní, zkoušel jsi distribuci, která má jiné?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Z odborné diskuze k systému postavenému na PHP - k jednoduchému dotazu proběhlo:

Dotaz na konfiguraci GD v PHP ... provozujeme vlastní Linuxový server

---

A odpovědi:

Podívejte se tedy na stránku...v sekci Configure Command byste měla najít direktivu '--with-gd'

...

Jestli máte Debian, mělo by stačit aptitude install php5-gd

...

pokud Ubuntu, pak: sudo apt-get install php5-gd

...

A pokud Gentoo, pak musíte mít mezi USE flagy hodnotu "gd" a pak už jen stačí...

...

Všichni přeci vědí, že ...

---

:--(

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Flame - zlé Windows vs hodný Linux

Nejsem ani vývojář, ani matfyzák, a "přechod" na linux jsem zvládl bez nejmenšího zádrhele, "rozhlížení" se v prostředí Gnome mi zabralo asi půl hodiny. S linuxem jsem naprosto spokojen. Pokud jde o "politický" rozměr věci, určitě je zapotřebí zmínit, že v čemsi tak citlivém, zásadním a strategickém, jako jsou a budou informační systémy, je monopol, po kterém Microsoft reálně sahá, vrcholně nebezpečná věc. V tomto de facto monopolním prostředí, je samozřejmě každá změna složitá. Na tom, zda bude mít linux na desktopu za pět let 6.5% uživatelů, nebo 4.5%, nebo 11% přece vůbec nezáleží. Je podstatné, že překročil kritickou mez, za kterou už jeho budoucí vymizení není pravděpodobné a stojí Microsoftu v cestě k tomu, aby se proměnil v suverénního světovládného Fantomase. Zástupům lidí jaksi na okraj poskytuje linux spolehlivý, stabilní, relativně bezpečnější a veškerým potřebným softwarem vybavený desktop. http://filip_sklenar.blog.tyden.cz/clank...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Pokud vím, neřekl jsem, že Linux je špatný.

Nechci se Vás dotknout, ale buď jste článek nedočetl nebo píšete jen proto, že jste našel někoho, kdo určitým způsobem píše o Linuxu né v úplně pozitivním světle.

Vy ovšem píšete čistě fanatické a nadšenecké články ve stylu "Windows jsou o ničem, jsou s nima problémy, Microsoft má výhody úplně ve všem, ale Linux je nesrovnatelně lepší a bezproblémovější". Nebudu se k nim dál vyjadřovat, nekonečný flame nemá prakticky žádný přínos. I to jest důvodem, proč jsem psal jen o lidech, kteří mě na Linuxu štvou. Hodně lidí to tady pochopilo. Sám si myslím, že věty jako tato mluví za vše:Předem chci ale říct, že se jedná o můj subjektivní názor a netýká se rozhodně všech lidí kolem linuxu. Jen těch, bez kterých by se obešel.

Takže se nezlobte, ale napsat mi na to, že vy nemáte s Linuxem problém je naprosto zcestné a jediným účelem tak může být reklama odkazem na Váš blog, který jste uvedl.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Reagoval jsem pružně nejen na článek, ale i na následnou diskuzi vedenou vaším tandemem, kluci. Je trošku groteskní, když si po vzoru Radka Hulána a jeho hesel skupiny dospívajících kluků navzájem nadávají do nevyzrálých adolescentů. Drtivá většina uživatelů linuxu jsou ale - statistika je neúprosná - spíše zralejší lidé ve věkové kategorii kolem třiceti let. Váš kolega z tandemu zřejmě dosud pro samé studium neviděl pošťáka, proto se diví, že s GNU/linuxem někdo pracuje. A to kdyby věděl, kolik knih se v něm napíše a vysází, co vědecké práce se na něm odvede. Počet uživatelů linuxu na desktopech v ČR se už souká k pěti procentům právě proto, že některé distribuce (Ubuntu, openSuse, Mandriva) přešly do kategorie user-friendly. Není zapotřebí nic kompilovat, o nic se starat, stačí odkliknout pár kroků při instalaci, doladit si monitor a jet. Vývojáři linuxu samozřejmě rovněž nepracují zadarmo a nikdo to po nich ani nechce. Linuxový byznys se ročně rovněž pohybuje v řádu miliard dolarů, kdo ale nepotřebuje podporu, má jej zadáč. Nikdo rovněž nikomu nebrání stát se linuxovým profesionálem. Například firma Cannonical, kterou nevlastní ani žádný zloděj, ani žádná socka, jak se zde porůznu kdosi pokouší přesvědčovat, ale jihoafrický miliardář, nabízí za pouhých 250 USD dokonce elektronické kurzy a získání certifikátu. Samozřejmě, vy usilujete o to, stát se co nejlépe placeným microsoftím developerem. V tom vám samozřejmě nic nebrání, jen nás nenuťte sdílet své nadšení. Po deseti letech s Windows a neustálými bezpečnostními poplachy, kompilováním kde čeho, jich mám dost. Užívám si v pohodě svůj linux.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Svůj linux si užívejte dál, já Vám v tom nebráním, ani Vám nenutím nic jiného. Nejdřív jsem chtěl reagovat dlouhým příspěvkem, ale je to naprosto zbytečné, hádáte se tu o něčem, co nemá nic společného s tím, co jsem napsal.

Možná se ale hádáte rád, vychrlil jste tu řadu napadnutelných argumentů a snad čekáte, že na ně budu reagovat a pak budeme zabíjet čas jejich subjektivním vyvracením. Popravdě, začíná mě to nudit a rozčilovat zároveň.

Stylem psaní vystupujete jako inteligentní člověk. Tak mi řekněte, proč se Vás článek tak dotknul? Pokud jste opravdu inteligentní uživatel linuxu, který ví co od něj má a může čekat (nevím jestli to tak je, neznám Vás), tak proč reagujete naprosto nesmyslným flame-warovým způsobem, který jen zabije Váš i můj čas?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

asi si rad hrajes s ohnem kdyz kolem sebe metas nepodlozena tvrzeni?

hmmm...takze ted bych to mohl rozvest bud takhle {

pokud to mela bejt SOFISTIKOVANA sonda do duse 10-leteho linuxaka taks to napsal mozna trochu moc jako 10-letej windowsak

} anebo ti prihrat nejaky hoax at se oba pobavime reakcema tech ostatnich

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Flame - zlé Windows vs hodný Linux

Gratuluju pane Jechu, něco tak odporného jsem už dlouho nečetl.

Moje (střídmá) reakce je tu: http://disneyland.bloguje.cz/690387-neza...

Luboš

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Tento post jsem poslal i na odkazovanou stránku, ale dám ho raději i sem, kdyby to náhodou Lubošek smazal.

Doporučuji si přečíst něco o historii UNIXu a Linuxu. UNIX má jak známo dvě vývojové větve a Linux vzniknul z obou z nich, resp. vykradl, co se mu kde hodilo. Velké společnosti píšou UNIX, např. Solaris od Sunu, HP i IBM mají také své vlastní UNIXy. Ale ne Linux, panáčku zlatý. Linux je z větší části výtvor nadšenců a ti to opravdu dělají zadarmo. Proto taky ta platforma tak vypadá, například otřesný shell, který má milion much a nedodělků, neumí pořádně dělat zámky (pouze tím, že si vytvořím adresář, to u mě není pořádné řešení) a většina z toho je nefunkční bastl, který si člověk musí půl roku konfigurovat a dodělat, aby byl použitelný. Ještě nikdy jsem neviděl na Linuxu nikoho pracovat (kromě těch, co vyvíjí jádro), na hraní je to nepochybně věc dobrá. A vím moc dobře, o čem mluvím.

Mimochodem VB znamená Visual Basic, to je programovací jazyk, Microsoft nás neplatí, jen nám dodává například ceny do soutěží pro naše čtenáře. To, co na web píšeme, jsou naše osobní názory, pokud se Vám nelíbí, nic s tím neuděláte.

Mimochodem víte, že UNIX oficiálně není operační systém, ale systém pro zpracování textu v kancelářích? A ještě jedna věc, co konkrétně jste pro open svět udělal? Ona totiž platí nepřímá uměra mezi množstvím keců a odvedenou prací.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Flame - zlé Windows vs hodný Linux

O debilitě uživatelů linuxu se můžete přesvědčit například v této diskusi (doporučuji přečíst celé):

http://technet.idnes.cz/microsoft-vypne-...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Skvělý seznam blbých keců na odreagování. Několikrát jsem se od srdce zasmál.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Ani ja som nechcel prispiet do tejto diskusie ale musim.

p. Linhart ako mozete povedat o uzivateloch Linuxu ze su debilny? Troska mi ten Vas nazor pripomina toho "debilneho" Linuxaka teda dufam ze som to nepochopil zle ale z toho prispevku mi to tak vyznelo a samozrejme nechcem ani Vas ani nikoho urazat ale vsetci co ste prispeli tak sa spravate ako oni.

Ja ja pouzivam Windows ako nosny system a pouzivam aj Linux na NB a som s nim spokojny nikomu ho nenutim nikomu sa nesmejem z Windowsu.

pekny vecer

dodo

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Prosím, neglobalizujte to. Nikdo neřekl, že uživatelé Linux jsou debilní, protože v rámci této diskuse hovoříme o zživatelých toho typu, který popsal pan Jecha ve svém článku. Ti jsou debilní, ale mezi ně Vy nepatříte a určitě Vám jsou taky proti srsti. Nebo se mýlím?

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

A četl jste tu diskusi? Nejspíše ne...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Pane Linharte, Vážím si Vašich většinou silně erudovaných a velmi cenných příspěvků, tentokrát si ale s Vámi dovolím nesouhlasit a musím se zastat kolegy Duchoně. (osobně nepracuji s Linuxem a nic mne ani nenutí s ním pracovat, nanébrž já potřebuji na počítači většinou vykonávat nějakou smysluplnou činnost a ne si hrát s počítačem, to jen abych nebyl brán za Linuxáka-aktivistu).

Pan Duchoň má pravdu v tom, že kvůli několika hlučným "náctiletým", kteří si o sobě myslí, že zmínkou o linuxu a kritikou úspěšných (v tomto případě Microsoftu) si o nich svět bude myslet jací jsou borci (to, že si to o sobě myslí jen oni sami a že svět je považuje spíše za blbce (zní to ostatně skoro stejně), to jim nedochází), tak kvůli této skupince není možné, nebo je alespoň nerozumné vykládat něco o debilitě linuxovské komunity.

A pokud si pozorně přečtete Vámi avizovanou diskusi, jistě dojdete k závěru, že by se dalo s úspěchem pochybovat o duševním zdraví či duševní normálnosti i mnohých zástánců Windows v této diskusi.

A o to jde. Buďme ve svém úsudku korektní a pokud se skutečně nechceme snížit na úroveň těchto "náctiletých", na což také pan Duchoň upozorňoval, nepoužívejme jejich argumentace a jejich slovníku, neb vulgární slovo ve výrazivu nikdy nebylo argumentem hodným k zamyšlení.

Ne, neříkám, abychom byli slepí k takovýmto skupinám, ale tím, že jim jejich výkřik oplatíme stejně přihroublým a nic neříkajícím výkřikem, ničehož nedokážeme, nanejvýš se oni budou snažit ještě více přitvrdit a náš výkřik opět přetrumfnout.

O co lepší je, s jistým nadhledem, těmto duším neznalým věcně vysvětlovat jejich omyl, na políček odpovědět seriózním argumentem.

Nejsem tak bláhovým abych si myslel, že by všichni byli schopni tyto argumenty pochopit, tím méně pak příjmout, ale pokud nebudeme na provokace reagovat protiprovokací, tak ty nejzarytější (a nejzabedněnější) to brzo přejde (protože jim jde jen o publikum a pochopit Vaše věcné argumenty bude nad jejich duševní možnosti), no a ty méně postižené to možná přece jenom donutí trošičku přemýšlet a snad i pochopí, že to cca 1% zastoupení Linuxu ve světě má své důvody, a není to jenom kvůli "intrikám těch nehodných, imperialistických Microsofťáků".

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Ano cital. Bohuzial ale nie vsetci su ....

Nechajme to tak nasiel som na jednom servery peknu hlasku pre zmenu o Windows-e dufam ze vas pobavi :)

<Hroznys> Ten Windows vypadá že bude funkční, už mi tam hlásí chybu....

dodo

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

To není moc vtipné. Dokud jsem nebyl na MFF, tak jsem Linux sice poměrně znal, ale ne úplně podrobně. Zato jsem znal velmi dobře Windows a věděl jsem, proč je používám. Teď do nás cpou Linux a jsem opravdu rád, že ho nemusím používat. Jistě, když to člověk umí, nakonec si osedlá Windows i Linux tak, aby mu fungovaly, ale pak se člověk doslechne věty typu "no, mě ten mail asi nedošel, on totiž náš unixový mailserver tak 5% mailů ztratí". A to to konfigurují lidi, kteří tomu rozumí, kdyby to nefungovalo mně, tak si asi řeknu, že s tím neumím.

Co je však zajímavější - když nefunguje Linux, je to chyba uživatele, přece si má tohleto a tohleto dopsat do jádra a pak to překompilovat, když nefunguje cokoliv na Windows, je to chyba Microsoftu a ne toho, že uživatel je pitomec, neumí to nastavit a kliká na všechno, co mu přijde pod ruku bez ohledu na to, že neví, co to udělá.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Flame - zlé Windows vs hodný Linux

Přiznám se, že původně jsem se nechtěl do diskuse vůbec vměšovat, a to hlavně kvůli poslední větě v článku.

Ano, je to Blog pana Jechy, takže na stanovení pravidel má jistě plné právo, přesto bych u něj předpokládal trošičku více sebedůvěry, že je schopen svůj názor i obhájit (pokud by napsal, že bude mazat příspěvky hanlivé či jinak urážlivé, je to jasné a myslím, že by to splnilo účel, protože Ti "nejzarytější obhájci" Linuxu se, dle mých zkušeností, snad ani slušně vyjadřovat neumí, ale takto jste, odpusťte mi, trochu poklesl na úroveň právě takovýchto "obhájců", kteří odmítají slyšet jakýkoliv opačný názor a stále dokola opakují jenom to své naučené.

Ale k tématu. Myslím, že zde nezaznělo to pro Linux podstatné -dle mého není otázkou zdali, ale k čemu!

Jistě je Linux kvalitní systém, stejně jako jsou kvalitním produktem i Windowsy. A pro většinu aplikací, nebo alespoň velkou část aplikací je možno s úspěchem využít obojího.

V čem se ale oba systémy vzájemně velice liší, je jejich určení. Pokud je Windows OS vhodný pro každého (tedy abych byl kritický pro každého běžného uživatele), u Linuxu toto zdaleka neplatí.

Linux je vhodným (neříkám že nejlepším) řešením pro počítačové odborníky, nadšence a fandy. Je to podobné, jako s autem. Je fůra lidí, kteří si s autem rádi hrají, dělají různé tuningové úpravy aby se s výsledkem mohli pochlubit a aby z něj vymáčkli co možná nejvíce. Takovéto aktivity (pokud jimi neohrožují ostatní účastníky provozu) jsou jistě legitimní a těmto lidem pak auto mimo základního účelu plní i nejakou tu "přidanou hodnotu".

Co ale nastane, pokud takovéto "vytuněné" auto zdědí příbuzný, který buď autům vůbec nerozumí (protože zase umí fůru jiných věcí), nebo jen nemá chuť ani čas každý víkend pod ním ležet a něco ladit? Katastrofa - u takového auta totiž v případě potřeby výměny nenajde ani svíčku (nehledě na to, že ani nebude vědět, jestli to auto něco takového má). A z normálního servisu (kterých je na každém rohu nepočítaně) ho poženous svinským krokem. No a realitou je, že převážná většina lidí jsou právě z té kategorie, že potřebují, aby je auto dopravilo spolehlivě z bodu A do bodu B bez toho, aniž by museli studovat jak vůbec funguje čtyřtaktní motor s přímým vstřikováním, a v případě jakýchkoliv problémů aby pouze nakoukli do standardní příručky nebo přibrzdili u nejbližšího servisu.

A stejné je to i s Windowsama vs. Linuxem. Nikde není řečeno, co je lepší či kvalitnější (stejně jako perfektně vytuněná stodvacítka většinou nebude lepší než sériový bavorák, ale i opačné příklady by se našly). Ale pro člověka, který potřebuje počítač jako nástroj pro svou práci a ne, aby se ten samotný počítač stal předmětem jeho práce, tak pro toho je jednoznačnou (ne-li jedinou) volbou právě Windows, a protože takovýchto lidí bylo, je a vždycky bude výrazná většina, jsou procentuální čísla využívání obou systémů taková, jaká jsou.

nahlásit spamnahlásit spam 3 / 3 odpovědětodpovědět

Upozornit na to, že budu mazat příspěvky, které se mi nelíbí jsem si dovolil hlavně z důvodu pročištění diskuze od vyloženě negativních a slepých reakcí, které nelze zařadit do kategorie "názorů", ale "nadávek". Kritiku přijmu. Zajímá mě.

Každopádně, účelem článku nebylo nadávat na Linux, ale na vyhraněnou část jeho fanatických uživatelů a rádoby odborníků.

Svůj názor jsem připraven na 100% obhájit, jen bych rád, abych obhajoval to o čem jsem opravdu psal - a pokud vím, nikde jsem nepsal o tom, že je tento alternativní operační systém špatný.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Diskuse: Flame - zlé Windows vs hodný Linux

Ono vždy platilo, že existuje nepřímá úměrnost mezi množsvím keců, pořváváním a odvedenou prací. Nejvíc řvou patnáctileté děti, které kdovíkde co slyšely a přečetly. Nadávají na Microsoft, protože má peníze. To dělá ale spousta lidí, v ČR obecně panuje názor, že bohatí jsou bohatí proto, že si nakradli (a co si budeme povídat, dost často je to pravda).

Problém Linuxu je, že nemá žádnou vizi ani směr. Jsou tisíce distribucí, každý linuxový guru si víceméně bastlí tu svou, ale neexistuje technická podpora a nic. U placených linuxů je to něco jiného, ale většině firem se vyplatí nakoupit produkty a mít podporu zdarma, jak to dělá Microsoft, než si podporu platit.

Fascinuje mě ale argument, že počet uživatelů roste. To se říká už 10 let a Linux má pořád necelé 1% uživatelů. A není to tím, že by se o něm nevědělo.

Podle mých osobních zkušeností můžu říct, že mám Linux rád. Protože ho nepoužívám.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Dovolte abych se také připojil s jedním dotazem:Proč vždy "linuxáci" očerňují Windows(hloupé vtipy,neříkám že se jim nesměji) ale obráceně se to moc často (až na pár vyjímek) nevidí.

Muj názor je,že je to jakýsi výkřik zoufalství z "neoblíbenosti" Linuxu, který sice vypádá dobře ale je přesto "nepřívětivý". Moc se mi líbí jeho GUI,ovšem kdo potřebuje hned 6 ploch a spoustu efektu které stejně pro normální práci nevyužiji, vždy mi stačila 1 plocha, maximálně 2 a to pouze v případě složitějších projektu, kde jsem pracoval jak s VS tak s internetem ,kupříkladu.Trápí mne tato otázka dlouho znáte odpověď?

ps:podobných debat je hodně ale přesto se to nikde nevyřešilo.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Já myslím, že je to jaednoduché: Windowsáci řvát nemusí, radši se soustředí na práci a hledí si svého, ale Linuxáci napíšou řádku blbě při nastavování serveru, který pak spadne a hned řvou že počítač ve vedlejší místnosti s Windows má negativní vlny. Jak řekl p. Herceg: jsou to idioti.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

I s Linuxem pracují lidi, kteří tomu rozumí. Je jich ale jako šafránu, většina jsou opravdu malí náctiletí idioti, kteří si myslí, že jsou odborníci, chtějí tak vypadat.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Pro začátek: Čtyři roky jsem dělal správce několika linuxových serverů v několika firmách. To jen abyste neřikali že jsem puberťák, který o tom nic neví.

Tak:

1) "... ale neexistuje technická podpora a nic... "

Například Ubuntu je plně zdarma a technickou podporu má a to dosti dobrou.

2) "... Fascinuje mě ale argument, že počet uživatelů roste. To se říká už 10 let a Linux má pořád necelé 1% uživatelů... "

Ale kolik lidí používalo počítač před 10ti lety a kolik dneska?? Počet uživatelů PC roste, a současně roste i počet uživatelů linuxu, ale i windows. A tak ten podíl pak zůstává stejný. A není to 1%, ale 2% :-)

Osobně mám doma dva počítače, na jednom Windows Vista a na druhém Ubuntu Linux. A nestěžuju si, každý používám na něco jiného, bo se každý hodí na něco jiného.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

S tou technickou podporou jsem to myslel samozřejmě na free distribuce, u placených podpora je, a také si ji platíte. To, že pro Ubuntu existuje fórum, kde mezi výkřiky RTFM občas někdo poradí (s tímhle zkušenost náhodou mám), to prostě není podpora. Většina problémů se totiž řeší "no to si musíš napsat modul do jádra a překompilovat to". Děkuji, nechci.

Ono s těmi procenty je to tak, že číslo se liší podle toho, kdo průzkum platí. 2% je horní extrém, ale podle mě je to pořád kolem 1%. Ale i tak, to už je jenom konstanta.

No a jinak neuražte se, ale Ubuntu není zrovna mezi linuxáky moc oblíbený, nemají ho rádi, protože se moc opičí po Windows.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

S podporou na fóru mám jen a jen kladné zkušenosti. A to jak na českém, tak na mezinárodním fóru. A u Windows (tehdy ještě XP) jsem volal dvakrát na podporu, nejdříve měli obsazeno, a poté mi dáma na druhém konci nedokázala ani odpovědět na jednoduchou otázku. K čemu je taková placená podpora??

Jinak souhlasím, že Ubuntu není moc oblíbené, ale paradoxně cca 35% linuxových desktop uživatelů jede na Ubuntu (či distribuci, která vychází z Ubuntu, jako Kubuntu, ...). Na server bych ho nedal, z linuxu jedině gentoo.

Jinak linux v poslední době používám hlavně na hraní hry Second Life, bo pod windows se mi nespojí s herním serverem, ale pod linuxem ano. (A nevim proč.)

PS: Když jsem pracoval v linuxu s emulovanými Windows XP nikdy mi nenaskočil bluescreen, dokonce se mi WinXP ani nezasekla.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Nemyslím technickou podporu po telefonu, zaprvé nikdo nemůže být takový odborník, aby ihned z rukávu vysypal řešení, a zadruhé za telefonem sedí lidé, kteří radí běžným uživatelům s jednoduchými požadavky. Pokud chcete něco konkrétnějšího, je lepší napsat e-mail nebo použít formulář na webu, odpovědět hned na složitější dotaz je nemožné.

Osobně jsem na telefonickou linku Microsoftu volal jednou, taky mi hned neporadili, já jsem pak na řešení přišel sám, ale asi za 3 hodiny mi ten chlapík volal zpět, že to našel taky. Takže problémem se zabývají, ale záleží asi, na koho narazíte.

Technická podpora Microsoftu je zdarma, platíte za produkty. U linuxu je to opačně, tam si platíte technickou podporu, což vyjde většinou dráž. Co se týče podpory pro velké firmy, tam si Microsoft dává záležet. Běžní uživatelé se stejně většinou poradí s Frantou z ulice, který o počítačích ví o epsilon víc než oni. Ale kolik lidí rozumí linuxu? Koho se běžný uživatel zeptá, když nebude vědět, když mu třeba neůjde Internet? Na fórum se nedostane.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Flame - zlé Windows vs hodný Linux

Musím říct, že já se podobných debat také často nerad účastním. Už proto, protože neznám žádného linuxáka s kterým by se dalo diskutovat.

Ti zarytí linuxáci jsou jako kazatelé: cpou do hlav lidem jak je linux skvělý a že ho musí zbožňovat, libují si v poslouchání keů spokojených linuxáků a neposlouchají rozumnou polemizaci, namísto toho řvou. Samozřejmě, linux má svoje výhody i nevýhody. Já jako jednu z nevýhou vidím komunitu těchto lidí, kteří linuxu kazí jméno.

Všichni se tak bojí monopolu Microsoftu, že z linuxu udělali jedinou rozumnou cestu a ne položku ve skupině voleb.

99% lidí má doma Windows a přitom nikde není slyšet "Microsoft je jediný bůh", přitom logicky by měla ta vlna být 99x taková jako vlna linuxáckých keců. I z toho se dá usuzovat jací extrémisté a fanatici linux rádoby prosazují a přitom vlastně poškozují.

Pěkný článek. Subjektivní názor? No a co, je to Váš blog a máte na něj právo, obzvláště když jde o rozumný názor. S tím se ze strany "Linux rule(z)^inf" nesetkáte.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback