Nekupujte si hru Fallout 3

Tomáš Jecha, MVP, MCSD       10.01.2009       Offtopic       11195 zobrazení

Na počítačové hry čas nemám. Rozhodně ale netvrdím, že by mě nebavily. Právě naopak. Je to sice ztráta času, ale alespoň pořádně zábavná.

Když jsem před pár měsíci nedočkavě pošlapoval v herním obchodě smířený s procesem mající za následek značnou dekrementaci stavu mé kreditní karty, nevěděl jsem na jaké problémy si zadělávám. Jejich příčinou je právě pokračování slavného tahového RPG Fallout 2. Krabici jsem u své pařební mašiny nerozerval na kusy jen z úcty k obrázku, na který jsem slintal celou cestu z obchodu. DVD se pohodlně usadilo v mechanice, která se mu stala stálým domovem. Byl jsem připraven ho tam usilovnou pařbou zatavit nastálo.

Fallout 3 je skvělá hra. Atmosféra vás vtáhne do děje, příběh přibije k židli a její provedení omezí zorný úhel na úhlopříčku monitoru. Máte k dispozici otevřený prostor o rozloze několika kilometrů čtverečních, který je doslova posetý propracovanými lokacemi na území města Washington v alternativní postapokaliptické budoucnosti.

Činy ve hře upravují vaši karmu a podle toho se z vás stává kladný nebo záporný hrdina. Nikdo neříká jak se máte chovat a hlavně které chování usnadní dokončení hry. Zkušenosti v řadě oborů pomáhají řešit problémy a nabízejí nové možnosti (namátkou plížení, věda, opravování, medicína, komunikace, charisma). Na vás ale bude, jak jich využijete a jaká bude tedy povaha vašich činů. Budete se ohlížet sami na sebe nebo pomůžete ostatním? V jedné větě: Nikdy nevíte jestli stojí záchrana vězně za informaci, kterou poskytne.

Fallout 3 není ale jen běhání a střílení. Užijete si minihry v podobě nabourávání konzolí, otvírání zámků a v neposlední řadě neskutečně propracovaných dialogů. Možnosti odpovědí jsou vždy od těch nejmírnější, až po vyloženě agresivní. Navíc rozhovor může radikálně ovlivnit odemknutí možné odpovědi na základě získaných informací a zkušeností. Například dobrý lhář dokáže ukecat skoro každého ve svůj prospěch a dokáže se tak vyhnout případným potyčkám.

Proč tedy nabádám k nekoupení hry po takovém oslavném textu? Pokud máte jakoukoliv zodpovědnost k okolnímu světu, nedoporučuji Fallouta spustit - nezvednete se od něj a probdíte několik nocí.

A nakonec malá ukázka. Atmosféru atomovou válkou zničeného světa dokonale (s trochou ironie a morbidity) dokreslejí nejrůznější falešné retro dokumenty, například propaganda společnosti vyrábějící protiatomové kryty:

Sign up now and prepare for the future!

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Nekupujte si hru Fallout 3

Tak u této hry mě zklamala především závěrečná část, která byla podle mě dodělávaná hodně narychlo. Power Armor lze používat až ke konci, takže si ho vůbec neužijete. Horní hranice zkušeností (XP) je nastavená na 20 což je trestuhodná věc, protože této úrovně se dá s trochou snahy dosáhnout už za několik hodin úsilovného hraní. Jinak souhlasím že hra je to vynikající, ovšem mě osobně daleko lepší připadal Mass Effect.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ano, člověk se dostane rychle ke konci a naráží na limity, ale pokud plníte i vedlejší úkoly, prozkoumáváte lokace a hledáte bonusy, tak je to jedna z mála her, kterou jsem hltal až do konce. Ale nějaké neduhy má, to popřít nemůžu, každopádně patří dle mě mezi špičku.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ano, vedlejší úkoly jsem plnil. Dokončení hry mě zabralo téměř 80 hodin čistého herního času... Tím více se projevuje horní hranice XP, kterého lze dosáhnout velmi brzo a potom již není žádná motivace dělat cokoliv navíc. Bobbleheadů mi chybělo asi 5 z celkového počtu.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback