Bojím se platit kartou u Telefonica O2

Tomáš Jecha, MVP, MCSD       26.01.2010       Offtopic       10672 zobrazení

Nedávno se mi stala nepříjemnost s internetovým připojením. V důsledku výpadku proudu mi odešel ADSL router (pravděpodobně kvůli přepětí v telefonní nebo napájecí síti). Zašel jsem na prodejnu a ihned si nový router chtěl koupil. Dokonce měli jeden na skladě.

Rozhodl jsem se platit kartou. Čekal jsem, že ihned poputuje do terminálu, potvrdím částku a zadám PIN. K mému překvapení se situace vyvíjela trochu jinak. Obsluha začala cosi z karty opisovat do počítače. Nevím které údaje, nevím kam je zapisovala, nevím na co je potřebovala. Vše, co je k provedení a zaevidování transakce potřeba lze zjistit z komunikačního rozhraní terminálu. A nemusím snad upřesňovat, že údaje na kartě jsou to jediné, co dělí kohokoliv od anonymní platby na internetu. Možná je to normální postup, ale mě se to stalo poprvé a dost mě to zarazilo.

Dožadoval jsem se tedy vysvětlení, na co a jaké údaje potřebují. Odpovědi byly velice neuspokojivé. Například jsem se dozvěděl, že si opisují číslo účtu - což byla pro mě velká novinka, nevím totiž o tom, že bych číslo účtu na kartě měl. Ale dobře, asi si pletou číslo účtu a karty. Co jsem ale za boha nemohl zjistit je důvod, proč údaje zapisují ručně a nenechají si je poslat z terminálu, popřípadě proč je neopíšou z výtisku. Nemůžou se přeci zaručit za všechny zaměstnance, že si některý z nich neopíše nenápadně i konfirmační číslo někam do poznámkového bloku a pak si z mé karty neudělá osobního sponzora.

Máte podobné zkušenosti? Zdá se vám tenhle přístup také tak podivný a nebezpečný jako mě?

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Bojím se platit kartou u Telefonica O2

Zajímalo by mne jak by se dalo zneužít cokoliv opsaného z té karty...

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Třeba platba kartou přes Internet - tam zadáváte jenom číslo karty, měsíc a rok expirace a CCV - všechny tyhle údaje na kartě napsané jsou.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Přesně tak, pokud si opíšou pouze přední část karty tak se celkem nic neděje, ale pokud si k tomu opíšou i číslo vzadu, v nákupech na tuto kartu už nic nebrání (samozřejmě pokud máte embosovanou kartu kterou leze platit přes interntet nebo kterou lez používat v "žehličkách")

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

O to právě jde, opisovat by se nemělo nic, pokud k tomu není nějaký výjimečný důvod. Karta by měla poputovat do terminálu a hned zase zpět.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Ja len na margo - karta nemusí byť embosovaná, stačí ak sa ňou dá platiť cez internet.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Pokud máte kreditní kartu bez možnosti platit po internetu, tak Vám to asi nikterak nevadí. Většina lidí v ČR (do včerejška včetně mě) ale používá běžnou debetní kartu s možností platit online, kde je riziko ztráty peněz / energie na získání zpět neúměrně větší.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Bojím se platit kartou u Telefonica O2

Doporučuju záznam přednášky http://vimeo.com/8869477 z konference BarCamp. Byl jsem tam naživo, ale myslím, že i záznam je kvalitní. Dozvíte se naprosto vše...

Jarda Luhan

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Bojím se platit kartou u Telefonica O2

Tohle u nás není standartní, ale je pravda že něco podobného se mi stalo v Kanadě. Když jsem si půjčoval auto, tak kartu nejdřív přejeli žehličkou a pak z té kopie zadávali údaje do systému aby si zabookovali zálohu na mém účtu.

To by bylo ok, ale vinou mojí banky i přes veškerá ujišťování, že mám všechny potřebné limity povolené a nic dalšího už není potřeba nastavovat, bookování se nedařilo. Nakonec to vyřešili tak, že si vzali moji kartu, zavolali někam na cetrálu Visa a zabookování částky provedli po telefonu (což mi přišlo divné, protože kdyby to bylo kvůli malému limitu na účtu, nemohlo by se jim přece povést ani bookování po telefonu).

Taky se mi to dost nelíbilo, ale na druhou stranu chápu že v tom byli nevinně a hlavně jsem měl docela nahnáno, protože bez fungující karty vám auto nikdo nepůjčí a já už měl naplánovaný výlet, zaplacené hotely atd. takže jsem byl nakonec rád že se to vyřešilo. Navíc mě ještě uklidňoval fakt, že v této zemi se platí kartou v podstatě cokoliv a s troškou nadsázky když u rychlého občerstvení vytáhnete hotovost, koukají se na vás podezíravě. Číslo karty si na recepci opisujou i když se kdekoliv ubytujete nebo ho řikáte do telefonu když si objednáváte pizzu.

To mi připomíná, že bych měl zajít do banky a udělat tam bordel kvůli tomu, že to nefungovalo. (přitom výběr z bankomatu nebo platba kartou v obchodě byla bezproblémová)

Nevíte někdo k jakým limitům by se mohly tyto platby vztahovat? Zda to je stejné jako platba přes internet-zabezpečená transakce (v tom případě by mi stačilo navýšit limit), nebo nezabezpečená transakce (to mám zakázané), popř. zda je tento limit úplně zvlášť?

Když jsem se o tuto informaci zajímal na tom nejlogičtějším místě (moje banka), dotyčné dámy o tom zřejmě nic nevěděli, ale vždycky se mi dostalo ujištění že je vše ok a že to bude fungovat s takovým nastavením, jaké tam mám...

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Bojím se platit kartou u Telefonica O2

To ses měl s nimi hádat, tohle by dělat neměli. Buď mají mít mechanický imprinter, anebo ten elektronický, ale pokladní by rozhodně neměla s tvou kartou dělat nic jiného.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Právě. Nakonec jsem tam mluvil se dvěma zaměstnanci ale ani jednomu z nich nepřišlo na takovém počínání nic zvláštního. Vysvětlit ho však nedokázali.

No nic, internet už funguje a já si jdu updatnout XBOX a něco zahrát :-)

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

Diskuse: Bojím se platit kartou u Telefonica O2

Je to fakt dost nestandardní. Ale u O2 mi už nic nepřekvapí. Jejich podepisování smluv na ulici a následné focení občanky digitálním fotoaparátem také asi nebude v pořádku...

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

No, mě se mojí totální pitomostí povedlo něco podobného. Platil jsem kartou v jednom lucemburském web obchodě. Vše vypadalo normálně, ale vyděsilo mne, když mi zpět na mail dorazily informace, které jsem zadával pro platbu. Hned jsem volal do banky a kartu blokoval. Přitom se jedná o docela renomovaný obchod (tedy ve svém oboru).

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Bojím se platit kartou u Telefonica O2

Tyjo, tak to je dost ujetý. O to víc, že nemálo lidí má na kartě povolený transakce přes internet. To by možná stálo i o nahlášení na ÚOOÚ, SOS nebo tak, ni?

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback