Ondřej Linhart

Vývojářský blog Ondřeje LinhartaPodle kategorie

Zpoplatnění .NET Reflectoru a jak se mu vyhnout

Ondřej Linhart       17.05.2011       C#, VB.NET       11275 zobrazení

Vynikající nástroj na dekompilaci MSIL kódu od Lutze Roedera, později odkoupený firmou Red Gate Software Limited už nebude zadarmo jako dosud. Respektive jeho aktuální verze 7.x a pozdější aktualizace. Oficiálním důvodem zpoplatnění jsou žvásty, které si můžete přečíst zde, ale samozřejmě je to jen další pokus o rejžování peněz z produktu, který byl původně zcela zdarma.

Všechny verze nižší než 7 v sobě mají zabudován mechanizmus, který upozorňuje na povinnou aktualizaci po 11 měsících od data sestavení, pokud Reflector do té doby neaktualizujete, sám sebe smaže. Toto má být odstraněno v poslední verzi řady 6, konkrétně 6.8, která by měla být vydána v nejbližších dnech (momentálně je 6.7.0.3). Z webu Red Gate k dispozici ke stažení nebude, ale naštěstí bude v rámci automatické aktualizace zabudované v Reflectoru (Help/Check for Updates). To bude klíčem k vyhnutí se placené verzi, jestli tedy už máte jakoukoliv verzi 6, můžete být bez obav.

35 USD (přibližně 600 Kč) za nejteplejší Standard verzi sice není moc, ale například já odmítám platit jakoukoliv částku za software, který v placené verzi umí naprosto to samé co ve starší neplacené verzi.

Nějak se to zpoplatňování původně free věcí nechutně rozmáhá, nedávno to zase byl můj oblíbený obfuskátor Babel (což jsem opět vyřešil starší verzí).

UPDATE: Dnes (20.5.2011) konečně vyšla kýžená verze 6.8. Po dokončení aktualizace vám Red Gate bezplatně poskytne klíč na tuto verzi, poslaný na e-mailovou adresu, kterou jste zadali při registraci. Doporučuji všem to udělat co nejdříve, podle mého toto dlouho dělat nebudou.

Na závěr ještě uklidňující zprávička přímo z verze 6.8:

Welcome to .NET Reflector 6 (version 6.8)

.NET Reflector 6 (version 6.8 ) is the last free version of .NET Reflector but, unlike previous free editions, it will not expire or force you to update. You do need to register your license of .NET Reflector 6.

.NET Reflector 6 is identical in functionality to the stand alone version of .NET Reflector we shipped for version 6.6. It does not include a Visual Studio add-in, or the powerful debugging functionality of .NET Reflector VSPro. We have added this welcome screen to provide you with relevant information and keep you up to date with future versions of Reflector.

Version 6 does not include any of the bug fixes or new features available in version 7. To find out what we are doing with future versions of .NET Reflector please visit us at www.reflector.net.

 

hodnocení článku

-1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Zpoplatnění .NET Reflectoru a jak se mu vyhnout

Typická česká vychcanost aneb jak každého ošidit a ožulit.

Místo toho, aby všichni byli vděční, že aspoň těch pár let tento povedený produkt mohli mít zdarma, jen všichni nadávají, že se to najednou zpoplatnilo. To, že se za věci platí, je normální, přirozené, logické a sprvávné. To, že je něco zdarma, je naopak anomálie, krátkodobá promo akce, podivnost. A pokud už to tak je, rozhodně to nikoho nezavazuje k tomu, že když něco rozdával včera, musí to rozdávat i dnes a navždy. Nemusí.

Vývoj toho produktu i jeho údržba něco stojí a je naprosto logické, že to Red Gate chce zpoplatnit, když už do toho investoval nemalé peníze.

Navíc 600 Kč je tak malá částka, že člověka vyjde levněji si ten produkt za 5 minut koupit, než strávit byť jen hodinu času hledáním, vymýšlením, jak jejich ochranu ochcat, a psaním blogpostu.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

Však si to kupte třeba v deseti kopiích, já se budu jenom smát. Peníze za to rozhodně nepůjdou Roederovi, který to původně dělal zadarmo ve volném čase, ale židům z Red Gate, kteří na tom chtějí vydělat, pravděpodobně protože jejich sračky nikdo nechce (a proto si museli přivlastnit cizí a lepší freeware produkt). Už dlouho jsem od vás nečetl podobně hovadský názor. Zkuste se také podívat na fóra Reflectoru, co si o tom myslí ostatní.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 4 odpovědětodpovědět

Roeder už své peníze dostal, když to od něj koupili. Prodávat jim to nemusel, kdyby nechtěl.

Je naprosto logické, že RedGate chce, aby se jim tato investice vrátila, navíc udržovat tým pár lidí, který vyvíjí nové verze a udržují ty staré, taky něco stojí.

Na zpoplatnění toho produktu není nic nemorálního, ba právě naopak - je to logický krok, který se dal už od samého začátku očekávat.

Chápal bych váš postoj, kdyby za to chtěli 1000 USD. Ale těch pár babek, na tom opravdu nevydělají - jen jim to pokryje náklady. Spočítejte si náklady na 3 vývojáře na rok v USA, odečtěte daň, vydělte to těmi 35$ a uvidíte, kolik lidí si to musí koupit, aby na tom aspoň netratili. Plus připočítejte náklady na ten produkt za poslední dva roky a cenu, kterou do toho investovali, když to odkoupili od Roedera. A počítejte ještě s tím, že minimálně půlka lidí jako vy to ukradne, nebo si vystačí s referenčními zdrojáky .NETu.

Kdyby na tom chtěli vydělat, udělali by to trochu jinak...

To spíš váš názor, že by ten produkt měl být zadarmo, je hovadský až do nebe. Nechápu, že nějakých 30$ dovede tolik lidí vykolejit. Programátor, který nemá ani 600 Kč na nástroj, který používá takřka denně ke své práci, který mu pomáhá a šetří čas, by měl vážně uvažovat o změně zaměstnání.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Jejich náklady na vývoj mě jsou naprosto ukradené, stejně jako ostatním lidem. Bylo to zadarmo, nyní je to za peníze, nic nového kromě zanedbatelných vylepšení GUI a dekompilování nového Silverlightu, které bych vživotě nevyužil v tom není. Já to nekradu, pouze si zcela legálně ponechávám starší verzi. Mě ta cena nechává naprosto chladným, nechám si starší verzi, která je po funkční stránce totožná a zadarmo. Co se týče mě jako vývojáře, tak denně to ke své práci rozhodně nevyužívám, pouze příležitostně a čas ani peníze mi to nešetří, k tomu mám jiné nástroje. Názor že to mělo zůstat zadarmo je pro vás možná hovadský, ale sdílí ho drtivá většina lidí.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 4 odpovědětodpovědět

Vychcanost je to spíš od Red Gate. Mohli to udělat aspoň tak, že by nechali nějakou základní verzi zdarma a další funkce za příplatek. Konec konců sám MS dává základní verzi VS zdarma.

Kromě toho, co tam udělali tak převratného? Kupovat to nemuseli. Nikdo je k tomu nenutil.

To, že si někdo nechá starší verzi která byla zadarmo je podle vás šizení? Vy vážně nejste normální.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 4 odpovědětodpovědět

Ne, nechat si starou verzi zdarma šizení není. Jen nechápu nadávky na adresu Red Gate a vulgární označení, kterými je pan Linhart častoval.

Poskytovat něco zdarma není ničí povinnost, a že to dělá někdo jiný (třeba MS) není argument pro to, že to musí dělat i RedGate. RedGate je oproti MS malá firma a evidentně to nemá z čeho zaplatit.

Vývoj a údržba toho produktu něco stojí a je logické, že za to chtějí peníze, aby to neplatili ze svého. Dělali to už pár let.

Nebo snad chcete, aby vydali totálně ořezanou verzi, která nikomu nebude stačit, ale bude zdarma? Já si nedovedu představit, co by z aktuální free verze Reflectoru měli odstranit - to už by tam nic nezbylo. A když free verze stačí 90% lidí a profi edici si skoro nikdo nekupuje, tak je naprosto chápu, když chtějí za směšnou částku zpoplatnit i tu nejnižší edici. 600 Kč vydělá schopný programátor za hodinu.

Reflector je dobrý nástroj, srovnatelné alternativy neexistují, a pokud chceme, aby s námi vydržel, v budoucnu podporoval další verze Frameworku, tak je potřeba, aby do něj někdo ty funkce dopsal. A to stojí peníze.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

Nadávky a vulgární označení???

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Ano, dokonce s rasovým podtextem.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

ŽID se běžně používá pro označení lidí, kteří chtějí za každou cenu vytřískat peníze. Nic dalšího jsem proti Red Gate nepoužil.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

ŽID je taktiež označenie príslušníka náboženského presvedčenia.

Aj "maďar" sa používa proti ľuďom, s ktorými dotyčný nie je spokojný, ale ako by sa vám to páčilo, keby ste Vy boli maďarom?

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Jak dojemné. Málem by se jeden rozplakal z toho, jak obhajujete malou, chudou firmičku která nemá ani na vývoj. Tak proč to kupovali, když na to nemaj? Jak už jsem uvedl výše, nikdo je k tomu nenutil. A jejich problémy mě neberou. Souhlasím s p. Linhartem - "protože jejich sračky nikdo nechce (a proto si museli přivlastnit cizí a lepší freeware produkt)".

To, že je něco zdarma nejni anomálie. Já bych dokonce řekl, že je to lidské, ale chápu, že v dnešním světě nemá lidskost místo.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 4 odpovědětodpovědět

Nie je to anomália u menších produktov, ktoré veľa času nestoja.Ale keby ste spravil to, čo Roeder, tak by ste bol rád, že za to dostanete nejakú čiastku.

Spoplatnenie produktu je otravné a pre niekoho prekážkou, ale pre vývojara väčšinou "životodárne".

PS: Kto nechce platiť, nech sa pozrie do registrov.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zpoplatnění .NET Reflectoru a jak se mu vyhnout

Doporučuji podívat se na následující alternativy, zejméne dotPeek je pro mě více než zajímavý (důvodem je, že některé funkcionality sdílí s mým oblíbeným ReSharperem).

dotPeek (http://www.jetbrains.com/decompiler/)

ILSpy (http://wiki.sharpdevelop.net/ilspy.ashx)

JustDecompile (http://www.telerik.com/products/decompil...

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Ten Telerik vypadá slibně, ale ti si za to zcela jistě nasadí 10x vyšší cenu než za Reflector. Pochybuji také, že do toho bude plugin podobný Reflexilu nebo zobrazování zdrojáku v čemkoliv jiném než C#.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

ILSpy jsem zkoušel a v dnešní verzi je nepoužitelný. Žere hodně paměti (mě se vyšplhal na cca 900MB) a je pomalý a zasekával i ostatní programy, myš a podobně. Což mi na PC s 8mi jádry s Windows hodnocením 7.5 přijde podivné.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

A Telerik je poměrně nedodělaný. I svůj vlastní kód disassembluje špatně.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback