Ondřej Linhart

Vývojářský blog Ondřeje LinhartaPodle kategorie

5 hlavních důvodů, proč nepoužívat Visual Basic 6.0

Ondřej Linhart       28.04.2011       VB.NET, VB6/VBA       14561 zobrazení

Na základě několika posledních příspěvků jsem se rozhodl sepsat 5 hlavních důvodů, proč nepoužívat Visual Basic 6.0 (VB6), ale jeho novou generaci Visual Basic .NET (VB.NET). Mělo by to sloužit jako pomoc při rozhodování těch, kteří ještě váhají jakou verzi použít. Jako první je třeba si uvědomit, že Visual Basic 6.0 je relikvie vzniklá v roce 1998, tedy 13 let stará. Jeho podpora ze strany Microsoftu skončila v roce 2008, což je také velmi důležité. Stáří tohoto produktu samozřejmě znamená, že ani zdaleka nemůže podporovat současné technologie. Nyní tedy souhrn těch pěti hlavních důvodů:

Absence plné podpory OOP V dnešní době si už ani nelze představit, že by se software vyvíjel jinak, než podle pravidel objektově orientovaného programování (OOP). VB6 podporuje OOP pouze částečně.
Absence podpory 64bitového kódu VB6 umí vytvářet pouze 32bitové aplikace a knihovny. Dříve sice 64bitové systémy nebyly rozšířené, dnes je to ale běžný standard a to i u desktopů (nejen servery). .NET aplikace/knihovna se dá navíc zkompilovat univerzálně (v 32bitovém systému běží 32bitově, v 64bitovém 64bitově).
Absence podpory vývoje pro mobilní zařízení VB6 nepodporuje vývoj pro mobilní zařízení. Spousta zařízení (a to nejen mobilní telefony) běží na systému Windows Mobile/CE.
Absence podpory nových technologií O WCF, WPF, WF nebo jiných moderních technologiích si ve VB6 můžete nechat jenom zdát.
Absence technické podpory Podpora VB6 ze strany Microsoftu skončila v roce 2008 s vydáním jeho Service Packu 6. Nelze tedy čekat, že při případném objevení nějakých chyb se tím bude v MS někdo zabývat. Rovněž dále není aktualizována dokumentace na webu.

Doufám, že tyto důvody jsou dostačující k tomu, aby se nové projekty začínaly ve VB.NET, nikoliv ve verzi 6.0. Ještě by bylo dobré poznamenat, že u VB6 neexistovala žádná verze zdarma, kdežto u verze .NET je zdarma k dispozici verze Express a to i pro vývoj komerčních projektů.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

nesmysl

Absence plné podpory OOP:

ve VB6 muzu delat s objekty vsechno co v .NET jen to nebude tak uhlazene.

porad tady je promenna VARIANT a funkce varptr()

Absence podpory 64bitového kódu:

32 bitova aplikace v VB6 je rychlejsi nez 64b v .NET a 32bitove aplikace budou podporovane ve windows jeste minimalne 30 let.A az pdporovane nebodou budou bezet rychleji v emulaci ne nynejsi 64bitove.

Absence podpory vývoje pro mobilní zařízení:

Windows mobile a windows CE jsou mrtve a kdyby nebyli tak mobilni aplikace jsou naprosto jine a nijak nesouvisi s VB6 nebo VB .NET

Absence podpory nových technologií:

Ve VB6 se toho udelalo tolik ze urcite se najdou knihovny.

Absence technické podpory:

Ms podporoval VB6 runtime az do roku 2015.Jen nechapu k cemu je ta podpora kdyz VB6 je tak prozkoumany ze vsechno najdete na forech.

není aktualizována dokumentace na webu? proc? na co? Kazdy zna VB6 jako svych 5 prstu. Co jeste aktualizovat?

VB6 je mnohem jednodussi a pohodlnejsi na programovani.

Runtime 10krat mensi a aplikace je portable (s pouzitim manifestu)

Existuje tisice knihoven a OCX nebo ActiveX ovladacu a to vsechno zdarma.

Tak jake ze to byli vyhody .NET ?

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: 5 hlavních důvodů, proč nepoužívat Visual Basic 6.0

Tam byl kdysi jediný od Microsftu marketingově nezvládlý fakt, a to ten, že z VB6 se nedalo elegantně migrovat na VB.NET podobně, jako třeba z pětky na šestku. Dodnes si vzpomínám, jakou noční můrou pro mě byl ruční přepis záležitostí kolem práce s daty.

Na druhou stranu samozřejmě OOP a řda dalších věcí, bez nichž si už dneska nedokážu programování představit (LINQ třeba) tam prostě opravdu nebylo ;-)

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Ono hlavně .NET a VB6 jsou úplně jiné platformy a spousty věci automaticky migrovat nejde. Kdyby migrovat šlo, fungovalo by to jen na jednoduché věci, což by nikomu nepomohlo.

Ta práce s daty je příklad, který mluví za vše.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: 5 hlavních důvodů, proč nepoužívat Visual Basic 6.0

Byl to skvělý jazyk. V dřívějších dobách nabídnul skvělou střední cestu mezi příliš nízkým programováním (C++ atp.) a scriptováním. Upřímně, navrhnout formulář v nějakém rozumném prostředí bez znalosti Win32 a tunou psaní nebylo zas tak obvyklé. Snadno se dal naučit a ačkoliv byl dost omezený (omezeností byla vykoupena jednoduchost), napsalo se v něm řada fungujícíh aplikací a spousty lidí kvůli němu přšli na chuť programování.

Dnes je však doba jiná a výhody Visual Basicu byly jinými technologiemi překonány a důvod používat dál VB6, pokud se nejedná o nějaký fix stávajícího systému, téměř neexistují. A říkat "budu dál používat VB6, protože nové jazyky neumím" je stejné jako říkat "budu vozit zboží koňským povozem, protože autem jezdit neumím" - obojím konkurovat nemůžete a všichni se vám tak akorát vysmějí.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 3 odpovědětodpovědět

Ano byl to vynikající jazyk, nic podobného kromě Delphi neexistovalo. Dělal jsem v něm až do doby, než vyšla první .NET verze. Předtím ještě ve VB5 a VB3 (VB4 mě nějak minul).

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

S článkom s argumentami možno iba súhlasiť. Podstatu problému ste vystihli presne obidvaja : " bol to vynikajúci jazyk ". V reálnom živote však k rozhodovaniu či VB6 alebo VB .net pristupuje aj mnoho iných dôvodov. Veľa ľudí čo používa VB6 sa programovaním neživí robí soft. ako svoj koníček, majú nakúpenú literatúru ovládajú VB6 na určitej úrovni a pokiaľ to funguje na všetkých OS od win98 po win7 nepociťuje potrebu prejsť na vb.net. Ďalší majú urobené rozsahovo väčšie projekty a prepísať to do vb. net odznovu by zabralo príliš veľa času, tak to radšej udržujú a rozširujú vo vb6 aj keď nové projekty už začínajú vo vb .net. Sám som jeden svoj program z vb6 natiahol ešte do vb.net 2005. Konverzia priniesla takmer 2000 varovaní a chýb, keď som videl čo všetko treba prerobiť tak som prišiel k záveru že to jednoducho nemá význam, vznikol by s toho taký guláš starých konštrukcii z VB6 a nových z vb .net že by sa v tom ako hovorí HABERA v Superstar nevyznala ani " divá sviňa ", tak s tým pokračujem vo vb6.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Tak VB.NET se dá používat ještě na Windows 98 (jinak tendle sytém a starší už nikdo (téměř) nepoužívá. Jinak nový projekty psát ve VB6 je ptákovina. Jinak nevím, asi bych dál projekty nerozšiřoval ve VB 6, když bych viděl, že je pořád dost co přidělávat, tak bych to asi přepsal celý znovu.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Samozrejme máte pravdu nové veci vo vb6 už nezačínam ale prepísať to do vb.net je pre mňa z časových dôvodov práca na niekoľko mesiacov a nemôžem povedať ľudom " počkajte pol roka... " kým to po večeroch a víkendoch urobím ešte raz.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback