Když má Vista špatný den

Tomáš Herceg       31.05.2007             10701 zobrazení

Stala se mi poměrně zvláštní věc. Dnes ráno mi moje milá Vista oznámila, že není legální. Nevím, jak na to přišla, když je to krabicová česká Ultimate edice, která samozřejmě legální je. Samozřejmě mi hned přestalo fungovat Windows Aero a podobné vymoženosti. Co je ale zvláštní, když jsem se podíval na vlastnosti počítače, stálo tam jasně Systém Windows je aktivován. Pokud jsem ale chtěl stáhnout cokoliv z webu Microsoftu, co potřebuje ověření, samozřejmě to nešlo. Dosti zvláštní. Měsíc fungovala bez problémů a najednou si usmyslí zlobit.

Trochu jsem hledal na Internetu a podle návodu zkusil provést aktivaci po telefonu. Po nadiktování pár čísel mi bylo sděleno, že systém nelze aktivovat a byl jsem spojen s pracovníkem. Tomu jsem situaci vysvětlil a on aktivaci povolil, takže jsem napsal nadiktovaná čísla do příslušných polí. Aktivace proběhla, ale tím to zdaleka nekončí. Onen pracovník mě odkázal na technickou podporu, tak jsem tam zavolal. Kromě toho, že se s podobným problémem ještě nesetkali a že jsem provolal asi 200 Kč, jsme nic nevyřešili a pracovník slíbil, že bude hledat a že se ozve, až něco najde. Já jsem mezi tím hledal také a našel druhý krok, který je třeba provést také - zkusit znovu ověřit Windows po restartu.

Tyto problémy má a bude mít zřejmě více lidí. Pokud tedy Vaše kopie systému Windows není pravá, ale zároveň Systém Windows je aktivován, zde je přesný postup, co s tím.

 1. Stiskněte Win+R a napište slui 4. Objeví se okno, které umožní aktivovat po telefonu.
 2. Proklikejte se průvodcem, zavolejte na telefonní číslo (doporučuji to bezplatné), nadiktujte automatu příslušná čísla.
 3. Bude vám oznámeno, že Windows není možné aktivovat, a po čase se vám ozve pracovník.
 4. Vysvětlete mu situaci, asi už bude vědět, aktivaci povolí a automat vám nadiktuje zase několik čísel, která zapíšete.
 5. Dokončete průvodce a restartujte počítač!
 6. Vista se ovšem bude opět tvářit stejně - aktivovaná, ale nepravá. Vyřešíte to tak, že vstoupíte na stránku http://www.microsoft.com/genuine.
 7. Klikněte na tlačítko Ověřit pravost systému Windows a po chvíli čekání by se Vám mělo ukázat, že ověření bylo úspěšné.
 8. Po druhém restartu se již Vista chová tak, jak má.

Je smutné, že kvůli zlodějům a softwarovým pirátům má člověk, který si systém koupí, problémy s aktivací. Přitom Windows Vista OEM Home Premium - edice naprosto ideální pro domácí využití, se dá sehnat do 3000 Kč. Vzhledem k ceně počítače je to částka malá. Nemít legální Windows je stejné jako jezdit ukradeným autem.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

 • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
  Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
 • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback