Programovat je umění

Tomáš Herceg       20.06.2007             10724 zobrazení

Kdo by neslyšel o umělecké skupině Ztohoven, která se před pár dny vlámala do vysílání ČT2 a přidala do záběru v pořadu Panorama atomový hřib. ČT se to pochopitelně nelíbí, což plně chápu, komu by se asi líbilo, kdyby se mu někdo vloupal do domu. Ale o to tu nejde. Přijde mi zvláštní, že většina veřejnosti s postojem skupiny souhlasí. Nemám v zásadě nic proti recesi a tohle se mi jako recese docela líbí, ale podle reakcí mnoha lidí je evidentní, že to tolerují především proto, že je to umělecká skupina a že se snaží vyprovokovat lidi k zamyšlení. Představte si, že by toto udělal obyčejná skupina hackerů, kteří by se nevydávali za umělce. Už vidím ty novinové titulky, ty spekulace o tom, že nás počítače začínají ovládat a jak by se to mělo omezit a že to je nepřípustné. Ale umělecká skupina může - zkrátka umění je umění a přes to nejede vlak.

Nijak se nesnažím shazovat cíle a vize této skupiny lidí, kteří mají potřebu být vidět. Je to originální nápad. Chci spíše poukázat na to, že v umění se vždycky schovávalo a schovává mnoho lidí, kteří tam nemají co dělat. Společnost ale těmto lidem toleruje všechno, umělecká kvalita vždycky převažuje, přestože to je básník, který napsal jedinou sbírečku nicmoc poezie za život a celý život se válel po hospodách. Je to prostě umělec a my mu nesaháme ani po kotníky, jenom on tomu rozumí a my to ani chápat nemůžeme.

Programátoři jsou na tom hůř - většina lidí ani pořádně neví, co dělají, myslí si, že jenom tak sedí u počítače a hrabou se v něm. Navíc nám evidentně závidí, že můžeme dělat práci, která nás baví, zatímco oni v práci pracují, my si užíváme. Hrozně je to žere a nemůžou kvůli tomu spát. A často se diví, že chceme za svou práci zaplatit, přestože je programování jedna z nejnáročnějších lidských činností vůbec. Ukrást Windows není přece žádný hřích, Microsoft má peněz dost. Ale jet na ukradeném kole, to je něco jiného, přestože to je úplně stejné - krádež. Kéž by si tak tito lidé uvědomili, že programovat je také umění a že to opravdu nemůže dělat každý.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback