Evropská unie - socialismus jak vyšitý

Tomáš Herceg       18.09.2007             10744 zobrazení

Kdo si myslí, že socialismus v Evropě je dávno pryč, šeredně se mýlí. Včera se ukázal v plné síle - Microsoft musí zaplatit naší úžasné Evropské unii pokutu 497 milionů eur (o nutnosti zveřejnění části zdrojových kódů ani nemluvě) za to, že se svým operačním systémem Windows dodává i program Windows Media Player.

Absolutně toto rozhodnutí nechápu - nikdo vás nenutí používat vestavěný přehrávač, můžete si stáhnout (a velká část lidí to také udělá) kterýkoliv jiný, a bude vám fungovat bez nejmenších problémů. Copak někdo zakazuje výrobcům aut dávat do nich i autorádia, aby si mohli řidiči svobodně vybrat, od koho si rádio koupí? Samozřejmě že ne, koupí si jiné, až když jim původní dodané s autem nevyhovuje.

A proslýchá se, že se naše slavná EU už chystá na Internet Explorer. Akorát mi nechochází, jak si lidé stáhnou ten alternativní prohlížeč dle své svobodné volby, když nebudou mít čím. To ho budou muset shánět na CD?

Jedním z argumentů je, že Microsoft má monopol. Částečně je to pravda, ale ta konkurence spíš neexistuje, než že by ji Microsoft zlikvidoval. Poslední systém, který mohl Windows na desktopu konkurovat, byl slavný OS/2, který ale IBM "zabilo" špatným marketingem.

Spousta lidí řekne, že se dá používat Linux - je to zdarma, legální a navíc open source. Ale když si představím, že jsem běžný uživatel a chci Linux, ptám se, kde ho seženu? Windows můžu koupit prakticky v každém obchodě s počítači, ale kde proboha seženu Linux? Prodávají se sice knížky o Linuxu s CD, ale vzhledem k tomu, že distribucí je mnoho a každých 14 dní je nová verze, tato CD jsou zastaralá. Občas něco vyjde v počítačových časopisech, ale v 95% případů potřebuji Windows, abych si Linux mohl stáhnout. Vinit za to Microsoft ale nemůže nikdo.

Další část požadavků "teroristické" organizace jménem EU se týká odtajnění zdrojových kódů. Ve většině případů jsou zdrojové kódy tím nejcennějším, co mám. Mimo jiné mám na ně autorské právo a mělo by být absolutně v mé moci rozhodnout, komu je dám, a komu ne. Jednoduché věci a ukázkové příklady rád zveřejním, pokud slouží k výukovým účelům, nejsem ale idealista, abych věřil, že když uveřejním svůj půlroční projekt, že všichni budou čestní a že jej někdo neukradne a nebude prodávat. Programování je práce a je naprosto přirozené, že se za ni platí. To, že někdo dá k dispozici vše, co vytvořil, zdarma, je sice pěkné, ale není to standardní.

Evropská unie zkrátka potřebuje doplnit kasičku, komu by se půl miliardy nehodilo do krámu? Microsoft totiž svého postavení na trhu nezneužívá, kdyby zneužíval, neprodával by Windows Vista Home Premium za 2800Kč vč. DPH, ale za podstatně větší sumu. A že je tam Windows Media Player? Nikdo není nucen jej používat. Já osobně již více než 7 let používám většinu produktů a služeb od Microsoftu - Windows, Microsoft Office, Windows Media Player, Internet Explorer, Windows Live, Visual Studio, .NET Framework atd. Občas se vyskytne nějaký problém, ale dohromady jsem jejich řešením nestrávil víc času, než by trvala instalace, konfigurace a kompilování jádra na Gentoo Linuxu (což je věc tak na týden). Nepoužívám produkty Microsoftu, protože bych byl fanaticky předvědčen, že to je ta jediná správná cesta. Používám je, protože mi vyhovují a jsou to pro mě ta nejlepší řešení.  Evropská unie se zachovala jako totální socialistické uskupení - okradla toho imperialistického psa, abychom se tady měli dobře, z čehož mimo jiné vyplývají limity na vývoz čehokoliv, stovky tisíc nařízení regulujících cokoliv a dotace na podporu projektů, z nichž jen málo si tyto dotace zaslouží. Ale proč ne? Celé to zacvaká Microsoft.

 

hodnocení článku

4 bodů / 4 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Evropská unie krachuje

Oni by hlavně v té EU potřebovali dostat pořádně za vyučenou. Všechno jim tam na Windows běží a funguje to jak má relativně bez problémů (s Linuxem by bylo starostí mnohem víc, spravovat takové množství uživatelů není jen tak), ale neváží si toho a štve je to, že konkurenční řešení nefungují.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Dalsi spravny nazor/clanok.

neviem o tom, ze by Microsoft nejakym sposobom branil vstupu akekolvek konkurencii na trh, aby mohol byt posudzovany a trestany za to, ze je monopol.

konkurencia nedokaze prist s niecim konkurencie schopnym. A to nie je problem microsoftu.

vid priklad z nedavnej minulosti, ked este jedine procesory ktore bezny clovek poznal, boli procesory intelu. Prislo AMD, ktorej sa podarilo prijemnou cenovou politikov a kvalitov svojich produktov dostat az do pozicie priameho konkurenta a dnes uz nie je jendoznacne, ktory z tychto dovoch je najvacsi vyrobca procesorov. (nekde uvadzane AMD)

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Evropská unie krachuje

Pane Hercegu, to myslíte vážně, že programování je práce??? To se nestydíte říct do očí udřenému dělníkovi, který je ještě černý od šmíru, nebo havířovi, který denně s nasazením vlastního života fárá do tý díry, abysme si my mohli doma otočit vypínačem a pustit počítač, že za to své celodenní hraní si s počítačem ještě žádáte nějakou odměnu? Vy už mi připadáte pomalu jako ti rádoby skladatelé, autoři, či interpreti, kteří by, považte, chtěli, když je jednoho dne z čista jasna napadne nějaká písnička, tak abysme jim za její použití platili!!! No není to nehorázné! Místo toho, aby byli rádi, že si tu jejich skladbu někdo vůbec někdy broukne! Nebo filmaři!!! Znáte snad jediný důvod, proč chodit na jejich díla do drahého kina a nestáhnout si je radši z internetu? A když už se tolik zastáváte programátorské branže - víte kolik Vašich kolegů programátorů dělá ve firmách jako SUN, IBM, a tisících dalších, a vžijte se do jejich kůže, vždyť je to vůči nim krajně nespravedlivé, když má Microsoft takový úspěch a oni ne a ne na něco (konkurenceschopného) přijít a prosadit se! Tak je jim přece nutno nějak pomoct, nebo ne? Přece je potřeba brát bohatým (některý revanšista by možná řekl schopným) a rozdat to neschopným - teda pardon, chtěl jsem říct chudým!

P.S. Pokud to někdo nepochopil, příspěvek byl myšlen ironicky a s názory pana Hercega se plně ztotožňuji!

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Smutné je, že znám spoustu lidí, kteří tohle tvrdí a myslí to vážně. Vidí jen, že my programátoři si sedíme pěkně v teple, děláme práci, která nás baví, a máme spousty peněz. Ale nikdo si už neuvědomuje, že tuhle práci rozhodně každý dělat nemůže, a nikdo nevidí těch osm let, co jsem proseděl u počítače, abych dneska mohl dělat vbnety a podobné záležitosti. Ale to jen tak.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Evropská unie krachuje

Logickým pokračováním, tohoto rozhodnutí EU, by mělo být odstranění podpory multimédií ve všech operačních systémech (včetně distribucí Linuxu).

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Evropská unie krachuje

Ikdyž se to EU nehodí, jsou i lidé, kteří jsou schopni vnímat pravdu a ne jen slepě jít za názorem, který se jim snaží EU nasadit do hlavy. Jedním z nich jste i Vy, pane Hercegu, a doufám, že nejsme sami tři. I kdyby se našel jediný důvod proč konání Evropské Unie nezpochybnit, nikdy nelze ospravedlnit to, že EU žádá zdrojové kódy Microsoftu.

Vždyť si to vemte, jak to bude pokračovat dál, když se to stane běžnou praxí: bude muset dobrý kuchař prozradit své recepty, protože jeho jídlo chutná stejně jako v jiné restauraci a bude ten samý kuchař muset být vystaven podezření, že recept ukradl?!? Vždyť je to směšné stejně jako celá ta banda, v kterou jsem nikdy nevěřil - EU!

Plně s Vámi souhlasím. Tomáš H.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback