Kontroverzní produkt jménem Windows Live Writer

Tomáš Herceg       03.11.2007             10623 zobrazení

Windows Live Writer je aplikace, o které jsem psal již mnohokrát. Slouží ke snadnému psaní článků s obrázky a pokročilými možnostmi úprav a jejich jednoduchému publikování na web. Celá myšlenka programu včetně jeho podpory pro psaní pluginů je naprosto geniální, až na to, že aplikace je již dlouhou dobu ve stádiu betaverze a střídavě se v ní objevují různé bugy, které jsou často bohužel dost zásadní.

Nedávno byla vydána nová verze Beta 3, která kromě toho, že díky novému instalátoru nešla nainstalovat na 64-bitový systém, dostala konečně českou lokalizaci a navíc v ní přibyla (konečně!!!) podpora XHTML. Komunitu fanoušků tohoto programu stálo mnoho úsilí přesvědčit vývojáře, že XHTML by tato aplikace vyžadovala.

Verze Beta 3 tedy XHTML umí, ale co čert nechtěl, přestaly v ní fungovat všechny pluginy pro vkládání zdrojového kódu, což je pro články na tomto serveru dost zásadní. Pokud totiž v aplikaci přidáte blok pre a dáte do něj několik řádků kódu, při publikování se to celé "zmrší" a konce řádků a mezery jaksi zmizí. Po chvíli hledání na fóru aplikace se dozvíte, že stačí vypnout podporu XHTML a pak to funguje korektně, ale samozřejmě zase nejde to slavné XHTML.

Než jsem zjistil, kde je chyba, napsal jsem si vlastní plugin na vkládání zdrojového kódu s obarvenou syntaxí přímo z Visual Studia. Stáhnout si jej můžete zde, když už jsem ho napsal. Stejně jsem nenašel žádný, který by mi úplně vyhovoval - buď zlobily znaky s háčky a čárkami, nebo se kód neumísťoval do elementu pre (případně code), ale do elementu div, který k tomuto účelu není určen. Plugin stačí rozbalit do složky C:\Program Files\Windows Live\Writer\Plugins.

Na Windows XP už od první bety nefunguje přidávání obrázků, protože složka Application Data je vtipně lokalizována na Data Aplikací. Aplikace si ukládá dočasné kopie obrázků právě někam do této složky, jenže pokud cesta obsahuje háčky nebo čárky, Writer prostě spadne. Na Windows Vista to funguje dobře, ale na XP to nejde.

Chápu, že to je ještě betaverze, doufám, že se tyto problémy podaří vyřešit co nejdříve. Program je to v celku dobrý, ale chce to dodělat.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback