Filipika proti ICQ

Tomáš Herceg       04.12.2007             10733 zobrazení

ICQ je nejpoužívanější protokol pro zasílání zpráv v České republice. Všude jinde ve světě, kde mají všech 5 pohromadě, se tento protokol nepoužívá, jen u nás pořád dominuje. Co mi na ICQ vlastně vadí?

Zaprvé je to nepoužitelný oficiální klient. Dle mé osobní zkušenosti zpomaluje start počítače, je nestabilní a často padá a vzhledově je podle mého názoru vyloženě ošklivý. Dá se to vyřešit například tím, že budete používat jiného klienta, třeba můj oblíbený QIP, Mirandu či Trillian. Zvláště QIP je poslední věc, díky které jsem ICQ ještě nezrušil, je to velmi dobrý klient, umí i posílání souborů a funguje velice dobře, používá systémový vzhled, což mi také vyhovuje, a v neposlední řadě je stabilní a nepadá hloupý oficiální klient.

Druhým problémem je nespolehlivost ICQ protokolu jako taková. Minimálně jednou denně se mi stane, že nějakému kamarádovi pošlu zprávu, ale ona mu nedojde. Často mi ale ani nedojde oznámení, že zpráva nedorazila. O pokročilých funkcích nemůže být ani řeč, posílání souborů sice funguje, ale to je tak všechno. Občas mají jejich servery výpadky a jsou problémy s přihlášením, navíc limit na maximální délku hesla je směšně malý (jen okolo 10 znaků), tím pádem bezpečnost nebude moc valná.

Již dlouho používám Windows Live Messenger (dříve MSN). Je řádově lepší než ICQ, jediný problém je v tom, že jej v ČR má málo lidí. Hlavně ale podporuje spoustu pokročilých funkcí - kromě psaní zpráv umí posílat soubory, sdílet celé složky (i když nemáte veřejnou IP adresu), telefonování (podle mého subjektivního názoru lepší než Skype, alespoň na hoších připojeních), videokonverzace (telefonování s webkamerou), hraní her, spoustu vzhledů a smajlíků, šťouchnutí (upozornění uživatele, když neodpovídá), ručně kreslené zprávy a spoustu dalších věcí.

Vážně uvažuji o tom, že ICQ brzy zruším. Mám v něm stejně spíš lidi, se kterými moc nekomunikuji (velká část z nich ode mě akorát vždycky něco potřebuje, což mi v zásadě nevadí, pokud se to nestává moc často). Většinu lidí, se kterými komunikuji často, mám i v Live Messengeru. Mimochodem MSN je velice oblíbené v západní Evropě a spojilo se se sítí Yahoo, čímž se okruh jeho uživatelů ještě zvýšil.

Alternativou by byl i Jabber, navržený je prý pěkně, ale nenašel jsem dobrého klienta na Windows - Miranda se mi nelíbí, QIP Infium mi padá a další klienty jsem nezkoušel. Stejně ale každý z nich umí jen některé funkce tohoto protokolu, takže ve výsledku funguje spolehlivě jen posílání textových zpráv, zbytek záleží na průniku množin podporovaných funkcí mého klienta a klienta člověka, s kým komunikuji. Navíc provozovatelé jabber serverů mohou své servery kdykoliv zrušit, Microsoft si to dovolit nemůže, protože na MSN je řádově více uživatelů a hlavně mnoho firem.

Zatím si ICQ nechávám, ale dlouho to tak nezůstane. ICQ, ICQ, do roka a do dne ...

 

hodnocení článku

0 bodů / 2 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Filipika proti ICQ

Doporučuji klient PSI+ ze stránek Jabbim.cz kde mám i účet.

ondryaso[uzenáč]jabbim.cz

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Filipika proti ICQ

Mám dojem že ta poslední verze podporuje současně protokol ICQ i Messengera.

A jinak, jestli Vám vadí že se ICQ pomalu spouští při startu počítače tak proč ho to necháte dělat ??? Klidně si ho ručně jen spusťe až budete potřebovat.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Problém je v tom, že oficiální klient zpomaluje nejen při startu, ale pořád. A navíc ručně jej spouštět je tak trochu otrava.

Co se týče Gaimu, podpora Messengeru tam sice je, ale víceméně je k ničemu. Umí totiž pouze posílání textových zpráv, to ale umí i ICQ, takže není důvod přecházet na Messengera, pokud máte Gaim.

Pokud ale použijete oficiálního Windows Live Messengera, teprve poznáte sílu MSN protokolu - textové zprávy, posílání souborů, sdílení celých složek, videokonverzace, konverzace více lidí, telefonování, ručně kreslené zprávy a sdílení aplikací.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Filipika proti ICQ

Co se ti nelibi na Mirande?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Co se Vám líbí na Mirandě?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Filipika proti ICQ

Zdravím,

musím říct, že jsem rád, že jsem objevil dalšího člověka, který upřednostňuje QIP. Já sám jsem ICQ používal, ale přesně jak jsi řekl, je nevyhovující.

QIP je prostě profesionál.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback