Dal jsem novému Firefoxu šanci. Ale nepřesvědčil.

Tomáš Herceg       20.06.2008             10417 zobrazení

Disclaimer: Doufám, že si tento článek zase jako minule nevezme nějaký psychopat osobně a já pak nebudu muset uzamykat diskusi. Pokud se vám můj blog nelíbí, nečtěte ho, pokud máte jiný názor, napište ho. Nebuďte vulgární, ale podpořte ho věcnými argumenty. Bez toho se diskutovat nedá.

V těchto dnech vyšla nová verze oblíbeného prohlížeče Mozilla Firefox 3. Po pár úsměvných článcích, které jsem si přečetl, jsem se rozhodl, že ji také vyzkouším, jen tak ze zvědavosti, jestli je to pořád tak strašné. Musím připustit, že není.

Nový Firefox 3 je mnohonásobně rychlejší než jeho předchozí verze 2, nicméně stále mi však startuje 2 sekundy, zatímco IE7 či Opera jsou spuštěné prakticky hned. Dobře, 2 sekundy bych už přežil. Co se týče chování a odezvy v aplikaci, je to nastejno všude, zkoušel jsem ve všech prohlížečkách otevřít 30 záložek (v každé z nich stejnou sadu 30 webů, aby se to dalo porovnávat). Přepínání záložek bylo ve všech velmi rychlé, nemusel jsem čekat. Samozřejmě pokud na záložku nehrábnete půl hodiny, tak si ji operační systém pravděpodobně odswapuje a pak to trvá, ale to není problém prohlížeče.

Problém, kterýmě naštěstí nepostihnul, protože Firefox používám pouze na testování layoutů webů, je s nekompatibilitou rozšíření. Já ve Firefoxu nepoužívám žádné, stejně je u mě běžně zapnutý pouze pár minut za měsíc. Je to však obrovská hanba, že se pánové z Mozilly na zpětnou kompatibilitu vykašlali a třetina rozšíření nefunguje. Osobně jsem do mnoha různých programů napsal poměrně hodně pluginů, ale ještě se mi nestalo, aby mi něco v následujících verzích nefungovalo. Je jasné, že když člověk používá obsolete funkce nebo nedodržuje zásady slušnosti (jako například aplikace, která zapisuje do Program Files, přestože tam nemá co dělat, protože není instalátor), pak by měl počítat s tím, že jeho aplikace za čas fungovat nebude. Možná to tedy není chyba Firefoxu, ale vývojářů oněch rozšíření, ale to už je v konečném důsledku jedno. Je pravda, že většinu rozšíření si aplikace zaktualizovala sama, ale některé se musí shánět po všech čertech v aktuálních verzích po webu. Kdybych Firefox používal, tak bych se asi vztekal víc, takhle je to pro mě spíš k pousmání.

Jsem ale rád, že komunita uživatelů Firefoxu má prohlížeč, za který se už nemusí stydět, správa paměti v trojce vypadá na prvních pár pohledů docela dobře, prohlížeč se konečně zrychlil. Až čas ukáže, jestli bude trojka uvnitř stejný bastl jako dvojka, anebo jestli to už bude použitelná věc. Zatím to vypadá nadějně, proč to ale sakra není stoprocentní?

Já sám používám Internet Explorer 7 s pluginem IE7Pro, bez kterého by byl skoro nepoužitelný. S tímto pluginem se z něj ale stane rychlý a funkcemi nabitý prohlížeč. V příštích dnech napíšu o IE7Pro víc a popíšu, které funkce nabízí.

Možná si říkáte, co pořád proti tomu Firefoxu mám. Nejsem na něj prostě zvyklý a pokaždé, když ho spustím, musím se kvůli něčemu vztekat. Jsou to většinou detaily, ale jiné prohlížečky mi to prostě nedělají. Navíc ně nevýslovně štve komunita uživatelů Firefoxu a jejich propaganda, ve které se snaží zmanipulovat běžné uživatele a snaží se jim implantovat názor, že "jedině svobodný a open software je ta správná cesta, jedině ten funguje, zatímco ty komerční šmejdy z vás tahají jenom peníze, šmírují vás, sbírají o vás osobní informace a odesílají je velkým bratrům". Podobné pindy a lidi, kteří je šíří, bytostně nesnáším. Pokud se mi něco líbí, dá se to obhájit slušnými argumenty, bez vulgarit a lží. Neznám moc open source softwaru, který by fungoval, zatímco s drtivou většinou softwaru od Microsoftu spokojen jsem. Firefox je jeden z mála, který funguje, to je ale světlá výjimka.

Někteří mě obviňují z toho, že s Microsoftem spolupracuji, tak musím jejich software chválit. Je to ale přesně opačně, protože jejich software funguje a baví mě s ním pracovat, baví mě i psát články o programování ve VB.NET, ASP.NET, XNA a dalších jejich technologiích. A když něco funguje, tak to rád pochválím a vyzdvihnu.

Volba prohlížeče je hlavně o zvyku, každému vyhovuje něco jiného. V dnešní době jsou IE7, Opera i Firefox dobré prohlížeče a funkčně jsou naprosto ekvivalentní. Každý má rád něco jiného, já nemám rád Firefox, ale to neznamená, že je to špatný prohlížeč. Nová verze už není.

 

hodnocení článku

-1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Dal jsem novému Firefoxu šanci. Ale nepřesvědčil.

Tebou zmiňovaná nekompatibilita má jiný důvod, než že by se změnilo API (tedy ono se změnilo, ale ne úplně předělalo). A to, že každý plugin má v sobě XML soubor s (mimojiné) popisem maximální verze, na kterou byl odzkoušený a na kterou funguje. Na radu mozilly pak dali všichni vývojáři pluginů tuto maximální verzi na 3.0 beta, což je méně než 3.0 final, z toho důvodu, že plugin testovaný na betě by teoreticky nemusel chodit i na plné verzi. Po vydání final verze autor svůj plugin otestoval, zjistil, že funguje a tak změnit ono maxVersion, čímž dal najevo, že jeho plugin pod FF 3 funguje bez problémů. Nicméně autorům pluginů tento proces může trvat několik dní. Proč tak složitě? Je v tom marketing - pokud autor označí plugin jako funkční v 3ce bez toho, aby ho otestoval a on na finální verzi bude padat (testoval ho jen na betě, která se už z definice může kdykoli změnit), tak koho budou lidé vinit? Mozzilu a celý tým okolo FF.

Podle mých zkušeností, kromě pluginů pracujících s bookmarky (neboť ty byly přepsány) fungovaly všechny pluginy nezměněné z FF2 (krom toho XML manifestu). V mém případě to znamenalo 1 nefunkční plugin, navíc jehož funkcionalitu už skoro má v FF3 v sobě.

A ohledně tebou zmiňované zpětné kompatibility - pluginy pro Visual Studio 2005 v 2008ce nefungují. Pluginy pro předposlední Outlook v nvém nefungují. Pluginy pro Win XP (např. do start menu) ve Vistě nefungují. A nefungují znamená, že se buď nenačnou vůbec nebo načtou a padají. A nestačí změnit jen nějaký manifest (i když se tím vystavuju riziku nekompatibility ... ale kupodivu aspoň v mém případě šlo), musí se vydat úplně nová verze. Pokud tohle je podle tebe příklad jak se má dělat zpětná kompatibilita, tak bych to být tebou přehodnotil.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Proti myšlence maxVersion nic nemám, je nanejvýš v pořádku dělat to takhle. Také pochopím, když se API změní mezi major verzemi, ale na to snad má být beta, aby všichni autoři měli dost času vyzkoušet, jestli to půjde i v nové verzi. Proto tedy nechápu, proč Mozilla doporučovala nastavit maxVersion na tu betu a ne na plnou verzi, od betaverze (u Microsoftu to je vždy od Release Candidate, záleží, jak se to jmenuje u FF), se už objektový model nemá měnit. A tahle verze by právě měla být pro vývojáře rozšíření, aby stihli svá rozšíření přeportovat na novou verzi ještě před uvedením finálního release. Takhle se to dělá všude jinde.

Co se týče pluginů pro Visual Studio 2005 a 2008, tam se objektový model také nezměnil a je to jenom věc správného zaregistrování v registrech. To samé s Outlookem a dalšími produkty. Ale na to jsou právě ty bety nebo poslední verze před releasem (kde se už opravují jen bugy, ale nemění se featury ani nic takového), na nich se to odzkouší a ve finálce to už funguje.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Beta není RC. RC je už v podstatě hotová verze a jen se ladí drobnosti, kdežto beta je proste vývojová verze, kde různé věci nechodí, padají a můžou se změnit.

Třeba v betě visual studia 2005 taky bylo dost věcí jinak ... ale je to pochopitelné, je to jen beta.

U FF byla jak RC tak beta, akorát, že RC byla jen asi posledních 14 dní, nebo tak nějak a ne všichni autoři pluginů to stihli.

Na druhou stranu jsem čekal mnohem víc problému a nekompatibilit, a to, že drtivá většina věcí fungovala mě docela překvapilo, neboť neexistuje software bez "porodních" problémů. I tvé oblíbené Microsofí produkty podobné problémy mají. A u produktu jako FF, který závisí hlavně na pluginech a tedy na lidech, které nemůže Mozilla nijak ovlivnit, mě nízké množství problémů (aspoň v mém případě) dost udivilo.

A ohledně toho VS: proč mi ani jeden plugin pro 2005ku nefunguje nevím, nepátral jsem po tom, pluginy do VS neumím psát, jediné, co vím, je, že mi nejsou. A třeba když si ve VS podíváš do New Project, tak tam najdeš speciální šablony pro Office 2003 a pro 2007, takže pluginy evidentně kompatibilní nejsou. Akorát, že u MS se tomu říká oproštění od předchozího balastu a je to vychvalováno do nebe a u FF se tomu říká nezodpovědnost a kašlání na produkt.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

To s těmi betami a RC přesně píšu, 14 dní opravdu není moc. Neříkám, že porodní problémy nikde nejsou, ale je nutné upozornit na ně zvlášť u Firefoxu, protože mnoho uživatelů v něm fanaticky vidí spásu světa a jedinou správnou cestu.

Co se týče toho Visual Studia, Microsoft nikdy negarantuje, že u bety se nic nezmění, ale u RC verzí je to garantováno vždy a většinou je i dostatek času, aby si to všichni pořádně vyzkoušeli a odladili.

To, že jsou různé pluginy pro Office 2003 a 2007, je naprosto logické. Ty z verze 2003 fungují i v nových Officech, pokud se upraví instalátor, aby je správně zaregistroval. A dva typy projektů jsou mimo jiné proto, že Office 2007 má milion funkcí navíc, má třeba designer na Ribbon a další věci, které logicky zpětně kompatibilní být nemůžou. Pluginy pro verzi 2003 budou fungovat i ve vyšších verzích, opačně to logicky nejde. Mimochodem Microsoft toho pro zpětnou kompatibilitu musí dělat hodně, Mozzila se na to může vykašlat, protože FF je zdarma, kdežto Office a Visualko si všichni kupují.

Nechat vývojářům rozšíření jen 14 dní na otestování rozšíření zvlášť u produktu, který je bez nich skoro k ničemu, je podle mě trochu nezodpovědné.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

tohle je sice offtopic, ale prijde mi strasna sranda, ze to pisete sem, kdyz si to muzete rict na pokoji (no dobre, ted zrovna ne, ale v prubehu roku urcite:-))

Fida

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Já už neovlivním, kdo mi tady moje články komentuje, a píšu je pro všechny. Rád si podiskutuji s kýmkoliv rozumným.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

No jednak to je hezké cvičení ťukání do klávesnice s diakritikou, jednak je třeba Lištičku bránit veřejně, jednak bych na to zapoměl, než Tomáše uvidím.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Dal jsem novému Firefoxu šanci. Ale nepřesvědčil.

jedine co me chybi v ie7 je intellisense i pro formulare, jinak bych presel hnedle

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

I základní instalace IE7 velmi jednoduché doplňování má, a pokud si nainstalujete balík IE7Pro, tak ten obsahuje vyplňování formulářů.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

dekuji za informace, podívam se na to

ještě jeden dotaz, nevíte o plug-inu, který by dokázel udělat aby taby byli vertikálně?

děkuji

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

O žádném takovém nevím, nic takového jsem nikdy nepotřeboval.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Dal jsem novému Firefoxu šanci. Ale nepřesvědčil.

Musím s autorem polemizovat, nový firefox 3 jsem instaloval na dvou počítačích (pracovní a soukromý) a pokaždé se mě zeptal, zda chci, aby byl výchozím prohlížečem nebo ne. Je tam na to hezké zatrhávátko. Tolik pro doplnění.

Nechci rozebírat plusy a mínusy prohlížečů, každý má jiný vkus a každému vyhovuje něco jiného. Mně například nejvíce vyhovuje Opera.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Tak jsem jej zkusil odinstalovat a znovu nainstalovat a to zatržítko tam je, máte pravdu. Nějak jsem si toho zatržítka nevšimnul, je schované dole při výběru typu instalace (standardní a vlastní). Omlouvám se za mystifikaci.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback