Open source není spása světa, právě naopak

Tomáš Herceg       28.06.2008             10442 zobrazení

Ne, tohle opravdu nebude další článek o tom, jak je Linux špatný a Windows dobrý, i když i o tomhle je potřeba psát. Můj názor na věc všichni znáte a pádné argumenty pro něj mám. Navíc dle mých poměrně bohatých zkušeností neznám mnoho open source produktů, které by fungovaly. Jedním z nich je AjaxControlToolkit - sada komponent využívajících AJAX a Javascript pro ASP.NET. Tento balík je k dispozici ke stažení na serveru Codeplex.com a je k dispozici včetně zdrojových kódů, přičemž licence připouští, aby si je každý změnil a doupravil k obrazu svému.

Netvrdím, že všechny komponenty z tohoto balíku jsou užitečné, ba právě naopak, ale mnoho z nich je dobře provedených a zpříjemňují uživatelům práci s webovými aplikacemi. Například detaily o článku na úvodní stránce tohoto serveru, které se objeví, když myší najedete na název článku, má také na svědomí AjaxControlToolkit.

Zpět ale k tématu, open source má mnoho výhod. Když v dotyčném balíku objevíte chybu, která je sice ohlášena, ale zatím se na ni nikdo nepodíval, a další release je daleko, neodoláte a chybu prostě najdete a opravíte. Pak si celý balík můžete zkompilovat, ale zde nastává problém - vytvoříte tím novou, neoficiální verzi, se kterou budoucí verze nemusí být kompatibilní. Jakmile přejdete na novou verzi, chyba opravena být nemusí, zvlášť když je sporné, jestli je to chyba, nebo vlastnost. A musíte si to přebastlit a překompilovat znovu, navíc na tuhle opičárnu můžete zapomenout a až za měsíc zjistíte, že v aplikaci to a to nejde, když to nějaký padesátý uživatel už nevydrží a napíše e-mail.

To, že si to každý může překopat a dobastlit, je sice výhoda, ale každý pak má jinou verzi a vše je navzájem nekompatibilní. Jediné, co nám zbývá, je k danému problému, který je nareportovaný, hlasovat, aby jej v dalším releasu opravili, abych se zase mohl vrátit k oficiální verzi.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback