Měsíc a půl s HTC Touch Pro (Raphael) – moje zkušenosti

Tomáš Herceg       01.11.2008       Offtopic       10612 zobrazení

Zhruba v polovině září jsem si koupil komunikátor HTC Touch Pro. Mnoho lidí zajímají kromě prvních dojmů hlavně praktické zkušenosti a postřehy, proto jsem se rozhodl sepsat vše do tohoto článku.

Celkově musím říct, že jsem velmi spokojen. Až na pár problémů, o kterých se zmíním dále v tomto článku a které se mi nakonec podařilo vyřešit, zařízení funguje svižně a spolehlivě.

O tom, jak se počešťuje hardwarová klávesnice a aktivuje se česká T9, jsem již psal. Pomocí tohoto postupu je možné velmi rychle psát s háčky a čárkami a zvládnete i dlouhé zprávy a maily.

Hardwarová klávesnice – má to jedno ale

Na výsuvné klávesnici se píše velmi dobře a rychle. Zkoušel jsem napsat stejný text na ní a na svém předchozím mobilu s T9 a bylo to o trochu rychlejší (možná je to tím, že jsem si na tu klasickou T9 už odvyknul). Dramatický rozdíl v tom ale není. Co může být pro někoho důležitější – na HTC Touch Pro jednou rukou SMSku nenapíšete, takže zapomeňte na SMSkování za jízdy autem, pokud tento hazard provozujete. Pokud si na HTC zapnete softwarovou telefonní klávesnici, asi byste zprávu napsali jednou rukou taky.

Ještě jsem se nedostal do situace, kdy jsem obě ruce volné neměl, takže mi to zatím nikterak nevadilo, ale pro někoho to může být problém. Na druhou stranu se člověk nemusí bát mailovat a psát delší texty, hardwarová klávesnice je pohodlná a píše se na ní velmi dobře.

Asi dvakrát se mi stalo, že zmáčknutí jedné klávesy na klávesnici způsobilo napsání asi pěti stejných znaků, prostě zmáčknul jsem a a napsalo se aaaaa. Těžko říct, co to způsobilo, za normálních okolností se to nestává. Naštve to v situaci, když píšete heslo.

Synchronizace funguje, ale

Naprosto božská je synchronizace Outlooku se zařízením. Je skvělé mít své maily neustále u sebe, stejně tak synchronizované všechny kontakty a samozřejmě úkoly s kalendářem, pro mě naprosto nepostradatelná věc. Během dne na mě zazvoní alespoň 10 upomínek, že mám udělat to či ono, zajít nakoupit, zařídit to a to, udělat úkol do onoho atd. Jelikož do kalendáře si zapisuji všechny schůzky a hlavně časy vyučovacích hodin ve škole, nemělo by se mi stát, že mi mobil zazvoní v hodině. Dá se nastavit, aby během schůzek nezvonil. Jednou se mu to nějak povedlo, ale to jsem tuto funkci neměl aktivovanou.

Od začátku jsem měl ale problém s kalendářem – některé schůzky se v zařízení objevovaly posunuté o 2 hodiny. Bylo to způsobeno chybou v programu Outlook Connector, který synchronizuje maily z mé schránky na Hotmailu do Outlooku. Nová verze 12.1 umí synchronizovat kalendář s webovým Windows Live Calendar. Bohužel dělá chyby v časových pásmech a schůzky v mobilu se mi posouvaly. Vše se vyřešilo až odinstalováním nové betaverze a nainstalováním verze 12.0, která kalendář s webem synchronizovat neumí. Díky tomu funguje synchronizace Outlooku a mobilního zařízení v pohodě a bez chyb. Zajímavé, že byly postižené jen některé schůzky s opakováním; nastavením časového pásma u schůzky se to spravilo, ale při příštím upozornění se to zase rozhodilo. Se starší verzí OLC to funguje bez problémů, kalendář mít na webu Windows Live mít nemusím, protože ho mám vždy u sebe v mobilním telefonu.

Nekompatibilita některých aplikací

Narazil jsem na pár starších aplikací, které na Windows Mobile 6.1 v mém HTC nefungovaly. Jestli je to pluginem Touch Flo 3D, což je speciální prostředí pro snadné ovládání prstem, nebo je to novou verzí operačního systému, to nevím, každopádně k těmto aplikacím existují alternativy, takže to takový problém není.

Asi pětkrát jsem zařízení musel zrestartovat, protože ho tyto problematické aplikace shodily nebo zasekaly.

Nechtěné připojování k GPRS

Nemám datový tarif, takže se mi podařilo párkrát se nechtěně připojit k Internetu pomocí GPRS. Je zajímavé, že se zařízení chtělo připojovat, i když bylo na wifině, která přístup k netu měla, nicméně toto samovolné připojování se dá zakázat aplikací Modaco NoData. Ve škole a doma máme wifi, na koleji z mobilu na Internet nepotřebuji, protože mám notebook, jinde to bez Internetu přežiju.

Ostatní zkušenosti

Celkově zařízení funguje velmi hezky. Jako webový prohlížeč je předinstalována Opera Mobile, která funguje velmi intuitivně a hezky. Napíšete adresu a zobrazí se celá stránka tak, jak vypadá na desktopu. Můžete si ji zoomovat, poklepáním na některé místo se na něj přiblížíte. Umí to javascripty, flash, prostě vše důležité, a nenarazil jsem na web, který by to nezvládlo.

Fotoaparát má rozlišení 3,2 Mpix, není to moc a jeho kvalita není nijak oslnivá. Pokud si fotky prohlížíte na displeji zařízení, je to v pohodě, na velkém počítači je to horší. Na pořádné focení je ale samozřejmě foťák a fotky z HTC Touch Pro jsou použitelné, když vidíte něco zajímavého, vyfotíte to a je z toho poznat, co to je. Diodový blesk moc světla neudělá, takže v místnosti nebo temnějších místech fotky hezké nebudou.

Na přehrávání hudby mi stačí klasický Windows Media Player, jiné přehrávače jsem nezkoušel, WMP umí vše, co od něj požaduji, mohl by trochu lépe umět vytvářet si playlisty, ale přežít se to dá. Polovinu mé 8GB Micro SD karty jsem zaplácal svou oblíbenou hudbou, sluchátka dodávaná k zařízení nejsou nic moc profi, ale nevypadávají z uší a použít se dají. Škoda, že zařízení nemá klasický 3,5 jack, pokud máte profi sluchátka, musíte si dokoupit redukci.

Jenom taková perlička – mám počeštěnou verzi s lokalizací od Sunnysoftu, kvalita překladu není nic moc. V záložce Nastavení je položka Rings and System přeložena jako Kruhy a systém, správně má být Vyzvánění a systém. Jako by to ani pořádně nevyzkoušeli, toho se nedá nevšimnout.

Odezva zařízení je rychlá a plynulá, menší zpoždění je při vysunutí a zasunutí klávesnice, ale není to nic, co by se nedalo přežít. Rozhraní Touch Flo 3D bych vytknul, že na úvodní obrazovce neumí zobrazovat víc záznamů z kalendáře a úkoly, které mám splnit během dneška.

Celkově musím říct, že jsem velice spokojen, vše funguje tak, jak má. Asi si ale zjistím, jak se píší nové záložky do Touch Flo 3D, a nějakou si napíšu, protože alespoň ten seznam úkolů by se mi hodil.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback