!!! Soutěž - nepřehlédněte !!!

Tomáš Herceg       19.05.2009       Offtopic       11255 zobrazení

Prakticky ve všech diskusních systémech se vyskytuje mnoho opakujících se příspěvků a dotazů. Najdeme to samozřejmě i v té naší diskusi, je to často chyba uživatelů, protože se nejdříve ptají a až pak hledají řešení, ale z velké části je to také naše chyba, protože na formuláři pro založení nového vlákna není pořádný odkaz na prohledání diskuse a samotné hledání na VbNetu stojí za starou botasku a možná ani to ne.

Vše bude vyřešeno v nové verzi portálu, kterou slibujeme již rok, ale na které pořád pracujeme (když je čas). Právě diskusní fóra budou dost podstatným způsobem změněna.

Aby se zde něco pohnulo, napadla mě jedna funkce, která už zde je - snippety. Moc se nepoužívají a je to pochopitelné, protože málokdo má motivaci je psát. Motivace ale přichází nyní - je to taková malá soutěž.

Soutěž o knížky z MS Press

V diskusi je mnoho dotazů, které se opakují - namátkou třeba “co potřebuji ke spuštění .NET aplikace na jiném počítači”, “jaký je rozdíl mezi VB6, VB.NET a Visual Basic 2008 Express” a mnoho podobných.

Úkol je jasný - projít diskuse a opakující se dotazy nějak rozumně přepsat a udělat z nich snippety. Tři z vás, kteří do 30. 6. 2009 23:59:59 přidají nejvíce smysluplných a užitečných snippetů, se vyhrávají knížku z vydavatelství Microsoft Press dle vlastního výběru. Pro přidávání snippetů se musíte zaregistrovat.

 

hodnocení článku

2 bodů / 2 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: !!! Soutěž - nepřehlédněte !!!

Odkazy na všechny snippety otevřou stránku s dvaceti posledními položkami, na starší nejde listovat...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Díky za upozornění, opraveno.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: !!! Soutěž - nepřehlédněte !!!

Měl bych několik dotazů ohledně organizace této soutěže:

1) Vzhledem k velkému množství duplicitních dotazů je nutné psát každý snippet zvlášť?

2) Spousta duplicitních dotazů jsou dotazy, ke kterým není třeba psát žádný kód. Tyto dotazy ignorovat?

3) Jak zajistit, aby si soutěžící svoje snippety vzájemně "nesynchronizovali" v průběhu soutěže?

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

1) Pokud je ve fóru 10 dotazů na tu samou věc, mělo by to být na jeden snippet. Pokud se dá víc různých dotazů sloučit jako jeden snippet, mohou se dát dohromady.

2) Nejsem si jistý, jestli formulář požaduje zadání kódu, podívám se na to a pokud je tomu tak, opravím to tak, aby ´kód byl volitelný.

3) Pokud se vyskytne situace, že jeden soutěžící přidá snippet obsahující to samé, co už v nějakém snippetu máme, bude se počítat jen ten, kdo snippet přidal první.

Snippety přidané od dnešního data budu procházet a hodnotit individuálně, je dobré dát si záležet, pokdu tam soutěžící budou dávat nějaké nesmysly, nebude se to počítat (v článku píšu, že se počítají smysluplné snippety, tj. ty, které náš web nějak obohatí a které něčemu pomohou).

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Problém je totiž v tom, že valná většina duplicitních dotazů jsou buď dotazy kde nelze uvést kód (dotazy jako jestli lze spustit .NET aplikaci bez .NET Frameworku), řešení je příliš komplexní (odkázání na CodeProject) a nebo to jsou dotazy primitivní na jeden nebo dva řádky kódu, což mi připadá jako zcela zbytečné zaplácávání jinak užitečných snippetů.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Určitě se najde víc dotazů, které stojí za zmínku mít ve snippetech. To, že mají jen dva řádky, vůbec nevadí, pořád lepší, když to bude ve snippetech, které přemigrujeme na nový VbNet a uděláme v nich pořádné vyhledávání, než když to bude na fóru stokrát.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

No nevím. Jistě je Váš záměr veden dobrými úmysly, ale osobně mi to se "snipetama" moc neštymuje. A to nejenom po stránce obsahové, ale i po stránce organizační:

Již v definici sekce popisuejte snipety jako "užitečné kousky kódu", což s odpovědí na otázku "jak spustit .net aplikaci na jiném PC" dvakrát moc nekoresponduje. Povede to spíše k situaci, že tazatelé v této sekci odpovědi na své dotazy hledat nebudou (nenapadne je to, že by tam mohly být) a uživatelé, kteří do snipetů občas hrábnou tam již hrabat nebudou, protože mezi tolikým balastem již svůj kód určitě nenaleznou.

Osobně bych realizaci Vašeho (velice rozumného) nápadu viděl v založení nové sekce FAQ (většina alespoň trošičku znalých uživatelů je, si myslím, zvyklá hledat základní odpovědi právě v této sekci).

Oblast snipetů bych raději ponechal jejímu původnímu určení a pro zvýšení atraktivity a využitelnosti bych ji pouze rozšířil, jak se zde již také nejednou řešilo, o možnost hodnocení, případně (autorem moderované?) diskuse a hlavně o možnost zařazení do kategorií, aby se skutečně daly vyhledat snipety třeba ke grafice, Form komponentám, vláknům apod.

A ač chápu vaše myšlenkové pochody, které Vás vedly ke snaze o zapojení do práce maxima komunity, menyslím si, že by tímto postupem mohlo vzniknout něco pozitivního (nebo alespoň použitelného).

Určitě začne mnoho uživatelů zpracovávat stejné dotazy. Při představě, že všichni nahází svá řešení do ať již jakékoliv sekce (snipetů či FAQ), získáme nepoužitelnou snůšku balastu. nehledě na to, má-li celé snažení mít smysl, bylo by záhodno ruku v ruce se zpracováním konkrétní FAQ z diskusí odstranit vlákna řešící tutéž problematiku (nebo alespoň je přesunout třeba do nějakého sběrače, kde sice budou dohledatelné, ale člověk v něm nebude pravidelně trávit spousty času procházením příspěvků)

Nebylo-li by to technicky neřešitelné, doporučil bych tedy nějaký takový postup:

- registrovaným uživatelům (i pro tvorbu snipetů by museli být registrováni) umožnit změnu kategorie zařazení jednotlivých vláken příspěvků a vytvořit nějakou neutrální kategorii jako sběrač

- Udělat základní kostru základního členění okruhů FAQ a vytvořit odpovídající sekci

- zájemce o spolupráci by si z fóra zvolil problém, který by měl zájem zpracovat, ve vhodné sekci FAQ by mohl třeba "obsadit" vhodný a výstižný název problému

- prošel by diskuse, vlákna, zabývající se jím řešenou problematikou by přeřadil do sběrače (čímž by jednak pročistil fóra a současně by dal ostatním "řešitelům" najevo, že tento problém již není pro ně k řešení)

- problematiku by zpracoval a umístil do sekce FAQ pod svůj název problému

- opět by bylo dobré umožnit minimálně nějakou formou zasílat autorovi připomínky pro doplnění, případně pod odpovědí diskusi

- pokud by někdo usoudil, že by danou problematiku zpracoval důkladněji, lépe či relevantněji, měla by být možnost návrh takovéto nové odpovědi poslat Vám a na Vašem zvážení by bylo, zdali v sekci ponecháte původní vysvětlení, nebo ho nahradíte prací nového autora, nebo novou práci připojíte k té původní.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Na tom všem se pracuje, diskuse a hodnocení snippetů se v nejbližší době objeví. Stejně tak celý koncept snippetů bude trochu změněn, protože tak, jak jsou, byly téměř k ničemu, bylo jich tam pět a půl a nikdo o nich moc nevěděl.

Jde hlavně o to sekci snippetů naplnit daty, sebelepší koncept je bez informací k ničemu. Jinak ale samozřejmě děkuji za připomínky.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: !!! Soutěž - nepřehlédněte !!!

Bomba nápad! Už len keby ste povolili hodnotenie snippetov.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback