Wallpapery ASP.NET WebForms

Tomáš Herceg       23.07.2010       Offtopic, ASP.NET/IIS       10431 zobrazení

Dnes jsem dostal takovou provokativní náladu, a tak jsem vytvořil wallpaper pro všechny, kterým ještě nikdo nebyl schopen uspokojivě vysvětlit, k čemu že to MVCčko je.

webforms_16_10

Varianta 16 : 10 - 1920x1200


 

webforms_4_3

Varianta 4 : 3 – 1600x1200

 

 

A pokud máte zájem, přijďte se v pondělí v 18:00 podívat do české pobočky Microsoftu na přednášku o vývoji komponent pro ASP.NET WebForms!

 

hodnocení článku

1 bodů / 3 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Wallpapery ASP.NET WebForms

To hraničí s fanatismem! :-) Není problém v tom, že by ti to nikdo nedokázal vysvětlit, ale spíš nechceš už z principu, protože jsi si zvyknul na ASP.NET WebForms. Nebo ses nesetkal s projektem, či způsobem rozdělení práce v týmu, na který je to použitelné. Já taky nehlásám jen MVC, WebForms jsou skvělé, ale je potřeba oddělit osobní zaujetí a objektivní úvahu.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Není to fanatismus, já bych strašně rád pochopil, proč v tom děláte, prostě mi to nejde do hlavy. A něco na tom musí být, když v tom děláš ty, Augi a spousta dalších. Ale já to v tom asi nevidím.

Tyhle wallpapery jsem udělal, protože všude po celém webu vidím napsáno "WebForms smrdí, jsou staré a neohrabané, používejte to nové sexy MVC, které je kůl a vyřeší všechny problémy", bohužel tohle dost čpí i z některých Microsoftích blogů. A ani jeden z argumentů, které typicky používají, nejsou fair - srovnávají prasácky napsanou WebForms aplikaci se krásně napsanou MVC.

WebForms mají spoustu chyb a nedodělků, především v podpoře Visual Studia, které se táhnou už 3 verze a MS není schopen je opravit nebo dodělat. Ale to, na co většina lidí nadává, je způsobeno tím, že WebForms pořádně neznají.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Zrovna jsem školil ve velké firmě, kde jsem jim MVC na jejich projekt rozmlouval. Na druhou stranu, když má vývojář plnou kontrolu nad požadavky, AJAXem, generováním všeho a může MVC (téměř bych řekl musí) rozšiřovat, může to být pro některé vývojové týmy lepší. Oproti tomu ve WebForms musí ohýbat model "GET > POST BACK > POST BACK ...". Jenže to je jako s funkcionálním programováním, ze samplů jsem taky nepřišel na chuť reálnému využití. Obě technologie prostě mají něco do sebe. A říkat, že je jedna hrozně na nic a druhá hrozně skvélá znamená ve většině případů jen to, že dotyčný druhou platformu pořádně nezná nebo nepoužil na nic reálného. Tím narážím na rejpaly "MVC je super, WebForms sucks" - ty zřejmě viděli sample v MVC a WebForms neumí. Stejně jako spousta (obvykle studentů, co něco slyšeli od učitele) hlásají hovadinu a pak se o tom hádají, i když ani jeden z nich nemá skutečné argumenty nebo zkušenosti.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Ve WebForms model GET > POSTBACK > POSTBACK nijak neohýbáš. To, že po insertu, updatu a deletu je třeba udělat redirect přece nezáleží na tom, jestli píšu v MVC nebo ve WebForms, to tak děláme (pokud píšeme pořádně) vždycky, protože ta i ona technologie běží nad HTTP, který je takhle koncipován. Pokud někdo ve WebForms píše aplikace tak, že to jde proti principům HTTP, tak to jsou pak právě ti lidi, kteří na WebForms nadávají - dělají to špatně.

Mimochodem pokud člověk chce dělat něco většího ve WebForms, taky ho musí rozšiřovat, psát vlastní komponenty atd. Asi je to těžší než v MVC, i když těžko říct.

Btw na jaký typ projektu jsi jim to MVC rozmlouval? Proč by na to nebylo vhodné?

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Já vím, jak WebForms fungují a jaké jsou možnosti rozšiřování. Jen díky nižší abstrakci je v MVC jednoduší obsluhovat požadavky ve speciálních případech vývojář sám.

Šlo o aplikaci pro sledování nákladů s velmi komplexními gridy (vnořené gridy, udržování stavu, AJAX). I ve WebForms by to bylo velmi obtížné (ve WebForms dělají primárně). Tady se rozhodli jít cestou kompletního přepisu gridu do MVC. Implementace čistého a univerzálního gridu přesně podle jejich požadavků je sice pracnější, na druhou stranu se musí nechat, řešení je čistčí a udržovatelnější pro jejich potřebu. Zvlášť při kvalitním návrhu. Navíc HTML kódu je mnohem méně a je přehlednější - což se ocení při manipulaci pomocí javascriptu. Tady je to sporné, i ve WebForms by to šlo, ale člověk by musel perfektně znát jak funguje a rozšířit o ho celou řadu věcí.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback