VBNET.CZ - Nový web o jazyce Visual Basic

Tomáš Herceg       25.04.2007       Offtopic       12314 zobrazení

Vítejte na našem novém webu věnovaném .NET Frameworku a převážně jazyku Visual Basic .NET. Možná mě znáte z webu visualbasic.cz, který jsem před časem založil. Napsal jsem několik článků, po čase se ke mně přidal i Tomáš Jecha, který začal také psát články. Web VisualBasic.cz jsem napsal v PHP a prohlašuji, že to byla moje poslední velká aplikace v tomto skriptovacím jazyce.

PHP je velmi jednoduchý jazyk, není těžké se jej naučit a je poměrně snadné v něm napsat menší aplikaci. Pro psaní něčeho většího je ale prakticky nutné napsat si nějakou svoji vrstvu pro práci s databází, pro generování RSS feedů, pro přihlašování uživatelů, což zabere mnoho času. Ani samotné programování požadovaných funkcí není příliš elegantní, i když to je můj subjektivní názor.

Proto jsme se rozhodli, že napíšeme nový web, tentokrát v něčem pořádném a tím je ASP.NET. S touto technologií dělám již poměrně dlouho, takže se v ní již docela orientuji. Její obrovská výhoda je modularita - má implementovanou sadu komponent a tříd, které zajišťují veškeré běžně používné funkce na webu (přihlašování, shromažďování informací o uživatelích atd.), pokud se nám jakákoliv součást nelíbí, můžeme si ji upravit nebo úplně vyměnit za nějakou vlastní, bez zásahů a předělávání celé aplikace. Navíc je vývoj v ASP.NET nesrovnatelně rychlejší a díky pohodlnému prostředí Microsoft Visual Studio 2005, jehož obrovskou výhodou je třeba debugování kódu (což není u PHP tak triviální), se tento web psal opravdu hezky.

Technologie a vychytávky

Na tomto webu je implementováno několik neobvyklých technologií a funkcí, které nejsou tak často vidět. Například tzv. Identity Metasystem, což je nový způsob přihlašování uživatelů a ověřování identity. Již nemusíte vypisovat uživatelské jméno a heslo, stačí si nainstalovat .NET Framework 3.0 a v ovládacích panelech po poklepání na ikonku Windows Cardspace si vytvořit kartu, kterou můžete použít pro přihlašování. Stačí se u nás zaregostrovat, v menu vybrat odkaz Přihlašování InfoCards a svou kartu si přiřadíte k uživatelskému účtu. Napříště již pro přihlášení stačí kliknout na ikonku CardSpace vedle odkazu pro přihlášení v pravém horním rohu stránky a v okně, které se ukáže, vybrat svoji kartu. To je celé. Výhoda je, že tuto kartu můžete používat na klika serverech chcete, nemusíte si pamatovat desítky jmen a hesel na různé weby. Jedinou nevýhodou této technologie je, že ji zatím moc webů nepodporuje, to se snad do budoucna změní.

Další výhodou je podpora publikování článků pomocí aplikace Windows Live Writer nebo Word 2007, které podporují standard MetaWeblog API. Článek tedy napíšeme ve Wordu nebo v Live Writeru a jednoduše publikujeme i s obrázky, grafy, tabulkami a kdoví čím ještě. Pro čtenáře má tato funkce poměrně velký význam, protože blogovat a psát články tímto způsobem je pohodlnější a články lze psát i offline, což znamená, že jich stihneme (možná) napsat více.

Další věcí, která se ovšem objevuje čímdál častěji, je využívání technologie AJAX, která umožňuje interaktivně měnit již staženou stránku posláním dalšího požadavku na server. Takto třeba funguje hodnocení článků a příspěvků ve fóru - stránka se nenačítá celá znovu, když hodnotíte. Bez ASP.NET Ajax by se tato technologie implementovala dosti těžko.

Plány do budoucna

Co se týče budoucího vývoje serveru, máme poměrně jasnou představu. Je třeba zajistit pravidelný přísun kvalitních a zajímavých článků. Zatím na tomto webu běží blogy a diskusní fóra, kde se můžete ptát na nejrůznější problémy. V dohledné době bude zprovozněn chat a fulltextové vyhledávání ve článcích a fórech. Časem plánujeme několik komunitních projektů, jejichž cílem bude vývoj nějaké rozsáhlejší aplikace. Každý zaregistrovaný uživatel, který bude mít zájem (a prokáže nějak své programátorské schopnosti), se bude moci připojit a celá komunita bude na projektu pracovat.

Rozhodně se nebráníme žádným návrhům o možná rozšíření serveru, pokud vás něco napadne, určitě napište třeba sem do diskuse nebo do vyhrazeného diskusního fóra.  Ozvěte se také, pokud byste měli zájem psát články, jestli máte něco, o co byste se rádi podělili, rozhodně napište.

Poděkování

Závěrem bych chtěl poděkovat Michalu A. Valáškovi, který nám poskytnul hosting, a Štěpánovi Bechynskému, který nás přemluvil, abychom web VisualBasic.cz přepsali do ASP.NET.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

ADLIST24

good web https://www.adlist24.com/category/escort...

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback