Ohlédnutí za Microsoft Festem 2011

Tomáš Herceg       27.11.2011       Offtopic       11180 zobrazení

Právě skončil perný víkend. Už od pátku jsme s Michaelem Grafnetterem, Jardou Nechanickým, Tomem Slavíčkem a Jakubem Čermákem lítali kolem organizace Microsoft Festu.

Organizace a návštěvnost

Na konferenci se letos přihlásil enormní počet lidí – bylo jich přes 600. Odhadem nakonec přišlo přes 400 lidí. Až na přednášku Honzy Pilaře, kterému ráno selhalo auto, a proto nedorazil, se vše vydařilo.

Kromě samotných přednášek fungovaly v sobotu Hands on Laby a byly nachystány různé atrakce – kiosky s XBoxy a Kinectem, stánky ze Smartmanie a Nokia s představením nových telefonů.

Hodnocení návštěvníků v anketě nás příjemně překvapilo – prakticky jediné výtky se týkaly problému s počtem míst k sezení u některých přednášek, zvláště v sobotu. Bohužel v budově MFF větší sály nejsou a v situaci, kdy jsme viděli, že se přihlásilo přes 400 lidí, jsme již nechtěli měnit místo konání.

Afterparty

Původně jsme počítali, že afterparty bude stejně jako minule neformální setkání cca 20 lidí v některé z restaurací v okolí. Nakonec se přihlásilo 150 zájemců, takže jsme se rozhodli pronajmout HUB Praha a akci uspořádat tam, čímž jsme byli nuceni zavést symbolické vstupné a nechat zájemce zaregistrovat se znovu.

Afterparty dopadla velmi dobře, vypadá to, že všichni byli spokojeni, někdo se unavil na Kinectu.

Na placenou afterparty se zaregistrovalo cca 60 lidí, fakturu, kterou jsme jim poslali, jich ale zaplatilo jen 35. Je to asi český nešvar neplatit, kašlat na faktury anebo je platit s dvouměsíčním zpožděním - každopádně nechápu, co je tak těžkého na tom napsat aspoň e-mail “rozmyslel jsem si to, zrušte mi prosím registraci” anebo “omlouvám se, nakonec se mi to nehodí”. Stejně tak mi není jasné, jestli je tak těžké se na geekcore odregistrovat z konference, když vím, že nepřijdu.

Až do poslední chvíle jsme nevěděli, kolik sudů piva bude potřeba, kolik pizzy máme nakonec objednávat atd. Je taky docela rozdíl, jestli potřebujete 600 nebo 800 lahví pití, aby ho bylo dost, a to nám samozřejmě přidělalo pár starostí navíc.

Reného přednáška

Asi nejkontroverznější přednáška, která na MS Festu zazněla. René to komentoval již na svém blogu, každopádně jsme rádi, že se tam tato přednáška objevila, i když některé účastníky zjevně zaskočilo, že ve svém prvním výstupu René ukazoval, jak elegantně řešit tombstoning aplikací a o hodinu později na WP7 dost solidně nadával.

Je potřeba si uvědomit, že nic není černé ani bílé a podle mě je naprosto fér informovat jak o možnostech, tak i o nedostatcích platformy. Ukázat jenom jak je vývoj pro WP7 jednoduchý a jak tam všechno funguje, by bylo medvědí službou.

Já sám bych k Reného přednášce nějaké výhrady měl – přisprostlou metaforu na začátku si mohl odpustit, to je přesně důvod, kvůli kterému se mi nelíbí poslední řada TBBT a HIMYM, a dalo se to říct i jinak – tohle mi nepřišlo ani provokativní, ani vtipné – spíš jen ujeté. Dál třeba demonstrovaná marketingová fráze Sygic o tom, že navigaci udělají jen pokud bude podpora unmanaged kódu, je taky blbost – pokud by WP7 měly větší market share, tak svoje tvrzení rychle přehodnotí – navigace není nic, co by unmanaged kód potřebovalo, to jádro prostě přepíšou. Nokia a Navigon navigace už mají. Mizivý podíl Windows na poli mobilů je dán tím, že rok před uvedením už Windows Mobile 6.5 nikdo nekupoval – všichni čekali, co z Microsoftu vypadne. Po uvedení první verze se čekalo na první service pack a teprve teď se trh s WP7 pomalu rozjíždí. Microsoft samozřejmě má co napravovat a dohánět, ale dejme tomu ještě čas – potenciál tam je.

Pověst Windows Phone ale zcela jistě napravila přednáška WP7 vs. Android z pohledu vývojáře, kde se ukázalo, že ani s vývojem na Android to není zcela bez problémů a potkáte tam zase mnoho komplikací jiného druhu. Zkrátka každá platforma má své mouchy a je potřeba o nich vědět.

 

Kolem a kolem

Z letošního Microsoft Festu mám velmi dobrý pocit, pevně věřím, že se akce líbila a že si účastníci odnesli nové informace a strávili příjemný víkend.

Díky všem, co se na organizaci podíleli, a díky návštěvníkům za přízeň.

P. S. Záznamy z některých přednášek se již enkódují a budou vystaveny na MSTV, jakmile se k tomu dostaneme. Nebude to ale hned.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Ohlédnutí za Microsoft Festem 2011

Budu moc rád, pokud se objeví někde více fotek. Za ty již existující děkuji Tomovi Slavíčkovi.

Bohužel jako přednášející jsem fotit nestihnul.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Pár dalších fotek je ještě tady (od Jardy Nechanického): http://jdem.cz/sv2y8

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Další fotky (od Filipa Řehoříka) jsou tady: http://jdem.cz/sxfb3

A jedna z afterparty od Martina Suchana: http://t.co/Rc8p2PPf

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Dáme jednu Stein-Powered:

http://i.imgur.com/qNF28.jpg

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Ohlédnutí za Microsoft Festem 2011

Vím, že asi čekáte diskuzi na trochu jiné téma, ale nějak nerozumím souvislosti s přisprostlou metaforou a poslední řadou TBBT. Poslední řada se mi (v tomto) nezdá příliš jiná od ostatních

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Předchozí série (řekněme první 3) obsahovaly víc technických a geekovských hraček. Poslední dobou je to čím dál víc o vztazích, prostě to HIMYMovatí.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Ohlédnutí za Microsoft Festem 2011

Na Reného přednášku jsem se teď podíval podruhé, a mimo pár nepravd a naprosto nevhodný obsah prezentace (koho jeho s prominutím brek zajímá?) mě zarazilo kolik času věnoval thombstoningu...

Mango a fast app switching viděl asi z veliké vzdálenosti...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ale chtěl jsem napsat, že mi je taky dost líto, že jsem se nemohl zúčastnit. Zdraví Robert V. :-)

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Nepřipadalo mi to jako brek, spíš poukázání na nedostatky - zajímá to všechny, kteří chtějí vyvíjet aplikace - je potřeba vědět, kde jsou mantinely a co už napsat prostě nejde.

Proč si myslíte, že Mango a fast app switching viděl z velké vzdálenosti? Co tam má za nepravdy?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Myšleno to bylo asi tak, že díky Mangu a fast app switchingu většinou už tombstoning řešit nemusíme. Není to už tak "pálivý" problém, to výchozí chování nám pro většinu aplikací stačí. Zvlášť u náročnějších aplikací/her by se ale měl pořád brát v úvahu.

Navíc pořád jsou v podmínkách pro přijetí do Marketplace takové věci, jako např. u her - pokud naše hra přehrává hudbu, při návratu z tombstoningu by měla ověřit, zda si uživatel nepustil mezi tím nějakou jinou hudbu (a ta naše by se měla případně pozastavit).

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Jj, díky fast app switchingu se thombstoning stává věcí, kterou je potřeba řešit už jen ve specifických případech.

Většina věcí o kterých v prezentaci mluví (znovuprovedení některých procedur, což vývojář musí mít na paměti) tedy nejsou "noční můry", ale teď už naopak věci, které vývojáři hrají do karet - má přehled.

Ve specifických případech vývojář chce mít přehled nad tím, co se přesně děje.

V 99% případů se ty věci neprovedou díky fast app switchingu, takže je vývojář neřeší.

Taky mám výtky k tomu, že "uzavřenost systému je špatná věc". Je hezké, že jako vývojář myslí na sebe, ale myslím že není od věci si uvědomit, že jen díky tomuhle jsou uživatelé s platformou Windows Phone tak spokojeni. Žádný vývojář, leč třeba v té nejlepší vůli, nemůže pokazit user experience.

Že můžou být volání webclienta pouze asynchronní? Vždyť je to paráda, nemusím si vytvářet nový thread sám... Uživateli zobrazím progress bar, nemusím to invokovat... Když něco takového nechci, dělat to nemusím a prostě stopnu UI.

Pokud chtěl poukázat na nedostatky, měl řešit relevantní věci. Já jsem se jako vývojář z jeho prezentací nic nedozvěděl, tak prostě musí být něco špatně.

Ale jasně, nemá cenu se hádat, nebyl jsem tam, třeba mimo text prezentace mluvil rozumně, nebo pochopitelněji, a třeba bych mu dal i za pravdu.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Hnidopišská - když už kritizujete, tak pište tombstoning správně.

Tombstoning se řešit musí, nelze spoléhat na to, že se většinou nestává. René na přednášce ukázal prakticky velmi pěkné obecné řešení v podobě vlastního MVVM frameworku, který si zvládne každý napsat sám a krásně při tom pochopí jeho principy.

Uzavřenost systému se mi líbí, jenže všeho s mírou. To, že background tasky lze spouštět jen jednou za 30 minut a je to v systému zadrátované natvrdo, nemá opodstatnění a vadí mi to. Že nemůžu proti SQL Compact poslat přímý SQL dotaz a vždy musím použít ORM, je taky umělé omezení. Že není dostupné RAPI a TAPI je pro většinu aplikací nepodstatné, ale některá omezení tam jsou opravdu nesmyslná a na to René poukázal správně.

Myslím ale, že nemá smysl hodnotit přednášku, na které jste nebyl a vidíte jen slajdy. To je jako kdybyste hodnotil restaurace podle jídelního lístku.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Ohlédnutí za Microsoft Festem 2011

Nahrál jsem na web první fotky z příprav MS Festu, z hands-on-labů a z afterparty: https://picasaweb.google.com/10296678965...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Fast App switching a stav Dormant jsem zmínil, je to vylepšení oproti 7.x, ale je stále nutné s tombstoningem počítat.

A ještě chci dodat. Tohle byla moje první přednáška tohoto typu a také (na hodně dlouhou dobu) poslední.

Jak jsem už psal u sebe i Tomášovi na FB, díky za pozvání, byla to skvělá akce a příště přijdu rád jako účastník.

R. S.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Neviděl bych to tak černě. Až se nám podaří zpracovat feedback uvidíte sám. Jsou tam ohlasy typu "nejlepší přednáška". Průměrná známka zatím také spíše vypovídá, že jsou jako obvykle, slyšet jen ti, co nadávají.

Jarda Nechanický

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Jarda Nechanicky: Diky za info. Jeste upresnim, ze jsem myslel na dlouhou dobu posledni prednaska, ktera neni odborna. Prednasku, jako byla ta prvni, klidne udelam . Kritiku snesu, jsem si vedom, ze spousta veci byla schvalne vyostrenych z duvodu, ktere jsem popsal u sebe. I kdyz vetsina ohlasu na tw, co jsem zaznamenal, byla spis kladna. A tim, ze budu ucastnik, jsem chtel rici, ze to byla po dlouhe dobe prvni konference, u ktere jsem litoval, ze musim odejit.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Ohlédnutí za Microsoft Festem 2011

Byla to fakt výborná akce, díky moc za uspořádání.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Ohlédnutí za Microsoft Festem 2011

Škoda. Mrzí mě, že jsem to letos nezorganizoval tak, abych tam byl. Snad příští rok. Hodně štěstí i v příštích letech.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback