Zkušenosti po prvním půl roce podnikání

Tomáš Herceg       21.07.2011       Offtopic       10834 zobrazení

Zhruba před půl rokem jsem psal o veselém martýriu s úřady při zakládání firmy. A protože se mě spousta lidí ptala na zkušenosti a jak nám s bratrem ten business vlastně jde, rozhodl jsem se sepsat tento článek.

Rychlejší, než jsme čekali

Riganti s.r.o. funguje od února tohoto roku, je to tedy skoro přesně 6 měsíců. Když jsme před založením přemýšleli o možných rizicích, jako první nás samozřejmě napadlo, že nebudeme mít zakázky. První dvě zakázky také byly velmi triviální a odehrály se de facto během jednoho týdne – dva jednoduché statické weby. Už někdy kolem Vánoc jsem měl rozjednanou i takovou drobnost – Silverlightovou aplikaci pro kiosek na výstavě Techmania, který vás vyfotí před zelenou stěnou, umístí na nějaké vtipné pozadí a vypublikuje na Facebook. Technologicky poměrně zajímavá, i když celkem snadná věc.

Druhý týden to ale začalo. Zjistil jsem, že nepotřebujeme žádnou reklamu, protože už já už svou reklamu dávno mám – je jí vbnet.cz. 90% zákazníků si nás našlo zkrátka tak, že do Googlu napsali ASP.NET nebo Visual Basic a našli moje články, napsali mi a já jim udělal nabídku. Nic víc, nic míň. Nečekal jsem, že to bude tak snadné, vůbec mě tato možnost nenapadla, a přitom to funguje velmi dobře. Do reklamy jsme investovali dohromady asi 1000 Kč za potisk na naše dvě auta a to ještě silně pochybuji, že to k něčemu je a že to přitáhne byť jen jediného zákazníka – ale prý to vypadá “korporátně”.

Zhruba za měsíc jsem už začal nabírat první zaměstnance – zatím jen externisty a studenty, tedy lidi, kteří na nás nebudou finančně závislí, kteří si občas chtějí přivydělat, a hlavně kterým nebude vadit, když pro ně 14 dní zrovna žádnou práci mít nebudu. Pokud někdy budete podnikat, rozhodně tuto oblast nepodceňte a začněte s hledáním zaměstnanců co nejdřív – já jsem to udělal o 3 týdny později, než by bylo záhodno, a v nejkritičtějších dnech jsem pracoval 15 hodin denně, abych to všechno stihnul.

Aktuálně máme 12 externistů a zhruba před měsícem jsme začali hledat kanceláře. Přestože jsem z domova pracoval posledních několik let a byl jsem na to zvyklý, kancelář má mnoho výhod – především v ní není tolik rozptylovátek a člověk se snaží co nejdřív udělat svou práci, aby mohl jít domů. Doma si během práce děláte různé přestávky, pustíte si jeden díl seriálu atd. (často to funguje jako s tou slavnou větou “jdu na jedno”, místo jednoho dílu to jsou čtyři díly a dvě hodiny v tahu). Pak se práce protáhne až do noci, a člověk nemá na nic čas, protože doba, kdy odpočívá a nepracuje, není souvislých několik hodin večer, ale 10 půlhodinových přestávek během dne.

Abych pravdu řekl, vůbec jsem nečekal, že to půjde takhle rychle. Cíle, které jsme si vytýčili na leden 2012, jsme splnili v polovičním čase. Také jsem čekal, že se v prvním půl roce zatím omezíme na ČR, ale už jsem absolvoval několik zahraničních cest a máme i zahraniční zákazníky. Rád bych jim všem poděkoval za přízeň a pevně věřím, že jsou s námi spokojeni. Děláme pro to, co je v našich silách. Díky patří samozřejmě i těm, kteří pro nás pracují, bez nich by to rozhodně nešlo.

Programátorská překvapení

Narazil jsem i na různá technologická překvapení – poptávka po WinForms aplikací je daleko menší, než jsem čekal. Novou aplikaci ve WinForms jsme v Riganti ještě nenapsali, máme jen jednoho zákazníka, kterému jsme rozšiřovali existující WinForms řešení.

Naproti tomu jsme zaznamenali velký zájem o WPF aplikace, zvláště kvůli možnosti přizpůsobení vzhledu (jeden náš zákazník například aplikaci dodává svým zákazníkům a pro každého chce jiné barvy), a Silverlight řešení. Čekal jsem, že po nás budou všichni chtít WinForms. Pár externistů ani nic jiného neumělo, ale nakonec se naučili WPF, protože by pro ně jinak nebyla práce.

Pro mě byla asi nejzajímavější zakázka, kde jsme dělali webovou aplikaci pro mobilní telefony. To znamená desítky různých omezení a technologických výzev, které musíte řešit (některé byly velmi zajímavé, jiné naproti tomu velmi otravné, ale to už tak bývá). Napsali jsme ji pochopitelně v ASP.NET WebForms, využívala i jQuery a spolupracovala s backendem psaným v Navisionu – ten měl pod kontrolou zákazník, my jsme jen volali webové služby.

Plány do budoucna

Příští měsíc chceme nabrat jednoho nebo dva full-time vývojáře, protože několika externistům začne škola a budou mít méně času, a práce je čím dál víc. Máme v plánu i nějaké vlastní projekty, zatím ale nic neprozradím.

Pokud umíte Silverlight/WPF a ASP.NET WebForms, nezaleknete se VB.NET (i když většinu projektů máme v C#) anebo slibujete, že se je doučíte, určitě mi napište – máme zájem o každého, i když u full-time zaměstnanců asi budeme vybíravější.

Rozhodně nelituji, že jsem do založení firmy šel – zaměstnanec bych být nechtěl, i když to je určitě jednodušší cesta a s menším rizikem. Navíc netrávím už 100% času programováním - když už programuji, spíš řeším důležitější a pro mě zajímavější problémy. Také mi spoustu času zabere plánování, rozdělování práce a code review, což je pro mě opět nová zkušenost a baví mě to.

A díky kanceláři jsem znovuobjevil kouzlo volných večerů.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Zkušenosti po prvním půl roce podnikání

k úspěšnému začátku firmy (až teď vidím, jak dlouho jsem tu už nebyl). A samozřejmě hodně úspěchú v dalším podnikání.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zkušenosti po prvním půl roce podnikání

Tak ať se daří i nadále ;)

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback