Co používám za software?

Tomáš Herceg       12.12.2007             10840 zobrazení

Posledních mých příspěvků v tomto blogu bylo inspirováno mou charakterovou vlastností nadávat na všechno možné i nemožné. Tento příspěvek bude taková menší výjimka, k jeho psaní mě přivedla hlavně dočasné zatmění (nebo rozsvícení) mysli mého spolubydlícího na koleji, který se rozhodl nainstalovat si Linux. Jsem opravdu rád, že se nemusím věnovat i na Windows podobným zvrhlým radostem jako je kompilace jádra.

Operační systém - Windows Vista Ultimate 64-bit

Jak mnozí z vás jistě víte, patřím mezi několik málo lidí, kteří si nemyslí, že hlavní podstatou existence Microsoftu je prodat všem co nejhorší a nejnestabilnější systém všech dob. To samozřejmě není pravda, ta je mnohem jednodušší. Microsoft chce (jako každá firma) vydělávat peníze a vyvinul stabilní a kvalitní operační systém. Má drobné mouchy (jako ostatně každý kus softwaru), ale vyhovět naprosto odlišným a různě šíleným požadavkům 99% planety je zhola nemožné, vždycky musí být všude kompromisy. To, že používám Windows Vista Ultimate, není dáno tím, že bych slepě věřil, že Microsoft je spása světa. Používám tento systém, protože nejlépe vyhovuje mým požadavkům a s minimálním nastavováním a přizpůsobováním mi funguje. Vzhledem k tomu, že na mém notebooku mám 2GB paměti, což bohatě stačí, vyzkoušel jsem nainstalovat si 64bitovou edici. Výhody oproti 32bitové jsou sice téměř neznatelné (možná je to o trošku rychlejší, ale je to sotva pozorovatelné), ale když jsem ji už nainstaloval... S ovladači ani s kompatibilitou problém nemám, vše funguje. Podpora pro 32bitové aplikace (kterých je většina) je naprosto skvělá, funguje naprosto bez potíží.

Vývojové prostředí - Visual Studio .NET 2005

Visual Studio .NET 2005 používám jako prakticky jediné vývojové prostředí, na verzi 2008 jsem ještě neráčil přesedlat, ale už se na to pomalu chystám. Toto vývojové prostředí je podle mého názoru bezkonkurenčně nejlepší. .NET Framework 2.0 je velice stabilní platforma, na které se dá velice dobře stavět. Protože vývojové prostředí pro VB.NET neobsahuje nástroje pro refaktoring, doporučuji doinstalovat plugin Refactor!, který obohatí vývojové prostředí o spousty vychytávek, které se hodí, pokud chcete kód zkulturnit a zpřehlednit jeho strukturu.

Pošta, kontakty a kalendář - Outlook 2007

Microsoft Outlook 2007 je pro mě naprosto jasná volba - tato aplikace se postará o poštu, kontakty i kalendář a velmi jednoduše mi vše synchronizuje s PDA, takže mám e-maily za poslední měsíc pořád u sebe, stejně tak i kontakty a kalendář. PDA používám hlavně kvůli tomuhle, synchronizace je velmi pohodlná a zvládne ji každý.

Co se týče poskytovatele e-mailu, používám Windows Live Mail, který nabízí zdarma kapacitu až 5GB a navíc můžete pomocí služby Windows Live Custom Domains mít adresu hostovanou i na vlastní doméně. V praxi to tedy vypadá tak, že mám e-mail herceg [uzenáč] vbnet [tečka] cz, můžu používat luxusní webové rozhraní pro správu pošty když nejsem u sebe v počítači, a pošta se mi synchronizuje s Outlookem přes aplikaci Outlook Connector. E-maily tak jsou hostovány u Microsoftu na serverech Windows Live, ale adresa vypadá, jako bych ji měl na vlastní doméně. A navíc 5GB prostor pro maily zdarma vám nikdo nenabídne.

Komunikace - Windows Live Messenger a QIP

Jak jsem již psal, nemám rád oficiálního klienta ICQ. Místo něj používám QIP, který umí skoro to samé (zprávy a soubory), žere méně paměti a nepadá. Daleko raději používám Windows Live Messenger, protože toho umí mnohem víc (psaní zpráv, kreslené zprávy, posílání souborů, sdílení celých složek, posílání hlasových zpráv, telefonování, podle mě dokonce lepší než Skype, na pomalém připojení se to tolik netrhá, videokonverzace, konference pro víc lidí). ICQ se hodlám v dohledné době zbavit.

Grafika - Windows Gallery, IrfanView, Paint.NET

Na jednoduché úpravy fotek (složité neumím) používám IrfanView, je velmi jednoduchý na ovládání a vše, co od něj potřebuji, zvládá. Fotografovat taky moc neumím, fotím ale docela rád. Mě tento program stačí. Pokud potřebuji dělat webovou grafiku, většinou vystačím s aplikací Paint.NET. Umím ovládat i Adobe Photoshop, ale nepoužívám jej, protože do něj nehodlám investovat, když mé designerské schopnosti nejsou nijak valné (a lepší to bohužel nebude).

Pro kategorizaci a správu fotek se mi velice zalíbila aplikace Windows Gallery vestavěná v systému Windows Vista. Umí třídit a značkovat fotografie a také je promítat s přijemnými efekty - promítaná fotografie se pomalu přibližuje a vypadá to dynamičtěji, ale to je samozřejmě věc názoru.

Přehrávání hudby - Windows Media Player

EU se klidně může jít vycpat, nebudu do počítače instalovat jiný přehrávač, když mi Windows Media Player bohatě stačí. Pokud nainstalujete dobrý balík kodeků, přehrajete v něm všechno. Knihovna médií mi přijde přehledná a využívám ji poměrně často. Hudby mám dost, ale spíš takovou, která se většině lidí nelíbí (klasika, jazz), výjimečně něco, co se dnes ještě poslouchá.

Kancelář - Microsoft Office 2007 Ultimate

Do školy se občas hodí Microsoft Word 2007, na kterém se mi obzvlášť líbí nový editor rovnic elegantně ovladatelný klávesovými zkratkami. Pokud potřebuji pracovat s daty, postačí mi Excel 2007 a vestavěný editor na makra, na prezentace používám PowerPoint (nečekaně). Uživatelské rozhraní nových Office se mi líbí, výrazně se snížil počet kliknutí, pokud jsem již funkci několikrát hledal a mám ponětí kde je. U exotičtějších funkcí musím o to déle hledat, ale poslední dobou se mi to již moc nestává.

Hojně využívám novou aplikaci Microsoft Groove, která slouží pro týmovou spolupráci několika lidí. Umí sdílet soubory, úkoly, má issue tracker, diskuse, chat, zkrátka vše, co může tým lidí při práci využít. Doporučuji ji vyzkoušet, určitě si ji oblíbíte.

Správa souborů - Průzkumník

Dlouho jsem zastával názor, že Total Commander je potřeba. Od té doby, co mám Windows Vista, jej skoro nepotřebuji. Nainstalovaný jej sice mám, ale nespustím jej častěji než jednou týdně. Průzkumník ve Windows Vista je docela promakaný a na můj velký monitor se mi vejde bez problémů klidně i 6 jeho oken. Na to zkopírování pár souborů denně stačí. Kdybych potřeboval kopírovat nebo přesouvat hodně věcí, asi bych už Total Commandera spustil.

Na pokročilejší práci s archivy mám i WinRAR, spíš ale kvůli tomu, že umí rozbalit ISO soubor a já jej nemusím vypalovat, ale spustím jej rovnou z disku.

Blogování a psaní článků - Windows Live Writer

Rád bloguji, i když jsem si vědom toho, že to je asi dost nudné a nikdo to nečte. Windows Live Writer používám na psaní článků jak do blogu, tak i sem na VbNet. Je to lepší než nějaké javascriptové rozhraní v prohlížeči, kde musíte ručně uploadovat obrázky atd. Windows Live Writer si se vším poradí sám a obrázky můžete vkládat přes schránku. Navíc můžu psát i když nejsem offline, což je rozhodně výhoda.

Vypalování - stačí Windows

Svůj notebook mám přes půl roku a za tu dobu jsem vypálil maximálně 10 disků. Nepotřebuji tedy žádné Nero, soubory umí vypalovat sám Windows a hudební CD umí zase Windows Media Player. Nic víc jsem vypalovat nepotřeboval.

Prohlížeč - Internet Explorer 7

Asi si řeknete, že jsem šílený. Je to pravda. Všichni, kteří si myslí, že počítačům rozumí, používají Firefox. Ti, kdo počítačům rozumí, používají Operu nebo Internet Explorer 7. Pokud navrhuji nějaký web, samozřejmě jej testuji ve všech třech prohlížečích, ale pokud něco prohlížím nebo hledám, používám výchozí prohlížeč. Startuje ze všech nejrychleji (možná je to tím, že jej používám nejvíc, a tak si jej Vista přednačte do paměti) a umí vše, co potřebuji. Mimochodem dokud nebyla verze 7, používal jsem IE6. Pokud jste si totiž doinstalovali MSN Toolbar, doinstalovalo to do IE6 i záložky, kvůli kterým všichni instalovali Mozillu.

Bezpečnost - Windows Defender

Neměl bych zapomenout ani na ochranu proti virům, ale vzhledem k tomu, že nemám potřebu lézt na pornostránky a hledat cracky, které většinou obsahují i viry, antivirový program nemám. Stačí mi zapnutá funkce UAC ve Windows Vista, přestože občas otravuje, je to postačující ochrana. Kromě toho má v sobě Vista vestavěnou antispywarovou ochranu Windows Defender.

Už bude konec, nebojte

Tak, doufám, že jsem vás tímto výčtem aplikací příliš neotrávil. Tyto programy mám vyzkoušené, většina z nich je zdarma. A mám ještě jeden postřeh - dost lidí často přeinstalovává Windows a je to jedině tím, že si nainstalují každou kravinu, kterou najdou na Internetu. Většinu programů ale pak stejně nepoužívají a obešli by se i bez nich. Pokud si nainstalujete jen tyto aplikace, nepolezete na stránky s nevhodným obsahem a nebudete stahovat cracky, vydrží vám Windows bez přeinstalace klidně několik let (ale antivirový program si raději nainstalujte).

Koncem března letošního roku jsem si pořídil notebook, nainstaloval na něj Windows Vista a musím říci, že až na pár drobností a bluescreenů způsobených špatnými ovladači jsem s tímto systémem a těmito aplikacemi spokojen. Úplně nakonec musím napsat, že kompilace jádra mého spolubydlícího se nepodařila a je odložena na neurčito. Podotýkám že bez nadávání, přestože Vista mu funguje a stejně na ni nadává pořád.

 

hodnocení článku

-1 bodů / 5 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Co používám za software?

Přeji hezký dne, chtěl jsem se zeptat, kde bych si mohl stáhnou MS Visual Studio .NET, který používáš.(psal jsi to nahoře).

Díky

Ládík

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Co používám za software?

Proč píšeš, že máš 2 GB ram, a proto si instaloval 64-bit verzi widnows? To celkem nemá logiku...

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

No je pravda, že je to podivný důvod. Autor určitě bral za samozřejmost, že má 64 bitový procesor (a k tomu 2GB RAM) a proto zkusil nainstalovat 64 bitovou verzi WV (rozumněj Windows Vista :D ).

Samotná RAMka (ať už má 1GB nebo 1,5GB nebo 2GB) samozřejmě neurčuje jakou verzi WV nainstalovat (32bit nebo 64bit).

Osobně 64 bitové verzi moc nevěřím (stejně jako u obdobné verze linuxu) a ačkoliv mám 64 bitový procesor mám nainstalovanou 32 bitovou verzi WV.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Neříkám, že pokud má člověk 2GB paměti, pak by si měl nainstalovat 64bitovou verzi, uznávám, že formulace v článku je poněkud nešťastná. Myslel jsem to spíš tak, že pokud máte méně než 2GB RAM, nemá cenu 64bit edici vůbec instalovat, zabere víc paměti, protože musí mít prakticky od všech knihoven 32bitovou i 64bitovou verzi. Já mám v notebooku 2GB RAM a protože v krabici byly obě dvě verze, zkusil jsem tu 64bitovou. Ukázala se jako stabilní a spolehlivá (a na některé věci je o trochu rychlejší, třeba dekomprimace velkých archivů nebo práce s videem), tak jsem si ji už nechal. Vím, že v notebooku nebudu mít nikdy více než 4GB paměti, abych využil hlavní výhodu 64bitového systému, ale to mě ani tak netrápí.

Ani s 32bitovou, ani s 64bitovou edicí nemám žádné problémy, s Windows Vista si hraji už od června 2006, kdy vyšla veřejná betaverze. Je pravda, že ze začátku pár aplikací nefungovalo, ale poslední 3 měsíce jsem již neviděl aplikaci, která by na Windows Vista nešla.

Zhruba před týdnem jsem si pořídil televizní kartu a k dispozici byly i ovladače pro Windows Vista x64.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Co používám za software?

Jen bych chtěl reagovat na větu: "A navíc 5GB prostor pro maily zdarma vám nikdo nenabídne." Není to až tak pravda.

Například Google má na úvodní stránce služby Gmail napsáno:

"Spousta prostoru

Více než 6363.252280 MB volného místa (které stále narůstá), takže už nikdy nebudete muset žádnou zprávu mazat." (28.1.08, 08:20)

Osobně požívám hotmail.com (pracovní) a gmail.com (volný čas, rodina, atd.)

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

V době psaní článku tam bylo něco kolem 2800 MB, teď to již možná navýšili.

Jinak s Gmailem mám poměrně neblahé zkušenosti - zaregistroval jsem si jméno herceg.tomas a za 2 týdny jsem se dozvěděl, že kvůli chybě v jejich systému si může člověk se jménem hercegtomas přečíst moje zprávy. Navíc se mi pár e-mailů bezdůvodně ztratilo, nebyly ani ve složce Spam ani nikde jinde.

Dnes to již mají doufám opravené, ale já už mám Hotmail, který se mi líbí víc, protože synchronizace s Outlookem a PDA s Gmailem stejně nedosáhnu tak elegantně.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Zajímalo by mne, kde jste vzal informaci, že v době psaní článku (12. 12. 2007) byla velikost 2800 MB?? Účet na gmailu mám už přes rok a od začátku jsem měl velikost přes 4 GB. Jinak souhlasím že synchronizace s Outlookem a PDA je u hotmailu mnohem lepší, proto ho také používám pro pracovní účely a gmail pro osobní.

Co se mi u hotmailu občas stává, že odeslaný mail dojde až o dvě hodiny později než byl doopravdy odeslán. Což se mi u gmailu nikdy nestalo.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

V době psaní článku jsem se tam díval a bylo tam opravdu něco kolem 3 GB volného místa. Ono se to pořád mění.

Hotmail mi maily doručuje i odesílá včas, potíž je akorát když je odešlete na Seznam.cz, protože tam doručení trvá klidně i půl dne, ovšem jak kdy. Z e-mailu na Seznamu jsem utekl, ty čekací doby byly šílené.

Mimochodem za poplatek zhruba 400Kč ročně můžete mít na Hotmailu 10GB místa a zmizí vám reklama i z webového rozhraní.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Co používám za software?

Opravdu všechno ošetří UAC ??? Taková vymoženost Visty nebyla nikdá zmiňována - dí se tomu fakt věřit ???

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ochrání to proti současným virům, ale trochu jiným způsobem. V okamžiku, kdy chce nějaká aplikace provést něco, co může poškodit počítač, systém se přepne do speciálního režimu a zeptá se, jestli uživatel chce této aplikaci tuto akci povolit. Pokud spustíte instalátor a systém se vás zeptá, potvrdíte to, protože víte, že instalátor bude asi chtt zapisovat do Program Files a do registrů. Pokud se ta výzva ale zobrazí, aniž byste chtěli provést něco, co oprávnění vyžaduje, bude to pravděpodobně virus a vy můžete jeho činnost zakázat, takže nic zlého neprovede.

Ve spojení s inteligencí uživatele a Windows Defenderem, který je ve Vistě předinstalován, to je ochrana dostačující, ale kdo ví, třeba se v budoucnu objeví viry, které si s tím poradí. Zatím ale o žádném takovém nevím.

Podotýkám, že běžní uživatelé by antivirový program měli, protože nepřemýšlí a nerozumí tomu, takže by odkliknuli i třetí světovou. A myslím, že o UAC jakožto o nové funkci ve Vistě, se mluví víc než dost, i když většina lidí si stejně myslí, že má Vista jenom hezčí vzhled. To vůbec není pravda, zabezpečení a spolehlivost je totiž úplně někde jinde.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Co používám za software?

Zdravím a omlouvám se, že ti prolejzám blog, ale při čtení článku mě napadli takové dvě drobné poznámky v Vistám:

1) podporu 32-bitových operací mnohem více než OS zajišťuje procesor, na Intelech máš režim 64-bit OS/32-bit aplikace (další režimy jsou 32/32 a 64/64)

2) jeden ze zajímavých důvodů pro uživatele, proč používat linux je, že když už teda mají ten 64 bitovej procesor, tak by na něm mohli pouštět aj ty 64 bitové aplikace.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

1. No pozor, když máš 64bitovej systém (samozřejmě musíš mít i procesor, kterej to umí), tak není samozřejmostí spustit 32bitovou aplikaci. Vista obsahuje speciální vrstvu, která podporuje spouštění 32bitovejch aplikací. Musíš mít obě dvě verze knihoven (jak 32bit, tak 64bit) a spoustu dalších věcí, abys vůbec mohl oba druhy aplikací spouštět a používat jejich knihovny.

2. Ano, na Linuxu můžeš mít 64bitové aplikace, ale problém je v tom, že si je musíš umět zkompilovat. Já to moc neumím a nemám na to čas.

Výhoda 64bitových aplikací je vidět spíš při kódování videa a při dlouhodobých náročnějších operacích, jinak je spíš zanedbatelná.

Btw nemusíš se omlouvat, že mi prolejzáš blog, proto ho píšu, aby si ty moje žvásty lidi mohli číst.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Co používám za software?

A zapomněl jsem se podepsat, příspěvek je ode mě, Neználka

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Co používám za software?

Na Linux moc nenadavam, nebot je mi jedno, jestli funguje nebo ne, pac ho mam na hrani, kdyz me nebavi Oblivion. Zkompilovat okenni jadro se mi taky nepovedlo ;) Dale nadavam na veci, ktere me stvou a ktere pouzivam, nadavam na nedokonalosti Visty, pac ji pouzivam, nenadavam na nedokonalosti Linuxu, nebot ho poradne nepouzivam a taky nepredpokladam ze na linuxu mi vzdy vsechno pujde. A navic by si kazdy mel na vlastni kuzi zazit ten slastny pocit, kdyz jedno jadro kompiluje linuxi kernel a druhe dekoduje anime :)

A k vyberu software - rozhodne nevyplyva z rozumu ale z lenosti pouzivat nekvalitni software.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Diskuse: Co používám za software?

S tou absencí antiviru úplně souhlasím. Taky ho nemám několik let a pokud je člověk rozumný a zdrženlivý, není co řešit. Jinak Vás Tomáši upřímně odivuju, hlavně za velice rozumné názory a postoje. O odbornosti samozřejmě nemluvím, jelikož jsem v programování zelenáč. Jen tak dál a pokud můžu požádat, tak pište víc o práci s SQL databázemi ve VB Studiu - samozřejmě mě to pálí nejvíc ;-).

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback