Office Open XML a ODF

Tomáš Herceg       15.04.2008             10837 zobrazení

Dnes jsem po dlouhé době navštívil webový portál zive.cz, na kterém hned nahoře svítil článek o formátech Office Open XML a ODF. Jedná se o dva konkurenční formáty pro ukládání dokumentů, Office Open XML byl vyvinut Microsoftem a používají jej nové sady Office 2007, ODF je používán v sadách OpenOffice.org.

Formát ODF se stal ISO standardem již před drahnou dobou, nyní získal ISO standardizaci i formát Office Open XML. I když open source komunity (potažko Sun, Google a IBM) na formát OOXML plivou a tvrdí, že ISO standardem být neměl, že ODF jej plně zastupuje, a že je zbytečné mít dva ISO standardy pro stejnou věc, můj názor je takový, že ISO standardem nikdy neměl být právě ODF.

Je jasné, že nikdy se nedá zavděčit všem, a v situaci, kdy každá firma, organizace či jednotlivec má naprosto odlišné požadavky, je opravdu těžké udělat formát, který uspokojí všechny. Nicméně ODF, všude slepě vychvalované, má mnoho nedostatků, daleko více, než Open XML. Uveďme jen pofidérní podporu pro matematické výrazy, nebo třeba fakt, že tabulky v tabulkovém procesoru se chovají stejně jako tabulky v textovém dokumentu, což je sice fajn, ale třeba buňka v tabulkovém procesoru může obsahovat jinou tabulku, což už je trošku zvlášnít a hlavně to mnohonásobně komplikuje implementaci. Open XML je daleko lépe připraven na hromadné zpracovávání, není to jeden XML soubor, ale celá struktura, kde čáasit dokumentů jsou ukládány v různých souborech. Celý dokument OpenXML je ZIP archiv, pokud budete mít např. firemní dokumenty a budete nahoře chtít změnit logo, není problém napsat program, který otevře ZIP archiv, vymění obrázek atd. Není problém změnit záhlaví dokumentu, protože je uloženo v samostatném XML souboru v archivu. A takových možností je spousta, ODF prostě s mnoha věcmi nepočítá. Open XML byl mimo jiné navržen tak, aby byl kompatibilní se staršími verzemi Office. Vzhledem k tomu, že MS Office je zdaleka nejpoužívanější software, je velmi důležité, aby stávající dokumenty šly do nového formátu převést. ODF opět s tímto nepočítá.

V České republice je zvykem nadávat na všechno. Microsoft je největší firma, snaží se přeci všechno dělat špatně a okrádat všechny lidi na světě. Už je mi z těch permanentních stěžovatelů a kritizatérů zle.

 

hodnocení článku

-1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Office Open XML a ODF

precital som si spominany clanok na zive.cz a myslim, ze Filip Molčan mal zopar trefnych narazok a kommentarok k tomu preco tento standar vznikol.

Osobne si myslim, ze Mrkvosoft sa snazi opat presadit do oblasti v ktorej zatial dominuje open source a urcite to nie je len z jeho nezistnych dovodov.

Vazeny pan autor co sa tonu Vaseho prispevku tyka je mi jasne odkial vetry duju.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Už z vašeho označení firmy Microsoft je jasné, že tato společnost je vám proti srsti. Ale názor, že se MS snaží OPĚT prosadit do oblasti, kde dominuje open source je naprostý nesmysl! Myslíte si snad, že sada MS Office byla nahrazena ve většině případů bezplatným Open Officem? Nevím o jediné firmě v mém okolí, která by tak učinila... Nebo se to týkalo jen formátů? Dobře, ale zase nemohu souhlasit. I u nás byl oficiálním formátem vyhlášen (na mnoha místech) ODF jako standard pro prezentaci dat... Leč většina věcí se objevovala především jako .doc...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Co to je za blbost, copak OOO je pouzivanejsi nez MS Office? To je utopie nebo zbozne prani?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Office Open XML a ODF

Jedna věcná: "Celý dokument OpenXML je ZIP archiv" - to ale platí i o ODF ;-)) Vůbec celá ta pasáž začínající "Open XML je daleko lépe připraven na hromadné zpracovávání..." je mimo mísu.

Osobně se přikláním k tomu, že oba standardy mají "na trhu" své místo. A když už jsme u srovnání - v ODT si tabulku můžete pojmenovat, zatímco v docx nikoliv. Mám-li tedy dokument v textovém editoru v OpenOffice a v něm pět tabulek, můžu si je nazvat jak chci, ve Wordu 2007 ovšem nikoli. Co z toho vyplývá pro Automation je myslím jasné.

Na druhou stranu komfort MSOffice 2007 převyšuje OpenOffice, ale to jsme se dostali od formátů k produktům, které je umějí zpracovat.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

To, že nejdou pojmenovat tabulky, nevidím zase jako až takový problém, automaticky zpracovávat větší dokumenty a hrabat do jejich obsahu je imho dosti nebezpečné.

A ještě k prvnímu komentáři, řekl bych, že autor neví nic o světě. Open Source je v současné podobě nekonkurenceschopný, až na pár výjimek. OpenOffice.org v dnešní podobě může konkurovat 10 let starým Office, ale Office 2007 jsou výrazně lepší a použitelnější. To, že je 95% uživatelů neumí používat, je smutné, ale není to až tak chyba softwaru. Ovladatelnost a GUI u nových Office 2007 prostě nemá konkurenci, je přehledné a za týden si na ně zvyknete, pokud jste dělali ve starší verzi.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Daleko horší je, že ODF vůbec nedefinuje, jak se mají v tabulkovém procesoru definovat vzorce. OpenOffice je nějak definuje, ale ve standardu to není. To je podle mě dost velká závada. OpenXML je úplný a podporuje vše, co umí Office 2007, rozhodně toho není málo.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Smazal jsi mi komentář. Proč?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Protože jsem ve svém příspěvku měl věcnou chybu, kterou jsem opravil, takže nemá smysl, aby zde tvoje upozornění na mou chybu dále viselo. Přiznávám, že jsem neměl pravdu. Za ostatním si ale stojím, ODF podle mě není schopný pokrýt rozsáhlou paletu dokumentů, které dnes existují.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Office Open XML a ODF

Když jsem prolejzal net narazil jsem na tento dosti zajímavý článek o porovnání OOXML a ODF:

http://www.robweir.com/blog/2008/03/dish...

Co na to říkáte??

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Takový případů jsou stovky, ale na obou stranách. To, že někdo najde jeden konkrétní případ, ještě neznamená, že ODF tyto problémy nemá. Vymyslet takto rozsáhlý formát není jen tak, nicméně srovnejte například dokumentaci ODF a Office Open XML. Open XML má dokumentaci velmi podrobnou, je plná obrázků, hned vidíte, jak má co vypadat a co která vlastnost dělá.

A to, že barva textu se v každé aplikaci specifikuje jinak, podle mě vůbec nevadí - ve Wordu se používají například styly, naopak v Excelu nemůžete mít polovinu buňky červeně a druhou polovinu zeleně, v Powerpointu jsou možnosti formátování textu jednodušší. Každé určení barvy se tedy používá v nepatrně jiné situaci. Aby to bylo úplně konzistentní, to zkrátka nejde.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Office Open XML a ODF

Jediný důvod proč používat odpad jako OpenOffice je jeho nulová cena.

Představte si situaci, kdyby OpenOffice stál stejně jako Microsoft Office, nebo Microsoft Office byl zdarma. Kterému produktu by uživatelé dali přednost?

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback