Když se v Kocourkově zavádí otevřené karty (OpenCard)

Tomáš Herceg       15.12.2008       Offtopic       10590 zobrazení

Již pár týdnů jsem majitelem nové karty OpenCard, karty, která mimo jiné může sloužit jako dlouhodobá jízdenka na pražskou MHD. Nápad postupně zrušit papírové čtvrtletní (a jiné) kupony jsem vřele uvítal, neboť ten můj po necelých třech měsících nošení v peněžence již není právě nejčitelnější. Navíc se karta OpenCard dá použít i k jiným věcem, např. parkování. V budoucnu se portfolio služeb má ještě zvýšit, mít tedy jednu kartu na víc věcí se zdál být docela dobrý nápad. Navíc do konce roku se karty zřizují zdarma, pořídil jsem si ji tedy raději hned.

Jsem si vědom toho, že nežiju v ideálním světě (i když se neustále snažím si ho co nejvíc přiohnout tak, aby se tomu ideálnu alespoň blížil), ale dobrou myšlenku totálně zhatila hloupá a nesmyslná omezení.

Jízdenky se dají kupovat elektronicky v e-shopu, ale …

Přes Vánoce jedu domů a když přijedu, budu potřebovat novou jízdenku. Nu což, řekl jsem si, že si koupím na OpenCard elektronickou 90denní jízdenku s platností od toho dne, kdy se vrátím opět do Prahy. Jakmile přijedu, zaktivuji si ji ve validátoru (zařízení, které zakoupenou e-jízdenku na kartu nahraje). Validátorů je v Praze asi 10 a jsou na stanicích metra, např. na mé nejbližsí – Nádraží Holešovice. Automat je ovšem v informačním centru, které má nějakou otevírací dobu, takže není dostupný pořád. Protože do Prahy jezdím večer (to už nebývá tak ucpaná), busu muset vymýšlet, jak se dostat k jinému validátoru. Nepůjdu tak daleko pěšky, takže si budu muset koupit jízdenku.

Kamarád řeší podobný problém, přijede do Prahy vlakem. Kam asi tak většina lidí přijíždí vlakem? Na Hlavní nádraží. Je tam validátor? Není. Tomu se říká připravenost a předvídání, kde co a kdy bude potřeba.

Když už najdete validátor …

Když si po Internetu jízdenku koupíte, musíte si ji ve validátoru aktivovat. Problém je v tom, že jak jsem pochopil od paní za okénkem, validaci musíte provést nejpozději v den před začátkem platnosti. Nemůžete tedy jen tak přijet do Prahy, na prvním validátoru jízdenku zvalidovat a hotovo. Platí až od dalšího dne. Pokud ji nezvalidujete, pošlou vám prý peníze zpátky.

Jak koupit studentskou jízdenku v e-shopu?

Další problém, na který narazíte, pokud jste studenti, je nemožnost koupit si studentskou jízdenku v e-shopu. Když se na ten portál přihlásím, píše mi to, že nemám na kartě záznam o tom, že jsem student, a že si můžu koupit pouze Občanskou jízdenku za plnou cenu. Nechal jsem si na kartu tedy ten záznam nahrát, stačilo u okénka na Holešovicích popsat problém. Pracovník si kartu vzal, po předložení ISIC karty tam informaci nahrál, ale v e-shopu studentská jízdenka i nadále koupit nejde.

Že o tom ale nikde nepíšou a ani pracovnice v hlavní budově DPP mi nebyla schopna říct, jaktože to nejde, proč to nejde a od kdy to půjde (říkala akorát, že to půjde teda asi od začátku dalšího roku, ale jistě to nevěděla). Od nového roku je mi to houby platné, potřebuji to teď.

90 dní nejsou 3 měsíce

Na OpenCard navíc nejde koupit klasickou čtvrtletní jízdenku, která platí celé 3 měsíce plus ještě pár dní přes okraj. Nabízí se jen klouzavé devadesátidenní kupony, u kterých je sice hezké, že si řeknete, od kdy mají platit a nejste fixováni na začátek čtvrtletí, ale 3 měsíce jsou většinou 92 dní, na což 90denní jízdenka nestačí. Přitom stojí stejně jako ta čtvrtletní a ať mi nikdo nevykládá, že zavést čtvrtletní jízdenky na OpenCard je technicky neřešitelný problém. Spíš zase někdo myslel hlavou.

Proč se vlastně vztekám?

To je otázka. Štve mě, že se DPP snaží přimět lidi, aby si pořídili novou kartu, ale ve skutečnosti to pro lidi není výhodné. Když to opravdu uděláte, máte s tím 20x víc běhání, starostí a problémů a v neposlední řadě se musíte s pracovníky hádát u okénka, což mi v zásadě nevadí (rád se s někým pohádám, pokud je k tomu důvod), ale radši bych žil ve světě, kde by to šlo bez toho.

Je idiotské, že když si koupím jízdenku elektronicky, musím si ještě kvůli validaci koupit obyčejnou jízdenku na ten první den. Navíc nemůžu mít čtvrtletní, ale jen 90denní, která neplatí tak dlouho a termíny se pořád posouvají. Možná si říkáte, že dělám z komára velblouda, tak prostě za pár korun koupím obyčejnou jízdenku a těch pár dní v roce to přežiju. Programátoři mají přece peněz dost. V tom problém není, jde mi ale o ten princip.

Nechápu prostě, proč DPP tlačí lidi k tomu, aby si OpenCard pořídili, a pak jim to dělá nesmyslnými omezeními daleko složitější. Koupit si papírovou jízdenku je mnohonásobně jednodušší a bez nervů. OpenCard mi prostě bude dál ležet v peněžence, dokud si DPP neuvědomí, že když chce něčeho dosáhnout, neměl by to lidem dělat složitější. Mohlo by to přece fungovat tak jednoduše.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Když se v Kocourkově zavádí otevřené karty (OpenCard)

Potřebuje student vůbec OpenCard? U nás na ČVUTu se prodávají papírové kupony téměř bez fronty a ty se snad neruší, ne? Nebo se pletu?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Papírové samozřejmě budou, ale dají se koupit pár dní před začátkem roku a to už patrně nebudu v Praze.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Prodávají se od 18. do 15. následujícího měsíce ;)

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

No nevim, čemu říkáš téměř bez front,já když jsem si ji na začátku semestru kupoval,tak jsem tam strávil dobrý dvě hodiny. Jo a mimochodem na autora článku: ČVUT vydává taky jenom 90-ti denní kupony,takže nevim,jestli to máte vy na MATFYZu jiný, tak se máte, uznávám celé dva dny navíc, pokud správně počítám, tak jsou to dvě stovky navíc, protože celodení lítačka stojí 100 Kč.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Když se v Kocourkově zavádí otevřené karty (OpenCard)

Tomáši, zkus si někdy pořídit elektronickou jízdenku na vlak, zaplatíš ji v klidu po netu, ale pak nikdo neví co s tím v tom vlaku, taky super.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback