Update tutoriálu pro ASP.NET

Tomáš Herceg       08.02.2009       Offtopic       10494 zobrazení

Desítky lidí mi píšou, že našli moje tutoriály o ASP.NET a zkoušeli podle nich udělat aplikaci Výpůjčky, ale nepodařilo se jim to, protože na něco zapomněli, nebo mi v článcích něco chybělo. Rozhodl jsem se tedy uvolnit zdrojové kódy této aplikace v tom stavu, v jakém by měla být po dokončení posledního dílu seriálu. Je ke stažení na konci posledního článku spolu s updatem o tom, jak to vypadá s knihou o ASP.NET, o které jsem na konci onoho článku napsal.

Jinak posledních pár měsíců jsem na VbNet neměl moc času, za což se všem čtenářům omlouvám. Měl jsem ve škole opravdu nehorázně natřískaný rozvrh (za což si můžu sám, protože jsem ten typ šílené existence, která si potřebuje pořád něco dokazovat a zapisuje si předměty Programování v UNIXu, aby pak mohla nadávat, jak si každý UNIX implementuje Posixové normy po svém; ono je to s těmi standardy vůbec těžké – na jednu stranu všichni křičí, jak Microsoftí IE nedodržuje doporučení W3C, ale když pak přijde na lámání chleba, tak každý Unix si z Posixu (což je celá široká škála norem) implementuje jen to, co se mu hodí do krámu, různě si to navíc upravuje a rozšiřuje, takže přenositelná a všude funkční je jenom dost malá podmnožina funkcí; myslím, že co se týče standardů by si všichni měli podat ruce, jejich nedodržování je prostě platformově nezávislé).

No, následující půlrok bych měl mít času daleko více, protože rozvrh se mi podařilo natlačit víceméně do tří dnů (ve středu mám akorát jednu hodinu a pátek mám volný úplně celý). Mohly by se tedy objevit nové články, videotutoriály atd. Zatím ale žádné dělat nebudu, dokud nebudeme mít hotová nová vývojářská fóra a nový VbNet, na kterém Tomáš Jecha pracuje už hodně dlouho a já teprve teď začínám, měl jsem školu a zkouškové. Navíc Microsoft chystá v září pro české vývojáře jedno velké překvapení, ale o tom psát zatím nemůžu.

Co mám na následující půlrok v plánu?

Zaprvé chci dokončit seriály, které jsem rozdělal, dost lidí mě prudí, že mám ve zvyku je nedokončovat. Osobně si myslím, že je lepší mít 3 nedokončené seriály než 1 dokončený, protože informací je všude plno a webu a pro většinu lidí je nejtěžší ten začátek, pak už jsou schopni si další informace dohledat. Základy se obecně moc nevysvětlují.

Jinak bych velice rád ve spolupráci s Microsoftem uspořádal celodenní seminář o přechodu z VB 6 na VB.NET, protože Visual Basic 6 používá ještě mnoho lidí a měli by už konečně přejít na .NET. Některé materiály z tohoto semináře bych mohl samozřejmě publikovat i zde, ale to se ještě uvidí, zase by nemělo tolik lidí motivaci, proč přijít.

No, dál bych samozřejmě chtěl udělat nové videotutoriály (ty by mohly být docela brzy, možná už příští týden). Dál mě napadlo, že by se na VbNet hodily nějaké kvízy – pro každý seriál sada nějakých otázek, abyste si mohli ověřit, že si pamatujete to, co je důležité.

No a protože letošní soutěž .NET Challenge měla úspěch (trička a ceny už jsou na cestě, bylo s tím trochu zdržení, za které se omlouváme), pomalu začínáme přemýšlet o druhém ročníku. Co se týče úloh a kol, bylo by jich letos asi méně, účast v pozdějších kolech se postupně snižovala a my jsme to navíc nestíhali opravovat. Snažili jsme se hodnotit úplně všechny faktory – přehlednost a objektový návrh, GUI i funkčnost, což si myslím, že mnoha jiným soutěžím docela chybí – buď je to soutěž, kde jde hlavně o vzhled a animační blbiny, nebo je na ni málo času, takže vyhraje ten, kdo to rychle nabastlí atd.

Navíc mě napadlo udělat nějaké zajímavější úlohy – třeba by se dala napsat nějaká jednoduchá hra (Bludiště, Pacman, Bomberman nebo tak něco), do které by bylo za úkol napsat umělou inteligenci. Pak by se všechny pustily najednou na různých mapách, hodnocení by bylo velice jednoduché a zábavné, turnaje by se daly sledovat online atd. Mohlo by být víc kol, aby soutěžící mohli svou AI ještě víc vytunit podle toho, jak na tom jsou jejich soupeři atd.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Update tutoriálu pro ASP.NET

Teším sa na druhý ročník. Práve dnes mi prišlo tričko zo súťaže. Musím ale uznať, že maličký nápis Web developer na zadnej strane pri krku je tak trochu o ničom. Čakal som skôr logo .NET Challenge a vzadu napr. kľudne aj Microsoft (aj keď som proti nemu :D). Zrejme tých tričiek bolo veľa a nechceli ste mať veľké výdavky s nimi.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Jako organizátoři jsme bohužel neměli možnost ovlivnit, jaká trička Microsoft pošle.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Update tutoriálu pro ASP.NET

Tady nekdo kopiruje napad z Tycoona, co mu nekdo rekl:-)

Fida

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

To není nápad z Tycoona, už asi před rokem a půl jsme s Tomášem Jechou na jednom soustředění napsali klon Bombermana, do kterého bylo za úkol napsat AI. Napadlo mě, že by se dalo pro následující ročník udělat něco jiného, Transport Tycoon mě abych pravdu řekl v tu chvíli ani nenapadl.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback