Nemám rád Apple! Zkazil totiž Windows Mobile

Tomáš Herceg       05.05.2009       Offtopic       10888 zobrazení

Nemám v zásadě nic proti lidem, kteří si koupili Apple iPhone. Je mi to jedno, každý má právo používat to, co chce, ale jedna věc se nezapře - všichni výrobci se iPhonem inspirují a snaží se za každou cenu udělat všechno tak, jak to dělá Apple.

Před pár lety, dokud nepřišel iPhone, byly zařízení s Windows Mobile špičkou v oblasti mobilních telefonů a PDA. Měl jsem takových zařízení několik a byla stabilní a odladěná. Nestávalo se téměř nikdy, že by se zasekla, nebo že by nefungovala, alespoň tedy mě ne. Měla spoustu hardwarových tlačítek a i když někteří nadávali, že na ovládání potřebují stylus, vyhovovalo mi to. Software se ovládal dloubnutím do displeje a šlo to vším - tužkou, stylusem i prstem, a to bez problémů.

Jak vypadají zařízení Windows Mobile dnes? Zaměřím se především na značku HTC, s ostatními nemám takové zkušenosti, ale obecně dnes všechna jejich zařízení jsou na pytel. Žádná hardwarová tlačítka, všechno se ovládá hlazením, protože někdo vymyslel, že je to in a že je to módní. Přitom je to nepřesné a složitější než prostě ťuknout na tlačítko na obrazovce nebo použít hardwarové šipky apod. Dost často musíte vymýšlet, kam vlastně šoupnout a přes co přejet, aby to dělalo to, co chcete. Ještě nikdy nikdo nevymyslel něco lepšího než tlačítko.

Mám HTC Touch Pro a přestože jsem s ním celkově spokojen, asi bych si ho už nekoupil. HTC je totiž divná firma, která všechno odflákne. Je to nedodělané, občas to zlobí, hardwarová klávesnice je sice docela dobře udělaná, ale občas zmáčknu klávesu a znak se napíše víckrát, prostě není to 100%, anebo alespoň z 99% funkční. Koupil jsem si zařízení s českou lokalizací od Sunnysoftu, abych mohl na klávesnici zadávat české znaky. Přišla nová verze ROMky (oficiální), která obsahuje pár vylepšení, ale česká verze není a nebude. Ať už za to může HTC nebo Sunnysoft, je to bordel a trpí tím zákazníci.

Dokud nebyl Apple iPhone, výrobci Windows Mobile si dávali víc záležet a nesnažili se ubírat hardwarová tlačítka. Proč když si chci v tramvaji přepnout na další skladbu nebo tak něco, musím vytáhnout zařízení z kapsy a ťukat na displej. U Applu to chápu, je to proto, aby všichni viděli, že mám iPhone. Ale já telefon nemám na chlubení, tak proč tam na to nemůže být tlačítko, abych ho nemusel pořád vyndávat? Proč tam není tlačítko na diktafon, proč tam nejsou pořádné šipky, ty se na hry hodí.

Konkrétně dnes jsem se dozvěděl, že moje Touch Pro umí přijímat TMC zprávy (informace o dopravní situaci), ale nějak tam v HTC zapomněli udělat ovladače, takže se to nedalo využívat. Musel přijít někdo z xda-developers fóra a udělat to za ně. Proč v HTC Touch Pro není pořádný a odladěný ovladač na grafickou kartu? HTC se na to vybodlo, hlavní je, že se dá šoupat prstama v TouchFLO, i když je to úplně na nic, jenom to vypadá hezky a dělá to iPhone, tak my musíme taky. Proč Opera Mobile dodnes pořádně nefunguje při překlopení displeje, když vysunu klávesnici? Ano, běžnému uživateli to možná stačí, ale já chci odladěné a pořádné zařízení.

Jako tak hrozné to zase není, telefon neprodávám a měnit nebudu. To, co po tom chci, to v 95% případů umí (čtení psaní SMS a mailů, surfování po Internetu atd.) a každý chytrý telefon (ať už WM, iPhone nebo cokoliv jiného) se občas zasekne nebo si dělá co chce, to už je dáno jejich principem. Navíc Touch Pro je poslední model, který má ještě relativně dost tlačítek a plnohodnotnou klávesnici, na které se píše opravdu dobře (pokud zrovna nemá svoji chvilku a píše každé písmenko jenom jednou, což se stává tak dvakrát týdně).

Kdybych si teď kupoval telefon, asi bych si ale nevybral. Apple iPhone nechci, celá koncepce toho zařízení se mi nelíbí, UI někomu sice může připadat intuitivní, ale mě to nevyhovuje, a v nabídce zařízení s Windows Mobile není jediné, které by mi vyhovovalo - buď je od HTC a tím pádem bude software uvnitř odfláknutý a zbastlený, nebo to zase nemá hardwarovou klávesnici, kterou chci, anebo to nemá zase něco jiného. Jediná jistota je, že to bude mít málo tlačítek, protože Apple rozhodl, že to tak uživatelé chtějí. Proč se po něm sakra všichni opičí? To nedovedou vymyslet nic svého?

 

hodnocení článku

-1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Nemám rád Apple! Zkazil totiž Windows Mobile

Zaprvé, na svém blogu můžu nechat příspěvky, které uznám za vhodné. Za druhé, tvůj předchozí příspěvek byla naprostá kravina. Podle mě není nic špatného vyjádřit svůj názor a argumentů pro moje tvrtzení je plný celý článek. Vaše tvrzení o tom, že inteligenntí lidi jsou nepřizpůsobitelní a že jsme pro praktický život nepoužitelní jsem taktéž nepochopil, nechápu, z čeho tak usuzujete. Nehodlám to dále řešit, pokud máte na Apple a Windows Mobile jiný názor, napište jej sem a můžeme diskutovat, pokud chcete světu sdělovat svůj názor na mě, v kontextu tohoto článku je to off-topic a budete muset počkat, až někde vyjde článek o tom, jaký jsem.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Na vaše výlevy nejsem zvědavý, jděte si diskutovat někam jinam, třeba na Živě nebo IDnes. Vaše příspěvky se netýkají článku, ale jedná se o narážky na mou osobu a to si pochopitelně nenechám líbit. Jsem takový jaký jsem a nehodlám se nikomu přizpůsobovat (mě se také nikdo nepřizpůsobuje a po nikom nic takového nechci). Nelíbí se vám můj postoj? Váš problém, jděte jinam. Nemám za povinnost chovat se tak, aby se to všem líbilo, navíc mě to ani nebaví.

Další off-topic bude mazán. Pokud máte jiný názor na problematiku v tomto článku, líbí se vám telefony s méně tlačítky a chcete pro to uvést nějaké důvody, nebo si myslíte, že Apple tuhle vlnu nezačal, klidně komentujte. Pokud se vám nelíbí něco jiného, je to off-topic.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Nemám rád Apple! Zkazil totiž Windows Mobile

Je pravda, že ideální zařízení s Windows Mobile teď opravdu není. Kdybych si měl vybírat z modelů, které teď přijdou na trh (HTC Touch Diamond 2, Touch Pro2, Toshiba TG01), ani bych si nedokázal vybrat. Tam šipky odebrali úplně a nahradili je jakousi přibližovací lištou fungující jenom v některých aplikacích, nebo z tlačítek udělali jen senzorová.

I můj Samsung Omnia je sice pěkný, malý, ale šipkami jde posouvat jen o jeden krok (nejde rolovat seznamem), červené a zelené sluchátko nejde přemapovat na jinou funkci a ostatních tlačítek tam také moc není. Na displej zarovnaný s povrchem se sice možná lépe strefuje do krajů, kde je ale dřívější výhoda Pocket PC v povrchu připomínající papír, na který se dalo psát stylusem. Asi je to tvrdostí displeje, ale ani jiná fólie to moc nezmění. Není tam přímo tlačítko na spuštění diktafonu, zamčení displeje, změnu profilu nebo výpis aplikací, které jsou často běžné třeba na Symbianových Nokiích. Stejně tak tlačítka pro spuštění nabídky Start a potvrzení dialogu, které zavedly Windows Mobile 5.0, tady nejsou. Konkrétně u Samsungu už nepočítají ani se stylusem. Připadá mi, že je hardware možná přizpůsoben pro ovládání prsty, ale systém na to připraven není. Proč ale takhle "kazí" zařízení, u kterého ani neplánují upgrade na WM 6.5, nevím.

Zmiňovat by šlo mnoho dalších věcí - proč v posledních českých romkách není snad na žádném zařízení nainstalováno rozpoznávání psaného textu a podobně. Stejně tak, jako se řeší v poslední době spouštění mobilního obchodu s aplikacemi (Marketplace) a jeho nesmyslná omezení, ale to už by bylo na další diskuzi.

Uvidíme, jak se to časem vyvine a s čím výrobci softwaru a hardwaru ještě přijdou.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Když už jsme u té Omnie, nepodařilo se vám čistě náhodou na ní rozchodit Internet pomocí sdílení připojení z Windows (přes bezdrátovou síťovkou)? Ono je totiž velký problém rozchodit na tom Internet i přes veřejný hotspot...

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Připojení k internetu přes notebook mi funguje, problém jsem s tím snad neměl. Notebook mám k internetu připojen kabelem, na té síťovce mám povoleno sdílení připojení k internetu. V notebooku na wifi síťovce jsem si nastavil natvrdo IP adresu a masku. V nástroji od Intelu jsem si na notebooku vytvořil AdHoc síť, myslím, že jsem dal ještě vyjímku ve Windows Firewallu pro wifi adaptér. Pak už stačilo zadat jen pevnou IP v mobilu a připojit se k síti. Zabezpečení jsem moc neřešil, dával tam jen základní heslo. V poslední době se ale k počítači připojuji jen kabelem a doma mám AP s DHCP.

Přihlašování vůči ověřovacímu serveru Eduroam (PEAP, TKIP...) se mi ale také ještě nepodařilo nastavit. Navíc mi připadá, že mobil občas vidí méně sítí, než by měl, snad kvůli slabší citlivosti na signál.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Takhle mi to rozhodně nefunguje. Ad Hoc vytvářím pomocí standardního nástroje z Windows Vista. Mobil se sice připojí do bezdrátové sítě, ale nefunguje na něm Internet. Na obou bezdrátových síťovkách mám pevné IP adresy (192.168.0.1/2, 255.255.255.0), výchozí bránu a DNS servery žádné (nefunguje ani když nastavím bránu a DNS jako IP adresu bezdrátové síťovky na hlavním počítači). Nemůže to být nějakým dalším nastavením v tom telefonu? Skutečně to kreténské nastavování síťových věcí ve Windows Mobile nemá obdoby.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Nemám rád Apple! Zkazil totiž Windows Mobile

Tak to prostě je. Všichni kopírují trendy věci, protože musí vydělávat. A na dlouhé filozofování je, jestli to tak je v pořádku.

Nicméně mám Diamonda 2. Nové TF už je natolik vyzrálé, že i bez klávesnice se dají všechny základní věci (telefon, sms, fotky, hudba, web...) bez problémů ovládat "šudláním" po displeji a je to víceméně přesné, nebo s tím nemám vážnější problémy. To že by člověk nějaké to harwarové tlačítko navíc ocenil je pravda, ale problém to není. Co se týče neodladěných věcí, zatím jsem na nic nenarazil. Dokonce i bez české lokalizace není problém psát česky. Pokud vyžadujete hardwarovou klávesnici tak HTC Touch Pro 2 asi bude pro vás to správné zařízení.

Bohužel bez chyb a perfektně odladěné není dnes nic, kvalita všeho jde obecně do řiti, ale jak říkám, má to vše kořeny v tom, jak vlastně celá ta naše slavná civilizace funguje, jaký je systém hodnot atd. Může se nám to nelíbit, můžeme na to nadávat, ale asi si moc nepomůžeme. :-(

Btw. Tomáši, prosím, jestli máte trošku času na víc, koukněte na tu chybku v sitemap providerovi z vašeho seriálu, o které jsem psal. Mé schopnosti nestačí na to, najít kde je problém a při tom bych to řešení velmi rád využil. Ani na vyvojar.cz se mi to nepodařilo s konzultacemi pořešit :-(

Díky za vaší práci ....

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback