Výrobci notebooků jsou pěkná chamraď

Tomáš Herceg       22.10.2009       Offtopic       10295 zobrazení

Na elektronická zařízení funguje telepatie. Anebo že by to byl zákon schválnosti?

Když mě o prázdninách můj notebook mírně zlobil, což obnášelo vyhazování bluescreenů a podobné radosti, pohrozil jsem mu, že “jestli s ním bude ještě jeden jediný problém, tak půjdu a koupím si nový”. Od té doby se můj pracovní stroj choval velmi kultivovaně, opravdu za celé ty dva měsíce ani jednou nespadnul.

Včera jsem se rozhodl, že už koupi nového notebooku, k níž se mimo jiné chystám už asi půl roku, nebudu dále odkládat, a tak jsem začal prohlížet e-shopy a různé nabídky. Telepatie fakt funguje, včera jsem po 2 měsících dostal další dva bluescreeny v jediný den. Evidentně si moje zařízení uvědomilo, že neplním slovo a tak nějak to vzdalo.

Vybrat notebook se ukázalo býti jako naprosto nemožné. Dokonalé zařízení, které by vyhovovalo mým požadavkům, prostě neexistuje, anebo stojí nad 30 tisíc, kteréžto sice mám, ale nechci je do koupi nového zařízení vrazit všechny.

Jaké mám vlastně požadavky? Procesor jednoznačně Intel Core 2 Duo nebo lepší, paměti 4GB s možností rozšíření na 8GB, grafickou kartu nVidia (vzhledem k tomu, že dělám přednášky o XNA, vyvíjím v něm pár věcí a občas si rád zahraju nějakou hru, tak chci nějakou dobrou; ATI po neblahých zkušenostech nechci) a HDMI nebo DVI výstup (nebudu to do externího 24’’ monitoru tlačit přes VGA). Dokovací stanici nepotřebuju, ale pokud by notebook místo HDMI a DVI pro ni měl podporu, tak by to šlo také. A věc, kterou požaduji, je next business day záruka, nemůžu si dovolit být bez počítače více než pár dní.

Je docela problém v cenové relaci do 30 tisíc něco takového sehnat – buď tam je všechno, co chci, ale jen 3GB paměti (což znamená, že chipset umí jen 4GB a tím pádem je zbytečné instalovat tam 64bitový systém, protože počítač pravděpodobně do adresního prostoru 4GB namapuje grafickou kartu a další hardware, takže ani na 64 bitech ty 4GB nevyužiji; to mám na svém aktuálním notebooku).

Anebo tam jsou ty 4GB, podpora na rozšíření na 8GB, ale zase to má jen VGA výstup a nemožnost mít docking station, na které by bylo to DVI nebo HDMI. A kvalita signálu jdoucího do 24’’ monitoru v rozlišení 1920x1200 je přes VGA naprosto zoufalá, nedá se na to koukat. I u DVI je to na hranici možností, i když to je možná problém mé aktuální ATIny, obraz občas prostě zlobí.

A když už tam je tohle všechno, tak je tam zase pomalý procesor, který jede na 667 MHz, takže bych si výkonově oproti stávající mašině pohoršil.

Výrobci prostě spoléhají, že většina lidí vybírá podle ceny nebo podle vzhledu, a málokdo podle hardwaru, anebo že tomu lidé až tak nerozumí. A profesionálové ať si kupují drahé stroje za 50k, které vydrží úplně stejně jako ty šunty za 20k. Po dvou letech, jakmile skončí záruka, tam začne jedno po druhém odcházet. Aby také ne, když notebooky kvůli stísněnému prostoru nelze dobře uchladit a to věčné teplo, přenášení a otřesy těm součástkám prostě nesvědčí. Ale kdyby ty notebooky sestavovali bez kompromisů, to by bylo něco.

Našel jsem asi 6 různých počítačů, které neměly ani poslední vadu, jenomže když jsem se informoval, zda-li jde pro tyto modely dokoupit rozšíření na NBD záruku, tak to samozřejmě buď výrobce vůbec nedělá (Sony), nebo to umí, ale jen pro některé modely (Asus). Anebo, a to je nejpikantnější, na webu sice mají uvedené, že tento notebook rozšíření záruky nepodporuje, ale vzhledem k tomu, že na stránce jim chybí polovina obsahu, není jasné, jestli to tam jenom zapomněli napsat, anebo to skutečně nejde. A kontakt, koho se zeptat, se na tom webu také nedá najít, hledal jsem ho asi 2 hodiny a pak jsem to vzdal (Toshiba).

Co budu dělat, to nevím. Asi se rozloučím s NBD zárukou, je to sice blbé, ale v nejhorším případě mám záložní notebook, který bych těch pár dní používal. Ale budu doufat, že tuto eventualitu nebudu muset využít.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Výrobci notebooků nemají všech pět pohromadě

což znamená, že chipset umí jen 4GB a tím pádem je zbytečné instalovat tam 64bitový systém, protože počítač pravděpodobně do adresního prostoru 4GB namapuje grafickou kartu a další hardware, takže ani na 64 bitech ty 4GB nevyužiji; to mám na svém aktuálním notebooku).

To není nutně pravda, nezapomeň, že tvůj noťas oficiálně 4GB ani nepodporuje. Jestli to bude fungovat jde poznat ze specifikace toho čipsetu, musí to mít víc než 32bitové adresování paměťového prostoru (toho, kam se mapují jak RAM tak grafika a další HW), což je jiné číslo než kolik "podporuje RAM".

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Výrobci notebooků nemají všech pět pohromadě

Ahoj Tome,

a koukal jsi na Lenovo ThinkPad řady T a R. NBD k tomu jde dokoupit a nabízejí různé kombinace, v R řadě se určitě dostaneš pod 30kKč a DVI/DisplayPort bude na dokině.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Jeden ThinkPad se mi docela zamlouval, ale celkově mají o dost horší procesory a grafiky.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Výrobci notebooků nemají všech pět pohromadě

NBD bezchybně funguje u DELLu. Mám asi rok D630 a v létě mi šel párkát do bluescreenu - měl jsem pocit že kvůli grafice. Jeden telefonát na podporu a navedli mě ke spuštení diagnostiky. Ta ale nic neodhalila, takže následoval druhý telefonát a už se jen zeptali, na jaké adrese mě mají zítra hledat. Další den přijel technik, vymontoval základní desku, povzdechl si, že s tahle ucpaným větráčkem na grafice to muselo padat, zamontoval NOVOU desku, rozloučil se a odjel.

Ty ceny, co vypadnou konfugurátoru na www.dell.cz vypadají hrozivě, ale čas od času jsou nějaké akční nabdky a i mimo tyto akce jsou obchodníci ochotni něco málo slevit.

Přesto je ale fakt, že výkonostně srovnatelný stroj se dá u jiných značek pořídit podstatně levněji.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

NBD u Dellu je v velmi dobrý, ale přestože mám možnost přes zaměstnavatele získat 40% slevu na to, co si naklikám na webu Dellu, pořád za 30k s DPH získám výkonově o dost horší notebook než od Asusu za 25k. Jediné, co bude mít Dell navíc, bude ta záruka. Bez té slevy, kterou nemá jen tak každý, by cena Dellu byla dvojnásobná oproti tomu Asusu.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Souhlasím že DELL má špičkový hardware a servis, ale o to více židovské ceny. Proto to také nakupují spíš firmy než fyzické osoby.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Výrobci notebooků nemají všech pět pohromadě

Hlavně nekupovat nic z následujících věcí: acer, amd, ati

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Celkem by mě zajímalo, proč si toto myslíte.O aceru sem nic pěkného neslyšel to je pravda (notebooky se porouchávají často).Proti AMD však nic nemám (je pravda Intel má výkonější procesory) jinak nikdy mě AMD nezlobilo.A k ATI zase musím souhlasit výkonem k NVIDII mají celkem daleko (bohužel grafárnu mám od ATI -špatné zkušenosti- low výkon a aktivní chladič řve jak traktor)

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Přesně z těch důvodů které jste vyjmenoval. Nespolehlivost, hlučnost, směšný výkon. Kromě toho je dnes vše optimalizováno převážně pro Intel procesory (podívejte se třeba na podporu pro vývojáře u Intelu a u amd). amd je prostě levné řešení pro nenáročné.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback