Co dělat když nefunguje síťový tisk

Tomáš Herceg       10.04.2011       C#, Offtopic       14944 zobrazení

Vývojáři ovladačů pro většinu zařízení je bohužel moc netestují. Jinak si nedovedu vysvětlit, že téměř s polovinou zařízení mám nějaké problémy, jednou to nefunguje na 64 bitech, jinde se to zase hádá s něčím jiným a kdesi cosi.

Nedávno jsem koupil barevnou laserovou tiskárnu Konica Minolta MagiColor 2500W za poměrně výhodnou cenu. Obecně se levných věcí bojím a raději se jim vyhýbám (mám s tím své zkušenosti), takže jsem si pečlivě zkontroloval, jestli to pojede na 64bitobých sedmičkách. Když jsem ani na webu nenašel negativní zkušenosti a na webu výrobce měli ovladače, tak jsem tiskárnu vzal s tím, že teda asi bude fungovat.

Po připojení k notebooku tiskárna v pohodě tiskla, tak jsem ji zapojil do počítače, co mám pod stolem, a co je neustále zapnutý. Tam také zafungovala, ovšem ve chvíli, kdy jsem ji nasdílel po síti, z notebooku už tisknout nešlo, ve většině aplikací to hlásilo chybu “Handle is invalid”, Office tvrdošíjně psal, že “Word nemůže tisknout, tiskárna není připojena”. Tiskárna připojená i nainstalovaná byla a testovací stránka vytisknout šla, to ale bylo tak všechno.

 

Po několika hodinách laborování s ovladači jsem se naštval a za hodinku napsal triviální Windows službu, která sleduje jeden adresář a jakmile se tam objeví XPS soubor, tak jej vytiskne a smaže. Tuto službu jsem spustil na počítači, kde je tiskárna připojená, lokální tisk funguje.

Takže síťově nyní tisknu přes vestavěnou virtuální tiskárnu Microsoft XPS Writer, soubor uložím do síťové složky a Windows služba tento soubor vytiskne a smaže. Pokud je v názvu souboru slovo color, tak se soubor vytiskne barevně, jinak černobíle. Je to takové linuxí řešení (drbání se levou nohou za pravým uchem), ale funguje to.

 

Proč o tom vůbec píšu? Někomu by se to možná mohlo hodit, a tak zde zveřejňuji zdrojáky.

Navíc je to jednoduchá demonstrace toho, jak ve napsat službu, jak používat FileSystemWatcher pro sledování adresáře a jak vytisknout XPS dokument včetně nastavení režimu barevnosti.

Licence je “dělejte si s tím co chcete, support neposkytuji, na dotazy v komentářích budu odpovídat, pokud se mi bude chtít a pokud budu mít čas”.

Instalace (počítač, kde je tiskárna připojena)

1. Na počítači, kde je tiskárna připojena, vytvořte složku c:\print a nasdílejte ji uživatelům v síti.

2. Nakopírujte binárky aplikace někam (třeba do c:\Program Files\autoprint\autoprint.exe) a službu nainstalujte spuštěním tohot skriptu v příkazovém řádku:

 c:\windows\microsoft.net\framework\v4.0.30319\installutil.exe “c:\Program Files\autoprint\autoprint.exe”

3. Po nainstalování spusťte services.msc, najděte službu AutoPrint Service a spusťte ji (je defaultně nastavena, že se má spouštět automaticky po startu systému, ale po nainstalování se musí spustit ručně).

4. Tiskárna, na které chcete takto tisknout, musí být nastavena jako výchozí.

Potřebuje to .NET Framework 4.0. Asi by to fungovalo i v nižším, není tam nic světoborného – kdyžtak si to předělejte.

Tisk (jiný počítač v síti)

Z aplikací tiskněte přes tiskárnu Microsoft XPS Printer, výsledný XPS soubor uložte do nasdílené síťové složky pro tisk. Pokud chcete barevně (a vaše tiskárna to umí), dejte do názvu souboru slovo color. Pokud tam nebude, tiskne se černobíle.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

ovladač tiskárny a sdílení tiskárny

Já mám s funkcí sdílení tiskárny po síti taktéž své zkušenosti. Třeba Hewlett-Packard to bere tak, že pokud přímo do té tiskárny nenamontuje od výroby síťový konektor, nebo neposkytne síťový tiskový server, tak tiskárna není určena pro provoz v síti a neposkytuje na tuto funkcionalitu záruky. jde totiž o to že tu funkci poskytují Windows a nikoli výrobce tiskárny ... a výrobce tiskárny si nad těmito problémy myje ruce ... :)

osobně můžu říct že od té doby co jsem striktně začal kupovat přímo síťové kopírky tak problémy s Windows tohoto druhu odpadly ...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Co dělat když nefunguje síťový tisk

Je to takové linuxí řešení (drbání se levou nohou za pravým uchem)

Hmm, až na to, že linuxová komunita si ty ovladače často píše sama a mohu říct, že skutečně fungují. Což se od winkomunity asi čekat nedá.

Toto je spíš typický winbastl, ale chápu, že v dané situaci je to nejlepší možné řešení a důležité je, že funguje.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Tohle není průser Windows ani komunity, ale konkrétního výrobce, který neumí ovladače pořádně otestovat. Na linuxu je těchto problémů řádově více a řeší se to podobně, většinou dokonce o dost hloupějšími metodami.

Linuxové věci ve většině případů nefungují, teda aspoň mě ne. A není to tím, že bych s tím neuměl.

A když už jsme u toho - komunita nikdy nic nenapíše a neudělá, to píše jen pár jednotlivců a komunita kolem nich má akorát plnou hubu keců. Tzv. pravidlo 90-9-1.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Co dělat když nefunguje síťový tisk

U mě je na prvním místě osvědčená značka, která je na trhu už dlouho, nikoliv cena. Například já používám Canon už od dob Windows 3.11 a nikdy jsem s tím neměl problémy ani při síťovém tisku. Podpora v podobě aktualizovaných ovladačů na webu (včetně 64bitové verze) je také jeden z rozhodujících faktorů. Na to co kdo píše na různých diskusních fórech příliš nedbám.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Co dělat když nefunguje síťový tisk

Taky máme doma jednu takovou, tuším 1690C, obrovská výhoda je ta, že má připojení do sítě a na počítačích co doma máme funguje s přehledem.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback