Windows Media Encoder

Tomáš Herceg       30.05.2007       VB.NET       11299 zobrazení

Dnes jsem si trochu hrál s programem Windows Media Encoder. Je to velice zajímavá a užitečná aplikace určená ke kódování videa do formátů Windows Media Video a jeho vysílání po webu. Výhodou je, že můžeme také využívat její knihovny pro práci s videem.

Přivedla mě k tomu jedna myšlenka - existuje mnoho programů pro snímání obrazovky a ukládání jejího dění do videa. Nejznámějším a pravděpodobně nejlepším je například Camtasia, není však zdarma. S využitím Windows Media Encoderu, který zdarma je, ušetřím, protože tuto funkci umí také. Ovládání je ovšem složitější - máme sice mnoho možností, ale než se k tomu proklikáme, trvá to.

Proto jsem se rozhodnul, že tuto funkcionalitu oprostím od zbytečných prvků a udělám pouze malý jednoduchý program, kde vyplníte nějaká metadata k videu, zadáte velikost videa a jeho bitrate, a po kliknutí na tlačítko Spustit záznam se program shodí dolů do lišty a vesele nahrává i se zvukem. Výstupem je poměrně malý soubor WMV, který přehrajete prakticky všude a nemusíte nic instalovat.

Je to velmi dobré, pokud děláte nějakou prezentaci nebo přednášku a chcete si ji nahrát. Navíc se dá výsledný soubor použít i pro streaming v Silverlight aplikacích, což je mimochodem další plánované rozšíření tohoto serveru do budoucna - online video přednášky v prohlížeči.

Potšující je fakt, že celá aplikace má jen asi 140 řádků kódu a její psaní mi trvalo asi 2 hodiny (vycházel jsem z dokumentace Windows Media Encoder SDK a z článku na serveru CodeProject). Jediný problém, na který jsem narazil, je ten, že nefunguje dvojklik. Je to oficiálně uznaný bug v aplikaci Windows Media Encoder, ale není to nic strašného, stačí kliknout pravým tlačítkem a v kontextové nabídce je volba Otevřít vždy. Je to ovšem otravné, už aby vyšla nová verze, která snad tento problém mít nebude.

Aplikace Presentasia

O Windows Media Encoder SDK určitě někdy v budoucnu napíšu článek, protože tyto knihovny umí mnoho věcí od zpracování a úprav videa až po jeho odvysílání po síti.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Windows Media Encoder

Ahoj, potrebuju pomoct a poradit...

Potrebuju sehnat plug inn na windows media encoder ktery by sahal nekam na web dejme tomu kazdou sekundu pro nejaky obrazek a vkladal by ho do okna videa. Neco podobneho uz existuje, jmenuje se to AlphaConVid ale bohuzel seto neobnovuje tak jak potrebuju. Je nekdo schopnej to prepsat??nebo zna neco co uz je a vyhovuje memu pozadavku??

Dekuju, Peter

[email protected]

776178615

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback