Proč u svých článků nedávám hotové příklady ke stažení?

Tomáš Herceg       18.08.2008       Offtopic       10888 zobrazení

Jednou týdně se mě někdo ptá, ať už e-mailem, nebo jinak, proč ke svým článkům a seriálům nepřikládám ke stažení hotové příklady, na kterých jsem v článku danou problematiku vysvětloval, a které jsme většinou v době psaní článku stvořili. Důvod je prostý.

Když na konec článku dám celý příklad ke stažení, nikdo si nedá tu práci a nepřečte si článek pořádně. Slovem pořádně myslím, že si opravdu sedne k Visual Studiu a podle instrukcí si ukázkový příklad sám napíše. Je jasné, že pokročilý programátor to dělat nemusí, stačí, když si přečte článek, ale začátečníkům bych tento postup vřele doporučil.

To, že se podíváte na video nebo si přečtete, jak se to dělá, ale nebudete si to při tom zkoušet sami, vás toho moc nenaučí. Pod většinou článků se čtenáři ptají, proč jim to a to nejde, že to dělali přesně podle článku. V drtivé většině případů je chyba v tom, že na něco zapomněli, nečetli prostě pozorně. Dokud si to ale člověk sám nevyzkouší, nic moc se nenaučí. Nejde o to nazpaměť si zapamatovat, kam kdy kliknout a co napsat, má se to tak, že když za měsíc vzpomínáte, jak se sakra tohleto dělalo, těžko si vybavíte, že v tom článku to ten Herceg dělal takhle. Ale vzpomenete si, jak jste sami to tlačítko nemohli najít a pak jste jej nakonc objevili schované tam a tam. To je hlavní účel, abyste si to vyzkoušeli sami.

Takže kompletní příklady nejsou a nebudou, možná až na konci celého seriálu uvolním ke stažení hotové projekty aplikace Výpůjčky, ale to si ještě rozmyslím. Zkoumáním hotového projektu se sice člověk také něc o naučí, ale většinou je to jen kopírování kusů kódu do projektu svého. Bohužel v těchto situacích často začátečníci poskládají aplikaci z hotových částí, které bůhvíkde najdou, ale nechápou, co co dělá a proč to tak funguje.

K čemu je začátečníkovi hotový projekt, když často není schopen pořádně si přečíst článek a udělat to sám i s podrobnými instrukcemi? Jak se to naučí jen ze staženého hotového příkladu a příště to sám napíše bez návodu?

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Proč u svých článků nedávám hotové příklady ke stažení?

Souhlasím. Zdrojový kod do VB nakopiruju (Snad po me nechcete abych to cele opisoval!) ale clanek si pozorně přečtu a pak ještě studuju kam jaká proměná v kodu patří atd. Ale někdy je v tom, hlavně při psaní nějakého programu, bordel. Nevím, jaké části kodu tam patří a jaké ne. Nešlo by je nějak jednoduše očíslovat, aby člověk věděl, jaký kod mu tam patří a jký ne?

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Zkopírování z prohlížeče je v pořádku, doporučuji si ale to, co kopírujete, pořádně přečíst a snažit se pochopit, co to přesně dělá.

Číslovat kusy kódu nemá smysl, při programování většinou nepostupujete tak, že píšete třídu od začátku do konce popořadě, něco prostě napíšete, pak někam dovnitř dopíšete něco dalšího atd.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Proč u svých článků nedávám hotové příklady ke stažení?

Sice máš pravdu, že když nezveřejníš kusy příklady, spíš si tvůj článek někdo přečte, ale nakonec se stejně člověk většinu věcí naučí kopírováním: např. kódy z MSDN jsou často tak neupotřebitelné, že poté co si je zkopíruješ, k nim stejně musíš "zasednout" a důkladně je prostudovat a přepsat. Nakonec tím že potřebuješ nakopírovaný kód využít častěji, donutí tě to skoro vždy kódy nastudovat a zabstrahovat do nějakých "user friendly" tříd. A člověk, který je vytížený pracovně, nemá vždy čas studovat manuály, a je spíš zvyklý studovat kódy. Tím bych ti oponoval: číst manuál je proti studiu kódů (někde z googlu) asi tak obvyklé jako jít na operu proti jít do supermarketu :)

[http://quilt.ic.cz/tmp/upl/SoftCs.htm]

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Diskuse: Proč u svých článků nedávám hotové příklady ke stažení?

Samozřejmě, jak říkáš, slepím kopírováním kódu se člověk nic nenaučí (akorát procvičí CTRL+C, CTRL+V). Ty tím, že čtenáře "nutíš" aby si projekt napsali sami, je také učíš jak pracovat s Visual Studiem a při výladu tématu například poukazuješ na zajímavosti, tipy a podobně, to z hotového kódu nikdo nevyčte.

Takže myslím, že to nepřikládání kódů ke stažení je naprosto správné. Mě naopak překvapuje, že tenhle přístup někoho překvapuje...

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback