Proč mě štve nový vzhled Visual Studia 11

Tomáš Herceg       14.04.2012       Visual Studio, Offtopic       11049 zobrazení

Na jednom projektu si teď hraju s betou Visual Studia 11. Subjektivně je prostředí rychlejší a vylepšení pro webové aplikace jsou poměrně pěkná. Dokonce mi nová verze nepadá tak často, jako 2010, i když za to asi může nějaký zpovykaný plugin.

 

Pořád si ale nemůžu zvyknout na ten nový vzhled. Na Twitteru jsem dneska položil otázku, co znamenají tyto dvě ikonky:

icons

 

Nápověda: v předchozím Visual Studiu vypadají takto:

image

Ať si Microsoftí specialisti na design a UX říkají co chtějí, ať se třeba ohánějí různými studiemi a výzkumy, z nových ikon není poznat, že jde o příkazy zakomentovat a odkomentovat řádky kódu.

Na prostoru 16x16 pixelů je sakra málo prostoru pro sdělení nějaké informace a barva je jednou z možností, jak něco naznačit. V Microsoftu se této možnosti dobrovolně vzdali.

Obecně mi spartánská a jednoduchá grafika nevadí - rozhraní Metro na telefonech a tabletech se mi vzhledově líbí. Důraz je kladen na prezentovanou informaci, žádné kudrlinky, kulaté rohy, stíny, odlesky a omalovánky kolem – je z toho jasně vidět, co člověk potřebuje. Ne každý to shledává hezké, ale podle mého názoru je to praktické.

Ve Visual Studiu 11 to ale přehnali – zjednodušení grafiky zde je na úkor srozumitelnosti.

 

Nejde o to, že bych při práci ikonky používal běžně – na 99% činností používám klávesové zkratky. Ale zkuste z hlavy vyplivnout třeba klávesovou zkratku na příkaz Show All Files v okně Solution Explorer – nepoužívá se tak často, takže si tu zkratku nepamatuji a používám ikonu. Ve VS 11 ji mám problém najít, přitom ve 2010 to bylo snadné. A to nevím ani co na té ikoně je. Ani si nevybavím, jakou má barvu. Vím jen, že byla vedle zeleného Refresh.

V nové verzi jsou všechny ikony barevně stejné, takže nemáte ani žádné orientační body a když se vám v debug módu posune toolbar o pár centimetrů doprava nebo o řádek nahoru, tak hledání ikony je opět obtížnější – výraznější barevné ikony se daly použít pro orientaci.

 

Ale jo, věřím, že si na to po pár týdnech zvyknu. Největší pohroma to bude ovšem pro začátečníky nebo méně pokročilé uživatele, kteří klávesové zkratky neznají. Oni ty ikony totiž budou muset používat.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Proč mě štve nový vzhled Visual Studia 11

Kdo to ještě neviděl, může si o zrůdném GUI nového Visual Studia udělat představu sám:

http://blogs.msdn.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/communityserver-blogs-components-weblogfiles/00-00-01-29-92/1854.Visual-Studio-11-Beta-Full.png

Tento nový vzhled musel nepochybně navrhovat barvoslepý, mentálně postižený schizofrenik.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Proč mě štve nový vzhled Visual Studia 11

Můj názor nato je že v microsoftu s tím asi (krom na hlavu postavených grafiků co to vymýšlely) nikdo, nikdy a nikde neparcoval. Já si nemůžu pomoct. Jak si hledal show all files. to já sem asi 10 min hledal view code nebo view designer.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Proč mě štve nový vzhled Visual Studia 11

Mňa by skôr zaujímal Váš názor na nové Visual Studio p. Herceg, oplatí sa upgrade z 2010 ?

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Proč mě štve nový vzhled Visual Studia 11

Chápu, že se někomu může nelíbit celkový vzhled. Ale upřímně, zrovna u ikon nevěřím, že člověk bude trávit hledáním víc jak pár minut a zvyknout si na to kompletně bude otázka týdne používání. Já jsem prostě zastánce názoru, že barvy rozptylují a jsem radši, když z toolbaru a obecně celého prostředí nemám omalovánky.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Zdravím,

Zajímavý je, že si toto nedovolili v SQL Serveru Management Studiu, které se honosí od verze 2012 v splashscreenu "Powered by Visual Studio". To by je asi DB developeři a admini hnali

udělat ze nich pokusný králíky na nějaké pohnuté testy s UI. Vzhled ala Blend ,Photoshop nebo 3DS MAX je skvělý na práci s grafikou, kde to neovádí pozornost od vlastní tvořené grafiky, ale v tomto případě mi to přijde nešťastné. Je pravda, že ty samé ikony jak psal p. Herceg, jsem hledal taky delší dobu, ale vůbec mi to nic neřeklo.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Hnali by je stejně jako developeři. Nemyslím, že by změnu u management studia neudělali, protože si to nedovolili.

Je to věc názoru. Mě osobně barevné ikonky a vůbec celé prostředí vyloženě vadilo, stejně jako by mi vadilo u 3DS MAX. A zrovna ono 3DS MAX je hezká ukázka - tam většinou nepracujete v hlavním okně s barvama (narozdíl od Phothoshopu), jde o návrh, stejně jako ve Visual Studiu.

Rozhodně udělali několik ikon, které jsou hodně nešťastné, ale velká část se mi zdá intuitivní.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

>>A zrovna ono 3DS MAX je hezká ukázka - tam většinou >>nepracujete v hlavním okně s barvama (narozdíl od >>Phothoshopu), jde o návrh, stejně jako ve Visual Studiu.

To bych tak jistě netvrdil, když mám zapnuté Real Texturing

a pokud zrovna nemodeluji podle křivek, tak pracuji hlavně s barevným zobrazením. Při desítkách modelů je dobré mít zapnutý pokročilé stínování.(a mohl bych dlouze pokračovat)

Určitě je to věc názoru jednotlivce. Mne by například vyhovovala volba: VS 2010 nebo Metro UI look. Myslím si, že to by vyřešilo mnoho zbytečných diskuzí nad novým vzhledem. Ano, dělám ve VS od 2002 a prostě bych rád zachoval vzhled jak jsem zvyklý po 10 letech. A kdo chce, ať si změní na METRO UI. Když jsou tam předdefinovaný Gray a Dark looky, tak by mohl být i další - VS 2010.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Ještě jako názornou ukázku bych uvedl Autocad od verze 2007. Tam byl Autodesk mnohem odvážnější a šel i mimo zešedivění UI i do Ribbonu. Ale zachoval JASNOU DEFINICI toho, co která ikona představuje. Kreslít kruh, tak ten kruh v ikoně je jasně poznat díky odlišnému odstínu (tmavě červená), pracuji s OSNAP, bod je jasně vidět na ikoně atd. Ikony nemusí být barevné jako duha, ale měly by jasně vyjadřovat, co má button za význam, jinak jsou tyto ikony úplně na nic.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Proč mě štve nový vzhled Visual Studia 11

Tomasi, trochu se bojim, ze bys dopadl na twitteru stejne i se staryma ikonkama (u lidi, kteri nepouzivaji Visual Studio k praci kazdy den). Obe me prijdou jako clovekovi co VS nepouziva permanentne, stejne "intuitivni" =) Osobne kdyz VS pouzivam, tak stejne vsechny ikonky skryju, at zbytecne nezabiraji misto na obrazovce, a jak rika HeHo nerozptylujou.

Lukas Zilka

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback