Dilema s Windows Mobile

Tomáš Herceg       19.01.2010       Offtopic       10398 zobrazení

Všude se teď spekuluje o Windows Mobile 7, což má být nástupce stávajících Windows Mobile. Jsou to všechno jen spekulace, protože opravdu nikdo o tom nic neví, vše se přísně utajuje. Nechápu proč, mánie kolem iPhone vznikla rok před jeho uvedením, u Windows Mobile se to i MVP v této oblasti dozví skoro jako poslední. A stejně všechno, co se upeče, je k dispozici v nestabilní a pochybné verzi na xda-developers fóru.

Už delší dobu říkám, že neexistuje jeden telefon resp. jeden operační systém pro telefony, který bude vyhovovat všem. Microsoft teď řeší velké dilema, i když si nejsem jistý, jestli si to vlastně uvědomují. Udělat zařízení pro manažery, na kterém půjde pracovat a bude to do slova a do písmene Pocket PC s telefonním modulem, na kterém půjdou spustit aplikace komunikující přes WCF s webovými službami, přistupující k databázi, GPS navigace, propojení na Exchange, vzdálená plocha atd. Anebo udělat platformu pro běžné uživatele, kteří mají úplně jiné požadavky – chtějí ovládání prstem, chtějí pěkný vzhled a čím méně nastavovátek, tím lépe, jednoduchost a přímočarost ovládání je velmi důležitá. A hlavně to musí umět prdět (nejoblíbější aplikace pro iPhone) a pít pivo G-sensorem, jinak to není dostatečně kůl a húpy.

Windows Mobile 6.5 jsou jen pokus o hybrid, který má umět výše uvedené, bohužel ani jedno neumí pořádně.

Nyní se začíná čím dál více mluvit o Windows Mobile 7, má být prý postaven na jádru Windows CE 6, který používá i v USA celkem populární přehrávač Zune. Aplikace bohužel nemají být zpětně kompatibilní, což si doufám Microsoft ještě rozmyslí a přehodnotí.

On Zune je velmi povedené zařízení s jednoduchým a přímočarým ovládáním, s pěkným vzhledem, s hudebním přehrávačem, funkčním a rychlým webovým prohlížečem, wifinou a podobnými věcmi, jediné, co tomu chybí, je telefonní modul. Funguje tam XNA, mají tam marketplace na aplikace atd., prostě ideální platforma pro druhý typ zařízení – zařízení pro běžné uživatele.

Osobně si myslím, že tohle je další chyba, kterou Microsoft dělá – zrušit platformu, kterou potřebují firmy - Windows Mobile. To by podle mě měl být nový Windows Mobile 7 – konzistentní pokračovatel WM 6, na novém jádře, rychlejší a dotažený do konce.

Pokud jde o zařízení pro běžné uživatele, Microsoft už Zune má. Proč prostě neupraví Zune, neudělá z toho Zune Phone a byl by klid? Nedělejme si iluze, že Microsoft má na to udělat legendu jako je iVěc – nemá a nebude mít – nemá na to tu image. Přestože jeho produkty (např. Windows) používají takřka všichni, a možná i právě proto, není to tak cool - není to neobvyklé a Windows má každý. Navíc všude vůči MS panuje dost nepřátelská atmosféra, kdežto Apple má většina lidí bůhví proč ráda, to samé platí o Googlu.

Zune je po iPodu ve státech nejpoužívanější hudební přehrávač a Microsoft by toho měl využít. Nelikvidovat Windows Mobile tak, jak je známe, ale udělat dva telefony – Zune Phone pro běžné lidi, a Windows Mobile pro korporátní klientelu, která potřebuje dál provozovat své aplikace. Tím, že Windows Mobile 7 mají být vlastně Zune Phone, si Microsoft zničí jednu dost podstatnou část trhu, kterou bude těžko získávat zpátky.

Některým zákazníkům prostě patlání po displeji, hejbátka a krávovinky nevyhovují a chtějí Pocket PC – kapesní počítač. S QWERTY klávesnicí, s dostatkem tlačítek, s rezistentním displejem a se stylusem, aby mohli v terénu přes vzdálenou plochu spravovat servery.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Spekulace o Windows Mobile

Teď jsem viděl ukázky z Windows Mobile 7 a musím se vážně smát. To bude skutečně propadák maximálního kalibru. Okopírovaný iPhone a to ještě blbě (přesně to co je humus na iPhone, tak bude teď ve Windows Mobile 7). Chybí multitasking, není zpětná kompatibilita s předchozími WM, povolen pouze software posvěcený Microsoftem. Uživatelské rozhraní k smíchu, vypadá jako webová stránka reklamní agentury. Tímto si Microsoft definitivně zatloukl poslední hřebík do rakve na trhu s mobilními zařízeními.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Spekulace o Windows Mobile

S uvedením toho iPadu se Microsoft propadne ještě hloubš na trhu s mobilními zařízeními (mobilním OS). Jakože věci od Apple fakt nesnáším tak tohle je asi první věc kterou bych si i koupil.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

iTampon mi zase až tak revoluční nepřijde. Podobná zařízení jsou na trhu už relativně dlouho, a rozhodně ve výsledku vyjdou levněji.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Máte nějaký konkrétní příklad konkurenceschopného zařízení?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Spekulace o Windows Mobile

Moc s tebou nesouhlasím. Microsoft se snaží zvýšit prodej a jeho problém není v tom, že by byl Windows Mobile zaměřený na managery. "Managerské" funkce jako komunikace s Exchange, otevírání dokumentů, synchronizace a další vychytávky jsou skvělé, ale jejich přítomnost přece není důvodem, proč by se takové zařízení nelíbilo běžnému uživateli. Skutečným problémem je nedotaženost některých faktorů, které se opomíjely, právě kvůli rozšiřování o pokročilé funkce. To ale neznamená, že jejich opravení by mělo za následek ztrátu použitelnosti pro managery a jim podobným. Ovladatelnost prstem a hezčí grafika přeci neznamenají ztrátu funkčnosti. Nebo ano? Navíc by to chtělo něco udělat s rychlostí odezvy a softwarovou výbavou pro běžné uživatele - není přece problém mít 2 druhy hlavní obrazovky (dokonce je pro taková rozšíření systém připraven).

Microsoft to moc dobře ví, ale není prostě čas něco tak komplexního měnit. Vývojáře, který upraví jádro a jeho komponenty urychlit přeci nejde...

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Přesně tak. Jenže aby se něco takového povedlo, bude nutné kompletně a od základů přepsat UI, aby ty ovládací prvky byly optimalizovány pro ovládání prstem NATIVNĚ, ne jenom nadstavba v hlavní obrazovce a zbytek systému klasické Windows 3.1.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ale proč? Já tak nějak asi nemám gramlavý prsty, ale cokoliv ve win mobile zvládám ovládat prstem.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

No to bych chtěl vidět... Miniaturní zaškrtávací políčka, číselníky, ikonečky v oznamovací oblasti. Když se budete hodně snažit, tak bez tužtičky se možná trefíte i do toho správného ovládacího prvku.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Já stylus většinou nepoužívám, trefit se do toho dá v pohodě. Ale když sedím u stolu, přistihnu se, že intuitivně stylus vytáhnu a dělám s ním, je to prostě přesnější.

Stylus je výhoda - je to možnost navíc. Prsty to jde vždycky.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

On je velký problém ovládat bez stylusu třeba i takový mivvy UM400 s úhlopříčkou 144x81mm, kde je Windows XP Tablet PC Edition a to jsou ty ovládací prvky nesrovnatelně větší než na mobilu. Prostě žádné Windows není v současnosti přizpůsobeno pro čistě dotykové ovládání (možná tak experimentální Surface u kterého se ale nepočítá nasazení v domácnosti).

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Už jsi někdy viděl aplikaci, která by hezky vypadala a nebylo to na úkor použitelnosti? Všichni, kteří si dělali vlastní skiny, nakonec vzhledem stráví víc času než funkčností a je to vidět.

Nemám prostě rád styl ovládání, kde kvůli tomu, aby to šlo prstem, jsou na displeji 3 tlačítka místo přehledného a konzistentního GUI. Spousta korporátních aplikací pro Windows Mobile používá DataGrid, obyčejné menu atd. Tohle předělat jednuduše nejde aniž by výrobci aplikace museli upravovat.

Současný Windows Mobile je pro běžné uživatele matoucí a naprosto nevhodný a akorát tam musíš řešit problémy s tím, že HTC neumí napsat pořádný software, padá tam TouchFlo a podobné kraviny.

Nemám nic proti Windows Mobile, ale pokud chce MS opravdu zahodit filozofii, která mu podstatnou část trhu získala a která ho uživí, je to přinejmenším podivné a rozhodně se mi to nelíbí. Nechci iPhone - kdybych ho chtěl, nekupoval bych si Windows Mobile. Dnešní výrobci WM zařízení je kazí, dělají z nich ty iPhone a Microsoft podle mě neví, kterým směrem má jít. Dvě různá uařízení by podle mě mohla být řešením, jak uspokojit obě jinak dost odlišné části trhu. Anebo to dát do jednoho systému, ale to už zavání tím, že to bude přeplácané a pomalé.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Čistý Windows Mobile je pro běžné uživatele nepoužitelný a právě proto výrobci jako HTC se snaží usnadnit ovládání aplikacemi typu TouchFlo. To je ale špatný přístup, správně by se mělo kompletně předělat UI Windows Mobile, jak už jsem psal v minulém příspěvku. Nevím jestli iPhone má něco jako DataGrid, ale například takový číselník (UpDown) na iPhone je dokonalost sama.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Neplést marketingové grafické oblbovače a skutečně užitečné věci. Nejsem zastánce stínu pod každým menu a lesknoucím se logem (na to může být čas, až to začne fungovat). Důležité je pro mě snadné ovládání. Například malinká tlačítka na klávesnici jdou řešit několika způsoby. To samé malinké posuvníky a tlačítko na otevření menu respektive zavření aplikace. Zvýšení dostupnosti základních principů ovládání by hodně pomohlo a nebyl by k tomu potřeba měnit nebo dokonce omezovat funkčnost.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Potíž je v tom, že čistý WM nikde nevidíš, každý výrobce si do toho přidává ty krávovinky a zdaleka všechny nejdou vypnout. Kdyby tohle už systém měl v sobě, tak by to výrobci dělat nemuseli a asi by to ani nedělali. To, že to dělají, znamená, že aby prodali svoje produkty, musí WM zásadním způsobem vylepšit.

Pokud jde o výraznější změny GUI na WM, většina aplikací se tím prostě rozhodí - můžeš změnit vzhled prvků, ale nemůžeš změnit jejich velikost, na to většina aplikací není připravená (i když kdyby vývojáři dodržovali guidelines, tak by připravené byly). WM je v současné době strašně nabubřelý bastl, který si za sebou táhne obrovskou kouli zpětné kompatibility. Na jednu stranu by se tím pročistily zbastlené a strašné aplikace, na druhou stranu tím MS o spoustu trhu přijde - neví totiž pořádně, co chtějí, není mi (a to ani většině lidí) jasná jejich koncepce.

WM nemám rád, neskutečně mě štve (i když z větší části za to může HTC, v konečném důsledku je to jedno). Na druhou stranu ze všech mobilních platforem mě WM štve pořád ještě nejmíň.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Jsem majitelem iVěci už asi rok a co se mi na něm líbí víc než na WM zařízení ? OVLÁDÁNÍ. Intuitivní, jednoduché i tak, že má téměř 60letá panímáma v cuku letu projede sms, obrázky a ještě chce hrát hry. Navíc jej používám i v práci pro RDP, VNC, Exchange také funguje. btw. u VNC je multi-touch k nezaplacení.

Co víc si přát ? Nevím. U mě to funguje k plné spokojenosti. Tak jsem holt musel udělat JailBreak, holt jsem si musel nějaké aplikace koupit, musím mít idiotský iTunes, nefunguje to jako flash-disk (téměř). Ale jsem spokojený. Co potřebuju, funguje. Odezva je také dobrá. A ke všemu ještě slušná odolnost proti pádům a dobrá výdrž na baterku.

Nechci tím bránit iVěc a hanit WM. V žádném případě. Mám zkušenosti s oběma. Jen mi ta iVěc přirostla k srdci víc a lépe se mi s ní pracuje, i když má jenom SW klávesnici.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Pokud vám vyhovuje, je to fajn. Mě by hrozně štval kapacitní displej a tudíž nemožnost ovládání v mrazu, a dále pak absence softwarové klávesnice.

Mimochodem - pomalé je to úplně stejně, akorát se během toho dělají plynulé animace, takže to tak nevypadá. Ale je to víceméně nastejno.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Softwarová klávesnice tam je a mimochodem nesrovnatelně lepší než ta z WM už jenom proto, že náhledy znaků se při stisknutí zobrazují nad prstem a ne pod prstem tak že nejsou vidět jako u WM.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Řekl bych že Tomáš myslel hardwarovou klávesnici. Tu iPhone nemá. Na druhou stranu ji nemá ani můj HTC Diamond a něják mi nechybí. Ale možná to je jen proto, že jsem neměl možnost ji dlouhodobě používat.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

To je přesně to, na co jsem narážel. Psát prstem třeba v autobuse jednoduchou SMS je mnohem složitější z WM než iPhone. Do malinkých tlačítek se nejde trefit správně. iPhone se na tento problém zaměřil a vyřešil ho celkem elegantně. Bez nutnosti zásahu do jádra, bez nutnosti cokoliv hlubšího měnit, prostě jen upravení UI (nikoliv kvůli eye candy efektům) bez ztráty funkčnosti.

Nechci rozebírat klady a zápory a srovnávat iPhone s WM jako celek, jen ukázat jeden jasný příklad, kde WM zaspal.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Tak na tohle si u svého Touch Pro stěžovat fakt nemůžu - v TouchFlo, které mě sice sere, ale nevypnul jsem ho, prostě ďoubnu do knoflíku new SMS, a na hardwarové klávesnici napíšu pár písmen ze jména a text zprávy. Jednodušeji to snad ani nejde.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

To máte pravdu, ale pouze pokud jste vlastníkem telfonu s hardwarovou klávesnicí...

Ale jak jsem říkal, já ji nemám a stěžovat si nemůžu. Je to jen o zvyku. Dost záleží taky na tom, jakou softwarovou klávesnici si nastavíte. Já např. používá klasickou mobile klávesnici, kde jsou pod jedním tlačítkem 3-4 písmena. Full qwerty je opravdu nepoužitelná, na to bych potřeboval lupu. S mobile klávesnicí se dá celkem pohodlně psát i v autobuse a když to spojim s českou T9 (která je zrhuba po týdnu používání celkem použitelná, protože ji při psaní sms naučím výrazy které používám) tak nemám problém. Jediné co mě u ní štve je diakritika. V SMS ji nepoužívám, ale nepřišel jsem na to jak ji vypnout (sice ji můžu vypnout v nastavení od SunySoftu, ale do SMS se pořád háčky a čárky vkládají. Otázka je jak se to pak odešle, to jsem nezkoušel).

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Spekulace o Windows Mobile

Myslím že zkombinovat pěkný vzhled UI, ovládání prstem i manažerské funkce by šly v pohodě zkombinovat do jednoho systému. Vyvíjet dvě verze systému by bylo naprosto nesmyslné. Každopádně jsem zvědav co z toho nakonec vyleze, doufám že ne jen další zbytečný facelift jako WM 6.5.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Přesně o to se snaží Windows Mobile 6.5. A nutno říci že to moc dobré není.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Zkombinovat to nejde, nebo šlo by, ale muselo by existovat něco jako "mód pro profesionály".

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Spekulace o Windows Mobile

Tomáši, v podstatě s tebou plně souhlasím, taky chci systém, kde si můžu plně pohrávat s možnostmi outlooku a plně si nastavit co potřebuju a jak to potřebuju a hlavně si doinstalovat nebo dodělat to, co potřebuju.

Jen tak nějak nechápu lásku některých ke stylusu, uznávám, že stylus je super vynález, ale tak nějak, někdy se mi fakt nechce narychlo vytahovat (a i na té malé klávesnici přímo ze systému zvládám psát (i na touchi, i na touchi diamondu). Totéž je s klikáním na odkazy na webu (s malým písmem na displeji). Stylus je fajn, ale ne vždy.

Jinak plně souhlasím, nechť davy nechají ajfounu, ale pro lidi by měl a mohl zůstat systém pracovní. A z marketingovýho hlediska je to, co jsem napsal blbost. Bohužel. :)

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Stylus není dobré používat vždycky, základní operace jako volání či SMS musí jít samozřejmě i bez něj (což na WM 6.1 bez jakékoliv nadstavby jdou, člověk do toho může ďoubnout i nehtem, aby byl přesnější). Ale je dobré mít tu možnost použít ho, když chceš něco udělat přesně - např. ten Remote Desktop.

Často raději vytáhnu stylus, abych 3x přesně kliknul, než abych se proťukával deseti obrazovkami, protože tlačítka jsou velká jako kráva, aby se dala zmáčknou i prstem.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Jo, s tím souhlasím. Jako když bych měl klikat na tečku mezi tečkami, tak to prstem dělat nebudu a než abych použil nějakou pseudo lupu, tak ... stylus.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback