Náš rok 2018 v RIGANTI

Tomáš Herceg       01.01.2019       .NET       9560 zobrazení

Nadešel takový ten Vánoční čas, kdy se sentimentálně ohlížíme za tím, co se nám v uplynulém roce podařilo, snažíme se poučit z toho, co se nepovedlo, anebo na to alespoň zapomenout. No a zároveň si dáváme taková ta předsevzetí, co chceme v příštím roce zvládnout, vymyslet, udělat nebo dopsat. Jenže víte, jak jsme na tom my vývojáři s odhadováním toho, jak dlouho co bude trvat. Ve skutečnosti se toho zvládne hodně, ale často o úplně jiné věci než ty, které se plánovaly.

Nové projekty

Pro mě samotného tento rok znamenal poměrně zásadní změnu, protože jsem už prakticky úplně přestal mít čas na programování a místo toho se věnoval řízení firmy, novým projektům, a hlavně pak přípravám konference Update, o které ještě budu psát. Není to tak, že bych se o programování přestal zajímat – naopak mám víc času zapojovat se do technických diskusí na projektech a každý den někomu radím s nějakým zapeklitým problémem. Ale Visual Studio už spouštím jen párkrát měsíčně, typicky když někde přednáším.

I u nás ve firmě se událo mnoho nového, získali jsme několik nových a velmi zajímavých projektů.

Pomáháme například jednomu z předních dodavatelů ERP systémů s návrhem softwarové platformy pro novou generaci jejich produktů, což je z pohledu architektury velmi zajímavý úkol a člověk se zároveň dostane k technologiím a přístupům, které na jiných projektech moc nepotká. Navíc je potřeba počítat s obrovskou mírou customizací anebo třeba s tím, že si budou zákazníci vyvíjet do této platformy vlastní integrace.

Kromě toho se podílíme na vývoji aplikace, která poběží v palubních počítačích aut, bude komunikovat s chytrými dálnicemi v rámci projektu C-ROADS a zobrazovat řidičům upozornění na kolony, počasí, práce na silnici nebo vozidla integrovaného záchranného systému.

Dále navrhujeme komplexní informační systém pro zákazníka vlastnícího síť sportovních center, vyvíjíme rozsáhlé IoT řešení pro pohybová a teplotní čidla, které bude zpracovávat zprávy z těchto senzorů a rozesílat notifikace uživatelům, a kromě toho jsme tento rok vytvořili několik menších webových a mobilních aplikací a pomohli několika firmám s návrhem architektury pro jejich nové projekty.

Celkem máme letos 15 nových projektů, přičemž samozřejmě pokračujeme ve vývoji a rozšiřování projektů, které jsme vyvinuli dříve. Často to není procházka růžovou zahradou, protože business našich zákazníků se neustále vyvíjí nebo mění a software na to pochopitelně musí reagovat. O to víc jsem rád, že se nám i naše dlouhodobé projekty podařilo posouvat kupředu a zároveň jsme díky tomu získali spoustu zkušeností a nápadů, které v budoucnu využijeme i dále.

DotVVM

DotVVM je náš open source projekt, na kterém pracujeme již více než 3 roky. Jedná se o framework, který usnadňuje vývoj webových aplikací a informačních systémů a umožňuje tak začít s vývojem těchto aplikací i .NET vývojářům, kteří s programováním na webu nemají téměř žádné zkušenosti.

V květnu se nám podařilo vypustit dlouho očekávanou verzi DotVVM 2.0, která přinesla mnoho novinek a zásadních vylepšení. Do komerčního balíčku Bootstrap for DotVVM jsme přidali podporu pro Bootstrap 4 a dokončujeme DotVVM Business Pack 2.0, sadu pokročilých komponent, které se hodí při vývoji velkých a složitých informačních systémů.

Zařídili jsme si také malé nahrávací studio, odkud budeme vysílat živé přenosy a videa o novinkách v DotVVM.

Update Conference

V první polovině roku jsme uspořádali dvě menší konference pod hlavičkou Update Days – první se týkala vývoje mobilních aplikací v Xamarinu, druhá byla o údržbě a rozvoji legacy aplikací. Na obou konferencích přednášelo i několik našich lidí a podělili se s účastníky o své zkušenosti z praxe.

Asi nejviditelnějším počinem tohoto roku byla listopadová Update Conference Prague 2018 – zaznělo zde celkem 42 přednášek od 30 světově známých osobností, mezi nimiž byli Richard Campbell a Carl Franklin, autoři podcastu .NET Rocks!, dále třeba Julie Lerman, známá autorka knížek a kurzů o Entity Frameworku, a mnoho dalších. Záznamy z přednášek budou, jen to ještě chvíli potrvá.

Prvního ročníku konference se zúčastnilo více než 450 lidí a všichni vypadali nadmíru spokojeně. Technika nám fungovala bezchybně, což pokládám za malý zázrak, a jak prostorám, tak občerstvení nebylo co vytknout – zkrátka mám z toho obrovskou radost.

Radostně do nového roku

Druhý ročník Update konference bude ještě větší a už máme i datum 14. a 15. listopadu 2019, které si určitě poznamenejte – podobná konference pro .NET vývojáře v Česku není a je to unikátní příležitost potkat se s těmi nejlepšími z řad Microsoft MVP a Regional Directorů. Pokud jste letos Update nestihli, určitě si jej nenechte ujít příští rok – jsem si jistý, že nebudete litovat.

Kromě velkých konferencí chceme i nadále pořádat ty malé, které se vždy točí kolem jednoho konkrétního tématu. Na červen 2019 plánujeme Corestart 3.0, který se bude zabývat .NET Core 3.0. Web bude spuštěn již brzy, sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru, ať vám nic neunikne.

Rýsuje se nám také několik dalších zajímavých projektů, na kterých budeme mít možnost vyzkoušet si nové a zajímavé technologie. A samozřejmě budeme dále rozvíjet DotVVM a komerční produkty, které k němu patří. V dohledné době plánujeme uvolnit DotVVM 2.1 a podporu pro Visual Studio 2019, která právě testujeme. Do konce roku 2019 bychom chtěli vypustit i DotVVM 3.0, které přinese další zásadní vylepšení, hlavně podporu překladu některých C# funkcí do JavaScriptu, díky čemuž se DotVVM aplikace zásadním způsobem zrychlí a zefektivní. Zůstaňte na příjmu a sledujte nás na Twitteru, Facebooku nebo Instagramu.


Rád bych Vám na tomto místě popřál hodně štěstí, zdraví a spokojenosti v novém roce. Zároveň chci moc poděkovat všem klukům a holkám z RIGANTI, protože výše uvedené je z větší části jejich zásluha. A děkuji také Mirku Kaděrovi a klukům z Itixo – konference Update je náš společný projekt a jsem moc rád, že se nám to povedlo takhle rozjet.

Pokud byste měli chuť se k nám přidat a dělat s námi společně věci, které nás baví, napište nám – neustále hledáme nové posily do týmu.

RIGANTI

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Příspěvky zaslané pod tento článek se neobjeví hned, ale až po schválení administrátorem.

                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

Příspěvky zaslané pod tento článek se neobjeví hned, ale až po schválení administrátorem.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback