Windows Phone 7 naživo

Tomáš Herceg       11.11.2010       Offtopic       10863 zobrazení

Disclaimer: Tento článek není recenze. Nejsem novinář, na testování zařízení jsem neměl moc času a prozkoumal jsem ho jen zběžně. Je to jen soubor postřehů, které jsem během té krátké chvilky získal.

Když jsem viděl první obrázky systému Windows Phone 7, říkal jsem si, že to bude hrozný krok zpátky. Až teď se mi na necelé dva dny dostal do ruky a používal jsem ho místo svého současného telefonu. Zde jsou moje poznatky, a to zejména ty, které jsem ještě nikde nečetl a které mě překvapily. Samozřejmě ono se psalo o lecčems, takže místy budu opakovat to, co už někde bylo psáno, ale co se dá dělat žejo.

User Interface

Nové uživatelské rozhraní se mi, když jsem ho poprvé před půl rokem viděl, nelíbilo. Štvalo mě, bylo úplně jiné než ostatní, nezvyklé, prostě děs. Jak by řekl pan Linhart a určitě o tom ještě uslyšíme v diskusi, “odporný humus”. Postupem času při čtení různých článků, které za poslední půlrok vycházely, se mi ale líbit začalo. Zjistil jsem, že nemusím mít kulaté rohy, gradienty a šílené omalovánky, které dělá třeba TouchFlo na HTCčkách. Jiné platformy zas až tak neznám, ale letmý pohled ukáže, že jsou to je prašť jak uhoď, jeden něco vymyslí, druhému se to líbí, tak to udělá podobně.

Od okamžiku, kdy jsem telefon vzal do ruky, na UI ale nedám dopustit. Když to najednou držíte v ruce, tak to, co se jevilo na monitoru jako přinejmenším divné, najednou funguje.

Přehledné, čisté, žádný zbytečný balast, velmi dobře čitelné a funkční. Bílé písmo na černém dělá dobrý kontrast, takže to bude relativně dobře vidět i na slunci. Navíc protože většina obrazovky černá, na některých typech displejů se to určitě projeví pozitivně na výdrži baterky.

Měl bych k tomu pár výhrad, ale aspoň to není kopie něčeho, co už existuje. Je to originální a to v dobrém slova smyslu.

Hlavně je to rychlé. Senzačně rychlé, přímo ďábelsky. Ne jako Windows Mobile 6.x s tunami balastu od HTC (nebo od jiných výrobců, v tomhle si všichni můžou podat ruce), které systém zpomalí tak, že po každém kliknutí čekáte 5 sekund. Na WP7 čekáte necelou sekundu, než se přehraje animace, nic se neseká, netrhá, vše je plynulé. Už jen kvůli tomu bych Windows Mobile nejradši zahodil.

Maily aneb jak nastavit Exchange

Protože už mě před pár měsíci přestalo bavit vztekat se, proč Outlook Connector zase nesynchronizuje maily, přešel jsem na Exchange, se kterou jsem od té doby neměl jeden jediný problém. Tedy až do včerejška. Na founu zvolíte Add new account, zadáte e-mail a heslo, on chvíli hledá a pak napíše, že to není normální mail a že si ostatní údaje z prstu nevycucal. Zeptá se na server, tak zadám adresu mého Exchange, a vyskočí chybová hláška, že certifikát není důvěryhodný.

Jak z toho ven? Včera jsme si s tím hráli v hospodě, takže Čermi vzal svůj telefon a že mi ty certifikáty pošle přes Bluetooth. WP7 ale přenos souborů přes BT neumí, což je škoda, na druhou stranu to není nijak masově používaná funkce a oni to tam za pár měsíců doplní, stejně jako schránku a další věci.

Tak nás napadlo, že by se tam certifikáty daly nahrát přes webový prohlížeč. Čermi na svoje FTP nahrál soubory (<rejp>šlo by tohle na jiné platformě než na Windows Mobile?</rejp>) a já jsem adresu zadal do prohlížeče. Prohlížeč na Windows Phone 7 je velmi pěkný, ale nenabídnul nám certifikát stáhnout a nainstalovat. Místo toho zobrazil jeho obsah, takže jsme viděli text a pak zabase64enkódovanou hodnotu, což je sice vtipné, leč mírně k ničemu. Možná byl špatně nastaven MIME typ pro příponu cer, to jsme neměli čas řešit.

Tak jsem vyzkoušel hledací hardwarové tlačítko na telefonu, které otevře Bing, a vybingoval jsem, jak že nainstalovat certifikát. Ukázalo se, že jediný možný způsob (byli jsme v hospodě a bez notebooku) je založit Gmail účet, poslat si certifikáty mailem a z přílohy už spustit a nainstalovat jdou. Docela černý humor, ale povedlo se.

Update: Druhou možností je prý certifikáty zazipovat a archivy už IEčko nabídne rozbalit a funguje to.

Po restartu telefonu si už telefon natáhl kalendář, e-maily a kontakty. Úkoly ne, anžto je nikdo nemá rád a tudíž je WP7 neumí. Škoda, nějak to bez nich budu muset přežít. Stačilo by mi, kdyby je to umělo zadávat a nahrát na Exchange. Remindery v telefonu nepotřebuju a prohlížení seznamu úkolů taky ne, to dělám ve velkém Outlooku.

Klávesnice a hardware

Update: Jak jsem byl informován, tenhle hardware byl vytvořen pro testovací účely, takže hardwarové výtky nemají valný smysl a nesouvisí to se systémem samotným. To jen tak na okraj.

Měl jsem půjčený model od LG, který mě po hardwarové stránce nikterak nenadchl. Přestože je to nové zařízení, tak je rozvrzanější než moje 2 roky staré Touch Pro (ke kterému jsem se moc hezky nechoval). Hardwarová klávesnice je vyloženě hrozná, dokazuje to i fakt, že místo toho, abych ji použil, jsem psal na softwarové.

Nenávidím softwarové klávesnice, protože se na nich nedá psát, ale ta ve Windows Phone 7 je světlá výjimka. Minimální množství překlepů i v českém textu, kde nefunguje slovníková heuristika. Na to, že tlačítka jsou malá, psaní je velmi přesné. Dokonce by mi už nevadilo mít telefon bez QWERTY hardwarové klávesnice, pokud by měl WP7.

Jinak telefon se při nabíjení zahřívá, což není chyba systému, ale toho hardwaru, výdrž na baterku vypadá velmi dobře. Nemám ho tak dlouho, abych to pořádně odzkoušel, ale přes noc jsem ho nabil a po celém dni neustálého hraní si s tím jsem na nějakých 75%, což je hodně pěkné.

Hudba

Centrum pro přehrávání hudby a synchronizační nástroj Zune jsou taktéž poměrně podařené. K Zune desktopové aplikaci bych měl výhrady, ale funguje, což se u tohoto typu aplikací nestává tak často. Zvukovka v zařízení je velmi dobrá a i na relativně levných sluchátkách to hraje velmi dobře, rozhodně lépe než moje aktuální HTCčko, které má navíc při přehrávání naprosto šílenou spotřebu baterky.

Štve mě akorát, že si tu hudbu přehrávače organizují podle metadat, protože většina songů, co mám, metadata buď nemá, protože jsem je přehrával z desek (taková ta věc, která se točí na gramofonu), anebo je má mizerná, neúplná či úplně špatná, protože jsou stažená z Rapidshare či jeho ekvivalentů. Na počítači používám na přehrávání Foobar, který se umí na metadata vykašlat a řadit to podle adresářové struktury. Kéž by to uměl i WP7.

Na druhou stranu kdybych si za pár dolarů měsíčně (v přepočtu necelé 200 Kč) koupil Zune Pass nebo jak se to jmenuje, tak mám legální přístup k libovolné hudbě z rozsáhlé knihovny a nesmyslná metadata ani hledání hudby na netu bych řešit nemusel. Škoda že to nejde v ČR, tím by se warezáctví mohlo velmi dobře omezit, protože stáhnout hudbu z marketplacu je rychlejší a pohodlnější než ji složitě hledat na Rapidu, pak to stahovat, čekat timeouty, pak zjistit, že je to blbá kvalita nebo něco úplně jiného atd.

Kalendář, kontakty a e-maily

Na rozdíl od většiny lidí nemám telefon primárně na hraní, ale na práci. Potřebuju číst maily, vidět svůj kalendář, protože si odmítám pamatovat měsíc dopředu, co mám kdy dělat, a když mi někdo píše něco důležitého, rád mám možnost odpovědět, i když zrovna někde cestuju. Tyto funkce má Windows Phone udělané velmi dobře, je tam vše, co by člověk mohl potřebovat. Umí dokonce víc Exchange účtů, vlaječky atd.

Jediné, co jsem tam nemohl najít, je hledání pošty, kterou nemám synchronizovanou v telefonu, která je třeba rok stará. To jsem potřeboval zrovna včera večer, kdy jsem byl nucen najít 2 roky starý mail, vycucnout z něj přílohu, upravit ji ve Wordu a odeslat dál, a neměl jsem počítač. S Windows Mobile 6.x hračka, sedmičky by si asi neškrtly, anebo by ty 3 giga mailů musely stáhnout po 3G síti, což by nebylo hned a asi bych do sebe během toho stahování stihnul nalít víc alkoholu, než by mi bylo příjemné.

Kalendář je přehledný a celkem povedený, akorát by mohl schůzky zobrazovat barevně podle kategorií, jak jsou v Outlooku. Přijde mi, že jsou všechny červené. Hledání v kontaktech je celkem dobré, když potřebujete někomu zavolat nebo někoho přidat jako příjemce pošty, je to v pohodě, na prvních pár písmen najde toho, koho chcete. Seznam kontaktů je ale řazen podle jména a pak podle příjmení. Čert mi to dělá schválně, protože ví, že mám špatnou paměť na ksichty a na křestní jména, u spousty lidí si pamatuju jenom příjmení.

Update: Dozvěděl jsem se, že se to dá změnit, čehož jsem si nevšimnul. Takže tahle výtka padá.

Dál by mohli počítat s tím, že dva lidi se budou jmenovat stejně, a odlišit je třeba tak, že pod nimi zobrazí telefonní číslo (resp. pod všemi kontakty). Na seznamu SMSek sice vidím, že je od Pavla Hercega, ale sakra od kterého? Asi jednomu budu muset dát nějaký odlišující znak. Na Windows Mobilech všude, kde bylo jméno, bylo i číslo.

Marketplace, hry a další

Zajímavá je sekce her a merketplace. Aplikací je tam poměrně dost, většina z nich je placená a v ČR se nedají koupit. Ale časem se to určitě rozroste a bude to pěkné. Hlavně aby se to nezabordelilo balastem a nesmyslnými aplikacemi, ale to je asi mé zbožné přání a v realitě se nepromítne.

Dobrá zpráva je, že možnosti pro vývoj her jsou díky integraci XNAčka velmi rozsáhlé a výkonu má zařízení dostatek. Mohl by to tedy být první telefon, na kterém budeme mít opravdu hezké plnohodnotné 3D hry.

Celkem pěkná je mapová aplikace, na jednoduché zorientování stačí. Mapy se tahají online z Bing Maps, ale použitelné jsou a ulice mají i ve vesnicích. Aplikaci na Google mapy jsem nehledal, ale pokud ještě není, určitě brzy bude.

Vývoj aplikací

Poslední část, o které toho moc nenapíšu, protože jsem ji nerozchodil, je vývoj aplikací. Napsat pro WP7 aplikaci je velmi snadné, vývojářské nástroje jsou zdarma, použijete Silverlight pro aplikace, které mají “normální” GUI, nebo XNA, když si grafiku chcete (nebo musíte) dělat sami.

Potíž je ve chvíli, kdy chcete aplikaci na zařízení nahrát. To je prakticky nemožné, tedy alespoň v ČR. Musíte  mít koupený App Hub membership za 99$ na rok, což znamená mít americké (nebo jiné podporované) Live ID, americkou platební kartu (nebo postrčit český ISIC a doufat, že si toho nevšimnou; studenti totiž mají membership zdarma) a musí vám účet ověřit (což se s fake údaji dělá těžko, uvidíme, jak to dopadne).

Pak si na svůj účet můžete zaregistrovat až 3 testovací zařízení a deployovat na ně aplikace. Obdobně to platí pro XBox, tam se App Hub sjednotil s Creators Club Subscription. U Windows Mobile mohl aplikace udělat každý, na WP7 jen každý z podporovaných států.

Vzhledem k tomu, že ČR je bezvýznamná pidizemička s počtem obyvatel menším než má polovina New Yorku a s úchylnými znaménky nad písmeny, podpory se určitě nedočkáme hned. Pokud se mi deployment aplikací podaří rozchodit, určitě o tom napíšu článek, ale moc nedoufám.

Příští týden budu ve Státech, takže bych mohl založit účet v bance a pořídit si aspoň tu americkou platební kartu. Jestli to jde, jak se to dělá, to nevím, musím ještě zjistit. A hlavně si nastudovat slovíčka, vím sice, že účet je “account”, ale jak se řeknou měsíční poplatky, úrok, bydliště mimo USA a podobné kraviny, to nechci vymýšlet na místě.

 

Závěr

S koupí telefonu s Windows Phone 7 ještě počkám. Aktuální telefon zatím funguje a přesto, že mě štve (neexistuje pro něj ROMka, kde by nebyly “vylepšení” od HTC, díky kterým se to seká, padá, zlobí atd.), zatím u něj vydržím.

Ale rozhodně nad Windows Phone 7 nelámu hůl. Na to, že je to nový systém, není vůbec špatný. Naopak mé dojmy jsou pozitivní a i přes všechny chyby, co to má (která první verze kterého produktu byla bez chybičky), je to dobré. Velmi dobré. Teď ještě aby to někdo koupil hned…

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Windows Phone 7 naživo

Dobrý den,

pročítám zde Vaši diskuzi a opravdu se snažím pojmout každý řádek..

Jsem v rozpacích...

Nevím z tohoto, jestli zvolit WINDOWS PHONE 7 nebo koupit HD2 nebo koupit jiné HTC pro to, abych mohl pomocí VISUAL BASICU si sám pro sebe vytvářet aplikace...

někde jsem četl, že například bluetooth nastaven jako SERIAL PORT v telefonu HD2 se nechová dobře = prý se musí při každém spuštění aplikace, která tento port využívá nastavovat seriový port.... je to prosím stále pravda? stále se to neopravilo?

Je HD2 dnes nejlepší volbou pro vlastní aplikace psané pro sebe ve VISUAL BASIC? Nebo vybrat raději jiné HTC?

Nebo WIN PHONE 7?

Já už jsem z toho opravdu.....nesvůj..

prosím Vás o radu...je před Vánocemi a nechce se mi ulítnout...

čekám od léta na zlevňování HD2 ...a nemám peníze na to, abych se v přístroji zmýlil...

prosím vás o radu,

děkuji

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Odpovíte prosím někdo?

děkuji

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Na WP7 si aplikaci v nejbližších měsících nenapíšete, resp. napíšete, ale pustíte ji jen v emulátoru a ne na reálném zařízení.

U Windows Mobile je s tím řádově menší problém, ale nekupoval bych ho - ať se nám to líbí, nebo ne, ta platforma se dál rozvíjet nebude a je mrtvá.

A už vůbec bych nedoporučoval krámy od HTC.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Windows Phone 7 naživo

Ahoj, musim souhlasit. System je uplne bozi. Mel jsem tu cest si s tim telefonem hrat 2 dny.

Zarazilo me, ze nezna nejnovejsi ROOT CA (treba startcom).

Import certifikatu jsem resil tak, ze jse si ho hodil na server a odtud stahl pres web :D. Podporuje vsak pouze p7b.

Narazil jsem na bug popsany v MS KB... S exchange 2k3 neumi vyhledavat v GAL.

Co mi taky vadi je to, ze reminder jde jen dismiss a snooze.Tedy oddalit jen o 5 minut.

kaspik

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Windows Phone 7 naživo

Kopie to je a navíc velmi špatná. Konkrétně to kopíruje ty nejhorší vlastnosti z iPhone (chybí funkce kopírovat/vložit, zune = itunes, marketplace = appstore, naprosto uzavřený systém, atd.) a udělali z toho systém pro debily, který nic neumí, kde nejde nic pořádně nastavit a nejde se v něm vrtat. Hlavně že je tam naprosto bezúčelný Xbox účet. Tento odpadek doufám zmizí stejně rychle jako Microsoft KIN. Mimochodem možná byste se divil, jak rychlý systém je holé Windows Mobile bez všelijakých nepoužitelných doplňků od HTC a podobně.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ano, vím jak rychlé jsou Windows Mobile bez doplňků výrobců, viděl jsem to a žasl nad tím, jak je to stabilní a plynulé. Ale nedá se to do většiny zařízení sehnat, natož pak legálně. Koupíte telefon a dostanete zaplácaný bazmek, ze kterého ten binec už nedostanete.

Schránka je už ohlášena, bude k dispozici formou update za pár týdnů. Na marketplace není nic špatného, náhodou bych byl rád i za marketplace pro velké Windows, který by do aplikací sám stahoval updaty, aby si každý program nemusel kvůli tomu instalovat servicu nebo psát si to sám.

Uzavřenost je trochu problém, na druhou stranu když už napíšete aplikaci, tak zaregistrovat se a zaplatit pár babek už není takový problém. To bude fungovat velmi dobře, až to bude i u nás. Aspoň nebude na marketplace posílat každý kdejakou kravinu.

XBox účet můžete vypnout, je to jen napojení na Live ID a pokud nechcete, nemusí to být o nic víc než složka Hry v klasických Windows Mobile. Anebo to dáte úplně pryč, úvodní obrazovka je customizovatelná.

Vrtat se v systému fakt nepotřebuju. Pokud to funguje, nepotřebuji se dívat do registrů, do filesystému atd. K čemu taky?

Klasické Windows Mobile mají bohužel velkou spoustu chyb a většina z nich by nikdy napravit nešla, kdyby se na ně dál naplácávaly další vrstvy a táhla se s tím koule zpětné kompatibility. Aplikací na Windows Mobile bylo sice plno, ale kvalitních jich bylo dohromady asi tak 5. Zas tak úžasný systém to taky není.

WP7 bych naopak přál, aby se prosadily. Je to jiné, ale většina z toho je věc zvyku. A hlavně je to rychlé.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Já zase doufám že pokud se Windows Phone udrží, tak to zůstane jako hračka pro děti a Microsoft se dále bude věnovat alespoň údržbě Windows Mobile. Spousta hardwarových zařízení totiž Windows Mobile používá a telefony jsou z toho jenom malá část. Příkladem budiž čtečky čárových kódů Intermec CN3 a Motorola MT2070 se kterými jsem se nedávno zabýval. Taková zařízení skutečně dělají velký business a pokud Microsoft úplně vypustí Windows Mobile, tito výrobci okamžitě přejdou například na Javu což bude velká rána i pro vývojáře.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ne, na to je Windows CE nebo jak se to jmenuje a to nikdo neruší. Windows Mobile i Windows Phone je nadstavba nad Windows CE.

Mimochodem i Windows Mobile 6.5 jsou nadstavbou nad starou verzí Windows CE, kde jeden proces má omezení na 32 MB paměti (další se musí alokovat nějakou ochcávačkou). To je taky mimo jiné důvod, proč v něm nejde udělat pořádný webový prohlížeč nebo nějaká hra, přestože dnešní telefony mají paměti habaděj.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Přesně tak, dělají na Win CE 7, k dispozici je ke staření CTP nebo beta. Win Phone 7 je pak dělaný nad CE 6 s některými prvky CE 7, takže takový hybrid (Zune je tuším nad CE6)

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Některá zařízení ale mají Windows Mobile, přestože v nich není telefon. O tom že se dál bude rozvíjet Windows CE nepochybuji, ale aby se rozvíjelo (nebo alespoň udržovalo) také Windows Mobile.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Windows Mobile podle mě rozšiřovat nebudou, je to relativně mizerná nadstavba nad CEčkama. Prostě nová embedded zařízení pojedou na Windows CE.

Navíc stejně třeba všichni výrobci navigací ty aplikace nedělají pro Windows Mobile, ale pro Windows CE, protože hardware, který prodávají, Windows Mobile nemá, jede taky jen na CEčkách.

Taky docela těžko nesu přes srdce, že musím najednou ovládat telefon prstem a nemůžu to udělat nehtem nebo stylusem, že místo klikání musím šoupat atd. Ale je to jen věc zvyku.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Windows Phone 7 naživo

Úkoly mě teda chybí dost citelně - upomínka, abych si cestou z práce/školy koupil lítačku na MHD (vím, že o půl šestý pojedu okolo) nebo abych cestou vyřídil něco jiného. Nebo abych ve škole (kde často nemám noťas), zašel za člověkem XY. Nebo když jsem na srazu lidí a s někým něco potřebuju vyřešit, tak si taky nastavím upomínku. Emulovat to kalendářem se mi moc nechce.

Posílání souborů přes BT používám docela často, hlavně řeši to problém, který jinak vyřešit nejde (jedině posláním mailem přes net, ale hodně lidí nemá datový paušál).

U UI se mi nelíbí, jak ze strany vyčuhují kousky vedlejší stránky (to by ještě šlo), a jak naopak kus nadpisu "people" neni zobrazený, pač je na vedlejší stránce (to mě irituje).

Zune pass je super, ale bojím se, že moje oblíbené žánry tam moc nebudou.

Maily jsou řešeny velmi pěkně, jen bych nepsal jméno odesílatele 3x takovým písmem. U kontaktů jsem si zvykl na tu HTCčkovou jakobyT9, kdy na pár kliků na SW klávesnici (s velkými tlačítky, pač kláves je tam pár) najdu kohokoli.

Integrovaný webbrowser je super, krásně rychlý. Otázka je, jak je na tom se standardama, ale to je na podrobnější test.

Zatím to vypadá jako zajímavý nástřel, uvidím za půl roku, zda-li dodělají vše (nebo aspoň většinu) funkcí, která jsou ve WM6.5 ale ne WP7.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Vzhledem k tomu, že ten webbrowser včera zvládl naprosto v pohodě Sharepoint 2010, což je Javascript+CSS+HTML ultramegašílenost, tak bych řekl, že zkousne všecko.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback