Chtěli byste na VbNetu videotutoriály?

Tomáš Herceg       28.08.2008       Offtopic       11156 zobrazení

Dnes jsem tak přemýšlel, jaké nové featury bychom mohli na náš web přidat (vím, že pořád vylepšení slibuji, ale nic není vidět, ono je to tím časem, kterého je pořád málo). Příprava jednoho článku třeba o ASP.NET mi zabere 3 až 5 hodin času, což je poměrně dost. Sice zrovna tento seriál bude končit, ale stejně mě napadlo, že daleko jednodušší by pro mě bylo místo dlouhého článku udělat video - záznam z obrazovky s mluveným komentářem.

To má mnoho výhod, ovšem pár nevýhod:

  1. Ne každý má vhodné připojení k Internetu.
  2. Ne každému tento způsob prezentace vyhovuje.

První nevýhoda není zas až tak strašná - dial-up už dnes nemá nikdo nebo naprosto zanedbatelné množství lidí. Jedna hodina záznamu přednášky v rozlišení 1024x768, které už je použitelné, má asi 100 MB, takže požadovaná rychlost stahování není nijak závratná (cca 30kB/s, to opravdu není tolik). Určitě bych dal i možnost stáhnout si přednášku do počítače, abyste si ji mohli prohlédnout i offline.

Druhý bod je o poznání závažnější, nevím, jestli by to vám, čtenářům, vyhovovalo. Pro mě je to jednodušší na přípravu, ale nejsem si jist, zda-li je pro vás praktičtější přečíst si "nudný" článek plný textu s deseti obrázky, nebo přímo sledovat a vidět činnost v praxi. Začátečníkům by video asi vyhovovalo více, pokročilí uživatelé zase nebudou chtít strávit hodinu sledováním videa, když článek by měli proběhlý za 10 minut a navíc třeba potřebují zkopírovat kus kódu, což z videa není možné.

Protože Tomáš Jecha chce předělat v blízké době design VbNetu a hodlá zde používat i Silverlight, napadlo mě udělat přehrávač videa pomocí této technologie, který by nejen zobrazoval video, ale umožňoval ho kdykoliv pozastavit, a na příslušných místech by dovolil podívat zkopírovat zdrojový kód v aktuálně otevřeném souboru.

Abych s tím neměl moc práce, napadlo mě napsat si aplikaci, která by sledovala složku projektu během nahrávání, a při detekci změny souboru (po jeho uložení) by si aktuální verzi souboru zazálohovala a zapsala čas změny. Pak bych nějak tato data automaticky uložil a při přehrávání videa by vždycky ve chvíli uložení souboru vyjel informační panel, kde byste si mohli změněné soubory stáhnout či nechat zobrazit, samozřejmě se zvýrazněnou syntaxí.

Chci znát váš názor, pokud máte nějaký návrh nebo vylepšení, případně si myslíte, že to je zbytečné, určitě to napište do diskuse. Nápadů mám spoustu, ale není čas na jejich realizaci. Snad během září něco stihnu.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Chtěli byste na VbNetu videotutoriály?

rád bych věděl co s toho teda vzniklo.

nebo snad žádný výsledek?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Chtěli byste na VbNetu videotutoriály?

Já si myslim, že by byla nejlepší zlatá střední cesta.

Video a pod ním Zdrojové kody a stručný popis.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Chtěli byste na VbNetu videotutoriály?

Až se objevý první video bylo by dobré to na úvodní stránce dát vědět.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Chtěli byste na VbNetu videotutoriály?

Myslím že je to z několika důvodů naprostá zbytečnost. Jednak je to objem dat co je třeba stáhnout, špatná orientace v záznamu a nakonec se nedá vyhledávat a kopírovat text. Rovněž nelze použít hypertextové odkazy. Cpát sem za každou cenu Silverlight přes jeho sporné využití zde podle mě také není dobrý nápad.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Přiznám se, že Silverlight tlačím na web já a proto i zkusím popsat trochu moje úmysly. Silverlight je technologie, kterou nemá cenu cpát tam, kde není potřeba, s tím musím stoprocentně souhlasit. Pravým důvodem proč jeho využití zvažuji je především rychlejší navigace a prohledávání v rámci procházení článků a diskuzí. AJAX a javascript dokáže sice udělat většinu toho také, ale nenabízí takové možnosti, rychlost a v neposlední řadě grafické zpracování. Nemusíte se mnou souhlasit, ale právě ono grafické zpracování a možné efekty v přiměřené míře zpříjemňují návštěvu webu o hodně.

nahlásit spamnahlásit spam 0 / 2 odpovědětodpovědět

Silverlight či flash jsou pro přehlednost webu více než sporné technologie, které se sice umožňují vyblbnou grafikovi, nicméně (na většině webů) ubíjejí uživatele zbytečnými, zdržujícími a znepřehledňujícími animacemi, různými blikátky a drobnými menu, které nejsou vedle super-cool bomba efektů vidět. Kliknutí v klasické HTML stránce je téměř vždy výrazně rychlejší než klikutí do Flashe/SL a následné přehrání animace.

Nemluvě o tom, že tyto efekty jsou celkem výpočetně náročné, takže 10 takových webů celkem spolehlivě můj dual corový notebook vytíží na 100%.

Není mi jasné, co k prohledávání potřebuji víc než jednoduchý textbox (ideálně s "našeptávačem") a pak přehlednou stránku s výsledky.

Nemusíte se mnou souhlasit, ale právě ono grafické zpracování a možné efekty v přiměřené míře zpříjemňují návštěvu webu o hodně.

Toto slyším poprvé. Podle mých zkušeností a toho, co říkaji lidi kolem mě, je nejdůležitejším kritériem webu jeho přehlednost a rychlost s jakou se dostanu ke kýžené informaci. Neboť na web (většinou) lezu jen proto, abych získal nějakou informaci nebo si něco objednal .... rozhodně ne proto, abych se kochal animacemi a designérskými výstřelky.

Omluvte prosím mé již dnes nemoderní názory někoho, kdo je přesycen dnešní grafickou přeplácaností webu a dalších médií.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Pripájam sa. Naviac by to mohlo byť, ale článok to nenahradí.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Já bych si dovolil nesouhlasit s panem Linhartem a to v poměrně zásadním bodě a ten jest "nelze zkopírovat text".Ano to je sice pravda ale ne v jednom článku pisatel schválně uložil kod jako obrázek aby čtenář byl nucen psát a ne jen kopírovat,navíc není nic jednodužšího než třeba vložit kod pod video.Myslím si že je potřeba aby zejména začátečníci byli nuceni psát a ne kopírovat (vlastní zkušenost).Navíc si myslím že "videotutoriály" by měly přínos okolo otázek "jak se to tam dostalo..., jak tam doklikat toto okno,...kde vlastně najdu tu a tu záložku,.."

Třeba je to jen muj názor ale z pohledu čtenáře, zelenáče, jsem 100% pro.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Já s vámi plně souhlasím.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

No, co se týče orientace ve videozáznamu, video se dá rozdělit na jednotlivé kapitoly o minutách a v každém úseku může být někde pod videem aktuální zdroják. To, že se nebude dát text článku zkopírovat, je v pořádku a žádoucí, aspoň nám ty články nikdo nebude krást, s tím už nepříjemné zkušenosti mám.

Neříkám, že by se jako video dělalo všechno, ale tutoriály pro začátečníky, kdy je důležité, aby čtenáři viděli, kde a kam kliknout.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Chtěli byste na VbNetu videotutoriály?

Je to opravdu hodně dobrý nápad.... Video se mi zdá lepší než text...

Bylo by to super

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Chtěli byste na VbNetu videotutoriály?

Dobrý den,

chtěl bych se krátce vyjádřit k tématu ano nebo ne video tutoriály. Já osobně jsem ne příliš zkušený ASP.NET 'programátor' a některé věci, které jsem hledal na webu se mi líbí když jsou zpracované ve video formátu, některé pouze textově. Mám docela dobré zkušenosti s tutoriály na www.asp.net a i Altair (M.A.Valášek) na svém webu www.aspnet.cz má několik velmi zajímavých videí. Výhodu ve video prezentaci vidím hlavně jak bylo již řečeno v tom, že je více 'vidět' a je tak nějak přitažlivější než suchý textový tutoriál. Videotutoriály opravdu mohou přilákat více nových (začínajících) programátorů a o to (samozřejmě nejen o to) tomuto webu přece jde. Pominu všechnu softwarové a hardwarové požadavky ze strany kdo publikuje i ze strany kdo konzumuje, ale myslím, že by to bylo oživení. Samozřejmě lze určité části prezentace okomentovat i textově a v neposlední řadě poskytnout na závěr i kompletní zdrojový kód probíraného problému.

Toť můj názor. Přeji vše dobré vám i vašemu webu

John

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Chtěli byste na VbNetu videotutoriály?

Já jsem proti videím. Myslím, že důvody už tu rozebrali jiní, článek je prostě nesporně lepší nežli video. Souhlasím s tím, že začátečník by asi video uvítal, aby nedocházelo k dotazům typu "Jak vytvořit novou stránku aspx", ovšem podle mě se video hodí maximálně jako příloha článku.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

No, vzhledem k tomu, že moje odpověď na 99% dotazů o ASP.NET na zdejších fórech je "podívejte se do seriálu o ASP.NET, tam to je", málokdo to udělá, číst desetidílný seriál a vstřeba všechny ty informace není úplně jednoduché a zabere to několik hodin. Třičetiminutové video tohle pěkně a názorně vysvětlí, ukáže, jak se to dělá, má prostě daleko větší vyjadřovací schopnost než text s pár obrázky. K pořádnému pochopení pak slouží článek, to je jasné. Asi jedno video zkusím v dohledné době udělat a uvidí se, jaký to má úspěch.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Chtěli byste na VbNetu videotutoriály?

Já osobně to považuji za krok zpět a to z několika důvodů:

1. Ne vždy si můžu přehrát video se zvukem, zato článek si přečtu vždy

2. Když hledám v článku konkrétní informaci, tak v textu ji mám najitou za minutu kdežto u videa je to podstatně pomalejší.

3. Kvalitní video, kde jsou vidět i detaily je velké, na malém videu zas nejsou vidět detaily a špatně se čte text (např na GUI)

4. K přečtení článku je třeba mnohem méně času než ke zkouknutí videa.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback