XBox 360 a XNA Game Studio 3.0

Tomáš Herceg       23.11.2008       Offtopic, Grafika       10837 zobrazení

Přestože o XNA Frameworku již relativně dlouho v rámci Microsoft Student Partner programu přednáším, až v posledních dnech jsem měl příležitost vyzkoušet, jak věci napsané v XNA běhají na XBoxu. Buď jsem měl XBox a neměl jsem XNA Creators Club Subscription, které je pro spouštění her potřeba, nebo jsem měl předplatné, ale zase ne ten XBox. Teď se sešlo dohromady obojí, takže jsem se konečně ujistil, že XNA funguje velmi pěkně jak na PC, tak i na konzoli.

K čemu jsou XNA Creators Club Community Games?

Před nedávnem Microsoft rozjel službu XNA Creators Club. Zájemci o programování her na XBox si koupí předplatné (za 99$ na rok nebo za 49$ na 4 měsíce) a mohou díky němu publikovat své hry na portálu http://creators.xna.com. Pokud hra bude mít úspěch a komunita ji schválí, bude tato hra distribuována na portál XBox Live, kde si ji budou moci uživatelé přímo z konzolí XBox stáhnout a hrát. Navíc ji můžete nabízet ke koupi za body a když si ji uživatelé budou kupovat, vyplatí Vám Microsoft 70% ze zisku (zbytek si nechá na režii s distribucí atd.).

Přestože XNA je na Windows spíše okrajovější záležitostí (stále na větší hry dominuje DirectX a menší se píší v bůhvíčem, XNA na velké hry není a nikdy nebylo určeno), na XBox 360 to dostává úplně nový rozměr. Velké hry jsou dost drahé a člověk na ně stejně nemá čas (takový Oblivion je, přestože už je starší, naprosto ultimátní zážitek s pěkně propracovaným světem a příběhem, není problém u něj strávit 500 hodin, ale kdo si to může dovolit).

Napsat v XNA jednodušší hříčku nedá moc práce, máte z toho peníze, a lidé ji budou hrát, protože bude velmi pravděpodobně jednoduchá, snadno ovladatelná, a krásně vyplní 20 minut, kdy čekáte na něco a nemá cenu začít nic dělat.

Škoda, že tato služba není zatím dostupná v České republice, ale mám sto chutí najít si trochu čas a napsat pro XBox 360 pár her. Napadá mě jedna, kterou bych si strašně rád zahrál – bývala velmi populární za éry MS-DOSu. Určitě ji znáte taky, byly tam tanky, které po sobě střílely – něco jako Worms, ale kupovaly se tam zbraně a štíty. Jmenovala se myslím Scorched Earth. Kolik hodin jsme u toho strávili těžko spočítat, a na XBoxu jsem ji neviděl.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: XBox 360 a XNA Game Studio 3.0

XNA Game Studio u mne skončilo tím, že byly zastaveny práce na XNA Game Studiu Professional, které mělo mít slibovanou podporu Visual Basicu. Ve verzích 2.0 a 3.0 se sice integruje už i do Standard a lepších verzí, přesto je podporován pouze C#. Takže já i nadále zůstávám u Managed DirectX.

Hra kterou chcete udělat už existuje a přesto že nepochybuju o vašich dovednostech, asi byste neudělal lepší. Jmenuje se to Death Tank.

http://www.snowblindstudios.com/games.ph...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Díky za doporučení, o téhle hře jsem nevěděl. Na samotném napsání není nic tak světoborného, troška té fyziky, jde hlavně o grafické zpracování a to mají udělané pěkně. Jestli jsem to ale dobře pochopil, tak ta hra není ještě vydaná.

Jinak nepodpora VB.NET u XNA je sice problém, ale dá se vyřešit (popis je v prvním díle tutoriálu o XNA zde na webu). Samozřejmě to nepůjde na XBoxu, ale na Windows úplně v pohodě. Každopádně už dlouho orodujeme u XNA teamu, aby VB.NET vzal v potaz, mají to v plánu, ale není to pro ně hlavní priorita.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

se mi zda ze ten death tank je realtime...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback