Windows 7 (Windows Seven)

Tomáš Herceg       10.01.2009       Offtopic       14097 zobrazení

Píšou o tom všichni, určitě se vám to nechce číst, ale pokusím se nepsat to, co se píše všude jinde a soustředím se na věci, které mě zaujaly anebo naopak zklamaly.

Přestože nám na MFF pomalu začíná zkouškové a já bych se měl učit Výrokovou a predikátovou logiku, nainstaloval jsem si betaverzi operačního systému Windows 7. Stáhl jsem ji již včera, oficiálně byla uvedena se zpožděním až dnes (zpoždění bylo kvůli nadměrnému počtu zájemců, download servery byly totálně přetížené).

Nový taskbar

Jistojistě nejvíc viditelnou změnou je přepracovaný taskbar. Zobrazují se v něm jak oblíbené a často používané aplikace, které si tam můžete sami jednoduše přišpendlit, tak i aktuálně spuštěné programy. Vše je smícháno dohromady, což může působit trochu nezvykle, ale při práci mi to nijak zásadně nevadilo. Spuštěné aplikace se dají konečně přerovnávat, tohle bylo starším verzím Windows často vytýkáno. To, jestli je progam spuštěn, nebo jestli je to jen zástupce, poznáte snadno podle toho, jestli má nebo nemá rámeček.

Nový taskbar

Když na spuštěný program najedete, ukáže se náhled okna. To už bylo ve Windows Vista a říkáte si, že to asi nebude nic nového. Nové API ale aplikacím umožňuje, aby si to, co se zobrazí, mohly nějak přizpůsobit.

Typicky když najedu na Internet Explorer 8 (o tom víc dále), neukáže se náhled okna, ale náhled jednotlivých záložek, které v něm mám otevřené. To je velmi pěkná a užitečná věc, pracujete třeba s jednou aplikací a pak si vzpomenete, že se chcete podívat na Internet a že tu záložku máte otevřenou, takže ji vyberete jedním kliknutím pomocí taskbaru a vyberete ji podle náhledu, nemusíte vzpomínat, jak že se jmenovala.

Seznam tabů v okně IE

Super je, že když na náhled otevřené záložky najedu, ihned se zobrazí velké okno Exploreru, kde danou stránku vidím celou. Když tedy budu programovat a potřebuji se na stránce jen na něco podívat, jednoduše na ni najedu myší, přečtu si, co chci, a pak odjedu zase pryč (Explorer se opět schová a objeví se mi okno, které jsem měl předtím). Velmi praktické a návykové. Je to takhle u všech oken – když najedete na náhled, okno se ihned ukáže, takže se do něj můžete podívat. Jakmile myší náhled opustíte, okno zmizí a máte tam to, co předtím

Když na položku Internet Explorer v taskbaru kliknu pravým tlačítkem, zobrazí se mi pár užitečných voleb – můžu například rychle otevřít stránku z historie. Ve Windows Media Playeru můžete jednoduše přepínat další písničky. Nevím, používám spíš speciální klávesy na klávesnici nebo jsem měl zapnutou integraci WMP do taskbaru, takže tlačítka byla k dispozici přímo na panelu. Tohle je o trochu pomalejší, ale určitě se najdou i další aplikace, které to budou umět využít a bude se to hodit.

Historie záložek Pauza a další písnička v Media Playeru

Oznamovací oblast doznala také jistých změn, když najedu do dolního pravého rohu, všechna okna dočasně zmizí a je vidět celá pracovní plocha. Jakmile odjedu, okna se zase objeví.

Oznamovací oblast 

K čemu je to dobré? Ve Windows Vista se mi moc líbil Sidebar. Většina gadgetů byla nepoužitelná, zbytečně zpomalovala atd., našly se ale i promakané – stav a vytížení sítě, kalendář, hodiny, úkoly a kalendář z Outlooku. Klasický Sidebar bohužel ve Windows 7 není, gadgety máte rozházené přímo na ploše. Díky tomuto je můžete rychle zobrazit. Zatím jsem nezkoumal, jestli se dá zapnout klasický starý sidebar, zkrátka aby gadgety byly na boku jako dřív, ale tohle se dá také použít. Klávesová zkratka WinKey+mezerník schová všechna okna a gadgety ukáže.

Ukazatel průběhu operace

Pokud nějaká aplikace provádí časově náročnou operaci, ukazatel průběhu se zobrazí v taskbaru, nemusíte tedy pořád kontrolovat, jestli to už je, nebo ještě ne. Fantastická věc.

Práce s okny

Nemohu použít jiné slovo než WOW. Pokud okno chytnete a přetáhnete k hornímu okraji, maximalizuje se. Pokud okno přetáhnete napravo nebo nalevo, zvětší/zmenší se na polovinu šířky obrazovky. Perfektní je, že i maximalizovanou aplikaci čapnete za titulkový pruh a přetáhnete jinam. To mě štvalo, když jsem měl dva monitory a chtěl si na druhém pustit film. Přehrávač se mi otevřel maximalizovaný na prvním monitoru, takže jsem ho musel zmenšit, přetáhnout na druhou obrazovku a znovu maximalizovat. Ve Windows 7 stačí jen přetáhnout z jednoho monitoru na druhý a je to.

Další zajímavou funkcí je, že když s oknem zatřepete, tak se ostatní okna minimalizují. K čemu to je netuším, asi aby okolní okna nepřekážela, ale nedovedu si představit, kdy bych to potřeboval.

Nabídka Start

První, co mě v Nabídce Start zaujalo, je opravdu rychlé hledání. Ve Windows Vista chvíli trvá, než hledátko najde to, co chcete, ve Windows 7 je znatelně rychlejší. Navíc hledá i lepší výsledky, líbí se mi třeba pořádné prohledávání ovládacích panelů. Windows Vista sice v Ovládacích panelech hledá, ale najde jen hlavní položky.

Nejrychlejší způsob spouštění aplikace je prostě zmáčknout Winkey a napsat prvních pár písmen z názvu aplikace.

Nabídka Start Nabídka Start

Aplikace navíc mohou nadefinovat nějaké dodatečné akce, které se v nabídce Start zobrazí. Třeba Messenger tam zpřístupní své menu s běžnými úkoly, Media Center ukáže seznam posledních nahraných pořadů, Live Writer seznam naposledy otevřených příspěvků atd.

Internet Explorer 8

Nový prohlížeč Internet Explorer 8, který si v betaverzi můžete stáhnout i pro Windows XP a Vista, má pár nových vychytávek. Kromě lepší podpory CSS, nových funkcí v Javascriptu a implementaci nových technologií nabízí třeba InPrivate Browsing (režim, kdy prohlížeč neukládá do cache nic, žádné osobní údaje atd., ideální do kaváren nebo do školy, kde nechci, aby po mě zůstala hesla do webmailu), lepší stabilitu (každá záložka je samostatný proces, když spadne jedna, neohrozí ostatní; zatím mi ale žádná nespadla), WebSlices (pokud to stránka podporuje, můžete si na ní vybrat nějakou často aktualizovanou část a nechat si v horním panelu zobrazovat jen ji) atd. Zatím to má naimplementované jen pár webů, mj. třeba Seznam.

WebSlice - kliknutím na zelenou ikonku se začnou sledovat aktualizace

 Část stránky pak můžete zobrazit z panelu odkazů

Další podporovanou funkcí jsou třeba akcelerátory atd., je toho hodně a vydalo by to na samostatný článek. Co mě ale štve, že IE stále neumí gesta myši a podobné věci, k tomu musíte mít třeba plugin IE7Pro (funguje i na IE8, jen ten jejich pochybný download manager padá). Lepší použít prográmek StrokeIt, který gesta zapne pro celý systém (ono se to občas hodí, když máte zrovna v ruce myš).

Windows Media Center

Spousty malých, ale příjemných změn, se dočkal Windows Media Center. Je tomu už dávno, co jsem si pořídil TV kartu (s digitálním i analogovým příjmem) a ve Vistě mě štvalo, že se dá naladit buď na jen digitál, nebo jen na analog. Když jsem si ji přivezl domů, musel jsem to přelaďovat, bylo s tím prostě moc sena. V nové verzi už konečně umí naladit jak digitální, tak i analogové programy.

Nových vylepšení je tam víc, umí to konečně i programy v HD rozlišení, které mi na Vistě též nešly.

 Windows Media Center

Celý Media Center je velmi dobrý produkt a má pěkný koncept. Kdysi jsem si na něj stěžoval, ale verze TV Pack 2008 a nyní tato ve Windows 7 vyplnila všechny moje požadavky na to, co by to mělo umět. Když si chci nechat nahrávat nějaký seriál, Media Center si sám najde podle TV programu, kdy ho vysílají, pokud počítač v tu dobu spí, probudí ho, aby pořad nahrál (dobré je dát si pozor, abyste neměli nahrávání, když jste v mimo domov, notebook se sám vzbudí a smaží se v batohu; Media Center je určen spíš na stolní počítače, kde tohle nehrozí).

Sledování prostředků

Vylepšena byla také aplikace Sledování prostředků, ve Windows Vista byla docela hezká a teď je ještě lepší.

Spotřeba paměti

Rychlost a výkon systému

Jestli je Windows 7 rychlejší než Windows Vista, jak všude píší, to nevím (a nechápu, jak to můžou vědět oni, za tak krátkou dobu se to poznat nedá). Asi o trochu rychlejší bude, ale to se 1 den po instalaci určitě nedá říct. Vista je pár dní po instalaci také daleko rychlejší než po roce používání. Rozhodně ale Windows 7 bere méně paměti, teď konkrétně mám spuštěnou spoustu aplikací a mám kolem 50% použité fyzické paměti, což je daleko méně než na Windows Vista hned po startu. Na Windows Vista běžně jádro zabíralo přes 300 MB paměti, na Windows 7 bere asi tak o 100 MB méně, což je jistě dobré znamení. S většinou procesů je to stejně, berou míň paměti. Jinak porovnávám 64-bitovou verzi s 64-bitovou verzí, aby bylo jasno. Na 32 bitech je spotřeba paměti o dost menší.

Tohle srovnání není úplně košer, Vista i Windows 7 si alokují spoustu paměti, kterou samy nepotřebují, ale rychle ji pak předají aplikacím, které ji využijí. Celkově mi systém přijde svižnější, ale ještě tam nemám nainstalované všechny aplikace, takže těžko říct.

Jak dlouho trvá hibernace jsem také zatím nezkoušel (zkusím dnes v noci), na Windows Vista trvalo uspání do úsporného režimu asi 10 sekund a probuzení asi 4, na Windows 7 je uspání 8 sekund a probuzení 1. Ale říkám – nemám tam všechny aplikace a zdržovátka, takže nevím. Hibernace na Windows Vista mi vždycky trvala tak minutu, poslední dobou se ale počítač někdy hibernoval asi 10 minut. Čím to bylo, nevím, nepodařilo se mi to zjistit.

Další věci

Mnoha vylepšení se dočkaly některé známé aplikace, např. Malování, Kalkulačka nebo Wordpad.

 Přepracované Malování

Některé nastavovací okna mají také spoustu nových vlastností, konečně se dá nastavit přímo v systému, který monitor má být primární a jestli se má obraz klonovat, nebo ne. Ve Windows Vista to šlo taky, když jste připojili druhý monitor, systém se většinou zeptal, co má dělat, ale problém je v tom slově většinou. Někdy se to okno prostě neobjevilo a co potom? Ve Windows 7 je to jednoduše dostupné nastavení.

Správa monitorů

Poměrně hezké je také okno s možnostmi přizpůsobení vzhledu. Navíc systém umožňuje automaticky každých několik minut měnit tapetu na ploše, stačí vybrat pár souborů, které se mají střídat. Je to maličkost, ale potěší.

Přizpůsobení vzhledu

Co mě štve nebo chybí?

Musím říct, že celkově mám z Windows 7 dobrý pocit. Ale abych jen nechválil a nebyl nařčen z toho, že jsem nekritický, je pár věcí, které by mohly být lepší.

V systému chybí některé aplikace, jako třeba Fotogalerie, Windows Mail atd. Chápu, že je to kvůli idiotské Evropské unii, která nemá z čeho rozhazovat peníze za blbosti a tuny byrokracie, a tak dojí úspěšné komerční firmy, protože ty mají peněz dost. Aby operační systém neměl správce fotografií nebo e-mailového klienta, to je dost blbé.

Windows Live Fotogalerie - musíte si ji stáhnout, v systému není

V Nabídce Start je odkaz na stažení sady Windows Live Essentials, kterou doporučuji i pro Windows XP nebo Windows Vista (stahujte na http://download.live.com). Tato sada obsahuje programy Windows Live Fotogalerie (výborný správce fotek s jednoduchými možnostmi jejich úprav, děláním panoramat atd.; pro profesionální fotografy to samozřejmě není, ale pokud chcete nějak uspořádat rodinné fotky, je to ideální nástroj), Windows Live Writer, Windows Live Mail (nástupce Outlook Expressu, značně vylepšený, umí třeba RSS feedy) a pár dalších věcí. Stažením této sady se potřebné aplikace do Windows 7 doinstalují.

Aplikace, které nejsou spuštěné a jsou jen přišpendlené na panelu, jako zástupci, se často zamíchají mezi aplikace spuštěné. Takže máte třeba spuštěnou jednu aplikaci, pak dva zástupce, a pak další spuštěné aplikace. Očekával bych, že přišpendlené aplikace budou nalevo a spuštěné napravo, a ne, že se to smíchá. Dále když najedete na tlačítko Start, objeví se kolem něj takový hnusný barevný okraj, ten by také mohli zlepšit. Jinak taskbar je standardně nastaven tak, že zobrazuje jen ikony aplikací a ne názvy, já jsem si zapnul, že když je programů málo, chci i názvy, a až když mám aplikací hodně, položky se uskromní a ukážou jen ikonky. Jinak panel je trochu vyšší, mě to na 1920x1200 nevadí, ale na nižším rozlišení bych si ho asi zmenšil (jde to udělat v okně s nastavením).

Další věc, která mě štve ve Windows už hezky dlouho a o které jsem doufal, že bude v sedmičkách vyřešená, je rozházení ikon při změně rozlišení. Nechápu, že je ještě nenapadlo tento problém odstranit, stačily by 2 položky v menu – uložit rozložení ikon a obnovit rozložení ikon. Reportoval jsem to jako nedostatek, doufám, že nás bude víc takových, aby to tam dodělali. I když moc si od toho neslibuji.

Nedostatků by se našlo určitě víc, ale zas tak dlouho Windows 7 nemám a snažím se neodsuzovat věci na první pohled, třeba si na ně zvyknu a ukáže se, že nejsou zas až tak špatné.

Celkový dojem

Musím říct, že Windows 7 se povedl. Je to předělaná a přebarvená Vista, ale lidé to ocení víc, změny jsou víc vidět. Je ale nutné si uvědomit, že všechny nové technologie jako Aero atd. přinesla Vista, sedmičky je jen využívají. Mě osobně se design líbí, animace jsou líbivé, ale nezdržují při práci a nerozptylují pozornost, mnoho vylepšení při práci s okny napomáhá vyšší produktivitě, celkově je to příjemné a produktivní prostředí.

Hodně lidí bude tvrdit, že když má takovéhle omalovánky, že nemůže pracovat tak produktivně, jako ten, kdo má vzhled z Windows 98, anebo ještě lépe dělá v konzoli v textovém režimu, ale to je nesmysl. Konzole se hodí pouze na určitý druh věcí a Windows 7 mají zabudovaný Windows PowerShell, což je mimochodem nejlepší konzole, se kterou jsem kdy pracoval. Produktivita práce na Windows je obecně velmi vysoká, efekty jsou hezké, ale nezdržují.

Vzhledem k tomu, že Windows Vista je tady již dlouho a ovladače i aplikace jsou z 99% opravené tak, aby fungovaly, nebudou na Windows 7 téměř žádné problémy s kompatibilitou. Mě fungovaly všechny aplikace a všechny ovladače si systém našel sám, případně doinstaloval přes Windows Update.

Příkladně na Windows Vista musím používat pro svoji grafickou kartu Mobility Radeon X1900 ovladače od ATI. Problém je v tom, že ATI neumí psát software, ty ovladače jsou strašný bast - zlobí při připojování k externímu monitoru, občas hází bluescreeny při startu systému, pokud mám zapnutý externí monitor i notebookový displej, obraz občas poskakuje a na určitých odstínech šedé problikávají zelené pixely (někdy).

Na Windows 7 se mi ovladače nainstalovaly přes Windows Update a fungují perfektně, žádné problémy, ovladače na grafickou kartu od Microsoftu utáhnou dva monitory na rozlišení 1920x1200, žádné problikávání zelených pixelů, prostě paráda. ATI bych zakázal, jsou to diletanti.

Systém je dost podobný Windows Vista, změn je tam opravdu hodně. Pokud máte Windows Vista, měnit nemusíte, je tam sice spousta vylepšení, ale není to až tak dramatické. Pokud máte Windows XP, rozhodně při koupi nového počítače doporučuji vzít i Windows 7, až bude vydán. Pár dní potrvá, než si zvyknete, ale nakonec opravdu nebudete litovat. Je pravda, že všem se nový design nemusí líbit, ale když to člověk srovná s “infantilním” vzhledem Windows XP z roku 2001, ten pokrok je opravdu znát.

Všechny efekty jsou hardwarově akcelerované, takže argument, že to zpomaluje, je naprostý nesmysl. Animace jsou rychlé, takže nemusíte vteřinu čekat, než se okénko přesune a přeroluje. Vzhled rozhodně není všechno, ale příjemné prostředí je příjemné prostředí - je lepší pracovat v kanceláři, kde z okna vidíte louky a lesy, než tam, kde z okna vidíte skládku nebo ucpanou magistrálu.

Celkově jsou Windows 7 výborný systém, ono také není divu, i Windows Vista je výborný systém. Je tam pár much, ale kde nejsou?

 

hodnocení článku

2 bodů / 2 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Windows 7 (Windows Seven)

Dobrý deň chcel by som sa spýtať kde sa dá Windows 7 stiahnúť

a tiež či mi nato bude stačiť môj notebook neviem aký mám procesor ale dakedy minulého roku som na ňom mal vistu a až na to že som tam nemohol zapnúť Aero tak to išlo celkom dobre akurát hry išli pomaly možno mám procesor 2 GHz ale naisto to neviem RAM mám 512 MB a harddisk mám 60 GB.Neviem, či mi bude taký notebook stačiť na Windows 7 a tiež by ma veľmi zaujímalo kde to mám stiahnúť tak že v tom nebude žiadný vírus ani nič nežiadúce.A ešte v poslednej dobe mám menšie problémy s tým notebookom začalo sa to tým že pri načítavaní windowsu sa mi to resetovalo tak som to skúsil preinštalovať ale podarilo sa mi to až možno na 5. krát a s tým že harddisk som naformátoval cez linux a aj teraz sa mi to veľmi pomaly zapína a vždy asi tak pol minúty po tom čo sa objaví hlavný panel mi vyjde okno oznamujúce že program Generic Host Process for Win32 Services sa z neviem akého dôvodu vypol a zaujímalo by ma čím to môže byť lebo windows som už inštaloval niekoľkokrát ale nikdy mi to nerobilo také problémy.Mám tam aj celý čas som tam mal windows xp lebo z vistou nemám zrovna najlepšie skúsenosti, pretože hry sú tam pomalé a zaberá to veľa pamäte RAM, jednoducho podľa mňa je vista určená pre novšie počítače.

Ak sa vám niečo na mojom príspevku nepáči, tak sa ospravedlňujem ale neviem o ničom zlom čo som napísal akurát niekomu by mohlo vadiť že píšem po slovensky ale je to kvôli tomu, že po česky neviem až tak dobre.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Na 512MB RAM nemá smysl zkoušet instalovat ani Windows Vista, ani Windows 7. Počítače s 512MB RAM se prodávaly před šesti lety, dnes je běžné minimum 2GB. To už na Windows Wista a Windows 7 stačí.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

Ano chápem že na tom notebooku mi windows 7 pôjde pomaly ale aj by som to chcel vyskúšať, a aj teraz mi windows xp robí neviem prečo od nového roku také nezmysly že radšej budem mať počítač trochu pomalší, než by mi tam nič nešlo poriadne.Chcel by som vás teda poprosiť, aby ste mi povedal, že kde sa dá windows 7 stiahnúť.

Mimochodom by ma dosť zaujímalo niečo o frame droppingu.Chcel by som naprogramovať zopár hier, ale neviem akým spôsobom sa dá docieliť to, aby tá hra išla na akomkoľvek počítači rovnako rýchlo a pri prekresľovaní treba vypočítať rýchlosť v pixeloch za čas, ktorý vyžaduje jedno prekreslenie, lenže ten čas, za ktorý to počítač stihne, sa mení aj časom, aj tým, o aký počítač ide(rýchlosť procesora, veľkosť RAM) a teda ak do programu napevno zadám, že napríklad nejaká guľôčka sa pri každom prekreslení posunie o 10 pixelov tak na mojom počítači by možno "prešla" cez celú obrazovku za sekundu, ale na rýchlejšom za desatinu sekundy a v tom je ten problém.Ja by som skôr potreboval nejak vypočítať, o koľko pixelov sa má pri prekresľovaní posunúť, keď za sekundu má prejsť 1200 pixelov.A neviem, či mám pravdu, ale myslím, že v tom by mi pomohol práve ten frame dropping.Ibaže neviem presne ako sa to robí v programoch, a bez toho nemôžem urobiť žiadnu poriadnu hru, lebo raz by to išlo tak pomaly, že by som sa nudil pri tej hre, a inokedy by som nestíhal robiť to, čo je cieľom tej hry.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Odkazy na stažení Windows 7 najdete na Googlu, ale opakuji vám, že na 512MB to nemá cenu instalovat. Až Windws 7 vyjdou, kupte si nový počítač.

Framedropping je off topic, pro podobné dotazy založte nové otázky ve fóru. Obecně na tom není nic těžkého, stačí si nějak měřit, kolik milisekund trvalo poslední vykreslení, a podle toho spočítat, o kolik co posunout, stačí rychlost v pixelech za sekundu vydělit 1000 a vynásobit počtem milisekund, kolik zabralo vykreslení posledního snímku.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Ďakujem.A keď ide o nový počítač, tak nad tím som už rozmýšľal, ale rodičia mi stále vravia len toľko, že nemajú peniaze a že nový dostanem dakedy o 2 roky.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

ve virtualboxu jsem ho dostatečně rozběhal i z ramkou 300 něco

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Zde bych si dovolil mírně nesouhlasit. Nainstaloval jsem je na 512MB, celeron 1300MHz, 80Gb disk a radeon 9250. A běhá to docela slušně - samozřejmě bez aera. S ovladači nebyly kupodivu žádné problemy.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

No, troufám si tvrdit, že na téhle konfiguraci ten systém "neběží", ale jenom "jde". Na takovýhle počítač prostě Windows Vista a Windows 7 nepatří, na hraní to ještě jde, ale na práci je to naprosto nepoužitelné.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Sice tu je uz mrtvo po 3 mesiacoch, ale dovolil by som si nesuhlasit s vasim unahlenym a jednostrannym nazorom ohladom slabeho pocitaca a systemu Seven. Hlavnou ulohou pocas 3 rokov vyvoja seven bola je optimalizacia vykonu, a zvysenie efektivity pri praci.

Vista na 2.6 GHz Bartone(AMD Athlon), 1GB ram, GF 7600GS, Sata1 250GB disk, cista instalacia pocas 4tyzdnov -> potom sup naspat do XP:

- proces desktop window manager (DWM) bral vkuse 1-5% vykonu procesora (castejsie 5, po SP1 castejsie asi 2). Pri hybani cool aero oknami bral wdm aj cez 15% (castejsie 14)- vraj renderovane grafikou :-)

- proces explorer 0-1% vykonu procesora (castejsie 1)

- pamate zozrala 800MB. Ano viem, ze niektore casti pamate su vo Viste prednacitane dopredu a v pripade nutnosti aj prepisatelne, ale vacsinu z nich odswapuje ako znovunacitatelne data a hned po uvolneni pamati(ukonceni hry, photoshopu a pod.) ich docitava naspat. Len same srotenie disku na pozadi.

- disk stale cosi vykonaval a len obcas sa vypol (mal nastavenu necinnost 20min)

- po spusteni bola Vista pouzitelna az po nacitani vsetkych programov

Seven:

- DWM 0-1% (castejsie 0), pri pohybe oknom okolo 4-8 (castejsie 7)

- proces explorer 0-1% (takmer stale 0)

- pamate zozere 550-600MB - pritom sa ovela rychlejsie spustaju rozne programy a aj po vypnuti hry su rychlo pouzitelne (pri pc s 512 RAM pouzil len 350MB a pri vacsich programoch bolo poznat mierne spomalenie, mensie bezali rovnako, museli byt ale vypnute niektore systemove sluzby)

- system je pouzitelny okamzite po nabehnuti plochy, kde este nie su docitane programy

- disk zrazu nesroti, uz len obcas a kratko. Disk sa uz aj vypina.

- jedna modra obrazovka po 4 tyzdnoch uptime-u, len tak znicoho nic

- par krat padla ta nova lista, ale tu som cez Run... hned nahodil

Staci pohladat po forach a ti, co si Seven nainstalovali na stroje, na ktorych sa Vista vliekla (512MB ram a okolo 2 GHz procesor), tak Seven bezal svizne porovnatelne s XP. Tie optimalizacie robili hlavne koli spotrebe a vydrzi Netbookov, roznych mobilnych zariadeni, pretoze tam Vista zlyhala na plnej ciare. A tiez aby im linux nevyfukol niektoru oblast trhu a mali tak stale pod kontrolou vacsinovy podiel trhu v jednotlivych oblastiach.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Windows 7 (Windows Seven)

Betu sem zkoušel a velice mě potěšila. Jsem rozhodnutý až W7 vyjde koupit a konečně přejít z XP SP3 :-).

Jediná moje otázka je jestli někdo neví jestli bude konečně nabízena krabicová verze home premium s 64 bitovou verzí. Všechny edice visty jsou nabízeny v 64bitech kromě home premium, která by pro mě měla jedniná význam.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Dovolím si umístit také své poznatky a názory. W7 mi na 1.6Ghz a 1GB RAM jde perfektně, a to myslím opravdu, udivilo mne to jelikoš vista nešla zdaleka tak dobře jako w7, jediný IE mne zklamal jelikoš mi sebral 90% CPU při 2 zaloškach ovšem pouze při prvnim spuštění. Mám i dotaz a to: w7 jsem si registroval, do kdy je registrace platná? Čekal jsem mail od microsoftu ale marně,poslednídobou mi mail krapet pokulhává. Děkuji

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Windows 7 (Windows Seven)

Jeden malý postřeh - když se podívám ve Windows7 a IE 8 na stránku .aspx, kde jsem vytvořit menu, nerozbalí se mi podmenu - jako by tam nic nebylo. V jiných prohlížečích se to chová dobře. Je to chyba IE 8 nebo souběh s Windows7 ? Má někdo podobnou zkušenost? Jak to napravit?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Těžko říct, zkuste zapnout režim kompatibility s IE7 nebo do stránky přidat meta značku, která ho zapne automaticky.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Díky, zapnutí Compatibility View pomohlo. S tou meta značkou si ale rady nevím a bylo by asi lepší to mít ošetřené takto přímo. Zkusím někde pohledat a naučit se.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Windows 7 (Windows Seven)

Co se to stalo s Malováním?? :(

Jinak, chtěl bych se zeptat jak vypadá defragmentace disku? Jestli stejně jako ve Vistách, nebo jestli se tam něco "hejbe" jako v XP a starších. Jsou to blbosti, ale zajímalo by mě to.

Díky.

PS.: Pěkný článek. Nestáším ty lidi jak píšou "Wokna, co to je za brak, Linux 4ever". A sami maj nainstalovaný nelegální XPčka, protože Vista není ještě "Cool"...

Ovšem, každej má právo volby. A věřím že i Linux je dobrej OS. Já mám akorát hodinovou zkušenost s Ubuntu :)

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Windows 7 (Windows Seven)

"Aby operační systém neměl správce fotografií nebo e-mailového klienta, to je dost blbé. "

nejen tohle me nadzvedlo. OS ma umet co mu bylo urceno a ne sebou tahat spoustu zbytecnosti. No jo, normalni lidi by bez nich ani neotevreli svuj mail na nejmenovanem webu ze? ach jo

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Nevím, co je na tom tak nadzvedávajícího. Základní e-mailový klient by v systému podle mě být měl. Jasně, profesionál si tam stejně nainstaluje Outlook. Podívejte se na kteroukoliv distribuci linuxu, je tam milion aplikací. Operační systémy již asi tak 15 let nejsou jenom jádro, jde o aplikace a prostě celkovou výbavu a nástroje pro základní práci.

Dál nevím, na co narážíte slovním spojením nejmenovaný web, webmail mají snad úplně všude.

Ale nechápu, proč by tam mailový klient neměl být, ve všech předchozích verzích byl a kdekdo ho používal. Nikdo s tím (kromě EU) neměl problém, když se vestavěná aplikace někomu nelíbila, prostě si stáhnul a nainstaloval jinou. Výrobci aut vám také s autem prodají i rádio, rezervu atd., je to jednodušší, než když to budete muset shánět zvlášť. Pokud chcete rádio lepší a nestačí vám to dodané, tak to teprve řešíte.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

No ono jde spíš o to, že to v tom systému prostě je a nejde to korektním postupem vykopat pryč. Mě nejvíc vadí, když musím chtě nechtě mít v systému více stejných aplikací jen proto, že ta z Windows je k ničemu a nejde odstranit. Vůbec by mi nevadil systém, kde by kromě jádra, nejdůležitějších služeb a nějakého základního uživatelského rozhraní nebylo vůbec nic. Touto cestou se vydal například Windows Fundamentals for Legacy PCs, bohužel tato verze Windows není dostupná pro běžné uživatele...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Možná by se mohli inspirovat u konkurence ... když instaluju debian (např.) tak se mě při instalaci ukáže jednoduché rozklikávátko, kde si můžu zaškrtnout, které skupiny balíků chci nainstalovat, je jich tam asi 8 s tím, že defaultně je tam zaškrtlý akorít Desktop, který nainstaluje kupu softwaru pro běžné uživatele. Protože Linux používám na serverech většinou, tak Desktop odškrtnu (maximálně zaškrtnu věci jako http server atd. podle toho, co zrovna chci). A když nemám zaškrtlé nic, tak se mi nainstaluje čistý systém s coreutils, pár základníma utilitama a balíčkovacím systémem. To celé žere málo místa na disku a po startu do 50MB RAM (typicky třeba 20-30MB) a já si tam apt-getem snadno natahám potřebné aplikace. Proč sakra tohle nejde udělat i na Windows? Chápu, že k Windows GUI patří, takže úplně čistá instalace nepřichází v úvahu, ale proč nejde nainstalovat systém, kde je jen explorer.exe, nastavovátka, IE, pár systémových utilit ... a to je vše. Zbytek si už dotáhnu sám nebo explicitně povolím. Když tenhle komfort dopřávají adminům na serverech, proč ne i uživatelům? Odpověď je jasná ... marketing, neboť o prachy jde až v první řadě.

Ale jinak se W7 těším, mám je sice jen virtualizovaně (náhoda je vůl a nějaká chyba mi zadělá na problémy ... sice se to někde odladit musí, ale ne na mém produkčním stroji:)), ale i tak jsou celkem rychlé a obsahují dost zajímavých featurek

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

To by měl bejt systém úplně prázdnej? To bych chtěl vidět lidi, kteří počítačům zas tak moc nerozumí, jak by koukali, kdyby pomale viděli počítač poprvý a koukali by na prázdnou plochu a celej systém prázdnej. Je pravda že si každej stejně nainstaluje co potřebuje, ale já bych řekl že je taková jakoby slušnost k systému přidat alespoň základní aplikace, jako je emailový klient. Navíc který webmail má inteligentní prostředí? Jestli myslíte Seznam tak na to rychle zapomeňte. Nevim, ale pro mě je rozhodně rychlejší spustit Windows live Mail a počket si chvilku než stáhne emaily, a né jak trotl spouštět prohlížeč, jít na seznam, tam zadávat jméno a heslo a pak teprve přečíst emaily. Je teda pravda, že ty standartní windows aplikace jako je windows mail, windows fotogalerie jsou k ničemu, taky je nepoužívám. Mnohem lepší by bylo kdyby tam byly předinstalované aplikace Live, ty jsou vpodstatě stejné, akorát mají více funkcí. A kdo to tam nechce, je pro něj jednodušší to odinstalovat než pro toho co s tim neumí to tam nainstalovat.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ano, měla by být možnost nechat si systém nainstalovat "úplně prázdnej" v rámci pokročilé instalace... Pro běžné uživatele možnost expresní instalace jako to bylo doposud.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Windows 7 (Windows Seven)

Zajímalo by mne, zda-li instalace nových Windows bude ve finální verzi konečně umožňovat vybrat součásti které chci instalovat a které ne, nebo jestli bude opět vše při starém a nainstaluje se tuna hnoje který vživotě nebudu potřebovat...

nahlásit spamnahlásit spam 4 / 4 odpovědětodpovědět

No, spousta věcí, která ve Vistě byla, v sedmičkách nebude, např. již zmiňovaná fotogalerie, Windows Mail atd. Ale podle mě to zvolit nepůjde. Nainstalují se standardní součásti a případně je můžete v ovládacích panelech odebrat, anebo naopak přidat ty, které tam chcete (třeba IIS se hodí).

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Já bych si ideální instalaci Windows představoval něco jako zjednodušený Platform Builder z Windows XP Embedded, ale toho se asi nikdy nedočkáme...

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Microsoft se snaží držet snadné instalace, pokud k systému přijde uživatel, který ho moc nezná a neví co na co je, tak může být zmatený (vycházím ze zkušenosti s linuxem, kde jsem opravdu nevěděl na co je těch 200 volitelných utilitek, ani jestli je někdy budu potřeboval). Ale možná by volba pokročilé instalace nebyla na škodu.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Pokročilá instalace by se určitě hodila, je pravda, že ve Vistě je pár aplikací (třeba DVD Maker, Windows Mail atd.), které jsem nikdy nepoužil, ale těch pár MB na disku mě nezabije, jsem moc líný na to to řešit.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Vzhledem k rychlosti instalace a velikostí dnešních disků bych to také neřešil. Navíc nikdy nevíš jestli se program bude hodit. DVD Maker jsem třeba využil jen jednou v naprosto nepravděpodobné situaci, ale usnadnil mi hodně času a práce.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback