Certifikace 70-536 – moje postřehy a zkušenosti

Tomáš Herceg       20.02.2009       Offtopic       12710 zobrazení

Posledních 5 dní jsem nedělal nic jiného, než se učil na certifikaci 70-536 (.NET Framework 2.0 - Application Development Foundation). Jedná se o certifikaci základních znalostí a přehledu o .NET Frameworku. Vzhledem k tomu, že jsem na Internetu o této zkoušce našel v češtině jen asi dva postřehy, přidám se i já se svou troškou do mlýna.

Je pravda, že jsem tento typ zkoušek a certifikací nikdy neměl moc rád a neměl jsem motivaci jej podstupovat, i když poslední 3 roky jsem si říkal, že bych si nějakou mohl udělat. Samozřejmě vždycky se to odložilo na neurčito, až teď mě k tomu víceméně donutily okolnosti.

Co se týče přípravy, docela jsem to odfláknul s tím, že s .NET frameworkem mám dlouholeté praktické zkušenosti, ukázalo se ale, že to nestačí. Pečlivě jsem si prostudoval oficiální publikaci Microsoft Self-Paced Training Kit pro tuto zkoušku, kde jsem se dozvěděl spoustu věcí, které jsem neznal, protože jsem je nikdy na nic nepotřeboval. Co je ke zkoušce potřeba umět? Detailní popis je na webu Microsoftu, tohle je jenom seznam kapitol, které jsou v knize. Kniha

 1. Základní znalosti (hodnotové a referenční typy, syntaxe C# resp. VB.NET, konverze datových typů)
 2. IO (filesystém, IsolatedStorage, streamy)
 3. Práce s textem (kódování, regulární výrazy)
 4. Kolekce a generika
 5. Serializace (binární, SOAP, XML)
 6. Grafika (GDI+)
 7. Vlákna (Thread, ThreadPool, synchronizační primitiva – Monitor, Mutex, Semaphore, AutoResetEvent, ManualResetEvent, asynchronní volání)
 8. Aplikační domény a služby (AppDomain, Windows Services)
 9. Instalace a konfigurace aplikací (ConfigurationManager, Installer, ConfigurationSection)
 10. Instrumentation (práce s EventLogem, Debug a Trace, PerformanceCountery, WMI)
 11. Zabezpečení aplikací (Code Access Security)
 12. Zabezpečení dat (autentizace a autorizace, ACL, šifrování)
 13. Interoperation (používání COM objektů, ComVisible, P/Invoke)
 14. Reflection (Assembly atributy, Reflection obecně, Reflection.Emit)
 15. Mailování
 16. Lokalizace a národní prostředí

Jednotlivé kapitoly jsou probírány relativně do hloubky, některé by ale mohly býti detailnější, jiné zase zbytečně nutí člověka pamatovat si věci, které mu stejně poradí IntelliSense ve Visual Studiu.

Za sebe můžu říct, že jsem neměl problém s kapitolami 1-7 a 13-16, protože to jsou věci, které v praxi používám velice často. Ale třeba s aplikačními doménami jsem nikdy nepracoval (jenom jsem věděl, že existují), to samé s Code Access Security. Díky této zkoušce jsem se tedy potřebné věci naučil, abych je zase zanedlouho zapomněl, protože nemyslím, že je v dohledné době budu potřebovat. Ale určitě jsem za to rád, člověk má hned větší přehled.

Na zkoušku máte něco přes 3 hodiny, je 40 otázek (většinou vybíráte jednu z několika možností, někdy je možností více, a párkrát máte asi 7 položek s popisem nějakých činností a máte z nich vybrat 3 a určit pořadí, v jakém se mají udělat, abyste dosáhli toho, co chce zadání). Obecně otázky nejsou těžké, je to hodně o zapamatování názvů tříd a funkcí, což mi trochu vadilo. Většina otázek bylo jednoduchých (většinou se jelo vylučovací metodou, pokud jste ve 3 možnostech našli nějakou hovadinu), jen pár jich bylo záludných.

Docela zajímavé osobní problémy jsem měl s aplikací, ve které se test vyplňuje – během zkoušky mi asi 6x spadla (nechápu, proč si na to Microsoft nevyvine nějakou svoji a používá takový bastl spolu s ostatními firmami, jejichž certifikační cesty na ní také jedou). No, skočil jsem úspěšně skoro hodinu před koncem (docela dost času se strávilo řešením potíží). Bodů pro splnění zkoušky bylo potřeba 700 (asi z 1000, ale to si nejsem úplně jistý), já jsem měl něco přes 900, takže rezerva byla.

Jinak mnoho lidí tvrdí, že tyhle certifikace k ničemu nejsou, já si myslím, že to není tak úplně pravda. Jistě, daleko lepší je člověka prakticky vyzkoušet a nechat ho napsat kus kódu, ale na druhou stranu pokud zkouškou projdete, tak prokazujete, že máte o .NET Frameworku základní přehled. Bohužel musím konstatovat, že to není až taková samozřejmost. Hodně lidí umí jednu konkrétní věc či podmnožinu, ale naprosto netuší souvislosti, které jsou také potřeba. Rozhodně mi příprava na zkoušku něco dala.

Zjistil jsem, že se vyplatí obětovat 3 dny přečtením knihy a naučit se základní věci o nějaké nové technologii, než to pořád odkládat s tím, že na to člověk nemá čas, což jsem dělal poslední 2 roky. Jasně že se novou technologii člověk nenaučí přečtením knihy, ale dokope se k tomu hrát si s tím a získá alespoň základ, na kterém může stavět. Poslední dobou mi tak nějak připadá, že mi ujel vlak – přišlo mnoho nových technologií (WCF, WPF, Silverlight atd.) a já o nich moc nevím (a nic mě nemotivuje naučit se je, protože se to dá hodit na někoho jiného). Budu to muset nějak napravit.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Certifikace 70-536 – moje postřehy a zkušenosti

Tak já si odskočil na tuhle zkoušku asi před rokem a půl a měl jsem 785, ale potřeboval jsem 800 :-) Teď když stačí 700 by to čistě matematicky mohlo vyjít. Nejdříve se ovšem chystám na certifikaci z WCF a pak na tuhle.Jo a jinak congratulation ;)

Lukáš Kubis

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Certifikace 70-536 – moje postřehy a zkušenosti

A někteří lidi si zajdou někam s nějakou slečnou, nejlíp s tou, která je má ráda a ráda drží za ruku.

Je to taky milej pocit.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Nějak nechápu souvislost s článkem. Že je to milý pocit, to rád věřím, ale ještě jsem nenašel slečnu, která by to se mnou vydržela (ono se to totiž dost dobře nedá). Takže místo toho radši dělám něco užitečného.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Hm, něco užitečného. Zvláštně zoufalý výkřik.

Tomáši, taky mě štve, že mám málo času, ale to je tím, že mám dost komplexní obor zájmů, není to jen přítelkyně, je to i mnoho dalšího.

A k tématu, věřím, že pro někoho, kdo se chce živit a zabývat MS technologiemi jsou fajn (a taky ne pro všechny), pro mě jsou zajímavější jiný certifikáty. A to bych hodně vybíral. Poslední certifikát, který mám je asi čekatelský kurz. :) Do životopisu fajn, pro uplatnění ... maybe.

A uplně mimo, získal sis moje sympatie tím, žes rozumně odpověděl a nezaútočil jako kolega s fotkou pod tvým příspěvkem. Někteří to nezvládají, ty to zvládáš.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

No, abych pravdu řekl, zkouška jako taková je opravdu jenom do CV, ale přečíst si ty knihy, kterými se dá na zkoušku připravit, se určitě vyplatí, člověk nikdy neví úplně všechno. Na stole mi leží ještě knihy na další dvě zkoušky. Jestli další zkoušky dělat budu, to nevím (tuhle jsem dělal, protože jsem musel), ale ty knihy si určitě přečtu, většinu sice snad umím, ale určitě se tam najde spousta zajímavých věcí, které jsem nikdy nepotřeboval, ale mohly by se hodit.

Jinak, když už jsme u toho, takhle z blogu to možná vypadá, že pořád jenom sedím u počítače (a rozhodně to tak vypadá správně, z 90% to tak je), ale mám i jiné zájmy, například rád hraju na klavír a skládám hudbu.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Tak si s tou svou někam vyražte a nemarněte čas psaním irelevantních komentářů.

A navíc věřím, že tento příspěvek přijde čtenářům VbNetu zajímavější, než intimní zpověď z osobního života. Na to máte jiné servery.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Jop, máme, ale jak známo, není třeba být jednostranně zaměřeným člověkem. Vždyť ani já nejsem špatným programátorem, ale dobrých výsledků dosahuju jen v tom případě, když mám nějaký příjemný relax.

A ten mi přináší komunikace s lidma mimo obor. I proto studuju dejme tomu normální obor. Je to ekonomická informatika.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

 • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
  Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
 • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback