Nespravedlnost a různý metr

Tomáš Herceg       30.06.2009       Offtopic       10566 zobrazení

Dneska jsem měl plno věcí na práci, ale neudělal jsem téměř nic. Když se vám za okny odehrává obrovská policejní akce a slyšíte řev, nesmyslné a absurdní výroky samozvaného sdružení na ochranu toho či onoho idealisty o solidaritě, moc se soustředit na práci nedá.

O co vlastně jde? Mám tu pochybnou čest bydlet na Koleji 17. listopadu v Praze v Tróji. Dnes ráno mě vzbudil neobvyklý hluk, tak se podívám z okna a co nevidím - squat, který se nachází hned vedle koleje a na který se musím dívat vždy, když vyhlédnu z okna, zažívá nebývalý rozruch. Majiteli se po různých právních motanicích konečně podařilo zjednat vyklizení tohoto doupěte. Obyvatelé vylezli na střechu a během dne se jich většinu podařilo sundat vystěhovat. Firma, která to dělala, zdemolovala celý už tak dost hnusný barák a vyházela část bordelu zevnitř okny ven. Fotek je všude plno, já jsem si jen vyfotil pár snímků mobilem, kvalita je dost mizerná. Více informací najdete třeba na Novinky.cz.

Mě osobně sami o sobě squateři nevadili, i když je pravda, že koukat se z okna na hnusný dům a válející se pochybné existence kolem něj není tak příjemné jako koukat se na jezero, hory a lesy. Ale co chcete v centru Prahy.

Co mi ale dost vadilo a proč jsem rád, že se konečně někdo rozhoupal k tomu, něco dělat, jsou jejich pravidelné koncerty, kdy jste nuceni celou noc až do ranních hodin poslouchat i přes zavřená okna dunivé zvuky v rytmu cca 110 ran za minutu. To, co na těch akcích hrají, se dle mého názoru ani nedá nazvat hudbou (o hudbě něco vím, i když je pravda, že neposlouchám zrovna to, co poslouchají lidé mého věku). Zuřivé mlácení velmi pravděpodobně sjetého bubeníka do bicích doprovázené zvuky zvracení do mikrofonu, to hudbou opravdu nenazývám. Něco podobného jim tam hrálo při poslední akci, kdy jsem byl na koleji.

Ať si to pro mě za mě poslouchají, když se jim to líbí, ale ať to nehrají tak nahlas. Je opravdu skvělé, když celou noc před zkouškou probdíte tím, že je vám vedro ze zavřených oken, a nemůžete spát, protože venku dělá ta chamraď bordel. A k tomu ve tři ráno začne nějaká pravděpodobně zhulená osoba nadávat a vyřvávat anglicky nadávky na adresu studentů z koleje tak, že tím vzbudí půlku nejen oslovované, ale i půl Prahy.

Obecně tito lidé mají dost velkou tendenci být hluční - jednou tam nepřetržitě snad 2 dny dudlal někdo na klarinet. Proč ne, ale kdyby to alespoň uměl. O tom, že je to doupě, kde se točí jedna droga vedle druhé, nepochybuje snad nikdo kromě pár idealistů, kteří tam nikdy nebyli, ale mají plnou hubu řečí, jaká je to kultura a jak je to alternativní a super a cool. Prosím, ať si to klidně uznávají jako “kulturu”, ale to, že tam je kolem plno odpadků, exkrementů a nehorázného nepořádku, akorát zvyšuje riziko výskytu chorob. 

Další nepříjemná věc byli psi, kteří tady pobíhají kolem, zabili několik zvířat v ZOO a několik zvířat místních chovatelů. Ať už to byli psi kohokoliv (obyvatelé squatu tvrdí, že jejich ne), stejně tady často běhají i psi obyvatel squatu bez dozoru. Ať si každý říká, co chce, ale nevěřím moc tomu, že ti psi mají dostatek adekvátní stravy a pravidelná očkování. Mě osobně nikdy nic neudělali, ale pár incidentů tady už bylo a o otravu krve nebo prokousnuté pozadí fakt nestojím.

I dnešní policejní akci doprovází asi dvousetčlenný dav sympatizérů, kteří opět dost nahlas pouštějí hudbu (ta tedy zrovna teď není tak strašná). Kromě toho hulákají do megafonu svá hesla “solidarita, z naší strany je”, “gestapo” a podobné hovadiny.

Co mě fascinuje, je právě pohled na svět, kteří mají tito lidé. Mluvčím je týpek z jakéhosi “sdružení” pro obranu squaterů či čeho a neustále řve právě hlášky o gestapu a policejním státě. Kdybychom opravdu byli policejní stát a Policie ČR, ať si už o ní myslím cokoliv, by se jako Gestapo chovala, squatery i jejich přívržence by postřílela jak psy a nebylo by co řešit. To, co policajti dnes dělali, mělo opravdu daleko blíže postávání a nicnedělání než organizovanému vyvražďování určitých skupin lidí. Tihle lidi akorát plácají nesmysly a přirovnávají relativně klidnou pořádkovou akci k hrůzám 2. světové války nebo totality.

Taky mě dostávají argumenty squaterů, že ten dům je jejich, protože tam bydlí už 10 let a že z polorozbořené kuči udělali něco, v čem se dá žít. Nevím, jak dům vypadal před deseti lety, ale vím jistě, že v o moc horším stavu, než byl dnes ráno před zahájením zásahu, být nemohl. Vevnitř jsem nebyl, viděl jsem jen záběry z televize a takový čurbes jsem v životě neviděl.

Navíc ten dům právně není jejich a musí tedy počítat s tím, že vlastník se může kdykoliv rozhodnout udělat si s ním, co chce, třeba v něm rozbít okna anebo ho rovnou zbourat. Nechápu, jak někdo může takhle naprosto ignorovat soukromé vlastnictví. I kdybych měl 20 domů a používal jen jeden z nich, nikomu to nedává právo těch zbylých 19 obsadit s tím, že je nepotřebuju.

Dnes se tady do megafonu hlasitě opakovalo i slovo solidarita. Já osobně ji ale neuznávám, pokud jde o lidi, kteří se nesnaží, nevyvíjí žádnou aktivitu a kašlou na ostatní. To je konec konců vidět i na zdejších fórech, rád lidem poradím, ale nesmí to být stylem “tak jsem tady, mám problém a vy mi vymyslete řešení”. Přesně tohle dělají i oni volnomyšlenkáři - pokud si chcete postavit vlastní dům, je s tím neskutečného zařizování a lítání. Squateři? Ti na to prostě kašlou a když je někdo chce vyhodit, musí přijet Kocáb a dohadovat se s nimi o alternativním ubytování. Proč? Proč se s nimi vůbec baví?

Samozřejmě něco jiného je solidarita s nemocnými, postiženými nebo s lidmi, které postihne nějaké neštěstí. Ti si za to nemůžou sami, prostě přijde povodeň a neuděláte nic. Ale mít solidaritu s lidmi, kteří bezprávně obsadí cizí nemovitost a strašně se diví, že je majitel objektu vyhazuje, je demagogie nejvyššího kalibru.

Ať si každý dělá co chce, ať věří, čemu chce, ale měl by respektovat ostatní a chovat se tak, aby je neobtěžoval. Samozřejmě obtěžovaný se také musí ozvat, občas prostě každý dělá něco a nenapadne ho, že to ostatním vadí. Koneckonců proč by měl přemýšlet za ostatní, ať se ostatní ozvou. Rozumnou dohodou se dá vyřešit většina problémů.

Co se mi na tom všem vůbec nelíbí a proč o tom píšu? Neskutečně mě štve, že se s nimi vyjednávalo a že se jim nakonec ustoupilo - tak, najdeme vám alternativní domov. Tím se problém jenom přesouvá na jiné místo a neřeší. Tihle lidi se nikdy nepřizpůsobí, ba právě naopak, dostanou tímhle pocit, že vyhráli a že se vlastně nic nestalo. Budou dělat stejný, nebo ještě větší bordel. Měli je prostě vyhodit a ať se starají.

Je to naprosto a absolutně nespravedlivé - kdybych odmítl zaplatit za ubytování na koleji, nikdo by se se mnou nebavil a okamžitě mě vyhodili. Protože nemám dredy, nesmrdím, neposlouchám blití do mikrofonu, nekouřím, nefetuji a nemám tucet pohlavních chorob. Vyrazili by mě než bych řekl švec.

Alternativní obranou proti vyhození je staré známé “jet se opálit k moři a na náměstí dělat ohně”, jak pravil onehdy pan Čunek. V tomhle konkrétně měl naprostou pravdu. Bohužel.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Bydleni

Tohle je prostě otázka, která rozděluje národ na 2 poloviny a vždycky bude. Vlastnictví majetku a to, že squatteri tenhle zákon neuznavaji. Já si treba vůbec nedokážu představit v nějakém tom squattu žít, žijí v takovémhle malinkém pronajetem bytě www.eurobydleni.cz/byty/1_kk/pronajem/ No ale měla jsem tu čest vidět jeden v Itálii na vlastní oči a to co tam ti mladí tvoří je něco úžasného. Žije tam spousta umělců na volné noze a udělali z toho vlastně galerii. No ti Pražští by se od nich měli co učit :)

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Nemohl bych být squater

Rád bych přidal i můj názor z trochu jiného úhlu pohledu. Nemám rád škatulkování. V dnešní složité době je ale škatulkování IN. Lidé se snaží věci, kterým nerozumí alespoň někam zařadit. Na vše si chtějí udělat obrázek, nějak zaškatulkovat, někam začlenit. Obávají se nejednoznačnosti, nečernobílých a složitých věcí. Čteme to denně na diskuzích, kde se to hemží odborníky na menšiny, na politiku, na chudobu třetího Světa, na ekonomiku, na IT, na sociální vědy, na náboženství, na filosofii, prostě na všechno. Mnoho přispěvovatelů s prominutím "Pepíků z Dolní Lhoty" myslí, že oni by vyřešili všechny problémy Světa jednoduše, rychle a napořád. Chybí trochu skromnosti, připuštění toho, že opravdu všemu nerozumíme, že v dnešní složité době můžeme stihnout sledovat jen mikroskopický okruh problémů a v tom být odborník. Chybí nám hlavně porozumění a vžití trochu do situace lidí. Schválně jsem nenapsal nic pro a proti squatterům a to i když mi je svým způsobem jejich kultura v něčem blízká. Ale necítím se kompetentní k tomu mluvit, protože prostě tomu případu nerozumím. To jen tak na zamyšlenou: Určitě jste velmi dobří programátoři ve VB, ale máte právo vynášet takové rozsudky nad tímto na hony vzdáleným problémem oproti VB nebo IT jako je tento případ?

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Na škatulkování není podlě mě nic špatného, navíc zrovna v tomto případě neškatulkuju nikoho já. Squateři se prostě zaškatulkovali sami, žili v tom squatu. Nevynáším nad nimi rozsudky, pouze říkám svůj názor, že kdyby to nebyli squateři a necpal se tam Kocáb (nechápu vůbec význam a smysl toho jeho ministerstva), tak se to mohlo vyřešit spravedlivěji. Co má normální člověk za problémy jen když někde bez stavebního povolení na svém pozemku postaví boudu na nářadí? Proč oni za obsazení cizího pozemku nemají postihy žádné a ještě jim najdou jiné místo? To se mi na tom nelíbí.

Jejich kultuře, jestli se tomu tak dá říct, nerozumím a ani rozumět nechci. Ať si provozuje kdo chce co chce, ale ať se chová ohleduplně ke svému okolí. To není problém kultury, ale přímo těch konkrétních lidí.

Mimochodem, vaše poslední věta je také škatulkování: (Určitě jste velmi dobří programátoři ve VB, ale máte právo vynášet takové rozsudky nad tímto na hony vzdáleným problémem oproti VB nebo IT jako je tento případ? Protože jsem programátor a člověk z VbNetu, rozumím jen programování a nemůžu na webu publikovat článek o něčem, co se programování netýká?

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Ale já vás přece neškatulkuji - jen tvrdím že jste programátor a to je fakt, ryzí konstatování faktu. Škatulkováním myslím v tomto případě považovat všechny Squatery za odredované feťáky co mají rádi hlučnou hudbu - to je přece blbost. škatulkování je také považovat všechny Romy za nepřizpůsobivé občany. Škatulkování je brát všechny politiky za podvodníky, všechny programátory za asociály a podobně. Právě škatulkování v tomto smyslu je dnes moderní rys na diskuzích a to jistě uznáte také. Podle mě to pak jen podněcuje neporozumění někdy i nenávist k něčemu odlišnému čemu nerozumíme. Dává to lidem sice větší jistotu ve svých názorech na něž nemusí být odborník, ale vždy se může jednoduše zařadit na nějakou stranu mince. Rozděluje to lidi na skupiny, které jsou černobílé bez odstínů šedi a to je podle mě špatně. Svět není černobílý ale mnohem složitější - proto máme odborníky na dané oblasti, kteří by se měli k tématu vyjádřit. Ale na názor máte samozřejmě právo, jen bych byl opatrnější ve vašich nekompromisních závěrech a výrazech a neviděl to tak černobíle a zkusil se na to podívat trochu z nadhledu.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

A ještě něco. Myslím, že jste sám někde psal že to jde s novinařinou z kopce tím, že se každý nekompetentní vyjadřuje do všeho čemu nerozumí. Ano už si vzpomínám - psal jste to v příspěvku Kam ta novinařina spěje? (o šifrování a hashování). To je věc se kterou s vámi plně souhlasím. Cituji vás:

//Redaktoři bohužel evidentně mají nutkání psát o něčem, o čem ví pendrek, ale to jim vůbec nevadí, ba právě naopak. Proč mi připadá, že v našich končinách je tato neprofesionalita tak nějak v definici? //

Dnes jsem měl ale pocit, že i vy jste měl nutkání také psát o něčem o čem víte pendrek. To opět jen tak na zamyšlenou

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Zaprvé nejsem novinář a psaní článků není můj předmět obživy. Netvrdím, že píšu seriózní médium, pokud jde o neprogramátorské články, to naprosto mylně očekáváte vy. Tohle je blog, vyjádření osobního názoru. Svůj názor můžu mít, ať už rozumím "kultuře" squaterů nebo ne. Poznám, když někdo svým chováním ruší své okolí a obtěžuje ostatní, je jedno proč to dělá. Možná jsem nenapsal dost důrazně, že tento článek je jen o dotyčném squatu. Jiné squaty neznám, takže nemůžu soudit (ale intuice mi říká, že v 98% případů to bude stejné, možná i horší).

Co se týče škatulkování, ve skutečnosti se prostě lidi škatulkují sami. Každý se dobrovolně zařadil k nějaké skupině lidí s nějakými zájmy (třeba přišel do squatu) a pokud má alespoň trochu soudnosti, je mu jasné, že pro většinu lidí je od ostatních squaterů neodlišitelný a bude na něj pohlíženo stejně jako na ostatní. Každý pohlíží na podobné lidi, které nezná osobně, jako na skupinu, nemá podle čeho je rozlišit.

Tady jde prostě o něco jiného, i kdybych je znal osobně a znal jejich "kulturu", nehodlám prostě tolerovat jejich neohleduplnost k okolí. Víc se k tomu vyjadřovat nebudu.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Bohužel jste přehlédl, že autor nepsal o squoterech žádné složité pojednání, ale pouze konstatoval prokazatelná fakta, se kterými on a každý normální člověk prostě nesouhlasí...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

No nechci být sprostý. Ale hovoříte zde o tom, že nemáte rád škatulkování a přitom to sám děláte.. Myslíte si, že člověk, který se věnuje IT nemůže vyřknout potažmo napsat svůj názor na nějakou nastalou situaci? Tak to bych se divil. Proč bych měl být odborník? To naše společnost určitě potřebuje takové ty rádoby odborníky na citlivé problémy. Měli by jsme si všichni uvědomit, že sice žijeme ve svobodném státě, ale existují zde určité mantinely v podobě zákonů, které musíme dodržovat. A pokud tyto zákony nechceme dodržovat v tomto státě tak to můžeme zkusit třeba někde jinde. A hlavně tyto zákony musí platit pro všechny stejně! A to je jádro problému. A všechno okolo je jenom zbytečné tlachání o ničem.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

"Slozita doba a skatulkovani"??.. .slozitou dobu si dela kazdej sam. Vec je naopak jednoducha a snadno resitelna....kdyby majitel objektu okamzite potom, co mu intruders obsadili jeho nemovitost ustrelil leaderovi koule, bylo by vymalovano, jeho by nebyla zadna skoda a nemuseli by az po 10 letech privolani policiste nesmele preslapovat na miste a monitorovat najatou security agency....

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Nemohl bych být squater

Docela se divím ,že hipík jako vy má takové vidění světa ,jste sice mlád ,ale měl by jste si uvědomit, že vlasatci jsou taky na řadě. Vzbuzují totiž podezření závislosti na drogách a pod. A nepomůže vám ani váš fundamentální konformismus.

Souhlasím s níže uvedeným ,že dnes má každý potřebu se ke všemu vyjadřovat a vyhranovat. Víte jak se tomu říká? Fašismus.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Při diskusi očekávám argumenty a ne demagogii. Dlouhé vlasy mají dnes miliony lidí, kteří jsou úplně normální. To, jestli si nějaký omezenec myslí, že lidi s dlouhými vlasy jsou závislosti na drogách, je jeho problém. Myslet si to může, ale nemá pro to žádné argumenty ani důkazy. Podezření je prostě něco úplně jiného než to, že ve squatu drogy prokazatelně byly, i z oken vedlejších budov bylo vidět, jak jim tam na balkóně roste marihuana. Přestože mnoho lidí tvrdí, že není návyková a má i blahodárné účinky, podle právního řádu ČR je to droga. Ale ujišťuji vás, že to tam nekončilo trávou.

Bláboly o fašismu si také raději nechte pro sebe - nevíte, co to je. Já jsem pouze vyjádřil svůj názor, na což mám v demokracii plné právo. Ten názor neporušuje žádný zákon ČR, nešíří poplašnou zprávu, nevyvolává rasovou nesnášenlivost atd. Fašismus je něco úplně jiného, asi jste místo hodin dějepisu byl za školou a kdoví, jestli jste zrovna něco nedělal s nějakou drogou, vy hipíku.

A mimochodem - rozhodně bych se neoznačil za konzervativce a hipíka. Nejdřív si zjistěte, co to vlastně je.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Diskuse: Nemohl bych být squater

Problém ČR je, že zde opravdu je velice vysoká míra diskriminace. A tou je dikriminace naruby, tedy kdy majoritní část obyvatelstva je omezována menšinami. V poslední době je takových příkladů spoustu a případ squatu Milada je jen další v řadě. Proč se zachází se problémovými lidmi (schválně nepíšu s menšinami, protože pokud menšina vystupuje slušně a nedělá problémy tak nemá žádné výhody) v rukavičkách? Proč se jim dávají byty, příspěvky na všechno možné (které stejně propijí a ať mi to někdo vyvrátí) atd. A proč stejné výhody nemá i slušný člověk? Například to, že jim Kocáb nalezl náhradní bydlení považuji za mírně řečeno nevhodné. Osobně bych například nabízený objekt nabídl raději lidem postiženým povodněmi a nebo komukoliv jinému kdo je slušný, nepovažuje pracovní proces za diskrimaci, platí daně a nezavinil si svoji svízelnou situaci sám.

Panu Kocábovi to nevyčítám, je to politik a jako takový prostě musí dělat populistická rozhodnutí i když odporují zdravému rozumu. Spíše bych toto ministerstvo zrušil, z důvodu diskriminace většinové části obyvatelstva.

Výroky o solidaritě mě docela pobavují a to nejen v souvislosti se squatery ale i s jednou nejmenovanou politickou stranou. Solidatirta je totiž pomoc nebo podpora která je dobrovolně poskytnutá. A to že vám někdo obsadí dům nebo sebere na daních víc, aby ty co v životě nebudou pracovat se měli líp, nemá se solidaritou nic společného. Opravdu nejsem zastánce takovýchto ústupků a štědrého sociálního systému. Každý se má mít podle toho jak se snaží a co pro to dělá. V opačném případě to je totiž značně demotivující pro ty, co opravdu chtějí něco dokázat. Bohužel politici u nás hrají na závist vůči tomu, kdo se snaží, něco dělá a má za to adekvátní ohodnocení. A nutno dodat že se jim to daří, protože spoustu lidí nemůže překousnout že mají méně peněz než jejich soused. Ale to že oni se jen válí doma a ten druhý pracuje, při práci studuje dálkově vysokou školu a po práci doma zase pracuje nebo studuje už nevidí (mluvím z vlastní zkušenosti).

Co se týká skutečné diskriminace tak jak je prezentována na venek, ta tu zatím v moc velké míře není. Pokud ale menšiny a politici nezmění svůj přístup a chování, tak diskriminace se hodně rychle rozroste, protože lidem dojde trpělivost a už teď nasranost obyvatelstva rapidně vzrůstá. Na sobě pozoruji že mi některé části obyvatelstva začínají pít krev mnohem víc než dříve.

Jednak protože platíme pořád větší daně, aby si mohli utiskovaní při celodením nicnedělání dopřát lepší jídlo a pití a jednak se chystám do kanady (mám zařízený a zaplacený jazykový kurz, abych se něco naučil a zdokonalil se v angličtině), takže pokud zavedou na poslední chvíli víza, budu mít problémy kvůli "utiskované" menšině která je tady hrozně diskriminovaná.

A squatery vůbec nechápu. Protizákoně obsadí něčí majetek a pak se ještě domáhají náhry soudní cestou a to v tom samém systému, který jim příjde nepřirozený a který neuznávají. Buď systém uznávám nebo ne, ale pokaždé se všemi právy a povinostmi a samozřejmě možnými následky. Jako drzost největšího kalibru považuji soudit se o náhradu něčeho, co jsem si sám způsobil protiprávním jednáním. To je to samé jako kdybych někde ukradl auto, vyboural se v něm a majitele zažaloval o bolestné, protože měl špatně seřízené brzdy.

nahlásit spamnahlásit spam 3 / 3 odpovědětodpovědět

Diskuse: Nemohl bych být squater

Taky o tomhle problemu nic moc nevim...ale co vim od lidi v tom zaangazovanych a co v mediich nezaznelo, je problem spis v tom, jak probehlo to vystehovani... ochranka do Milady vnikla necekane a udelala tam curbes, vymlatila a zdemolovala objekt a cele se to potom vyhodnotilo jako prace squateru, kteri dostali pres drzku a osobni veci jim byli vydany az zasahujici policii, potom se v mediich bordel a vymlacena skla + dalsi nepravdy dali do souvislosti se squatery a bylo hotovo, tedy propagandisticka akce jak svine (pardon, prislo mi to nejvystiznejsi),alternativni kultura tyhle veci velice tezko nese a rekla bych ze je jejim hlavnim cilem je prave minout se s mainstreamem a propagandou, je to velice tezke a problematicke v dnesni spolecnosti vybocovat z normalu, coz ty jako sporadany student nemuzes sorry pochopit. Staci pomerne malo k tomu, aby se clovek vyradil a uz sou problemy, (my nemame televizi a mi rodice nad tim krouti hlavou a to sou celkem soudni lidi).Ze jsou tyhle proudy problematicke je bohuzel jasne, nejsou totiz "normalni" , navrhuju ti zajit na sraz Fireshow info na www.hypno.cz kde se vyskytuje mnoho normalnejsich lidi co maji neco spolecneho s Miladou a uvidis ze to jsou taky docela normalni lidi, co kazdy den chodi do prace a obcas zajdou na Miladu na koncert....

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Nějak si protiřečíte. Na začátku tvrdíte, že squateři to mají těžké, protože se snaží nebýt normální. A na konci dojdete k tomu, že jsou to normální lidi.

Problém není o tom, jestli je někdo normální nebo ne, skoro nikdo není normální, na většině lidí se najde něco zvláštního. Problém je v tom, že alternativní kultura, jak tomu říkáte, má velmi často potíže s tím, že svým hlučným chováním a nepořádkem ruší okolí, které na ně velmi často není právě zvědavé. Alespoň u Milady to tak fungovalo, i když se našli i lidé, kterým to nevadilo.

A zrovna tihle squateři, o kterých je celá "aféra", to s médii velmi dobře umí a přesně věděli, co mají dělat, aby si nezaujatí řekli "no jo, oni jsou to chudáci, policejní stát je utiskuje a ničí jim domov". To je samozřejmě demagogie, v tomhle státě se jisté menšiny, ať už etnické, či jiné, hrubě upřednostňují před většinou. A to je velký problém. Mě tyhle menšiny nevadí a nikdy nevadily, pokud dobře vycházejí se svým okolím.

A jinak ta uklízecí a bezpečnostní služba nebo co to bylo ten dům likvidovala na povel vlastníka (což je jeho svaté právo - může si dělat co chce, je to na jeho vlastním pozemku), aby byl neobyvatelný a aby se tam už squateři nevraceli.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Nemohl bych být squater

Kauzu jsem nesledoval, pouze o ní slyšel, takže nad tímto konkrétním případem mi nepřísluší se vyjadřovat. Nicméně, obecně mi squat vadí též. Jsem velkým bojovníkem proti rasismu, sexismu a diskriminaci. To ano. Jenže diskriminace je v podstatě i to, co je předváděno na akci jako (asi) byla tato. Diskriminace ale byla v tomto případě směřována proti všem slušným občanům žijícím v okolí. A právě očividné zvýhodňování squatu je v tomto případě privilegování jedné skupiny nad druhou. A to není o nic menší zlo, než když černý nedostane práci kvůli předsudkům, nebo když je naprosto nelogicky povýšen mužský pracovník, na úkor ženy, která má větší kvalifikaci a praxi. Spasitelé provolávající hesla jako 'solidarita' by si měli uvědomit, že moje svoboda končí tak, kde začíná svoboda druhého. A u squatu to platí analogicky. Nevěřím tomu, že se někdy společnost změní, ale doufám, že jednou přijde den, kdy média budou kauzy sledovat, ne ovládat. Svým zásahem (mimochodem na nejmenovaném zpravodajském serveru byl údajně i přímý přenos z akce!) vyvolali u zasahujících pořádkových složek obavu o to, jak bude jejich práce interpretována médii (tzn. co si budou myslet masy) a pro jistotu (údajně) neudělali nic.

PS: Tomáši, chápu, že jako posluchač klasické hudby nemáš asi metal zrovna v lásce (vycházel jsem z toho, že jsi popisoval bubnování s vysokou kadencí a growling, jež jsou pro metal (nejspíš grindcore) typické), ovšem není třeba tuto hudbu přisuzovat pouze této skupině. Hlučná reprodukce je samozřejmě neohleduplná k ostatním, ale taky proto se koncerty tohoto rázu odehrávají v undergroundu. Opravdu to není doména jen této skupiny.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Já se v těch nových stylech moc nevyznám, ale tohle podle mě nebyl metal, spíš něco mezi technem a punkem, tu rychlost jsem spíš odadoval. Vím, že to neposlouchají jen squateři, to zcela jistě poslouchá kde kdo. Ale je nutná ta tolerance na obou stranách - já je toleruji, když nejsou lasití. Sám taky hlasitý nejsem, prostě si nepouštím opery s pro většinu lidí nepříjemnými ječivými ženskými hlasy nebo Gershinovu rapsodii tak nahlas, aby to obtěžovalo ostatní. Je to prakticky jen problém toho kouzelného kolečka volume.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Punk nepoužívá growling, takže počítám, že to bylo spíš D'n'B doprovázené nějakými zoufalými výkřiky squatterů, kteří asi také neměli jasno v tom, co vlastně poslouchají. S tou hlasitostí máš naprostou pravdu. Když to někdo chce nahlas poslouchat, tak ať tím neruší nikoho jiného. Ovšem pochybuji o tom, že squatteři si budou kupovat sluchátka za šest tisíc s dokonalou izolací okolního hluku, která je zároveň dokonalou izolací okolí od hluku, který se z nich line. Teď už jde jen o tom, kam je přestěhují, a komu budou zpříjemňovat život příště :)

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ad PS: Nemáš pravdu. Metal se dá dělat i bez rušení okolních obyvatel. Buď se udělá klub někde trochu stranou nebo se pořádně odizoluje, dá se do sklepa, protiatomového krytu, .... Dlouho jsem metal poslouchal a poslouchám, takže vím, že to dělat jde.

Navíc jejich odhlučnení bylo takové divně směrové - když jsem stál dole, tak to slyšet moc nebylo, když jsem přišel na pokoj (6. patro), tak jsem slyšel rámus i přes zavřené okno (takové to celkem pěkně izolující plastové).

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

To jsem se také snažil říct, možná jsem se špatně vyjádřil. Já metal poslouchám jen málo (hlavně metalcore, občas death a grind). Tím, že se koncerty pořádají v underground jsem ale myslel nejen kulturu, ale také prostory. Ze zkučenosti mohu říct, že takové koncerty probíhají většinou pod zemí, nebo jak říkáš, daleko od civilizace. Pak myslím problém není.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Nemohl bych být squater

Je to můj osobní názor, ale kdyby to byl jednotlivec, tak ho čapnou a vůbec se s nim nebaví. Jenže protože je to "větší" skupina a sledují to média, tak si nikdo netroufne zasáhnout přímo. Nás to pak stojí hromadu peněz a policie má stažené zadky, aby se náhodou média nenakrmila na nějakém nevhodném zacházení. A že se tomu ani nedivím, způsob jakým se staví k neúspěchům je pro sledované složky hodně demotivující.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Máte pravdu.Jednotlivce by vzali lehko,ale večí skupinu ne.Opět by to bylo "utiskování sociální menšiny". Relativně dost mi vadí nerovnováha zákonů.Když mi někdo vynadá je to v pořádku.Pokud bych řekl něco já sem okamžitě rasista atp.Co víc tu řešit asi nic,vetšina věcí je tu již uvedena.Snad jen že přepadnou mého kamaráda ve dne na naměstí to je neskutečná drzost.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Nemohl bych být squater

Absolutní souhlas se vším, co jsi zde napsal, aspoň jsi mi ušetřil práci se psaním :)

Jen bych doplnil, že kdyby kvůli libovůli a neochotě se odstěhovat normálního člověka přijelo několik sanitek, hasičáků a obrovská spousta policajtů, tak by mu to všechno dali do poslední koruny k úhradě. Což je samozřejmě správné. Ale když to udělá příslušník menšiny či alternativec, tak se mu všichni omluví a div, že mu nepřijela vládní limuzína a nedovezli do do 5* hotelu. Nemám nic proti alternativám či menšinám, vítám je, přináší do společnosti různorodost a občas takový ten svěží vítr, ale jsem toho názoru, že zákony by měly platit pro všechny stejně a ne že někteří jsou si rovnější. A pokud někdo dělá bordel, tak by pro něj měla platit stejná pravidla, ať už vyznává jakoukoli kulturu či sociální hodnoty.

Pokřiky, že se chovají jako Gestapo nebo, že v Americe by se to nestalo, nechápu. Ve spoustě států Ameriky můžete beztrestně zastřelit vetřelce na vlastním pozemku. Takže vlastně mají pravdu, nejelo by pro ně 100 policistů, hasiči, vyjednávači apod., ale vyřešilo by se to mnohem ekonomičtější cestou.

Sere mě, že nakonec tohle všechno zaplatí ti, kteří chodí do práce a platí daně a jsou ti "špatní a zlí a utlačují alternativní kulturu".

Doufám, že tento komentář, požadující rovnost všech před zákonem, není proti zákonům této republiky.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback