Zune Marketplace

Tomáš Herceg       01.04.2011       Offtopic       10922 zobrazení

Tento článek není srovnání Zune Marketplace s ostatními službami podobného typu - jen prostý popis, co Zune Marketplace umí a co se mi na něm líbí.

Jedna z věcí, o které jsem až donedávna nevěděl, a kterou jsem si zamiloval, je Zune Marketplace. Protože jsem si pořídil telefon s Windows Phone 7, abych do něj mohl nahrát obsah, musel jsem si tuto aplikaci nainstalovat (je tuším ve Windows Update). Desktopová Zune aplikace funguje jako přehrávač hudby a zároveň jako správce obsahu v telefonu. Kromě toho ale obsahuje obří marketplace s hudbou, což je právě to, co jsem už dlouho hledal.

Není s podivem, že v ČR o této věci skoro nikdo neví – není zde oficiálně podporovaná a kvůli OSA a podobným organizacím tu v dohledné době nebude. Každopádně stahování hudby pro osobní potřebu, pokud ji dále nešíříte, legální je, a přijde mi to morálně správnější než tahat hudbu z Rapidshare. Navíc je to daleko rychlejší a pohodlnější cesta…

Problém: Jak sehnat hudbu

Znáte to – chcete si koupit pár cédéček toho a toho. Pokud nejste líní jako já, tak zvednete zadek a zajdete si koupit cédéčko do obchodu. Pokud ho zrovna budou mít, vyplácnete pár stovek za jedno cédéčko a pak budete hudbu stejně ripovat do počítače, protože pořád měnit cédéčka je otrava. Pokud znáte nějakou službu, kde se to dá v ČR legálně koupit online, použijete ji, ale i-legalne nedávno skončilo a jestli jsou další služby, to nevím, nikdy jsem to nezkoumal.

Typicky tedy člověk napíše do vyhledávače rapidshare a interpreta, na nějakém pochybném fóru nebo zavirovaném webu najde odkazy, vrazí do Free Rapid Downloaderu a hudbu si stáhne. Typicky tím taky strávíte dvě hodiny, protože polovina odkazů nefunguje, a pak jen dva dny čekáte, než se to stáhne (pokud nemáte premium účet). Po stažení zjistíte, že to má blbá metadata, nebo že je to zazipované s heslem, které vám nikdo neřekl. V horším případě zjistíte, že nahrávky jsou v mizerné kvalitě, přestože v tom fóru psali, že to je bezztrátový FLAC, anebo zjistíte, že v tom archivu je něco úplně jiného.

Je ještě jedna možnost – při výletu do USA si koupit kouzelnou kartičku Zune Pass, aktivovat ji, v lokálním nastavení systému nastavit Location na USA a spustit aplikaci Zune. Otevře se vám marketplace, kde najdete nepřeberné množství hudby přehledně řazené podle žánrů, interpretů a alb, s možností vyhledávání.

Katalog hudby podle žánrů

Pokud máte aktivní předplatné Zune Pass, můžete si ihned pustit jakýkoliv song (musíte být online, streamuje se to). Jednotlivé žánry se samozřejmě ještě dělí do podžánrů, u některých písniček jsou k dispozici i videoklipy. Dále je zde seznam podcastů a každý týden aktualizované kanály nejoblíbenějších písniček podle jednotlivých žánrů.

Podžánry

Kromě toho je zde funkce Smart DJ, která funguje podobně jako last.fm. Na základě toho, co posloucháte, vám vybírá, co by se vám mohlo líbit. Oproti last.fm to subjektivně nabízí daleko lepší písničky – ještě se mi nestalo, že bych na last.fm slyšel 20 písniček za sebou a u žádné nemusel klikat “nikdy více”. V Zune Marketplace se mi to stává naprosto běžně - maximálně jedna nebo dvě písničky za odpoledne, které přeskočím, jinak se ten výběr dá velmi dobře poslouchat a často díky němu objevím nového interpreta, jehož songy se mi líbí.

Samozřejmě každou vybranou písničku můžete "olajkovat” nebo “hejtnout”, a podle toho se Smart DJ zachová – ty, co se vám nelíbí, vám již příště pouštět nebude.

Stahování a nakupování

Poslechnutí písničky online je zdarma, resp. v ceně Zune Passu. Většinu písniček si můžete zdarma stáhnout – budou s DRM, takže budou fungovat jen dokud máte aktivní předplatné. Ale můžete je nakopírovat do telefonu přes Zune Marketplace a budou fungovat i tam. Zatím jsem nezkoušel, jestli se dají nějak dostat do autorádia.

Většinu takto stažených písniček si můžete koupit, a to za velmi příjemné ceny. Navíc v předplatném Zune Pass máte 10 kreditů na měsíc, a každý kredit je jedna písnička. Takto koupené písničky budou už bez DRM a navždy vaše. Ve velmi dobré kvalitě (320kbps MP3, není to sice bezztrátové, ale pokud nemáte aparaturu za 50k a výborný hudební sluch, tak stejně žádný citelný rozdíl neuvidíte). Navíc bude s rozumnými metadaty a máte ji bez vztekání se, hned a na jedno kliknutí.

Koupená písnička - bez DRM a v 320kbps

Hledání je velmi pěkně udělané, prohledává jak vaši lokální kolekci, tak i marketplace, pochopitelně jak alba, tak interprety atd. Při přehrávání hudby se podle toho, co máte v kolekci, generují koláže, vypadá to zajímavě.

image

 

Jak sehnat Zune Pass

Jediný háček této služby je, že musíte mít předplatné, které aktivujete typicky přes kartičky Zune Pass. Já jsem si svou kartičku koupil při poslední návštěvě USA v Seattle v Microsoft Store, ale mívají je i v pobočkách řetězce BestBuy. U nás se samozřejmě sehnat nedají, první možnost, která mě napadla, je koupit je přes eBay, rozumný prodejce by mohl kód poslat e-mailem a celá transakce by se zvládla za 5 minut.

Ještě teď se mlátím do hlavy, že jsem si koupil jen jednu čtvrtletní kartičku za 48$ (44$ + daň). Měl jsem si koupit do zásoby, protože mi za měsíc a půl předplatné dojde a co pak budu dělat?

 

Když si to tak spočítáte, za nějakých necelých 300 Kč měsíčně (což je jako kdybyste si jednou za měsíc koupili obyčejné hudební cédéčko) máte přístup k hudbě, na kterou si vzpomenete (i když možná někteří lokální interpreti tam nebudou, ale ty já stejně moc neposlouchám), můžete si ji stáhnout a dokud máte předplatné, neomezeně přehrávat, a pokud se vám extra líbí, za pár korun si ji stáhnout bez DRM (plus máte 10 kreditů na měsíc, tj. 10 písniček bez DRM zdarma).

Před třemi týdny mi přišel e-mail, že mi skončilo Last.fm předplatné. Prodlužovat ho nebudu - Zune Pass je sice trochu dražší, ale nabízí nesrovnatelně více možností.

Jen by mi někdo mohl vysvětlit, proč ta Zune aplikace žere 200 MB paměti…

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Zune Marketplace

Chtěl jsem napsat, že pro používání podobných služeb musí člověk poslouchat dostatečně populární hudbu a nesmí moc vybočovat z mainstreamu. Koukal jsem na Zune a jsou tam i pěkné black/death metalové kapely, což mě překvapilo.

Jak se řeší Zune Pass z mobilního zařízení? Přeci jen, časo poslouchám hudbu z MP3ky nebo v autě; streamovat to přes desktop v práci přes RDP přes GPRS asi nebude to pravé ořechové.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

No, nenajdeš tam české kapely, ani ty významnější. To mi nevadí, ale věřím, že pro spoustu lidí to problém bude.

Já rozhodně mainstream neposlouchám, ba právě naopak, a zatím jsem s tím problém neměl.

Pokud to potřebuješ v práci, tak tady někdo v diskusi nahoře psal, že se to dá používat až ze 3 počítačů, tzn. v práci si nainstaluješ Zune, propojíš to na stejný účet a mělo by to fungovat, žádné RDP nepotřebuješ.

Jak to nacpat do auta jsem nezjišťoval, ale určitě to budu v blízké budoucnosti řešit. Do WP7 telefonu to nahraju a i s DRM si to poradí. Windows Mobile 6.5 ale taky uměly přehrát WMA, takže tam by se dalo vyzkoušet, jestli jim bude DRM vadit nebo ne.

Do klasické MP3 nebo do autorádia to asi nedostaneš, jedině že by mělo vstup na 3,5 jacka.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Takže ty jseš schopnej si stáhnout libovolný písničky v rámci toho Zune Passu, jen s DRM, tj omezenou funčností na daný časový období?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ano, dokud máte aktivní předplatné, můžete je poslouchat. Jakmile si Zune Pass neprodloužíte, tak je už nepřehrajete.

Ale víceméně libovolnou písničku si můžete za velmi rozumné ceny koupit (pokud jim tam dáte kreditku, anebo za Microsoft Points, pokud máte třeba XBox) a navíc je tam těch 10 kreditů za měsíc zdarma, tzn. 10 písniček bez DRM.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zune Marketplace

Jedinou možností, která funguje spolehlivě, jak koupit Zune Pass online je Maximus Cards ( http://www.maximuscards.com/itempage.php... ). Bohužel poskytují pouze 1 měsíční a také za lehce zvýšenou cenu 17.99USD.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zune Marketplace

Náhradou za ilegalne má být jetmusic

http://www.m-journal.cz/aktuality/spasi-...s288x7725.html

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Zune Marketplace

Me se hlavne libi, ze s jednim uctem muzu poslouchat hudbu na 3 pocitacich (legalne). Jeden ucet muze mit pritelkyne, jeden ja a ten treti kdo vi kdo jeste. Navic jeste k tomu lze pripocitat dalsi 3 WP7 telefony, nicmene z meho okolik nikdo nema, takze je to nevyuzite.

Co me vadilo nicmene je samotny prehravac, ktery na prvni pohled je prijemny a dobre se s nim pracuje kdyz si clovek zvykne, nicmene je hodne narocny na pocitac :[

Btw. jeden tip, sice ne uplne legalni, ale hudba se da stahnout na pocitac a jednoduse se da DRM odstranit pokud ma clovek jeste Zune Pass aktivni, takze po vyprseni Zunepassu se da poslouchat stahla hudba. To je ale samozrejme na vlastni triko ...

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback