Hodnoty na mínus první aneb proč jsou gauneři hrdinové?

Tomáš Herceg       24.12.2009       Offtopic       11066 zobrazení

Některé lidi prostě nechápu. Vlastně nechápu myšlení většiny lidí. Znám sice poměrně dobře vzorce jejich chování a leckdy dovedu předvídat, co musím udělat, aby oni udělali to, co chci, případně co musím udělat, aby nedělali to, co nechci, ale nevím, co je příčinou těchto mnohdy naprosto zvrácených procesů. Spíše než o řešení problému se zajímám o jeho podstatu – proč lidi myslí divně a mají naprosto převrácené hodnoty.

Za poslední týden jsem třikrát v různých souvislostech narazil na zprávu o útoku na ČSFD a na Atlas.sk. Když mě něco trefí přes nos 3x za týden, asi to už bude důležité, tak jsem jen tak nahlédnul u jednoho článku věnujícího se této problematice do diskuse a nestačil se divit. Pokud jsem samozřejmě přeskočil těch 90% nesmyslných žbleptů od dětí (někdy i dost starých dětí), které evidentně ještě neobjevily drogy a sex, a tak vysedávají u těch infernetů a neustále někde “diskutují”, tak pro zbývající lidi je onen hacker hrdina, machr, prostě kůl člověk, “kterej se ničeho nebojí a s nikym se teda jako fakt nepáře hustý”.

O co přesně v tomto případu jde? Zkrátka když někde nemají pořádně zabezpečenou MySQL databázi, dotyčný loupežník považuje za svou morální povinnost vykrást z ní data uživatelů a zveřejnit je (včetně jejich e-mailových adres a hashů hesla samozřejmě, ať je sranda). Ještě že takovéhle uvědomělé lidi máme, co bychom si bez nich počali? (Teď by se Sheldon zeptal “Sarkasmus?” a já bych řekl “Jo”). Obecně všichni uvědomělí lidi, kteří se snaží, aby byli ostatní happy a open, mě neskutečným způsobem vytáčí a jisté druhy uvědomělosti by dle mého názoru měly být postaveny mimo zákon.

V našich končinách bohužel platí, že na čem si nesedíte, to vám ukradnou. Je zvykem, že když někdo o něco přijde nebo se třeba k němu do bytu někdo vloupe, veřejnost hází část viny (většinu tu podstatnou část) na okradeného. Proč? Protože měl zamknout. Protože měl mít dva zámky. Protože měl mít v bytě alarm. Protože si doma nemá nechávat cennosti. Protože se pořád někde chlubí, jak si koupil tu novou televizi, to musel někdo slyšet a vyčíhat si ho. Prostě skutečný a jediný pachatel trestné činnosti je anonymní, takže není konkrétní osoby, kterou by okolí mohlo moralizovat. Takže musí moralizovat alespoň toho, komu právě vykradli auto, protože neměl nechávat pootevřené okénko a kdesi cosi.

V mnoha zemích (většinou v severní a západní Evropě nebo v USA) se žije úplně jinak – lidi na noc nezamykají domy, nechávají odemknutá auta a nemají s tím problém. Ano, jsou výjimky, ale když si jeden den na hlavním náměstí ve Stockholmu zapomenete foťák na kašně, přijdete tam druhý den a on tam stále leží, skoro si říkáte “to snad není pravda, to není možné.” Přitom by si člověk měl říct “To je přece normální, pro ostatní lidi je to cizí věc, takže by si jí neměli všímat a nechat ji na pokoji. Maximálně odnést na nejbližší místo, kde se dá bezpečněji uschovat a kde se po ní majitel pravděpodobně bude shánět.” To je utopie, že? U nás by byl foťák do dvou minut pryč a našli byste ho v nejbližší zastavárně. 

Přitom je to do očí bijící absurdita - i kdybych nechal na ulici auto odemknuté (jakože si dávám setsakra dobrý pozor, abych to nedělal), i kdybych si v něm schovával kufřík plný bankovek, i kdyby všude kolem byly cedule, že v tom autě je poklad, i kdybych si najal lidi rozdávající letáčky s mapou, kde že to je, nikomu to přece nedává právo mi do auta vlézt, protože není jejich.

Ale co se vlastně divím - ve státě, kde parta zfetovanců může obsadit cizí dům a když se po x letech konečně začne ze země sbírat spravedlnost a zdravý rozum, které byly zadupány bandou volnomyšlenkářů, ježto od svého okolí chtějí toleranci, ale zároveň nejsou schopni se ani 24 hodin v kuse chovat tak, aby nerušili a neobtěžovali lidi v akčním rádiu půl kilometru, přijde ctihodný pan Kocáb a problém se “vyřeší”, přičemž to znamená cokoliv, jen ne to opravdové řešení.

 

hodnocení článku

2 bodů / 2 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Hodnoty na mínus první aneb proč jsou gauneři hrdinové?

http://www.youtube.com/watch?v=d6GNTWpl4...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Hodnoty na mínus první aneb proč jsou gauneři hrdinové?

Nějak mi uniká smysl tohoto článku. Když má někdo tak idiotsky zabezpečený systém jako čsfd, líbímseti a další místa kde je koncentrováno velké množství uživatelů a potenciálních zajímavých dat, je jasné, že toho dříve nebo později někdo zneužije. To se může stát i kdekoliv jinde mimo Českou republiku. Každý soudný člověk na takovéto poloamatérské weby zásadně nebude dávat citlivé informace...

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

Já bych řekl, že je úplně jedno, o jaký web jde. Principiálně je vlámání se do databáze stejný čin jako vlámat se někomu do bytu. Je úplně jedno, jestli se někdo vláme do databází csfd.cz nebo třeba do internetových bankovnictví. Je pravda, že u banky to je větší problém. Ale pořád je to podobné jako když ti vykradou Audi Q7 V12 6.0 TDI a proti tomu nějakou Dacii Logan. Je jasné, že audina se krade asi hůř, ale principielně je to prostě stejné, jako hackování webů. Nejde o to, jaký je to web, jde o to, že se to prostě nedělá. (PH)

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Nešlo o idiotsky zabezpečené weby, onen hacker zneužíval chybu v MySQL, kterou vývojář webu tak nějak neovlivní, jedině výběrem jiné databáze, která ale zase bude mít chyby jiné.

Ale ať je web zabezpečen jakkoliv mizerně, nikdo přece nemá právo se dovnitř snažit vlámat a když už to udělá, neměl by rozhodně zveřejňovat citlivá osobní data uživatelů. Smysl článku je v tom, že většině lidí to evidentně nedochází a vinu hází na toho, kdo to špatně zabezpečil.

A citlivá informace může být i e-mailová adresa, kterou na spoustu webů zadat musíte. Když ji někdo na webu zveřejní, velmi brzo ji najde nějaký spambot a začne vám chodit spam.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

A proto pro registraci na takové pochybné weby používám zásadně 10 Minute Mail.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Podobné služby jsou fajn přesně do okamžiku, kdy člověk ztratí heslo a rád by se dostal do svého účtu, protože tam třeba má svůj osobní profil (libimseti je něco jako facebook, ne?), naklikanou databázi filmů či anime, které viděl nebo libovolná jiná data, které se mu nechtějí naklikávat či vyplňovat znova. A nemusí jít nutně o únik citlivých informací,ale o to, aby to nemusel celé dělat znova.

Pak je otázka, jak poznat pochybné weby. Považujete za pochybný web atlas.cz+centrum.cz? A přitom atlas.sk, provozovaný NetCentrem (nebo jak se teď jmenují) byl napaden taky. Případně co když si chcete koupit něco raritního v malém eshopu (protože jinde to nemají)? Mám si tu věc koupit nebo se radši zabezpečit, aby až nějaké individuum zneužije cizí chybu, tak abych mé údaje zveřejněny nebyly?

A hlavně - proč by mě měl "trestat" (zveřejněním mých osobních údajů) nějaký samozvanec za to, že jsem se zaregistroval na webu, jehož admin udělal chybu v zabezpečení? Dále (a nejspíš v prvé řadě) je to trestný čin + zveřejnění osobních údajů.

Proč ten člověk své schopnosti nevyužil nějakým produktivnějším způsobem (upozornění nebo rovnou opravení chyby vývojářum mysql nebo adminům postižených serverů, bezpečnostními konzultacemi, ...)? Ano, je to 1% machr, dal si tu práci a vygooglil nějaký exploit, ale (z 99%) je to nevyrovnaný člověk, který není schopen pomoci sobě nebo někomu jinému a radši škodí.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Přihlašovací jména a hesla si rozhodně pamatovat nemusím, na to má funkce Firefox. Na Atlas a Centrum jsem zavítal snad jednou nebo dvakrát v životě, není tam absolutně nic co by mě mohlo zaujmout. Co se týče e-obchodů, používám pouze jeden jediný, léty prověřený obchod v místě mého bydliště a ani tam není potřeba se pro realizaci objednávky registrovat.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

To, že vy nikam osobní údaje nezadáváte a hacknutí libovolného webu by vás neohrozilo, je sice zajímavá a pro drtivou většinu lidí poněkud utopická představa (nejsou všichni jako vy), ale rozhodně to neomlová a neopravňuje zamindrákované pitomce k tomu, aby hackovali weby a nalezené údaje zveřejňovali.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Ano, přesně. To, že pan Linhart je nad věcí zejména proto, že se v záležitosti vyzná technicky, neznamená, že masa laických uživatelů (pro které ty weby mimochodem vznikly) je schopna se ochránit. A nejen SCHOPNA, také OCHOTNA. Nemusím být ještě idiot, když důvěřuji serióznímu webu a udám své (ne zrovna citlivé, nicméně přesto soukromé) údaje. Stejně jako nemusím být nutně idiot, když nezamknu byt na 5 minut, když vynáším koš nebo když si opřu nezamčené kolo před obchodem, kam vejdu pro housky. Problém je na druhé straně a kdo to nevidí, je jeho součástí.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Hodnoty na mínus první aneb proč jsou gauneři hrdinové?

Nejsem takový odborník na zabezpečení, abych diskutoval o detailech, ale tady šlo Tomášovi zjevně o trochu hlubší myšlenku, která vyjadřuje základy lidského chování. Jako člověk, kterému je odporné všechno, co je pro slušné lidi nemorální a neetické, se připojuji k tomuto názoru a přidávám svůj jeden, sice bezvýznamný hlas, ale je tady a to je asi smyslem počínání slušných lidí. Ne jenom si zakřičet do sebe a tak, aby mě náhodou někdo neslyšel, ale na rovinu říct hajzlíkovi, že je hazlík. Díky Tomáši.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Hodnoty na mínus první aneb proč jsou gauneři hrdinové?

Ten poslední odstavec je luxus. Škoda, že tady nemáš tleskajícího smajlíka.

Jinak s tebou naprosto souhlasím ;)

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Hodnoty na mínus první aneb proč jsou gauneři hrdinové?

Jednoznačne súhlasím s článkom a je jasné, že tento stav vecí sa nedá dlho udržať.

Myslím, že všetci vedia, že to tak je. Natíska sa otázka koľko ľudí je ochotných niečo spraviť pre nápravu. Vyvtárať systémy so stále väčším a komplikovanejším zabezpečením ( a to platí aj pre zabezpečenie hmotných vecí nie len programov) podľa mňa nieje riešenie. Už teraz je náročnosť zabezpečenia niektorých systémov tak vysoká, že to prekonáva náročnosť systému samotného.

Ak to takto pôjde ďalej, môže sa stať, že zabezpečenie pohltí samo seba a bude nepoužiteľné. Celý systém sa rozpadne a nemyslím len na NET...

S pozdravom pekné sviatky a stále krajší nový rok. Nech je VB stále výkonnejší a jednoduchší!

P.S.: Zabudol som prihlasovacie údaje a vytvárať novú identitu sa mi zdalo... Na každom serveri mám kôli bezpečnosti iné prístupové údaje. Vyskúšať ich všetky by asi admin považoval za útok hrubou silou na tento web.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Hodnoty na mínus první aneb proč jsou gauneři hrdinové?

Je to smutné, ale, ačkoliv lze najít výjimky, takový je prostě stav dnešní společnosti (a řekl bych, že ne jen té české) a lze s tím jen těžko něco dělat. Můžete jít příkladem, můžete ostatní přesvědčovat o tom, co je z vašeho úhlu pohledu špatně, ale nic tím nezměníte, dokud to ostatním bude "jedno".

Mohl bych pokračovat, ale nechce se mi tu dnes vysedávat. Přeji příjemný zbytek roku. :)

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Nejsem idealista, abych čekal, že se to v dohledné době změní. Spíš to bylo jen takové postesknutí.

Jinak taky přeju hodně štěstí do nového roku.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:  
Heslo:  

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback